Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
24 Μάιος 2017, 09:01:09

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Έλληνες Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: [1] 2 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Nelly's - Έλλη Σουγιουλτζόγλου - Σεραϊδάρη  (Αναγνώστηκε 19846 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vangos
Επισκέπτης
« στις: 02 Μάιος 2004, 01:51:34 »

Η Έλλη Σουγιουλτζόγλου - Σεραϊδάρη, η φωτογράφος Νelly's, όπως συνηθίζεται πια να αποκαλείται χρησιμοποιώντας ως όνομα την αγγλική εκδοχή της καλλιτεχνικής της υπογραφής, γεννήθηκε πριν ένα αιώνα περίπου στο Αϊδίνι της Μικράς Ασίας.

Έξι ετών, άρχισε να παρακολουθεί μαθήματα στο ελληνικό σχολείο. Τον Ιούλιο του 1919 έζησε την ολέθρια καταστροφή της ελληνικής πόλης του Αϊδινίου από τα τουρκικά στρατεύματα. Η οικογένειά της διέφυγε και εγκαταστάθηκε στην Σμύρνη. Από εκεί η Νelly's έφυγε την επόμενη χρονιά για τη Δρέσδη της Γερμανίας για να σπουδάσει μουσική και ζωγραφική. Τον Σεπτέμβρη του 1922 έμαθε για τον εμπρησμό της Σμύρνης και οικογενειακώς μετοίκησαν στην Ελλάδα το 1924 τότε που τέλειωσε και τις σπουδές στην φωτογραφία.

Ενώ, λοιπόν, αρχικά ξεκίνησε να σπουδάσει ζωγραφική, στράφηκε τελικά στη φωτογραφία που την είδε και σαν μέσο γρήγορης οικονομικής αποκατάστασης. Έτσι ελκύεται από το oldruck και το bromoil, παλιές φωτογραφικές τεχνικές που της έδιναν την δυνατότητα να δεί στη φωτογραφία όχι μόνο το μέσον που αποδίδει με ρεαλιστική σαφήνεια την πραγματικότητα, αλλά και μια μέθοδο έρευνας και έκφρασης της σχέσης της με τον κόσμο που την περιβαλλει. ¶λλωστε, αυτές οι ίδιες τεχνικές της επέτρεπαν να εφοδιάζει τα θέματά της με μια πικτοριαλιστική διάσταση που κάλυπτε εν μέρει τις ζωγραφικές της ανησυχίες.

Η Νelly's δούλεψε σχεδόν σε όλη της την καριέρα κατά θέματα, σε φωτογραφικές ενότητες, άλλοτε για εκείνη και άλλοτε κατόπιν παραγγελίας συνήθως του Υπουργείου Πολιτισμού. Δεν συνήθιζε να δίνει τίτλους στις φωτογραφίες της και απλά έδωσε μόνο τίτλους σε τρείς τέσσερεις ενότητες.

( Στοιχεία από το βιβλίο "Nelly's από την Αθήνα στη Νέα Υόρκη" που επιμελήθηκε η Κατερίνα Κοσκινά )

Μία από τις πιό χαρακτηριστικές φωτογραφίες της είναι η παρακάτω
και ανήκει στην ενότητα "Γυμνά - Φωτογραφίες στην Ακρόπολη"

Μερικές ακόμα φωτογραφίες και πληροφορίες είναι και εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Φεβρουάριος 2006, 18:20:31 από William Tell » Καταγράφηκε
doc
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

το νέο μου μάτι !

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 02 Μάιος 2004, 02:56:25 »

Βαγγέλη , σ'ευχαριστούμε για την αναφορά σου σ'αυτή τη μεγάλη καλλιτέχνιδα ,την τόσο προχωρημένη για την εποχή της !  
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ τέτοιους μεγέλους Έλληνες Δημιουργούς .

Εξ'άλλου, ο πολύπαθος Ελληνισμός της Ιωνίας έχει προσφέρει πολλά στο χώρο της Τέχνης  και σε όλους τους τομείς της !
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Μάιος 2004, 02:59:59 από doc » Καταγράφηκε

για τους φίλους , Γιάννης
λίγα snapshots ..:.. toy camera pictures[/b]
gryspnik
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 16 Φεβρουάριος 2005, 06:56:11 »

Να πω πως είχα την τύχη να την γνωρίσω απο κοντά αυτήν την μεγάλη ελληνίδα φωτογράφο η οποία (τι ειρωνία) είχε σχεδόν χάσει την όρασή της κατά τα τελευταία χρόνια της ζωής της.  Ήταν μια μεγάλη προσωπικότητα με φοβερή γνώση του ελληνικού πολιτισμού. Θα έπρεπε να ανεβάσουμε μερικές φωτογραφίες της (στην Ελλάδα έχω μερικές αυθεντικές της) για να δούν τα μέλη της κοινότητάς μας το ταλέντο της.
Καταγράφηκε

Όσο περισσότεροι οι νόμοι,τόσο πιο διεφθαρμένο το κράτος.

Olympus C-8080WZ
TasosT
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 01 Μάρτιος 2005, 18:02:55 »

gryspnik ανεβασε  μερικες απο  αυτες τις αυθεντικες που  εχεις   στο  dpgr  να δουμε   ευχαριστω

Να πω πως είχα την τύχη να την γνωρίσω απο κοντά αυτήν την μεγάλη ελληνίδα φωτογράφο η οποία (τι ειρωνία) είχε σχεδόν χάσει την όρασή της κατά τα τελευταία χρόνια της ζωής της.  Ήταν μια μεγάλη προσωπικότητα με φοβερή γνώση του ελληνικού πολιτισμού. Θα έπρεπε να ανεβάσουμε μερικές φωτογραφίες της (στην Ελλάδα έχω μερικές αυθεντικές της) για να δούν τα μέλη της κοινότητάς μας το ταλέντο της.
Καταγράφηκε
gryspnik
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 01 Μάρτιος 2005, 18:33:27 »

Μόλις γυρίσω στην Ελλάδα, θα προσπαθίσω να σαρρώσω μερικές για να τις σώσω κιόλας και να τις ανεβάσω..
Καταγράφηκε

Olympus C-8080WZ
[Parallax]
Αποσυνδεδεμένος

Up from my brain is where i bleed...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 26 Μάιος 2005, 11:18:07 »

Ενα βιβλίο με φωτογραφίες της Nelly's ήταν το πρώτο φωτογραφικό album που είχα δει ποτέ στη ζωή μου. Οι φωτογραφίες της εξακολουθούν να μου κάνουν εντύπωση όπως και τότε που τις είχα πρωτοδεί.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που γίνεται αναφορά γι' αυτή, στο site.
Καταγράφηκε

hottgreece
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 24 Φεβρουάριος 2006, 20:09:30 »

Θέλησα να αγοράσω από την πρωτοπορία το Βιβλίο με τις φωτογραφίες της Nelly's "φωτογραφίες του μεσοπολέμου" αλλά δεν υπάρχει. Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί από πού μπορώ να αγοράσω αυτο το λεύκωμα ή τις ίδιες τις φωτογραφίες? Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
thabi
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 25 Φεβρουάριος 2006, 00:01:16 »

Από τα βιβλιοπωλεία του κέντρου, νομίζω ότι το πιο ενημερωμένο γύρω από τα "φωτογραφικά" (και όχι μόνο εδώ που τα λέμε) είναι η "Πολιτεία" στην Ασκληπιού (μεταξύ Ακαδημίας και Σόλωνος).

Ρίξε μια ματιά εκεί, ακόμα και αν δε βρεις το συκεκριμένο βιβλίο της Nelly's, θα βρεις άλλα της ίδιας φωτογράφου (τα είχα δει πριν από κανά δυο εβδομάδες που πήγα τελευταία φορά).

[size=0,5]Είμαστε όμως λίγο off topic...[/size]
Καταγράφηκε

"Η αληθινή τέχνη είναι άσκοπη, μάταιη..."
(Από το βιβλίο “To Ζεν και η Τέχνη τής Τοξοβολίας” τού Ούγκεν Χέρριγκελ)
gryspnik
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 26 Φεβρουάριος 2006, 19:07:29 »

Στο Μουσείο Μπενάκη το οποίο έχει και το μεγαλύτερο μέρος του αρχείου της Έλλης, έχει όλα τα λευκώματα της και τα πουλάει.
Καταγράφηκε

Olympus C-8080WZ
gryspnik
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 14 Σεπτέμβριος 2006, 07:38:54 »

Μετά απο πολλούς μήνες και αφού κατέβηκα στην Ελλάδα για λίγο, επανέρχομαι προσφέροντας τις φωτογραφίες που είχα υποσχεθεί. Τις έχω σαρρώσει και τώρα τις επεξεργάζομαι. Για αρχή ως που να ετοιμαστούν και οι υπόλοιπες πάρτε μια αυτοπροσωπογραφία της Nelly's.

Τα δικαιώματα της φωτογραφίας αυτής κατέχει το Μουσείο Μπενάκη

Θα επανέλθω με άλλες φωτογραφίες απο το προσωπικό αρχείο

Καταγράφηκε

Olympus C-8080WZ
Αναστασιάδης Λ.
Αποσυνδεδεμένος

Μην ακούς τι λένε, βλέπε τι κάνουν.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 14 Σεπτέμβριος 2006, 21:28:57 »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, έμεινα ενθουσιασμένος με τις φωτογραφίες της Nelly's και ειδικά για την εποχή που τις αποτύπωσε...
Καταγράφηκε

Η ιδιαίτερη λειτουργία τής τέχνης δεν είναι όπως διατείνονται συχνά, να διαδίδει ιδέες, να μεταδίδει σκέψεις, να χρησιμεύει για παράδειγμα. Σκοπός τής τέχνης είναι να ετοιμάσει τον άνθρωποι για το θάνατο, να οργανώσει και να καλλιεργήσει την ψυχή του, κάνοντάς τη να στραφεί στο καλό.
- Αντρέι Ταρκόφσκι
gryspnik
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 14 Σεπτέμβριος 2006, 22:06:50 »

Ξεκινούμε με φωτογραφίες απο την ιδιωτική συλλογή
Αυτή είναι μια σειρά φωτογραφιών απ'όλη την Ελλάδα, παραδοσιακών φωτογραφιών. Οι εκτυπώσεις απο τις οποίες τις σάρρωσα είναι αυθεντικές και γι'αυτό μερικές είναι πολύ φθαρμένες.

Ευζωνας αξιωματικός Εύζωνοι αξιωματικοί    Η φορεσιά της βασιλίσσης Αμαλίας Δεσφινιώτησες   Θανάσης ο Βουκόλος απο τον Παρνασσό
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτέμβριος 2006, 22:10:36 από gryspnik » Καταγράφηκε

Olympus C-8080WZ
Η-Ηλίας
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 28 Σεπτέμβριος 2006, 23:25:05 »

Τέλεια συλλογή
Καταγράφηκε
Melissa
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 20 Μάρτιος 2007, 09:56:06 »

Και μια ιστορια για τη Νελλη που ισως να μην την ξερετε.
Οταν ηθελε καποτε πάρα πολυ να φωτογραφισει το Άγιον Όρος αλλα δε μπορουσε γιατι απαγορευεται η εισοδος στις γυναικες, εστειλε τον αντρα της τον οποίο ειχε εκπαιδευσει να φωτογραφίζει στο στυλ το δικο της.
Οταν λοιπον δημοσιευτηκαν οι φωτογραφιες, οι εφημεριδες αναρωτιοντουσαν έντονα, πως καταφερε η φωτογραφος Νελλη να σπασει την απαγορευση και να μπει στο Άγιο όρος!
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Μάρτιος 2007, 10:36:30 από Melissa » Καταγράφηκε
Γ.Δάλλης
**
Αποσυνδεδεμένος

http://www.dallis.gr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 20 Μάρτιος 2007, 10:39:45 »

Παράθεση
Και τωρα ερωτηση δικη μου. Πιστευετε οτι πρεπει να συνεχιζεται ακομα αυτος ο αναχρονισμος που αφορα την εισοδο των γυναικων στο Αγιο Ορος ή πρεπει να σταματησει πια;;;

φυσικά και πρέπει να παραμείνει όπως έχει ούτε είμαι ούτε νιώθω θεματοφύλακας παραδόσεων ,ούτε έχω ΤΙΣ<<φαλλοκρατικές απόψεις>> απλά μερικά πράγματα είναι και πρέπει να παραμείνουν αναλλοίωτα
και από όσο γνωρίζω έχει γίνει και θέμα στην ευρωπαϊκή ένωση με αποτέλεσμα να παραμείνει ως έχει και να εξαιρεθεί  το άγιο όρος
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μάρτιος 2007, 16:58:26 από William Tell » Καταγράφηκε

Να μην ενδιαφέρεσαι για το ποσοστό, αλλά για την ποιότητα των θαυμαστών σου: το να μην αρέσεις στους κακόψυχους είναι για τον άνθρωπο έπαινος.
Λεύκιος.Α.Σενέκας
.

Ο δρόμος προς τα πάνω και ο δρόμος προς τα κάτω είναι ο ίδιος δρόμος.
Ηράκλειτος

www.dallis.gr
In Facebook: Greg Dallis
Σελίδες: [1] 2 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: