Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Απρίλιος 2017, 08:30:55

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 40 41 42 43 44 [45] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Πνευματικά δικαιώματα φωτογράφων  (Αναγνώστηκε 227701 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SeNNinhA
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #660 στις: 16 Φεβρουάριος 2017, 14:36:54 »

Μα κανενας δεν τον κατηγορησε ουτε και είπε ή υπονοησε οτι εχει αδικο σε αυτα που λεει. Το οτι η συζητηςη ανοιξε και στο θεμα προσωπικα δεδομενα δεν σημαινει τιποτε παραπαπνω απο το οτι αυτα τα δυο θεματα ειναι αλληλενδετα και γι αυτο αναφερονται μαζι.

Πολυ καλα εκανε και διεκδικησε τα δικαιώματά του και μάκιστα ήταν εξαιρετικά ψυχραιμος διοτι η πρώτη αντιδραση των αλλων δεν ήταν και ιδιαιτερα ευγενικη. Δεν ξερω εαν θα ειχα τοση αυτοσυγκρατηση εαν αντι να ακουσω εστω ενα συγνωμη ακουγα τελικα "και τι θελεις τωρα;". Επιβαλεται να διεκδικούμε το σωστο και να μπαινουν καποια πραγματα στην θεση τους.

Το οτι στην συζητηση αναφερονται και θεματα πνευματικων δικαιωματων και αυτο σωστο ειναι γιατι ειναι ενα θεμα που διαβαζεται απο πολλους και οχι μονο απο τον nicksoti.

Μην γινεστε μυγιάγκιχτοι και μην ψαχνετε να βρειτε εχθρους εκει που δεν υπαρχουν!
Καταγράφηκε

Nikon 1 J1 - Lumix FZ200 - Nikon D7000
Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #661 στις: 17 Φεβρουάριος 2017, 00:51:58 »

Bιάζεστε όμως νομίζω και κάνετε μόνοι σας υποθέσεις..

Που ακριβώς εγώ έγραψα τα αντίθετα; Ότι δεν χρειάζεται συνέναιση;  Ίσα - ίσα.

Εξ άλλου η σχέση ενός φωτογράφου και μιας νύφης για παράδειγμα συνήθως ούτε ξεκινά ούτε τελειώνει την ημέρα του γάμου. Είναι προφανές ότι συμφωνεί, βλέπει τις φωτογραφίες στην ιστοσελίδα ή οπουδήποτε, ότι υπάρχει μια προσωπική επαφή που εξασφαλίζει ότι ακόμα κι αν μια πόζα για τον Α ή Β λόγω ενοχλεί τον φωτογραφιζόμενο, ξέρει που θα απευθυνθεί και θα λυθεί το θέμα άμεσα.

Στην φωτογραφία δρόμου ούτε ξέρεις ποιός σε φωτογραφίζει, ούτε που θα προβληθεί. Όχι συνέναιση δεν υπάρχει, συχνά δεν έχεις πάρει καν χαμπάρι ότι έχεις φωτογραφηθεί. Είναι διαφορετικό και χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή.

Πρώτα πάει και η κοινή λογική, για το τι είναι ορθόν και τι όχι, τι προσβάλλει προσωπικότητες και τι όχι, και έπονται οι νόμοι.

Πχ αν ένας φωτογράφος φωτογραφίσει ένα ταλαίπωρο προσφυγόπουλο να περνά σύρματα, έχει πάρει την άδεια του; προφανώς όχι. Και να διαφωνεί δεν είναι σε θέση καν να εκφράσει τη διαφωνία του. Όμως είναι προφανές ότι ο φωτογράφος θέλει να περάσει ένα μύνημα που είναι σαφώς υπέρ του πρόσφυγα και περνά κοινωνικό μήνυμα και όχι να τον χλευάσει για την κατάντια του.

Catnp το παράδειγμα με το παιδί το βρίσκω άστοχο, είναι προφανές ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση η φωτογραφία θα έχει κλαπεί και χρησιμοποιηθεί παρανόμως από την Beneton δίχως τη δική μου έγκριση ή των γονιών. Επίσης, για τα μοντέλα που αναφέρεις, αν ήταν μοντέλα ένας λόγος παραπάνω να πάρω την έγκρισή τους και φυσικά να πληρωθούν για οποιαδήποτε αναπαραγωγή της φωτογραφίας. Όσο για την ελεύθερη δημιουργία... έχεις ένα δίκιο, αλλά μπορεί κατά περίπτωση να υπάρξει και ελεύθερη δημιουργία κάτω από τέτοιες συνθήκες.

Τέλος πάντων, καλύφθηκα όσον αφορά το ερώτημά μου, κάποιοι έπεσαν να με "φάνε". Η πληθώρα των μηνημάτων μου εδώ μέσα είναι από την πλευρά του ερασιτέχνη, έχω λάβει και έχω δώσει βοήθεια πάμπολες φορές, είναι σχετικά πρόσφατη η επαγελματική μου ενασχόληση με τη φωτογραφία εξάλλου. Έτυχε να αφορά κυρίως τον γάμο, γιατί με τον γάμο υπήρχε ενασχόληση επαγγελματική ετών από άλλο πόστο. Ρώτησα κάτι συγκεκριμένο σε συγκεκριμένο νήμα, πήρα συμβουλές, ευχαριστώ. Υπάρχουν άλλοι πολύ εμπειρότεροι από εμένα να "υπερασπιστούν" τον κλάδο, συνεπώς μην με φέρνετε σε δύσκολη θέση σαν να είμαι "απέναντι".

Δεν κατάλαβες τι ακριβώς έγραψα σχετικά με την VENETON αλλά δεν πειράζει... και επίσης δεν νομίζω κανείς να μίλησε με σκοπό να σε βάλει "απέναντι" όπως λες... ίσα - ίσα... που αυτά που είπαμε πρέπει να σε προβληματίσουν και να σε βάλουν να ψάξεις το θέμα σε βάθος ώστε να μην βρεθείς ξανά σε αυτή τη δυσάρεστη θέση...

Καταγράφηκε

Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #662 στις: 17 Φεβρουάριος 2017, 00:53:16 »

Εμενα μου κανει εντυπωση πως μια περιπτωση καταπατησης πνευματικων δικαιωματων μετατραπηκε σε  συζητηση περι προσωπικων δεδομενων και γιατι ο nicksoti πρεπει να απαντησει και να απολογηθει στο καθε υποθετικο σεναριο και off topic του καθενος.

Εσύ πάντως βλέπεις συνέχεια off topics, κλπ.... μήπως δεν είσαι εδώ...Huh
Καταγράφηκε

nicksoti
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #663 στις: 17 Φεβρουάριος 2017, 11:51:21 »

Ελάτε βρε παιδιά, ας σταματήσει το προσωπικό.... που δεν υπήρχε καν λόγος. Σας ευχαριστώ όλους. Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται είναι η αλήθεια. Καλημέρα.
Καταγράφηκε
Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #664 στις: 17 Φεβρουάριος 2017, 19:10:44 »

Ελάτε βρε παιδιά, ας σταματήσει το προσωπικό.... που δεν υπήρχε καν λόγος. Σας ευχαριστώ όλους. Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται είναι η αλήθεια. Καλημέρα.

Στη θέση σου πάντως γιατί αφού συνέβη μια φορά τότε είναι πιθανό πως θα συμβεί ξανά, θα έκανα στο τέλος κατά την παράδοση του έργου στους πελάτες μια εκτενή ενημέρωση και επίσης την ίδια υπόμνηση θα την έβαζα διακριτικά και στο άλμπουμ, σε δυο γραμμές ίσα ίσα.... πως αν δώσουν κάποια φωτογραφία αλλού για διαφημιστικούς λόγους να είναι οπωσδήποτε διακριτό το site σου ως δημιουργός... τουλάχιστον πάνω στο τσαμπέ που δε θα το γλυτώνεις.... να κάνεις και εσύ μια προβολή για σένα....

π.χ photography by www.nicksoti.gr
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 40 41 42 43 44 [45] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: