Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
28 Φεβρουάριος 2017, 03:21:43

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Διαγωνισμοί DPGR (Συντονιστές: Dr_Michael, noe)

Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Νέος τομέας για τους διαγωνισμούς  (Αναγνώστηκε 33249 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GP
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 09:46:13 »

Φίλε Μάνο,

Δεν διαφωνώ με αυτά που λές, αλλά απλά με προβλημάτισε λίγο το θεμα που ανέφερα για το "κλέψιμο" ιδεών.

Δεν λέω ότι αυτό γίνεται ή έγινε αλλά μπορεί να προκύψει κάποτε ίσως κάποιο θέμα !!

Παράθεση
Δεν είναι μάλιστα καθόλου ασυνήθιστο, όταν κάποιος διαγωνιζόμενος διαπιστώσει το υψηλό επίπεδο των άλλων συμμετοχών , να αλλάζει τη φωτογραφία του, καταθέτοντας μια άλλη, η οποια πιστεύει πως είναι πιο δυνατη και θα καταφέρει καλύτερα έναντι του ανταγωνισμού.

Σε αυτό συμφωνώ και πράγματι αφού επιτρέπεται ο κάθε διαγωνιζόμενος να αλλάξει την συμμετοχή του να αποτελέσει θετικό στοιχείο και να αυξήσει την ποιότητα του θεσμού  των διαγωνισμών του DPGR.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.  Σεβομαι την απόφαση σας και απλά παρέθεσα μιά γνώμη.

Ας "διαγωνιστούμε" λοιπον.  Wink

Smiley thumbs up

Γρηγόρης
Καταγράφηκε
sfr (Στέλιος)
Μαθητευόμενος Φωτογράφος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Πολλές και διάφορες μηχανές, με τα χρόνια...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 12:28:17 »

Κι εγώ θεωρώ πολύ σωστή αυτή τη ρύθμιση, λειτουργεί παιδαγωγικά και παραδειγματικά ... Σε 1-2 περιπτώσεις σκέφτηκα, πού πας βρε μεγάλε ξυπόλητος στα αγκάθια και περιορίστηκα στο ρόλο του θεατή!  

Όσο για την αντιγραφή, όποιος δεν κατάφερε τόσο καιρό με τόσες σπουδαίες φωτογραφίες στο δίκτυο να εθιστεί στην αντιγραφή ιδεών, ούτε και τώρα θα το επιδιώξει ή θα το καταφέρει. Και σε προηγούμενους διαγωνισμούς όλοι είδαν τις φωτογραφίες που βγήκαν μετά στις πρώτες θέσεις, μερικοί αναγνώρισαν την ανωτερότητά τους, αλλά κανείς δεν τις μιμήθηκε ... Θα ήταν και ματαιοδοξία, ε?  Cool

Καταγράφηκε
PsychogiosN
**
Αποσυνδεδεμένος

Αν 1 φωτο = 1000 λέξεις, τότε πόσες είναι το DPGR?

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 12:30:04 »

Εγώ ...... δεν έχω λάβει μέρος σε διαγωνισμό του DPGR ακόμα....

Ίσως γι αυτό το βλέπεις ετσι.
Σαν διαγωνιζόμενος , θα έβρισκες χρήσιμη - νομίζω - τη δυνατότητα να βλέπεις τις συμμετοχές των άλλων.
Αυτό που ονομάζουμε "ευγενής άμιλλα" δεν μπορεί να υπάρξει όταν ο καθένας βάζει τη συμμετοχή του "στα τυφλά"
Σαν κριτής που είμαι , παρακολουθώ πάντα τις συμμετοχές κατά τη διαρκεια υποβολής. Αυτό που βλέπω είναι πως η ποιότητα αυξάνεται όσο πλησιάζουμε στη λήξη της προθεσμίας υποβολής.
Δεν είναι μάλιστα καθόλου ασυνήθιστο, όταν κάποιος διαγωνιζόμενος διαπιστώσει το υψηλό επίπεδο των άλλων συμμετοχών , να αλλάζει τη φωτογραφία του, καταθέτοντας μια άλλη, η οποια πιστεύει πως είναι πιο δυνατη και θα καταφέρει καλύτερα έναντι του ανταγωνισμού.

Βάσει αυτών και - κυρίως - λόγω του εκπαιδευτικού ρόλου που παίζουν οι διαγωνισμοί στο DPGR , πιστεύω πως πρέπει να προωθούμε την ευγενή άμιλλα πάση θυσία. Άρα συμφωνώ με την αλλαγή που έκαναν οι διαχειριστές και πιστεύω πως θα βοηθήσει στο να ανέβει το επίπεδο ποιότητας.

Όσο για το "κλέψιμο ιδεών" ... τι να πω ? Δεν υφίσταται τέτοιο θέμα.
Μου έρχονται στο μυαλό τα λόγια του Πικάσο που έλεγε:
"Αντιγράφετε όποιον θέλετε, εκτος από τον εαυτό σας"

Smiley

Συμφωνώ, απόλυτα, και με την αλλαγή, και με τους λόγους που
παραθέτει ο φίλος Μάνος.

Εγκρίνω και Επαυξάνω!!!!!  thumbs up
Καταγράφηκε

Σώμα: MINOLTA Dynax 9, Φακοί: minolta 24-85, minolta 100-300Apo, tamron sp90, Φλάς: minolta 5400, minolta macro RingFlash, scanner: Minolta Dimage Elite 5400 και πολλά άλλα...
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 12:33:09 »

Μια επισήμανση! Τα nicknames των συμμετεχόντων παραμένουν κρυφά στους κριτές ώστε να υπάρχει πλήρης αμεροληψία.  Cool
Καταγράφηκε

GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

(OLYMPUS:C5050Z,IR-500,E-500)-(Nikon:D40, D5200)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 13:52:32 »

Μια επισήμανση! Τα nicknames των συμμετεχόντων παραμένουν κρυφά στους κριτές ώστε να υπάρχει πλήρης αμεροληψία.  Cool

Συμφωνώ για τα nicknames... αλλά από την στιγμή που επιτρέπεται η συμμετοχή σε όλες τις φωτογραφίες που έχουν ξανά εμφανιστεί στο dpgr (εκτός από αυτές που έχουν βραβευθεί) το απόρρητο έχει σπάσει....
Καταγράφηκε

Γίνε μέλος της ομάδας μας

Modelteam Photo Gallery                       Άμα θέλω, έχω θέληση... Αλλά δεν θέλω!!!  Αρκάς
H γκαλερί μου στο DPGR
MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Οι άνθρωποι κρίνονται από τις πράξεις τους.-

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 14:06:39 »

Ε, εντάξει Γιώργο. Αν κάποιος αμφιβάλει για την αμεροληψία , ας μη βάλει ίδια φωτογραφία. Ας βάλει μια καινούργια
 Smiley
Καταγράφηκε

η gallery μου στο :  http://www.manoslykakis.com

GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

(OLYMPUS:C5050Z,IR-500,E-500)-(Nikon:D40, D5200)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 14:12:42 »

Ε, εντάξει Γιώργο. Αν κάποιος αμφιβάλει για την αμεροληψία , ας μη βάλει ίδια φωτογραφία. Ας βάλει μια καινούργια
 Smiley

Απλά επισήμανα ένα μικρό παρατράγουδο... που θα μπορούσε μέσα από τους κανονισμούς να είχε προβλεφθεί ή να διορθωθεί...
Προσωπικά δεν είχα ποτέ αμφιβολία για την αμεροληψία, αλλά για το καλό της φωτογραφίας έβαζα και βάζω πάντα καινούργιες σε όλους τους διαγωνισμούς....
Με την υπάρχουσα λογική θα μπορεί κάποιος να βάλει μια φωτογραφία που την έχει ανεβάσει πρώτα στην κριτική και έτσι να έχει μετρήσει το πόσο αξίζει...
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Σεπτέμβριος 2004, 14:29:09 από GeorgeFocus » Καταγράφηκε

Γίνε μέλος της ομάδας μας

Modelteam Photo Gallery                       Άμα θέλω, έχω θέληση... Αλλά δεν θέλω!!!  Αρκάς
H γκαλερί μου στο DPGR
fmanos
Αποκλεισμένο μέλος βάση του όρου 13
Αποσυνδεδεμένος

manos

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 14:31:04 »

Συμφωνώ απόλυτα με όλες τις νέες λειτουργίες, και ευχαριστώ τα παιδιά που τις υλοποίησαν. Στον προηγούμενο διαγωνισμό είχα πρόβλημα στο να καταλάβω αν η φωτογραφία μου είχε σχέση με το θέμα, όχι αν τα standards ποιότητας ήταν τα ίδια.
Τώρα είμαι σίγουρος ότι τέτοια απορία δεν θα μου ξαναδημιουργηθεί.

Όσο για την αμεροληψία, με το σύστημα ως έχει, είναι στο χέρι του φωτογράφου να κρυψει τις λεπτομέρειες που θα κάνουν οποιονδήποτε (κριτή η άλλο συμμετέχοντα) να καταλάβει απο ποιόν είναι, με τα κατάλληλα σχόλια και τίτλους.
Έτσι συμφωνώ και σε αυτό το θέμα.

Γενικώς συγχαρητήρια παιδιά, και ευχαριστώ για την συνεχή βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Το ενδιαφέρον σας φαίνεται και πάμε μπροστά.
Φιλικά, Μάνος
Καταγράφηκε

Παρακαλώ κρίνετε τις φωτογραφίες μου!
http://fmanos.dpgr.gr/
http://www.brainsoft.gr
Nikon D2X, Nikkor 17-55, Sigma 90 macro, Nikkor 180 edif
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 14:34:21 »

Απλά επισήμανα ένα μικρό παρατράγουδο... που θα μπορούσε μέσα από τους κανονισμούς να είχε προβλεφθεί ή να διορθωθεί...

Έχουμε εξηγήσει γιατί δεν μπαίνει τέτοιος όρος στους διαγωνισμούς. Να το ξαναπούμε;
Καταγράφηκε

Μιχαλης Λ.
**
Αποσυνδεδεμένος

Φωτογραφιζουμε για την ψυχη μας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 14 Δεκέμβριος 2004, 14:28:14 »

Μερικες σκεψεις σχετικα με τον καθε διαγωνισμο με το θαρος του πρωταρη.

Μηπως θα επρεπε φωτογραφιες που εχουν ηδη παρουσιαστει στο Dpgr να αποκλειονται απο τους διαγωνισμους?

Και αν οχι, ετσι δεν παραβιαζεται το απορρητο του διαγωνισμου?
Καταγράφηκε
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 14 Δεκέμβριος 2004, 14:32:43 »

Φίλε Mlip,

Οι διαγωνισμοί του dpgr είναι μία καλή ευκαιρία για όλους μας να ξεκολλήσουμε από τις οθόνες μας και να επιδοθούμε στην ευχάριστη ενασχόληση της φωτογράφισης... Αυτό όμως δεν είναι κανόνας. Καμία φωτογραφία δεν εξαιρείται από τον διαγωνισμό.

Το απόρρητο του ονόματος υπάρχει προς όφελος των διαγωνιζομένων. Αν κάποιος διαγωνιζόμενος ανεβάσει μία γνωστή φωτογραφία του, είναι δική του απόφαση και σαφώς έχει το δικαίωμα να το κάνει Wink
Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

|  raw.gr  |  mind company  |  visual poetry
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
Μιχαλης Λ.
**
Αποσυνδεδεμένος

Φωτογραφιζουμε για την ψυχη μας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 14 Δεκέμβριος 2004, 14:56:53 »

Το απόρρητο του ονόματος υπάρχει προς όφελος των διαγωνιζομένων. Αν κάποιος διαγωνιζόμενος ανεβάσει μία γνωστή φωτογραφία του, είναι δική του απόφαση και σαφώς έχει το δικαίωμα να το κάνει Wink

Μα φιλε Χαρη το απορρητο του φωτογραφου, οπως τουλαχιστο το καταλαβαινω εγω, υπαρχει και λειτουργει για δυο θεωριτικους λογους:
1) προστασια του ιδιου του φωτογραφου απο τυχον εμ-παθεια σε βαρος του και
2) προστασια των αλλων συμμετεχοντων απο τυχον συν-παθεια προς αυτον

Καταγράφηκε
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 14 Δεκέμβριος 2004, 17:32:46 »

Μηπως θα επρεπε φωτογραφιες που εχουν ηδη παρουσιαστει στο Dpgr να αποκλειονται απο τους διαγωνισμους?

Αυτή η απορία έχει ήδη απαντηθεί στο παρόν θέμα.
Καταγράφηκε

vasilikos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #28 στις: 01 Ιούνιος 2005, 19:16:55 »

πολυ σωστη αυτη  η ρυθμιση.Ισως να υπηρχε καποιος που θα επιρρεαζοταν απο nicknames.εξαλλου ανθρωποι ειμαστε,οχι μηχανες
Καταγράφηκε

Κyriakos
Αποσυνδεδεμένος

Δεν νευριάζω, ΘΥΜΩΝΩ!!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #29 στις: 05 Ιούλιος 2005, 19:33:10 »

Ο τρόπος που λειτουργούν οι διαγωνισμοί νομίζω ότι είναι πλέον πολύ σωστός με μια μικρή ένσταση για την εμφάνιση του τίτλου της φωτογραφίας που ενδεχομένως να επηρεάζει κάποιους κριτές
Μια καινούρια ιδέα που μπορεί να έχει πολύ ενδιαφέρων, αν είναι βέβαια τεχνικά εφικτή, θα ήταν να μπορούσαν τα μέλη να σχολιάζουν τις Φώτο κατά την διάρκεια του διαγωνισμού και όσο αυτές είναι ανώνυμες χωρίς να εμφανίζονται τα σχόλια πριν το τέλος του διαγωνισμού
Η ιδέα αυτή προήλθε από την τάση που έχουμε όλα τα μέλη να σχολιάζουμε Φώτο εκ του ασφαλούς και εκ των υστέρων ενώ πριν την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων μπορεί να είχαμε άλλη άποψη ως προς την κατάταξη
Καταγράφηκε

CANON Eos 350D + EF-S 18-55 II +Sigma 70-300mm F4-5,6 APO Macro Super II
CANON S1IS
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: