Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Απρίλιος 2017, 23:45:10

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Διαγωνισμοί DPGR (Συντονιστές: Dr_Michael, noe)

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Νέος τομέας για τους διαγωνισμούς  (Αναγνώστηκε 33605 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« στις: 01 Αύγουστος 2004, 21:53:20 »

Με στόχο τη διευκόλυνση των συμμετεχόντων, των κριτών και των διαχειριστών, αλλά και επιπλέον για την αμεροληψία κατά τη διάρκεια της βαθμολόγησης, δημιουργήθηκε νέος τομέας για τους διαγωνισμούς και πλέον θα διεξάγονται εκτός φόρουμ. Αυτό επιταχύνει και διευκολύνει τη βαθμολόγηση. Επίσης οι κριτές πλέον δεν βλέπουν κάθε συμμετοχή σε ποιον φωτογράφο αντιστοιχεί.

http://contests.dpgr.gr
Καταγράφηκε

fractalbit
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

...bug-hunting in process...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 01 Αύγουστος 2004, 22:06:11 »

Γι αυτό προστέθηκε και ο ακόλουθος όρος :

Παράθεση
Μην βάλετε υπογραφή στη φωτογραφία σας και φροντίστε στο όνομα του αρχείου, τον τίτλο και την περιγραφή να μην αναφέρεται το όνομά σας ή το nickname που έχετε στο φόρουμ.

Λίγα λόγια και για τις 3 φάσεις από τις οποίες θα περνάει κάθε διαγωνισμός :

Στην πρώτη φάση, ο διαγωνισμός δέχεται συμμετοχές. Οι συμμετοχές δεν είναι ορατές στους άλλους χρήστες. Κάθε συμμετέχων έχει τη δυνατότητα να δει τη φωτογραφία του και να αλλάξει τα στοιχεία της ή να την διαγράψει ώστε να ανεβάσει κάποια άλλη.

Στην δεύτερη φάση οι κριτές αξιολογούν τις συμμετοχές. Οι χρήστες δεν μπορούν πλέον να στείλουν φωτογραφίες και δεν μπορούν να διαγράψουν τις συμμετοχές τους ή να αλλάξουν τα στοιχεία τους. Σε αυτή τη φάση οι φωτογραφίες είναι ορατές σε όλους τους χρήστες αλλά δεν εμφανίζονται τα ονόματα των κατόχων τους. Τα ονόματα δεν είναι ορατά ούτε στους κριτές ώστε να εξασφαλίζεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αντικειμενικότητα.

Στην τρίτη φάση ο διαγωνισμός λήγει. Οι φωτογραφίες, τα ονόματα των κατόχων και η τελική βαθμολογία είναι ορατές από όλους. Ανοίγει και η δυνατότητα εισαγωγής σχολίων στις φωτογραφίες. Επίσης μπορείτε αυτόματα να δείτε τα αποτελέσματα αν ταξινομήσετε κατά βαθμολογία ή πατήσετε το σύνδεσμο αποτελέσματα.

Πιστεύουμε ότι έτσι το νέο σύστημα που θα φιλοξενεί τους διαγωνισμούς από εδώ και πέρα θα τους κάνει ακόμα πιο αντικειμενικούς και θα διευκολύνει διαχειριστές, κριτές αλλά και χρήστες.
Καταγράφηκε

GreecePhotoGuide.com - Οι καλύτερες φωτογραφίες απ' όλη την Ελλάδα!
κεραμικά

fractalbit.gr

Τίποτα δεν χτίζει την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθηση όσο η επίτευξη.
JOHN OLE
Αποσυνδεδεμένος

CANON 5D MKII

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 01 Αύγουστος 2004, 23:17:21 »

Εξαιρετική κίνηση, μπράβο παιδιά!!!

Είναι αλήθεια οτι με όσους έχουμε ανταλλάξει μερικά μηνύματα παραπάνω, είμαστε πιο επιεικείς στην βαθμολογία μας προς αυτούς. Τώρα τα πράγματα γίνονται  πολύ πιο αντικειμενικά.
Καταγράφηκε

Η προσωπική μου ιστοσελίδα: www.iandriopoulos.com

Οι φωτογραφίες μου βρίσκονται στο   johnole.dpgr.gr
Φωτογραφική λέσχη Πάτρας "Ηδύφως"
earlpiggot
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 01 Αύγουστος 2004, 23:28:49 »

Γι αυτό προστέθηκε και ο ακόλουθος όρος :

Παράθεση
Μην βάλετε υπογραφή στη φωτογραφία σας και φροντίστε στο όνομα του αρχείου, τον τίτλο και την περιγραφή να μην αναφέρεται το όνομά σας ή το nickname που έχετε στο φόρουμ.

Λίγα λόγια και για τις 3 φάσεις από τις οποίες θα περνάει κάθε διαγωνισμός :

Στην πρώτη φάση, ο διαγωνισμός δέχεται συμμετοχές. Οι συμμετοχές δεν είναι ορατές στους άλλους χρήστες...

Μήπως η επιθυμητή ανωνυμία των συμμετοχών προϋποθέτει ως πρόσθετο όρο τη μη προηγoύμενη δημοσίευση των υποψηφίων φωτογραφιών εντός του dpgr;
Καταγράφηκε
GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

(OLYMPUS:C5050Z,IR-500,E-500)-(Nikon:D40, D5200)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 02 Αύγουστος 2004, 00:02:25 »

Μήπως η επιθυμητή ανωνυμία των συμμετοχών προϋποθέτει ως πρόσθετο όρο τη μη προηγoύμενη δημοσίευση των υποψηφίων φωτογραφιών εντός του dpgr;

Συμφωνώ και εγώ με τους νέους όρους, όπως και με τον earlpiggot, θα πρέπει η φωτογραφία που έχει ανέβει ξανά στο dpgr ή που θα έχει την υπογραφή του συμμετέχοντος επάνω στην φωτογραφία ή στο όνομα του αρχείου, να απορρίπτεται!!!
Έχω μιαν επιφύλαξη με τον όρο ότι δεν θα γνωρίζουμε οι συμμετέχοντες τις υπόλοιπες συμμετοχές.... αυτό πιστεύω ότι θα ρίχνει λίγο την ποιότητα των συμμετοχών αφού πρώτα ο ευγενής ανταγωνισμός, μας έκανε να προσπαθούμε να βγάλουμε ακόμα καλύτερες φωτογραφίες... αλλά έτσι είναι σωστό, αφού σε όλους τους διαγωνισμούς που αποστέλλονται φωτογραφίες κανείς δεν γνωρίζει τις υπόλοιπες συμμετοχές...
Καταγράφηκε

Γίνε μέλος της ομάδας μας

Modelteam Photo Gallery                       Άμα θέλω, έχω θέληση... Αλλά δεν θέλω!!!  Αρκάς
H γκαλερί μου στο DPGR
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 02 Αύγουστος 2004, 02:00:29 »

Όχι είναι λίγο δύσκολο αυτό.
Καταγράφηκε

Craftman
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 03 Αύγουστος 2004, 11:13:23 »

Μόλις διάβασα τους νέους κανονισμούς και πραγματικά συμφωνώ απόλυτα. Συγχαρητήρια σε όλους εσάς που προσπαθείτε συνεχώς να αναβαθμίσεται το επίπεδο αυτών των διαγωνισμών.
Καταγράφηκε

Τόσα πολλά να κάνω, τόσα πολλά να δω..
fmanos
Αποκλεισμένο μέλος βάση του όρου 13
Αποσυνδεδεμένος

manos

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 03 Αύγουστος 2004, 11:43:46 »

Ας μην σκευτόμαστε τα χειρότερα για τους κριτές... Δεν έχουν κανένα οικονομικό κίνητρο, κάνουν μια δύσκολη δουλειά που απαιτεί χρόνο.
Μερικώς ο ίδιος ο χρήστης μπορεί να δημοσιεύσει νέες φωτογραφίες στους διαγωνισμούς για να αποφύγει τυχών προκαταλήψεις...

Προσωπικά το βλέπω ως περιορισμό περισότερο παρά feature. Αφού δεν θα μπορούσα να διαγωνιστώ με μια καλή φωτογραφία μου που έχω ήδη δημοσιεύσει.
Και μετά ποιος θα κρίνει τι σημαίνει ίδια φωτογραφία; Έχουμε Croping, αλλαγές χρωμάτων, αντιθέσεων, ψηφιακή επεξεργασία, αλλαγή ονόματος αρχείου κλπ κλπ. Και ποιός θα κάτσει να ψάξει αν η ίδια φωτογραφία υπάρχει στα αρχεία (με χιλάδες άλλες φωτογραφίες)

Μπράβο στα παιδιά για το νέο σύστημα... πιο ενδιαφέρον, πιο δίκαιο..
Ευχαριστώ,
Μάνος
Καταγράφηκε

Παρακαλώ κρίνετε τις φωτογραφίες μου!
http://fmanos.dpgr.gr/
http://www.brainsoft.gr
Nikon D2X, Nikkor 17-55, Sigma 90 macro, Nikkor 180 edif
fractalbit
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 04 Αύγουστος 2004, 21:01:00 »

Δεν θα βάλουμε τέτοιον όρο γιατί
α) Είναι αδύνατο να ψάχνουμε όλες τις φωτογραφίες που στέλνονται στο διαγωνισμό για το αν ξαναέχουν ανέβει στο dpgr
β) Δεν θέλουμε να βάλουμε τα μέλη να ρουφιανεύουν "ο τάδε την έχει ξαναβάλει αυτή ακυρώστε τη συμμετοχή του".
γ) Το ότι οι φωτογραφίες έχουν ανέβει στο dpgr δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι κριτές τις έχουν δει!

Τώρα σαν προτροπή, θα έλεγα φωτογραφίες που είναι πολύ γνωστές στο dpgr και σήμα κατατεθέν του καθενός καλό θα είναι να μην στέλνονται. Σαν προτροπή όμως και μόνο.

--- Ξέχασα να ευχαριστήσω όλη την ομάδα των συντονιστών για τη βοήθεια που μου προσέφερε δοκιμάζοντας το νέο σύστημα και βοηθώντας στην αποσφαλμάτωσή του.
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Αύγουστος 2004, 21:03:16 από fractalbit » Καταγράφηκε

κεραμικά

fractalbit.gr

Αξιολόγηση μηνύματος (3):
Deorum
Αποσυνδεδεμένος

Λυκόσκυλο!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 04 Αύγουστος 2004, 23:17:58 »

Δεν θα βάλουμε τέτοιον όρο γιατί
α) Είναι αδύνατο να ψάχνουμε όλες τις φωτογραφίες που στέλνονται στο διαγωνισμό για το αν ξαναέχουν ανέβει στο dpgr
β) Δεν θέλουμε να βάλουμε τα μέλη να ρουφιανεύουν "ο τάδε την έχει ξαναβάλει αυτή ακυρώστε τη συμμετοχή του".
γ) Το ότι οι φωτογραφίες έχουν ανέβει στο dpgr δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι κριτές τις έχουν δει!

Και το πιο βασικό νομίζω πως είναι το γεγονός ότι και να έχει ανέβει μια φωτογραφία πιο πριν στο φόρουμ, δεν πάυει να αποτελεί ιδιοκτησία του κάθε φωτογράφου, και άρα έχει το πλήρες δικαίωμα να την ανεβάζει.

Εξάλλου μερικοί απο μάς ανεβάζουμε πολύ συχνά φωτογραφίες (όχι μόνο στην κριτική...), φανταστείτε πόσο περιορισμένοι θα είμασταν αλλιώς...
Καταγράφηκε

Now the flame burns higher, and it purifies the love that died.... they've taking the Queen, to some better place... so they think.
dukegus
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 18 Αύγουστος 2004, 21:15:07 »

Πραγματικά σωστή κίνηση!
Καταγράφηκε

Κώστας
Petros T.
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

...σε βάθος χρόνου.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 18 Αύγουστος 2004, 23:15:15 »

Ας μην σκευτόμαστε τα χειρότερα για τους κριτές... Δεν έχουν κανένα οικονομικό κίνητρο, κάνουν μια δύσκολη δουλειά που απαιτεί χρόνο.
Μερικώς ο ίδιος ο χρήστης μπορεί να δημοσιεύσει νέες φωτογραφίες στους διαγωνισμούς για να αποφύγει τυχών προκαταλήψεις...

Προσωπικά το βλέπω ως περιορισμό περισότερο παρά feature. Αφού δεν θα μπορούσα να διαγωνιστώ με μια καλή φωτογραφία μου που έχω ήδη δημοσιεύσει.
Και μετά ποιος θα κρίνει τι σημαίνει ίδια φωτογραφία; Έχουμε Croping, αλλαγές χρωμάτων, αντιθέσεων, ψηφιακή επεξεργασία, αλλαγή ονόματος αρχείου κλπ κλπ. Και ποιός θα κάτσει να ψάξει αν η ίδια φωτογραφία υπάρχει στα αρχεία (με χιλάδες άλλες φωτογραφίες)

Μάνος
Συμφωνώ!

Ας  αναλάβει καθένας τις ευθύνες του, τον αυτοσεβασμό και αυτοπειθαρχεία.

Δεν μπορούμε να είμαστε σαν νεοσύλλεκτοι σε στρατόπεδο.
Καταγράφηκε
fractalbit
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 03:50:37 »

Αποφασίσαμε οι φωτογραφίες να είναι ορατές από όλους από τη στιγμή που ανεβαίνουν στο διαγωνισμό. Ο τίτλος και τα σχόλια της φωτογραφίας, καθώς και ο φωτογράφος είναι ορατά ΜΟΝΟ στους διαχειριστές και γίνονται ορατά σε όλους αμέσως μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων (αφού δηλαδή λήξει ο διαγωνισμός).

Πιστεύουμε ότι αυτή η αλλαγή κάνει δυνατή την καθημερινή παρακολούθηση της εξέλιξης των διαγωνισμών από όλους ενώ ενδεχομένως να βελτιώσει και το επίπεδο των συμμετοχών.
Καταγράφηκε

κεραμικά

fractalbit.gr

GP
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 08:48:55 »

Αγαπητέ fractalbit,

Δεν ξέρω αν η ιδέα να εμφανίζονται οι φώτο των διαγωνισμών σε εξέλιξη είναι ιδανική ιδέα.  Ο λόγος είναι ότι ο ένας διαγωνιζόμενος θα επηρεάζεται από τον άλλο και στο τέλος θα έχουμε παρόμοιες πιστεύω φώτο στον διαγωνισμό και ίσως να θεωρηθεί "κλέψιμο" ιδεών και να έχετε παράπονα !!

Επίσης από ότι γνωρίζω σε άλλους διαγωνισμούς (εκτός DPGR) οι συμμετοχές υποβάλλονται και παραμένουν κλειστές μέχρι την λήξη του διαγωνισμού όπου αρχίζει η κριτική.

Εγώ για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω λάβει μέρος σε διαγωνισμό του DPGR ακόμα, και απλά παραθέτω την γνώμη μου.

Φιλικά

Γρηγόρης
Καταγράφηκε
MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Οι άνθρωποι κρίνονται από τις πράξεις τους.-

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 10 Σεπτέμβριος 2004, 09:31:22 »

Εγώ ...... δεν έχω λάβει μέρος σε διαγωνισμό του DPGR ακόμα....

Ίσως γι αυτό το βλέπεις ετσι.
Σαν διαγωνιζόμενος , θα έβρισκες χρήσιμη - νομίζω - τη δυνατότητα να βλέπεις τις συμμετοχές των άλλων.
Αυτό που ονομάζουμε "ευγενής άμιλλα" δεν μπορεί να υπάρξει όταν ο καθένας βάζει τη συμμετοχή του "στα τυφλά"
Σαν κριτής που είμαι , παρακολουθώ πάντα τις συμμετοχές κατά τη διαρκεια υποβολής. Αυτό που βλέπω είναι πως η ποιότητα αυξάνεται όσο πλησιάζουμε στη λήξη της προθεσμίας υποβολής.
Δεν είναι μάλιστα καθόλου ασυνήθιστο, όταν κάποιος διαγωνιζόμενος διαπιστώσει το υψηλό επίπεδο των άλλων συμμετοχών , να αλλάζει τη φωτογραφία του, καταθέτοντας μια άλλη, η οποια πιστεύει πως είναι πιο δυνατη και θα καταφέρει καλύτερα έναντι του ανταγωνισμού.

Βάσει αυτών και - κυρίως - λόγω του εκπαιδευτικού ρόλου που παίζουν οι διαγωνισμοί στο DPGR , πιστεύω πως πρέπει να προωθούμε την ευγενή άμιλλα πάση θυσία. Άρα συμφωνώ με την αλλαγή που έκαναν οι διαχειριστές και πιστεύω πως θα βοηθήσει στο να ανέβει το επίπεδο ποιότητας.

Όσο για το "κλέψιμο ιδεών" ... τι να πω ? Δεν υφίσταται τέτοιο θέμα.
Μου έρχονται στο μυαλό τα λόγια του Πικάσο που έλεγε:
"Αντιγράφετε όποιον θέλετε, εκτος από τον εαυτό σας"

Smiley
Καταγράφηκε

η gallery μου στο :  http://www.manoslykakis.com

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: