Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Οκτώβριος 2014, 21:17:11

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 11 12 13 14 15 [16] 17 18 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Nikon SB-800 speedlight  (Αναγνώστηκε 36213 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PanagiotisKry
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Φωτοάσχετος Ερασιτέχνης Φωτογράφος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #225 στις: 03 Δεκέμβριος 2008, 13:01:23 »

Η ερώτηση παραμένει!  ουπς
Όχι τόσο για το WB όσο για τον αν η γωνία λήψεις είναι τέτοια ώστε κάποιο από τα εξωτερικά φλας ενδεχομένως να μην συλλάβει τις προφλασιές του comander flash και δεν πυροδοτηθεί μαζί με τα υπόλοιπα.??

Μιας και όλοι γνωρίζετε ότι οι γωνίες λήψεις μεταβάλλονται συνεχώς, ταχύτατα κατά το μυστήριο.

Το μεγάλο πλεονέκτημα των λήψεων με φωτοκύτταρο παραμένει το ότι αν ενεργοποιηθεί το ένα φτάνει για να ενεργοποιήσει και τα υπόλοιπα.

Φυσικά παραμένει το πρόβλημα των αθέμιτων ενεργοποιήσεων από τους ερασιτέχνες.   
Καταγράφηκε

NIkon D700, D300, D200, Nikkor 17-55 2.8, Nikkor 24-70 2.8, 55-200, 50 1.8, SB-900 & SB-800

Η Ιστορία δεν διδάσκει περιγράφει, η συνείδηση διδάσκει
ftir
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #226 στις: 03 Δεκέμβριος 2008, 14:51:07 »

Η ερώτηση παραμένει!  ουπς
Όχι τόσο για το WB όσο για τον αν η γωνία λήψεις είναι τέτοια ώστε κάποιο από τα εξωτερικά φλας ενδεχομένως να μην συλλάβει τις προφλασιές του comander flash και δεν πυροδοτηθεί μαζί με τα υπόλοιπα.??

Μιας και όλοι γνωρίζετε ότι οι γωνίες λήψεις μεταβάλλονται συνεχώς, ταχύτατα κατά το μυστήριο.

Το μεγάλο πλεονέκτημα των λήψεων με φωτοκύτταρο παραμένει το ότι αν ενεργοποιηθεί το ένα φτάνει για να ενεργοποιήσει και τα υπόλοιπα.

Φυσικά παραμένει το πρόβλημα των αθέμιτων ενεργοποιήσεων από τους ερασιτέχνες.   

Φίλε Παναγιώτη,

Τα SB800 σε κατάσταση remote, δεν λειτουργούν ως slave, δηλαδή δεν ανάβουν από φλασιές άλλου παρεβρισκόμενου φωτογράφου, εκτός κι αν λειτουργεί κι αυτός με CLS της Nikon, οπότε πρέπει να συμφωνήσετε να παίζετε σε διαφορετικά κανάλια.

Τώρα το θέμα για το τι γίνεται με την πυροδότηση των φλας από διαφορετικές γωνίες, αυτό που κάνεις είναι να προσανατολίσεις κατάλληλα τον αισθητήρα (στο πλάι κάθε SB800 που λειτουργεί remote), έτσι ώστε να έχει κατά το μέγιστο δυνατό, οπτική επαφή με το commander.
Ένα τεστ αφού τα στήσεις και πριν απ' το μυστήριο για να ελέγξεις τι γίνεται όταν αλλάζεις θέσεις λήψης είναι έυκολο και σωτήριο. Αν υπάρχουν "τυφλά" σημεία δυστυχώς πρέπει να έχεις βοηθό για να μετακινεί κατάλληλα κάποιο remote SB800.
Καταγράφηκε
dimitris_xan
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #227 στις: 18 Αύγουστος 2009, 23:51:52 »

Γειά σας

Θα ήθελα να ρωτήσω. Συγχρόνισα το SB800 για να δουλεύει
σε ριπή με την D200 ( 5 fps ).

Μετά την 3η φωτογραφία δεν ανάβει αλλά μπορεί να ανάψει στην 6 - 7η. Μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω περισσότερες φλασιές ( 5-6 ) την φορά; Υπάρχει κάποιο φλάς που να δίνει συνεχόμενα ανάματα ή όλα περιορίζονται λόγω υπερθέρμανσης;

Καταγράφηκε

Nikon D40, AF-S.18-55 3,5-5,6 - AF-S.35mm 1,8 - SB400 - Casio FH20, * Nikon D200, Sigma 17-70 2,8-4 & Sigma 28-300 3,5-6,3
dubber
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #228 στις: 18 Αύγουστος 2009, 23:56:07 »

Με δυνατότερες μπαταρίες ή χαμηλότερο exposure
Καταγράφηκε
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #229 στις: 19 Αύγουστος 2009, 00:02:57 »

Γειά σας

Θα ήθελα να ρωτήσω. Συγχρόνισα το SB800 για να δουλεύει
σε ριπή με την D200 ( 5 fps ).

Μετά την 3η φωτογραφία δεν ανάβει αλλά μπορεί να ανάψει στην 6 - 7η. Μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω περισσότερες φλασιές ( 5-6 ) την φορά; Υπάρχει κάποιο φλάς που να δίνει συνεχόμενα ανάματα ή όλα περιορίζονται λόγω υπερθέρμανσης;

Δεν είναι υπερθέρμανση αλλα οτι δεν προλαβαίνει το φλας να φορτίσει. Οπως σου είπε ο dubber με δυνατότερες μπαταρίες (5 NiMH αρκούν - οχι 4 και προς Θεού όχι αλκαλικές η NiCd) αλλα κυρίως η χαμηλότερη εκφώτιση θα στο λύσουν το πρόβλημα. Με άλλα λόγια ανέβαζε ISO ή/και άνοιξε το διάφραγμα.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
dimitris_xan
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #230 στις: 19 Αύγουστος 2009, 00:18:00 »

Κάνοντας τεστ μόλις τώρα έκανα το εξής ΄

Επέλεξα απο το mode RPT 1/16 ..... 8x20Hz ( μου το κατέβασε βέβαια στα 2,8 μέτρα στα 28mm f2,8 και iso 100 ) αλλά μου έδωσε 8 φλασιές και αμέσως μετά άλλες 8. Βέβαια το δοκίμασα στο σπίτι και δεν μπορώ να καταλάβω πόσο καλά θα φωτιστεί στο γυμναστήριο αύριο το βραδάκι που θα το δοκιμάσω.

Μήπως κάνω κάτι υπερβολικό και το καταστρέψω ή αυτόματα θα σταματήσει όταν ξεπεράσει τα όρια του;

Και κάτι που δεν κατάλαβα. Αν ανεβάσω τα iso θα μου δώσει μικρότερη εκφώτιση άρα μεγαλύτερη διάρκεια;
Καταγράφηκε

Nikon D40, AF-S.18-55 3,5-5,6 - AF-S.35mm 1,8 - SB400 - Casio FH20, * Nikon D200, Sigma 17-70 2,8-4 & Sigma 28-300 3,5-6,3
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #231 στις: 19 Αύγουστος 2009, 07:53:04 »

Μήπως κάνω κάτι υπερβολικό και το καταστρέψω ή αυτόματα θα σταματήσει όταν ξεπεράσει τα όρια του;

Και κάτι που δεν κατάλαβα. Αν ανεβάσω τα iso θα μου δώσει μικρότερη εκφώτιση άρα μεγαλύτερη διάρκεια;

Το SB800 δεν έχει προστασία υπερθέρμανσης και δεν σταματά παρα μόνο όταν καεί. Γι αυτό μην κάνεις κουτουράδες του στυλ 16 συνεχόμενες φλασιές σε πλήρη ισχύ και αμέσως πάλι απο την αρχή.

Φυσικά όταν ανεβάσεις ISO θα μπορείς να μειώσεις την εκφώτιση άρα και την διάρκεια.

Ξανά όμως: Μεγάλη προσοχή σε αυτό που πας να κάνεις. Κάτι είπες για γυμναστήριο και ανατρίχιασα. Μην φανταστείς οτι αυτό μπορείς να το κάνεις συνέχεια. Δηλ να βγάζεις συνεχώς την κορούλα σου με την κορδέλλα ή το τόπι. Ακόμα και με 1/16 θα το τινάξεις το εργαλείο. Οι φωτογραφίσεις αυτού του τύπου ΑΠΑΙΤΟΥΝ συνθήκες στούντιο και απόλυτα σκοτεινό περιβάλλον, οπότε αυτό σημαίνει: μακρά προετοιμασία και λήψη με εξαιρετική προσοχή και ακρίβεια. Αυτό αυτόματα οδηγεί στο ότι μεταξύ δύο λήψεων θα υπάρχει επαρκής χρόνος ώστε να κρυώσει το εργαλείο
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
dimitris_xan
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #232 στις: 19 Αύγουστος 2009, 10:46:15 »

Diol ευχαριστώ με έκοψες απότομα,

Επειδή δεν έχω το to manual του SB800 τι ρύθμιση να κάνω ώστε χωρίς κίνδυνο να έχω 5 φλασιές συνεχόμενες χωρίς μεγάλη δύναμη καθώς θα είμαι κοντά και ύστερα απο μια παύση ( 3-4 δευτερόλεπτα είναι αρκετά; )  να μπορώ να ξαναβγάλω φώτο.

Ουσιαστικά θέλω να βγάλω μια επίδειξη TAE KWON DO και ο μόνος τρόπος είναι με ριπή. Το αιώνιο πρόβλημα είναι ο φωτισμός. Εάν όμως δεν μπορώ να χρησιμοποιώ έτσι το φλάς δεν υπάρχει λύση εκτός απο μηχανή με πολλά fps ( τουλάχιστον 6-8 ) με μεγάλη δυνατότητα ISO και πολύ φωτεινό φακό Prime ( 50 1,4 :η 35 1,8 ).

Καταγράφηκε

Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #233 στις: 20 Αύγουστος 2009, 14:52:32 »

Diol ευχαριστώ με έκοψες απότομα,

Επειδή δεν έχω το to manual του SB800 τι ρύθμιση να κάνω ώστε χωρίς κίνδυνο να έχω 5 φλασιές συνεχόμενες χωρίς μεγάλη δύναμη καθώς θα είμαι κοντά και ύστερα απο μια παύση ( 3-4 δευτερόλεπτα είναι αρκετά; )  να μπορώ να ξαναβγάλω φώτο.

Ουσιαστικά θέλω να βγάλω μια επίδειξη TAE KWON DO και ο μόνος τρόπος είναι με ριπή. Το αιώνιο πρόβλημα είναι ο φωτισμός. Εάν όμως δεν μπορώ να χρησιμοποιώ έτσι το φλάς δεν υπάρχει λύση εκτός απο μηχανή με πολλά fps ( τουλάχιστον 6-8 ) με μεγάλη δυνατότητα ISO και πολύ φωτεινό φακό Prime ( 50 1,4 :η 35 1,8 ).

Δυστυχώς είμαι πολύ πιεσμένος χρονικά για να μπορέσω να μελετήσω και να γράψω αναλυτικά για το θέμα που θέτεις και που είναι αρκετά ενδιαφέρον. Θα κάνω μια προσπάθεια για μια γρήγορη προσέγγιση.

1ο θέμα: Αν μπορεί να γίνει από πλευράς χώρου και φωτισμού

Αν το γυμναστήριο λειτουργήσει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για την φωτογράφιση, κάτι μπορεί να γίνει. Αν όμως έχει όλα τα δυνατά φώτα που συνήθως έχουν αυτοί οι χώροι, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να υπάρξει επιτυχία με αυτά τα φλας (τουλάχιστον κατά τα κοινώς παραδεκτά). Αν όμως μπορείς να σκοτεινιάσεις (πολύ) τον χώρο και να απομακρύνεις το μοντέλο σου από background (πολύ) και αν το background δεν είναι ανοιχτόχρωμο, τότε κάτι μπορεί να γίνει, αλλα και πάλι αμφιβάλλω αν το αποτέλεσμα θα είναι ανεκτό. Το θέμα είναι ότι αν κάνεις 8 λάμψεις στα 20 Hz σημαίνει ότι η μηχανή θέλει χρόνο ½ και πάνω, οπότε όλο το background θα γράψει είτε με το φυσικό του φως είτε με τις 8 λάμψεις του δικού σου φλας ακόμα κι αν ήταν σκοτάδι. Και θα γράψει ΜΕΣΑ στην κίνηση του μοντέλου σου και θα σου χαλάσει αρκετά το αποτέλεσμα.

Πρακτικά ο μόνος τρόπος χωρίς μαύρο στούντιο είναι η ύπαιθρος βράδυ, η μηχανή χαμηλά στο έδαφος σε τρίποδο, με προβολέα ή φακό προεστιάζεις και κάνεις πρόβα αν όλη η κίνηση βρίσκεται μέσα στο frame. Φροντίζεις ώστε μέσα στο frame να μην υπάρχει τιποτα άλλο εκτός από μαύρο ουρανό και αν πρέπει να φαίνεται και λίγο έδαφος, αυτό να είναι όσο πιο σκούρο γίνεται. Κατά τη λήψη φυσικά σβήνεις τον προβολέα.

Αν τα παραπάνω είναι εκτός θέματος, μπορείς να βγάλεις κάποιες φωτογραφίες που δεν θα είναι της κλασσικής μορφής RPT φλας, αλλα θα μοιάζουν κυρίως με τις blur φωτογραφίες κινούμενων θεμάτων μόνο που η κίνηση αυτή θα έχει 8 highlights. Ισως να βγει κάτι ενδιαφέρον, αλλα δεν μπορώ να το ξέρω και δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο πετυχημένο. Αν καταφύγεις σε αυτό, θα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά γίνεται και ο φωτισμός του χώρου να μην είναι πολύ δυνατός όπως είπα πιο πάνω. Και αν δεν βάλεις τρίποδο, αν γράψει το background καθώς το ½ είναι μεγάλος χρόνος θα είναι blur και θα χαλάσει κι άλλο την εντύπωση

2ο θέμα: Αντέχει το φλας και έχει τη δύναμη;

Αν υπάρχει φωτισμός του χώρου αναγκαστικά πρέπει να έχεις ισχυρές λάμψεις για να φανεί έστω το σπάσιμο σε highlights. Η μέγιστη ισχύς όμως είναι το 1/16 για να πάρεις 8 λάμψεις στα 20 Hz. Αυτό σημαίνει ότι κάθε σειρά ισοδυναμεί με μια λάμψη στο ½. Στην πράξη μπορείς να το κάνεις αυτό συνεχόμενα, ανα 3 με 10 sec μέχρι 10 φορές και μετά το φλας πρέπει να κρυώσει. Οι χρόνοι αυτοί έχουν μεγάλη ελαστικότητα όμως. Μπορεί δηλ να βγάλεις και 30 φωτογραφίες μέσα σε 2 λεπτά, αλλα μετά θα πρέπει να αφήσεις το φλας να κρυώσει για πολύ ώρα, πάνω από 10 λεπτά. Η όλη ιστορία με την θέρμανση του φλας είναι αρκετά νεφελώδης και είναι καιρός που θέλω να γράψω ένα αναλυτικό άρθρο για αυτά που ξέρω και αυτά που δεν ξέρω αλλα τεχνικά συμπεραίνω, αλλα είναι πολλά και όλο το αναβάλλω. Να θυμάσαι μόνο ότι το SB800 δεν έχει έλεγχο θερμοκρασίας και μπορείς να κάψεις την λάμπα, ή το καθρέφτη, ή τα ηλεκτρονικά του χωρίς προειδοποίηση. Λογάριασε ότι το φλας αυτό μπορεί να δίνει μέχρι 15-20 πλήρεις λάμψεις ανα 10λεπτο χωρίς να υπερθερμανθεί (εμπειρικά το λέω). Πρακτικά σ’ εσένα επειδή κάθε φλασοσειρά ισοδυναμεί με ½ πλήρους λάμψης προσπάθησε να μείνεις κάτω από τις 20 ανα 10λεπτο. Που πάει να πει «οικονομία» στα κλικ και πολύ καλά προετοιμασμένα.

Με τα πιο πάνω έκανα μια προσπάθεια να προσεγγίσω το θέμα, αλλα βλέπω ότι η προσπάθεια είναι πολύ επιδερμική γιατί το θέμα είναι μεγάλο.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
KJordan
Αποσυνδεδεμένος

ΝΙΚΟΝ D600, ΝΙΚΟΝ D90&D80, SONY F828

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #234 στις: 20 Αύγουστος 2009, 15:58:49 »

Καλησπέρα κιαπό μένα,

να προσθέσω πως με το SB800 έχω κάνει >1000 (χίλιες) σχεδόν συνεχόμενες... με μικρά διαλείμματα (1 λεπτού κάθε τόσο απλά για να τσεκάρω το αποτέλεσμα και να γίνουν αλλαγές στο θέμα...) οι μπαταρίες έκαιγαν όταν τις έβγαιζα για την φορτισμένη 2η τετράδα καθώς και το φλας! (μου βγαζε περίπου 500 φλασιές με τις ρυθμίσεις που είχα με 4 * 1800...)
Δεν είχα διαβάσει αυτά όμως για κίνδυνο καψίματος... θαμαι πιο προσεχτικός από δω και πέρα!
Πάντως πιστευω είναι θηρίο το άτιμο!  Grin Grin Grin Grin Grin

Και μια παρατήρηση προς dimitris_xan: Θα σου επιτρέψουν φλας?

Κυριάκος

PS. dimitris_xan: Την επόμενη βδομάδα θα ανέβω Ξάνθη. Και το κοιτάμε και μαζί το θέμα!
Καταγράφηκε

And you run and you run to catch up with the Sun, but its sinking 
And racing around to come up behind you again... [Time - Pink Floyd]

http://www.kyriakosiordanis.com

My galleries:
http://www.flickr.com/photos/kjordan2/
http://kjordan.deviantart.com/

Το λεύκωμά μου: http://www.blurb.com/bookstore/detail/2518267
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #235 στις: 20 Αύγουστος 2009, 16:46:50 »

Το φλας είναι όντως θηρίο, αλλα η Nikon βάζει άγριο πάγο και λέει οτι αν τραβήξεις 10 γρήγορες να το αφήσεις 10 λεπτά να κρυώσει. Είναι υπερβολή, αλλα όντως η πανγρήγορη επαναφόρτισή του οδηγεί μερικές φορές σε κατάχρηση και κάψιμο. Γι αυτό φτάσανε στην άλλη υπερβολή του 900 που αν τραβήξεις μερικές δυνατές απανωτές διακόπτει την λειτουργία του.

Καταλαβαίνω οτι είναι πολύ μα πολύ εύκολο να την κάνει κανείς την ζημιά γιατί μπορεί να τραβάς τη μία φορά 200 απανωτές μέσα σε 20 λεπτά σε ένα event σε κλειστό ανακλαστικό χώρο και να μην υπάρξει ούτε καν θέμα και την άλλη με 50 λάμψεις να το κάψεις επειδή είχες χαμηλά τα ISO, το difuser επάνω και σε εξωτερικό χώρο απο κάπως μακριά κλπ. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν, δεν έιναι όλες οι φλασιές ίδιες. Η χρήση σε TTL BL σε κλειστό χώρο είναι πολύ οικονομική και κάθε φλασιά μπορεί να είναι και κάτω απο 1/20 της μέγιστης, οπότε και 20 φωτογραφίες το λεπτό να τραβάμε δεν θα ιδρώσει το φλας. Αυτό μας δίνει θάρρος και μας κάνει απρόσεκτους οπότε σε δύσκολες συνθήκες θα την πάθουμε την ζημιά.

Τα σημεία κινδύνου του φλας είναι 3.

1. Η λάμπα και ο καθρέφτης. Μπορεί να λιώσει ο καθρέπτης απο υπερθέρμανση της λάμπας ή/και μπορεί να καεί η λάμπα.

2. Τα ηλεκτρονικά του πολλαπλασιαστή τάσης.

3. Οι μπαταρίες

Το SB800 δεν παρακολουθεί κανένα απο αυτά τα σημεία.

Το SB900 παρακολουθεί και τα 3. Αν ακυρώσεις το αυτόματο κλείσιμο του φλας για αποφυγή υπερθέρμανσης, αυτό γίνεται μόνο για το 1 κ 2 αλλα το 3 δεν βγαίνει εκτός γιατί υπάρχει κίνδυνος να εκραγούν οι μπαταρίες.

Υπερθέρμανση των μπαταριών πάντως δείχνει ακατάλληλες ή ελαττωματικές μπαταρίες ή επαφή με την μπαταριοθήκη. Οι καλές NiMH έχουν μικρή εσωτερική αντίσταση που είναι ο σημαντικότερος λόγος υπερθέρμανσης των μπαταριών στα μεγάλα ρεύματα. Γι αυτό Κυριάκο να είσαι σίγουρος οτι χρησιμοποιείς καλή μάρκα μπαταριών, κατα προτίμηση eneloop και όχι στα τελευταία τους. Ομοιόμορφο σετ, να μην είναι η μία αφόρτιστη ή κουρασμένη.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Αύγουστος 2009, 22:53:04 από Diol » Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
dimitris_xan
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #236 στις: 20 Αύγουστος 2009, 23:44:14 »

Diol καλησπέρα

Μου έβαλες ολόκληρο θέμα να διαβάσω ( λίγο πιο προσεκτικά ). Πάντως όταν βρείς χρόνο και γράψεις κάτι αναλυτικά θα το διαβάσω με ενδιαφέρον.

Τελικά χθές το βραδάκι το δοκίμασα στο γυμναστήριο με την ρύθμιση 1/16 8χ20 και άναβε όσες φορές ήθελα. Βασικά ήθελα 4-5 αλλά στην τελευταία τράβηξα 7-9. Το μυαλό μου πάντως ήταν εκεί. Βέβαια μου κατέβασε την ισχύ αλλά ανεβάζοντας τα ISO και πλησιάζοντας τόσο όσο μου επέτρεπε ο 17-70 και λίγο βελτίωση στον ΗΥ πήρα καλό αποτέλεσμα.

Αυτό βέβαια ήταν στις δοκιμές και στην προετοιμασία. Η επίδειξη θα γίνει σε εξωτερικό χώρο που δεν ξέρω αν υπάρχουν προβολείς την Κυριακή στις 7¨30 το βραδάκι. Εγώ για καλό κακό θα παραλάβω αύριο τον Nikon 35 1,8 και θα δοκιμάσω με άφλασα και ISO να δώ τι παίρνω. Αν χρειαστώ το φλάς θα είναι έτοιμο, απλά αν μπορώ να βγάλω άφλασα δεν θα σκέφτομαι το φλάς.

Τώρα αν είχα την D700 ή την D3 με τόσο καλό επίπεδο ISO θα είχε λυθεί το πρόβλημα. Επειδή δεν είμαι επαγγελματίας δεν σκέφτομαι για τέτοιες μηχανές. Απλά θα ήθελα μια μηχανή με μεγάλη ριπή 8-10 Fps με καλό ISO και έναν φωτεινό φακό.

Κυριάκο θα σε περιμένω να σου δείξω και τα αποτελέσματα και να μου δώσεις απο κοντά τα φώτα σου.Τι εννοείς αν θα μου επιτρέψουν. Οι διοργανωτές;
Καταγράφηκε

KJordan
Αποσυνδεδεμένος

ΝΙΚΟΝ D600, ΝΙΚΟΝ D90&D80, SONY F828

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #237 στις: 21 Αύγουστος 2009, 16:54:15 »

Τελικά η άγνοια κάποιες φορές δεν ξέρω αν είναι καλύτερη... δηλ. γνωρίζοντας όλους αυτούς τους κινδύνους μπορεί να σε αποθαρρύνουν να βγάλεις ότι φωτογρ. θαθελες! Αν βέβαια δεν το ξέρεις μπορεί να το κάψεις... Πάντως καλό είναι να το ξέρει κανείς γιατί αρκετές φορές ένα διάλειμμα δεν είναι τίποτα και είναι κρίμα να το κάψεις αδικα!

Ένας επαγγελματίας βέβαια (που θα πληρωθεί για την δουλειά του) πιστεύω πως δεν θα τον ενοχλεί κιένα καμένο φλας... Αντίθετα αν στα μέσα της δουλειάς του, πρέπει να σταματήσει (για 10 λεπτά!) θαναι χειρότερα... ή να ψάχνει το εφεδρικό φλας για αντικατάσταση ενώ τοχει ξεχάσει επειδή περίμενε ότι δεν θα του χρειαστεί...

Παράθεση
Τι εννοείς αν θα μου επιτρέψουν. Οι διοργανωτές;

Εννοώ αν θα επιτραπεί το φλάς... οι αθλητές μπορεί να ενοχλούνται και να χάνουν την αυτοσυγκέντρωσή τους. Μια δυο φορές οκ! Αλλά αν σκάει ένα φλας τόσες φορές... μπορεί να αποσυντονίσει τις κινήσεις τους. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον υπεύθυνο που να ξέρει ή τους ίδιους τους αθλητές για καλό και για κακό.  Smiley

Παράθεση
Γι αυτό Κυριάκο να είσαι σίγουρος οτι χρησιμοποιείς καλή μάρκα μπαταριών,

Σε αυτό πρέπει ναχεις δίκιο... δεν είναι και οι καλύτερες! Πρέπει να τις αλλάξω... μάλιστα κάποια φορα τώρα τελευταία αναγκάστικα να βάλω 4 μη επαναφορτιζόμενες και είδα και πιο γρήγορη επαναφόρτιση και πιο σωστή λειτουργία! Πρέπει να τις αλλάξω... Σε ευχαριστώ Diol!!  Smiley
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Αύγουστος 2009, 16:56:59 από KJORDAN » Καταγράφηκε

And you run and you run to catch up with the Sun, but its sinking 
And racing around to come up behind you again... [Time - Pink Floyd]

http://www.kyriakosiordanis.com

My galleries:
http://www.flickr.com/photos/kjordan2/
http://kjordan.deviantart.com/

Το λεύκωμά μου: http://www.blurb.com/bookstore/detail/2518267
handrian
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #238 στις: 20 Μάρτιος 2011, 09:05:14 »

Έχω ένα πρόβλημα με ένα από τα SB-800 φλάς μου.
Δεν πυροδοτεί το φλάς, όταν είναι να λειτουργήσει, αυτό απλώς αναβοσβήνει το READY λαμπάκι του.
Το ίδιο συμβαίνει και όταν πατώ το flash (test) κουμπάκι πάνω στο φλάς.

Οι μπαταρίες είναι πλήρως φορτισμένες (με τις ίδιες τα άλλα 2 SB-800 που έχω πυροδοτούν κανονικά), δοκίμασα και με αλκαλικές Duracell, αλλά μια από τα ίδια.

Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει;
Αξίζει τον κόπο να το στείλω για επισκευή; 
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μάρτιος 2011, 09:26:50 από handrian » Καταγράφηκε

Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #239 στις: 20 Μάρτιος 2011, 09:18:02 »

Φυσικά αξίζει να το στείλεις για επισκευή. Μπορεί να θέλει μόνο αλλαγή λάμπας, αλλα ότι και να θέλει, το κόστος επισκευής δεν θα είναι απαγορευτικό.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Σελίδες: 1 ... 11 12 13 14 15 [16] 17 18 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: