Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
25 Οκτώβριος 2014, 19:05:23

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 ... 56 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Τεχνικές φωτογράφισης σε γάμους, βαφτίσεις και λοιπά μυστήρια.  (Αναγνώστηκε 105981 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ChRouMa
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Χρήστος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #420 στις: 13 Σεπτέμβριος 2011, 21:35:49 »

Το Ρ (Προφέσιοναλ(!))

To (P) δεν σημαίνει Programm?
Δηλαδή λίγο κάτω από την πλήρως αυτόματη ρύθμιση;
Καταγράφηκε

Nikon D90
Nikon AF 50mm f/1.8D
Nikon AF 35-80mm f/4-5.6
Nikon 75-150 Series E
Sigma Zoom 28-300mm f/3.5-6.3D
Nikon SB-600 SB-700
androu
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #421 στις: 13 Σεπτέμβριος 2011, 23:00:24 »

είναι αυτόματη ρυθμιση με δυνατότητα να ρυθμίσει κάποιος την έκθεση και αν θέλει κανείς ή οχι φλάς.
Καταγράφηκε
ChRouMa
**
Αποσυνδεδεμένος

Χρήστος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #422 στις: 13 Σεπτέμβριος 2011, 23:17:03 »

Ακριβώς!
Αλλά βλέπω επαγγελματίες, συμπεριλαμβανομένου και της φωτογράφου του γάμου μου, να καλύπτουν όλο τον γάμο (μυστήριο, σπίτι, γλέντι) σε αυτό το mode, ή γιατί έχουν ελλειπείς γνώσεις και νομίζουν οτι το -Ρ- σημαίνει "Professional" και... ως επαγγελματίες καταφεύγουν εκεί, ή για τον ίδιο λόγο χρησιμοποίησαν άλλα mode και τους φάνηκαν περίπλοκα, ή γιατί το κάνουν αγγαρεία και προτιμούν η μηχανή τους να κάνει να πάντα και αυτοί απλά να πατάνε το κουμπάκι.

Αυτά από τη μικρή μου επαφή με κάποιους "επαγγελματίες" αλλά και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που πραγματικά με εντυπωσίασαν!
Καταγράφηκε

Nikon D90
Nikon AF 50mm f/1.8D
Nikon AF 35-80mm f/4-5.6
Nikon 75-150 Series E
Nikon SB-600 SB-700
κούκου
Αποσυνδεδεμένος

έχουμε καταστρέψει την Τέχνη ...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #423 στις: 13 Σεπτέμβριος 2011, 23:18:28 »

Τρελαθηκατε ;
χιουμορ κανει ο ανθρωπος.. ωχ το μάτι μου

αοτο το νημα εχει ξεφυγει..

Καταγράφηκε

πωλειται  Canon EF 70-200mm f/4L IS USM -> 800 e
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=52020.0
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #424 στις: 13 Σεπτέμβριος 2011, 23:37:49 »

Ακριβώς!
Αλλά βλέπω επαγγελματίες, συμπεριλαμβανομένου και της φωτογράφου του γάμου μου, να καλύπτουν όλο τον γάμο (μυστήριο, σπίτι, γλέντι) σε αυτό το mode, ή γιατί έχουν ελλειπείς γνώσεις και νομίζουν οτι το -Ρ- σημαίνει "Professional" και... ως επαγγελματίες καταφεύγουν εκεί, ή για τον ίδιο λόγο χρησιμοποίησαν άλλα mode και τους φάνηκαν περίπλοκα, ή γιατί το κάνουν αγγαρεία και προτιμούν η μηχανή τους να κάνει να πάντα και αυτοί απλά να πατάνε το κουμπάκι.

Αυτά από τη μικρή μου επαφή με κάποιους "επαγγελματίες" αλλά και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που πραγματικά με εντυπωσίασαν!

Και πολύ καλά κάνει. Ο καθένας δουλεύει τον εξοπλισμό του όπως τον έχει μάθει καλύτερα. Το να δουλέψεις Programm ή Aperture ή auto ISO, προϋποθέτει κατανόηση του πως λειτουργεί ο αυτοματισμός. Και σε αρκετές περιπτώσεις είναι αναγκαίος. Ουδεμία σύνδεση δεν υπάρχει του mode που δουλεύει κάποιος με τις γνώσεις και τα ταλέντα του. Εχω γνωρίσει πανάσχετους που δουλεύουν αποκλειστικά manual μόνο και μόνο γιατί δεν κατανοούν πως σκέφτεται η μηχανή. Το manual mode είναι το πιο φιλικό στον αρχάριο γιατί το καταλαβαίνει καλύτερα. Το κάθε mode εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες και συνθήκες. Το έξυπνο είναι να αξιοποιήσεις κατα τον καλύτερο τρόπο και όταν χρειάζεται τις δυνατότητες που σου δίνει ο εξοπλισμός. Δεν είναι "σοφό" να κρίνουμε πως τραβάει ο καθένας. Το αποτέλεσμα μετράει.

Θυμάμαι το παράδειγμα ενός ανόητου που δισρρήγνυε τα ιμάτιά του οτι όποιος δεν τραβάει μόνο μάνιουαλ είναι άσχετος, ενώ η μηχανή του είχε auto ISO ενεργοποιημένο και δεν ήξερε καν τι ήταν αυτό.

Κάντε κουμάντο στη μηχανή σας και στον εαυτό σας και μην κρίνετε τους άλλους και πως τραβάνε. Εσείς εκτίθεστε.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
Αξιολόγηση μηνύματος (4):
thangeol
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #425 στις: 14 Σεπτέμβριος 2011, 00:17:33 »

Συμφωνώ με τον Δημήτρη .
Οι αυτοματισμοί στις μηχανές είναι για να μας βοηθάνε ...ώστε να συγγεντρώνουμε την σκέψη μας στο θέμα μας και όχι στις τεχνικές λεπτομέριες της λήψης .
Εγώ αν έχω σταθερό φωτισμό δουλεύω manual ή Α
Αν το φώς είναι μεταβλητό δουλεύω συνήθως Tv  ώστε να έχω σίγουρα την λήψη σταθερή βλέπω το διάφραγμα και αν δεν με ικανοποιεί αλλάζω το iso ...
Ο καθένας έχει τον τρόπο ...του το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο πιο γρήγορα απαλλαγούμε απο όλα αυτά τα τεχνικά θέματα τόσο το καλύτερο γιατί θα ασχολούμαστε με την ουσία της φωτογραφίας ( θέμα -φόρμα - περιεχόμενο)
Καταγράφηκε

ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΤΑΣΗ , Η ΤΑΞΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΑΞΙΑ , Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ. Μ0ΝΑΔΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ Η ΖΩΗ!!

Η ΤΕΧΝΙΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ

" ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΗΣΤΕΙΑ ΜΙΑΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ "   Μπρεχτ

http://www.retzonis-images.com
karras
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #426 στις: 14 Σεπτέμβριος 2011, 01:43:46 »

Συμφωνώ! Παλαιότερα τράβαγα jpg...σε Μ και με SB80 σε auto πάνω σε D80...και μάλιστα με το SB80 οδηγούσα και δυο φλας με ραδιοπομπό! Βαρέθηκα τα στησίματα των φλας...και αγόρασα το SB800...
Καταγράφηκε
κούκου
Αποσυνδεδεμένος

έχουμε καταστρέψει την Τέχνη ...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #427 στις: 14 Σεπτέμβριος 2011, 10:27:08 »

Συμφωνώ! Παλαιότερα τράβαγα jpg...σε Μ και με SB80 σε auto πάνω σε D80...και μάλιστα με το SB80 οδηγούσα και δυο φλας με ραδιοπομπό! Βαρέθηκα τα στησίματα των φλας...και αγόρασα το SB800...

τα στησιματα των φλας δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με το φλας επανω στην μηχανη σου.
το φλας στην μηχανη γεμιζει τις σκιες
και τα πλαινα φλας δινουν τον γενικοτερο φωτισμο.

μπορεις και χωρις πλαινα φλας
αλλα τοτε το φλας της μηχανης πρεπει να ειναι (-)κατιτις
η μηχανη τραβαει ουσιαστικα με ρυθμισεις αφλασσου
και το φλας λειτουργει fill-in για να εχεις κατι σωστο ...

...αλλιως κανεις ενα βημα μπροσ (αγορα SB-800)
και δυο πισω (αποτελεσμα "τραβηχταδων" του ΄80 [πηγαμε-τραβηξαμε-τελειωσαμε) ...
Καταγράφηκε

πωλειται  Canon EF 70-200mm f/4L IS USM -> 800 e
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=52020.0
seagull11
*
Αποσυνδεδεμένος

Ναι.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #428 στις: 09 Νοέμβριος 2011, 20:00:25 »

Η χρήση του φλας σε γωνία όταν δεν υπάρχει λόγος ξοδεύει τις μπαταρίες, δουλεύει το φλας με περισσότερη ισχύ. Ο λόγος για να χρησιμοποιήσει κανείς το φλας σε γωνία (και πάνω στη μηχανή) είναι για να μαλακώσει τις σκιές σε φόντο, συνήθως έναν τοίχο πίσω από το θέμα.
Συζήτησα το θέμα γιατί σε έναν γάμο τράβαγα βίντεο (άλλες φορές φωτογραφία αλλά εδώ βίντεο) και ο φωτογράφος (75 χρόνων) είχε μια D300 με φλας και μια D700 χωρίς. Κοιτάω και βλέπω την ρύθμιση των φωτομέτρων στο spot! Επίσης βλέπω το φλας να είναι σηκωμένο περίπου στις εξήντα μοίρες και τις μηχανές στο P (η D300 στα 400iso και η D700 στα 1000). Ο άνθρωπος το πάλευε. Τράβαγε δυο τρεις συνεχόμενες για να είναι μέσα. Άλλαξε μπαταρίες μετά το σπίτι της νύφης έξω από την εκκλησία!
Το συζήτησα δε το θέμα γιατί διάβασα σε προηγούμενο μήνυμα πως κάποιος είχε βάλει δυο φλας πάνω στη μηχανή και το ένα υπό γωνία! Δεν έχει σημασία αν στο τέλος βγαίνει αποτέλεσμα. Συζητάμε για έναν ανορθόδοξο τρόπο.
Με το SB80 και την F100 που είχα έβγαιναν άριστες φωτογραφίες, χωρίς να παίζει κανείς με το φλας. Εκείνη δε την εποχή δεν έπρεπε να χαλάσεις φωτογραφία, τα φιλμάκια ήταν συγκεκριμένα, συνήθως πέντε με επτά τριανταεξάρια για γάμο και γλέντι μαζί.

Το συζήτησα δε το θέμα γιατί διάβασα σε προηγούμενο μήνυμα πως κάποιος είχε βάλει δυο φλας πάνω στη μηχανή και το ένα υπό γωνία!
δύο φλας πάνω στην ίδια μηχανή?

Το φλας με ανάκλαση μπορεί να κάνει κάτι μόνο άν είναι χαμηλοτάβανο το μέρος που τραβάς. άνείναι εκκλησία , το μόνο που θα έχεις είναι φωτισμένα πρόσωπα και το υπόλοιπο σώμα "άντε γειά".
με την 700 χαλαρά πας 3200 iso, η 300 στα 400 οριακά. Αν ήταν η 300s, τότε είχες τα 800 iso
Καταγράφηκε
seagull11
*
Αποσυνδεδεμένος

Ναι.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #429 στις: 09 Νοέμβριος 2011, 20:03:35 »

όπως γράφει και ο επόμενος από την απάντησή σου, καμία σχέση το speedlight με τα studio flash. το μόνο όμοιο είναι ότι ανάβουν με εντολή της μηχανής και ότι φωτίζουν το χώρο. Η δουλειά που κάνει το καθένα είναι απείρως διαφορετική. ΓΙ' αυτό και το speedlight είναι πάντα (-).
Καταγράφηκε
seagull11
*
Αποσυνδεδεμένος

Ναι.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #430 στις: 09 Νοέμβριος 2011, 20:16:18 »

Ακριβώς!

Και πολύ καλά κάνει. Ο καθένας δουλεύει τον εξοπλισμό του όπως τον έχει μάθει καλύτερα. Το να δουλέψεις Programm ή Aperture ή auto ISO, προϋποθέτει κατανόηση του πως λειτουργεί ο αυτοματισμός. Και σε αρκετές περιπτώσεις είναι αναγκαίος. Ουδεμία σύνδεση δεν υπάρχει του mode που δουλεύει κάποιος με τις γνώσεις και τα ταλέντα του. Εχω γνωρίσει πανάσχετους που δουλεύουν αποκλειστικά manual μόνο και μόνο γιατί δεν κατανοούν πως σκέφτεται η μηχανή. Το manual mode είναι το πιο φιλικό στον αρχάριο γιατί το καταλαβαίνει καλύτερα. Το κάθε mode εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες και συνθήκες. Το έξυπνο είναι να αξιοποιήσεις κατα τον καλύτερο τρόπο και όταν χρειάζεται τις δυνατότητες που σου δίνει ο εξοπλισμός. Δεν είναι "σοφό" να κρίνουμε πως τραβάει ο καθένας. Το αποτέλεσμα μετράει.

Θυμάμαι το παράδειγμα ενός ανόητου που δισρρήγνυε τα ιμάτιά του οτι όποιος δεν τραβάει μόνο μάνιουαλ είναι άσχετος, ενώ η μηχανή του είχε auto ISO ενεργοποιημένο και δεν ήξερε καν τι ήταν αυτό.

Κάντε κουμάντο στη μηχανή σας και στον εαυτό σας και μην κρίνετε τους άλλους και πως τραβάνε. Εσείς εκτίθεστε.

Μα να συμφωνώ στα πάντα βρε παιδί μου με το Post αυτό. προσκυνώ προσκυνώ προσκυνώ

Πολύ συχνά (σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο) πάω σε εκκλησίες (ειδικά το καλοκαίρι) χωρίς να σημαίνει ότι προσκυνάω (φωτογράφος είμαι), αλλά δεν ακούω το ευαγγέλιο γιατί δουλέυω. Θυμάμαι όμως από τα θρησκευτικά στο σχολέιο την έκφραση "μην κρίνετε ίνα μην κριθείτε". Εάν όλοι μας το κάναμε αυτό πιστεύω ακράδαντα πως η κοινωνία μας θα ήταν καλύτερη. Ας κοιτάζουμε την δική μας καμπούρα και άς αφήσουμε του άλλου να την δει εκείνος.

Και εσύ στο γάμο σου βρε παιδάκι μου, τις ρυθμίσεις του φωτογράφου σου κοίταζες? Για να ξέρεις από ρυθμίσεις και να είσαι μέλος του dpgr, θα έπρεπε να τα τσεκάρεις πριν τον γάμο, για να ευχαριστηθείς το μυστήριο. ουπς και εγώ έκρινα τώρα.  thumbs down Ουδείς αλάνθαστος χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο
Καταγράφηκε
ChRouMa
**
Αποσυνδεδεμένος

Χρήστος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #431 στις: 09 Νοέμβριος 2011, 22:54:55 »

Θυμάμαι όμως από τα θρησκευτικά στο σχολέιο την έκφραση "μην κρίνετε ίνα μην κριθείτε". Εάν όλοι μας το κάναμε αυτό πιστεύω ακράδαντα πως η κοινωνία μας θα ήταν καλύτερη. Ας κοιτάζουμε την δική μας καμπούρα και άς αφήσουμε του άλλου να την δει εκείνος.

Και εσύ στο γάμο σου βρε παιδάκι μου, τις ρυθμίσεις του φωτογράφου σου κοίταζες? Για να ξέρεις από ρυθμίσεις και να είσαι μέλος του dpgr, θα έπρεπε να τα τσεκάρεις πριν τον γάμο, για να ευχαριστηθείς το μυστήριο. ουπς και εγώ έκρινα τώρα.  thumbs down Ουδείς αλάνθαστος χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Όταν πληρώνω, κρίνω και τις υπηρεσίες που απολαμβάνω και μάλιστα αναλογικά με το τίμημά τους.
Και θα συνεχίσω να τις κρίνω και είναι δικαίωμά μου να τις κρίνω γιατί τις πλήρωσα. Δεν κρίνω κάποιου άλλου δουλειά, άσχετου προς εμένα, γιατί απλά δεν με αφορά.
Δεν έκρινα άσχετες φωτογραφίες ή υπηρεσίες, αλλά αυτές που με αφορούσαν άμεσα.
Φυσικά βλέποντας εδώ μέσα εξαιρετικές δουλειές Επαγγελματιών, έχω υψηλά standarts.
Επίσης αν πρόσεξες το post αυτό αναρτήθηκε με αφορμή κάποιο άλλο που ανέφερε το -Ρ- mode ως "Profesional", που έστω και ειρωνικά να γράφτηκε, σημαίνει οτι κάπου ακούστηκε...
Φωτογράφος του γάμου μου επιλέχθηκε βάση της προσωπικής φιλίας των γονιών μου - δυστυχώς - και χωρίς να δω δείγματα δουλειάς.
Τις ρυθμίσεις τις είδα καθώς δεν με ικανοποίησε το αποτέλεσμα και όπως πολύ σωστά γράφει και ο Diol : "Το να δουλέψεις Programm ή Aperture ή auto ISO, προϋποθέτει κατανόηση του πως λειτουργεί ο αυτοματισμός". Και να συμπληρώσω και εγώ οτι εκτός από γνώση χρειάζεται και δημιουργική αξιοποίησή τους - προσόντα που έλλειπαν στην περίπτωσή μου.

Αυτά και πάντα φιλικά συμφωνώντας μαζί σου στο "μη κρίνεις ινα μη κριθείς"...
Καταγράφηκε

Nikon D90
Nikon AF 50mm f/1.8D
Nikon AF 35-80mm f/4-5.6
Nikon 75-150 Series E
Nikon SB-600 SB-700
seagull11
*
Αποσυνδεδεμένος

Ναι.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #432 στις: 10 Νοέμβριος 2011, 16:51:06 »

Φωτογράφος του γάμου μου επιλέχθηκε βάση της προσωπικής φιλίας των γονιών μου - δυστυχώς - και χωρίς να δω δείγματα δουλειάς.

Όποτε γίνεται έτσι, συνήθως βγαίνει "πατάτα".

Τις ρυθμίσεις τις είδα καθώς δεν με ικανοποίησε το αποτέλεσμα

Εδώ είμαι τελείως off,  ουπςσυγνώμη, έχεις δίκιο, αλλά εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτηκα ότι τις είδες εκ των υστέρων αλλά εκείνη τη στιγμή. Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed
Καταγράφηκε
thangeol
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #433 στις: 11 Νοέμβριος 2011, 00:02:37 »

ψάχνοντας τον τέλειο φωτογράφο ?
MONDAY, APRIL 18, 2011    POSTED IN WEDDING
Αφορμή για το συγκεκριμένο ποστ παίρνω από ένα φόρουμ ενός μεγάλου πόρταλ με θέμα τον γάμο και λίγες μόλις ημέρες πριν το “ξεκίνημα” της φετινής σεζόν.

Ναι,το ξέρω ότι διανύουμε την μεγαλύτερη ίσως οικονομική κρίση από τον Β’ παγκόσμιο πόλεμο,ότι ακόμη περισσότερο σήμερα τα μελλόνυμφα ζευγάρια μας προσπαθούν να συμβιβάσουν το κόστος με την ποιότητα σε όλους τους τομείς αλλά…..

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι σύνηθες να νοικιάζεις ένα νυφικό για 12 ώρες με διάθεση να πληρώσεις 2000-2500 ευρώ

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι σύνηθες για ένα μακιγιάζ που κοστίζει κανονικά 100 ευρώ το πληρώνεις 250-350 επειδή είναι για γάμο.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι σύνηθες το κομμωτήριο που κανονικά κοστίζει 100 ευρώ το πληρώνεις 300-500 επειδή είναι για γάμο.

Ενώ αντίθετα βλέπω τον καθένα “ξάδερφο”,φίλο,γνωστό,γνωστό-γνωστού που κρατά μία υποτυπώδη φωτ.μηανή να θεωρεί και να θεωρείτε φωτογράφος γάμου.

Φτάνει λοιπόν η νύφη να επιλέγει φωτογράφο από πόσες φωτογραφίες θα πάρει ,πόσα άλμπουμ,φωτομπουκ ή όπως αλλιώς λέγονται,πόσοι φωτογράφοι θα καλύψουν τον γάμο της ,τι “δώρα” θα πάρει και φυσικά πόσο θα πληρώσει !!!

Δυστηχώς τα πράγματα εδώ υποψηφιες νυφούλες είναι αρκετά πιο περίπλοκα σε κάποιους τομείς αλλά και απλά τελικώς.

Απλά γιατί αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να διαλέξετε φωτογράφο σύμφωνα με αυτό που βλέπετε,δηλαδή τις εικόνες ή το άλμπουμ που σας δείχνει ο φωτογράφος,όχι από το τι θα σας δώσει.Επιλέξτε αυτόν που σας αρέσει ή εικόνα του αλλά και η προσωπικότητά του(άλλωστε θα είστε τόσες ώρες μαζί την “μεγάλη” ημέρα).Τι να κάνετε τις 200-300 φωτογραφίες που θα σας δώσει ή τα 5-10 άλμπουμ αν οι εικόνες του είναι χάλια?Αυτό που τελικά θα μείνει από εκείνη την ημέρα για εσάς τα παιδιά σας και τα εγγόνια σας πρέπει να είναι 70-100 δυνατές ,μοναδικές ,τέλειες εικόνες.

΄Αλλωστε αυτο που αναζητείτε είναι ένας καλλιτέχνης φωτογράφος και όχι ένας που πατά το κουμπί.Αυτό μπορεί να το κάνει και ένας φίλος σας.

Βρείτε φωτογράφο που είναι πιστοποιημένος από κάποιο society πχ το photoweddingstories (www.pws.gr) διαθέτει εξαιρετικούς φωτογράφους γάμου που σίγουρα δεν θα σας απογοητεύσουν.

Μην συγχέεται την φωτογραφία με το βίντεο.Είναι δύο διαφορετικά πράγματα που έχουν διαφορετική τιμή και πολλές,πολλές επιλογές.

Περίπλοκα γιατί αντίθετα με οτιδήποτε άλλο στον γάμο αυτό δεν το γνωρίζετε καθόλου από πριν,(το μακιγιάζ το δοκιμάζετε,τον στολισμό τον βλεπετε το φαγητό της δεξίωσης το γέευστε)και φυσικά δεν έχεται την δυνατότητα εκ των υστέρων να το ξανακάνετε.

Υπάρχουν καλοί φωτογράφοι για όλες τις τιμές και όλα τα πορτοφόλια,όταν όμως βρίσκετε τιμές-πακέτο της τάξης των 1300-1500 ευρώ που περιλαμβάνουν τα πάντα και όταν λέω τα πάντα εννοώ φώτο με κάλυψη παντού και 3-4 άλμπουμ με φωτογραφίες και μεγενθύνσεις και βίντεο κτλ να είστε πολύ-πολύ υποψιασμένοι για την τελική ποιότητα αυτών που θα πάρετε.Μπορεί παρόλα αυτά να ακούγετε σε κάποιους παράλογο ότι θεωρώ την τιμή των 1500 εξωφρενικά χαμηλή αλλά όποιος θέλει ας μου τηλεφωνήσει ή ας μου στείλει μειλ για να του το εξηγήσω.

Όταν η τιμή του φωτογράφου είναι όσο η γαμηλια τούρτα τότε κάτι δεν πάει καλά !

Το πάραπάνω κείμενο είναι απο ένα post στο  blog του Νικου Πεκρίδη φωτογράφου στην Θεσσαλονίκη και ιδρυτικού μέλους του pws

Καταγράφηκε

ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΤΑΣΗ , Η ΤΑΞΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΑΞΙΑ , Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ. Μ0ΝΑΔΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ Η ΖΩΗ!!

Η ΤΕΧΝΙΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ

" ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΗΣΤΕΙΑ ΜΙΑΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ "   Μπρεχτ

http://www.retzonis-images.com
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
seagull11
*
Αποσυνδεδεμένος

Ναι.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #434 στις: 11 Νοέμβριος 2011, 14:57:55 »

ψάχνοντας τον τέλειο φωτογράφο ?
Βρείτε φωτογράφο που είναι πιστοποιημένος από κάποιο society πχ το photoweddingstories www.pws.gr ουπς διαθέτει εξαιρετικούς φωτογράφους γάμου που σίγουρα δεν θα σας απογοητεύσουν.

Το πάραπάνω κείμενο είναι απο ένα post στο  blog του Νικου Πεκρίδη φωτογράφου στην Θεσσαλονίκη και ιδρυτικού μέλους του pws ουπς

Συμφωνώ στα περισσότερα, αλλά δεν απαγορεύεται η διαφήμιση (έστω και έμμεση) μέσα στο φόρουμ?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 ... 56 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: