Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Μάρτιος 2017, 22:12:38

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 45 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Πνευματικά δικαιώματα φωτογράφων  (Αναγνώστηκε 224452 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Zorz
Γενικά ασυντόνιστος
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

In my expert opinion...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #75 στις: 07 Δεκέμβριος 2004, 17:05:54 »

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που επειδή δεν την είδα κάπου στο συγκεκριμένη συζήτηση ίσως να είναι απλή και αυτονόητη αλλά όχι γνωστή σε μένα. Σε αυτή την περίπτωση ζητώ συγνώμη για την άγνοιά μου. Με ποιο τρόπο μπορεί ένας φωτογράφος να κατοχυρώσει τα δικαιώματά του σε κάποιες φωτογραφίες. Έχω διαβάσει κάπου ότι στις ΗΠΑ για παράδειγμα υπάρχει οργανισμός που μπορεί κάποιος να "καταγράψει" ένα δημιούργημα (όχι απαραίτητα φωτογραφία) και να το κατοχυρώσει (πληρώνοντας και κάποιο παράβολο). Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα;

Το Υπουργείο Ανάπτυξης; Δεν είναι υποχρεωτικό όμως να κάνεις κάτι τέτοιο. Η νομοθεσία ορίζει ότι υπάρχει αυτόματη κατωχύρωση της πνευματικής σου ιδιοκτησίας ως φωτογράφος, με τη λήψη της φωτογραφίας.
Καταγράφηκε

.
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

I'm normal. It's everyone else that's weird.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #76 στις: 07 Δεκέμβριος 2004, 23:38:58 »

Όπως είπε ο Zorz δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις (υπάρχει κάποιο κόστος στην διαδικασία).

Αν όμως υποψιάζεσαι ότι από την φωτογραφία σου θα έχεις οικονομικά ωφέλη τότε καλό έιναι να το κάνεις ώστε να έχεις την δυνατότητα να αποζημιωθείς με μεγαλύτερο ποσό σε περίπτωση που η υπόθεση φτάσει στο δικαστήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Δεκέμβριος 2004, 01:00:28 από Dimitri » Καταγράφηκε

Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #77 στις: 08 Δεκέμβριος 2004, 00:59:23 »

Νομίζω ότι για τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών, υπεύθυνη είναι η ΑΕΠΙ και η Εθνική Βιβλιοθήκη... Δεν ξέρω όμως αν είναι και για φωτογραφίες Roll Eyes
Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

|  raw.gr  |  mind company  |  visual poetry
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
Zorz
Γενικά ασυντόνιστος
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

In my expert opinion...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #78 στις: 08 Δεκέμβριος 2004, 02:10:50 »

Νομίζω ότι για τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών, υπεύθυνη είναι η ΑΕΠΙ και η Εθνική Βιβλιοθήκη... Δεν ξέρω όμως αν είναι και για φωτογραφίες Roll Eyes

http://www.aepi.gr/greek/i_faqs.asp

Ερώτηση: Τι είναι η ΑΕΠΙ και ποιους εκπροσωπεί;
Απάντηση:  Η ΑΕΠΙ είναι ένας Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων μουσικών έργων. Εκπροσωπεί πνευματικούς δημιουργούς (συνθέτες, στιχουργούς κτλ.) και δικαιούχους μουσικών έργων.

Καταγράφηκε

.
fivos
Αποσυνδεδεμένος

Too many Gadgets, not enough Photos...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #79 στις: 08 Δεκέμβριος 2004, 06:53:00 »

Χάρη, μια φίλη συγγραφέας μου είπε πριν μερικές μέρες ότι η Εθνική Βιβλιοθήκη δεν κατοχυρώνει πια ούτε τα συγγραφικά δικαιώματα.
Αν κατάλαβα καλά η διαδικασία έχει αλλάξει (δεν την ξέρω κι εγώ ακριβώς) και πρέπει πια να απευθυνθεί κανείς σε συμβολαιογράφο.
Καταγράφηκε

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει
όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ
  -  (Ανδρέας Εμπειρίκος)
---
www.fivosv.com   :: Υποβρύχια φωτογραφία στο DPGR   ::  Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών "ΤΗΘΥΣ" :: Olympus c5050z, Canon 350D
Giorgos
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #80 στις: 22 Δεκέμβριος 2004, 22:12:59 »

Εχτές βρήκα την παρακάτω σελίδα που αναφέρεται στα πνευματικά δικαιώματα τον φωτογράφων .
http://www.acsmi.gr/bio_themata/2001/jul_aug01_06.htm
Καταγράφηκε
humnut
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #81 στις: 31 Ιανουάριος 2005, 20:20:27 »

Για όσους ζουν Αμερική ή έχουν παρε δωσε με διεθνή agencies για πώληση φωτογραφιών ένα χρήσιμο Link είναι εδώ

Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχουν μια σειρά από τοποθεσίες πράγματα κτλ των οποίων η εμπορική εκμεταλλευση φωτογραφιών τους είναι παράνομη. Ένα τέτοιο παράδειγμα αποτελεί ο πυργος του Αιφελ το βράδυ (τη μέρα δεν υπάρχει πρόβλημα  - δεν κάνω πλάκα-  )    Shocked

Edit - και ένα ακόμα σχετικό με το θέμα άρθρο link
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουάριος 2005, 20:31:00 από humnut » Καταγράφηκε

maruella
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

"It's all about luck!" C. Bresson

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #82 στις: 20 Φεβρουάριος 2005, 18:29:16 »

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής πρόβλημά μου:
Πριν 8-9 μήνες εργαζόμουν σε μεγάλο και γνωστό Όμιλο και εκτός των εντύπων που είχα φτιάξει, είχα φωτογραφίσει 7-8 υποκαστήματα του ανά την Ελλάδα. Όλα αυτά πριν προλάβω να υπογράψω συμβόλαιο. Για κάποιους λόγους αποχώρησα από το συγκεκριμένο Όμιλο (κάτω από μάλλον άσχημες συνθήκες) και ο Πρόεδρος θεώρησε σωστό να μην με πληρώσει ούτε για τα έντυπα ούτε για τις φωτογραφίσεις. Και τα έντυπα και μέρος των φωτογραφιών (ψηφιακές) ήταν σωμένα στον υπολογιστή του τότε γραφείου μου. Του έστειλα μια επιστολή ζητώντας του τα χρήματά μου, αλλά δεν μου τα έδωσε ποτέ. Δεν ασχολείθηκα ξανά.

Χθες, γυρίζοντας από το σούπερ μαρκετ, βρίσκω στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου 2 διαφημιστικά φυλλάδια του Ομίλου στα οποία υπήρχαν 6 από τις φωτογραφίες μου! Γυρίζω στο σπίτι, μπαίνω στο site του Ομίλου και βλέπω άλλες 5-6 εκει και γίνομαι έξαλλη!!!

Τότε είχα πει να μην ασχοληθώ άλλο, αλλά το συγκεκτιμένο γεγονός με εξόργησε! Κανείς δεν με ρώτησε αν επιτρέπω τη χρήση των φωτογραφιών και τις δουλειάς μου!!! Τώραθέλω να διεκδικήσω τα δικαιώματα μου επί των φωτογραφιών και ίσως επί των εντύπων.

Τι μου προτείνετε να κάνω...?
Καταγράφηκε

Δεν με ενδιαφέρει η φωτογραφική ματιά πάνω στον κόσμο, με ενδιαφέρει η πολύ προσωπική σχέση της φωτογραφίας με τον κόσμο μου...
gf
conservator tempores acti
Επίτιμο μέλος
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #83 στις: 20 Φεβρουάριος 2005, 18:40:27 »

Xωρίς να είμαι ο ειδικότερος επί του θέματος, νομίζω πως αν είχες μαζί τους σχέση παροχής υπηρεσιών διατηρείς τα δικαιώματα στις φωτογραφίες σου, εκτός από τη χρήση για την οποία συμφώνησες, ενώ αν είχες μισθωτή σχέση εργασίας, τα δικαιώματα ανήκουν στην εταιρία.
Και στις δύο περιπτώσεις όμως δικαιούσαι τις αμοιβές που δεν σου πλήρωσαν και κατά τη γνώμη μου καλύτερα θα ήταν να το είχες κυνηγήσει από τότε.
Καταγράφηκε

Df, D3300 και μερικοί φακοί
maruella
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

"It's all about luck!" C. Bresson

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #84 στις: 20 Φεβρουάριος 2005, 18:54:52 »

Ημουν μισθωτή και είχα προσληφθεί για ως γραφίστρια, όχι ως φωτογράφος. Εργάστηκα μόνο ένα μήνα εκεί, χωρίς όμως να έχω υπογράψει όυτε προσληψη, ούτε συμβόλαιο. Δεν προλαβα, γιατί έφυγα. Τον μήνα που δούλεψα τον πληρώθηκα, αλλά μέχρι εκεί. Τις φωτογραφήσεις τις έκανα ώς εξωτερική συνεργάτης και είχαμε συμφωνήσει πως θα τις πληρωθώ έξτρα, πράγμα που δεν έγινε ποτέ. Πότε δε, δεν είχα συμφωνήσει για τη δημοσίευσή τους...
Καταγράφηκε

Δεν με ενδιαφέρει η φωτογραφική ματιά πάνω στον κόσμο, με ενδιαφέρει η πολύ προσωπική σχέση της φωτογραφίας με τον κόσμο μου...
jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #85 στις: 20 Φεβρουάριος 2005, 22:10:09 »

Ημουν μισθωτή και είχα προσληφθεί για ως γραφίστρια, όχι ως φωτογράφος. Εργάστηκα μόνο ένα μήνα εκεί, χωρίς όμως να έχω υπογράψει όυτε προσληψη, ούτε συμβόλαιο. Δεν προλαβα, γιατί έφυγα. Τον μήνα που δούλεψα τον πληρώθηκα, αλλά μέχρι εκεί. Τις φωτογραφήσεις τις έκανα ώς εξωτερική συνεργάτης και είχαμε συμφωνήσει πως θα τις πληρωθώ έξτρα, πράγμα που δεν έγινε ποτέ. Πότε δε, δεν είχα συμφωνήσει για τη δημοσίευσή τους...

Απο εδώ και στο εξής όταν φεύγεις από μια εταιρία, να κάνεις delete σε ότι αρχείο (φωτογραφία / εικαστικό κλπ) νομίζεις πως δεν πρέπει να έχουν αφού δεν θα σε έχουν πληρώσει ακόμα... έχοντάς τα σε backup CD μαζί σου!

Wink
Καταγράφηκε

NatCat
*
Αποσυνδεδεμένος

Embrace ambiguity.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #86 στις: 21 Φεβρουάριος 2005, 17:06:47 »

Τι μου προτείνετε να κάνω...?

maruella, εάν το θέμα είναι σημαντικό για σένα (είτε από οικονομικής είτε από ηθικής πλευράς), θα πρέπει να συμβουλευτείς το δικηγόρο σου. Με βάση τα όσα παραθέτεις, φαίνεται ότι δικαιούσαι αφενός αμοιβή για τη δουλειά σου και αφετέρου να απαγορεύσεις τη δημοσίευση φωτογραφιών σου που δημοσιεύτηκαν χωρίς την (έγγραφη) συμφωνία σου ή/και να ζητήσεις αποζημίωση για δημοσίευση που ήδη έλαβε χώρα. Το γεγονός ότι τέτοια συμφωνία δεν υπάρχει μπορεί να λειτουργήσει υπέρ σου.

Διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλά αναπάντητα ερωτήματα σχετικά με τα νομικά θέματα που άπτονται της φωτογραφίας. Κάποια στιγμή που θα έχω λίγο χρόνο, θα προσπαθήσω να γράψω ένα εκλαϊκευμένο κειμενάκι ώστε να λύσω τις βασικές απορίες.

Στο μεταξύ, συμβουλευτείτε (ειδικευμένο) δικηγόρο!  Μια απλή ερώτηση μπορεί να προλάβει πολλά προβλήματα. Επίσης, το κόστος της συμβουλής είναι ασήμαντο σε σχέση με αυτό μιας δίκης στην οποία μπορεί να φτάσει το ζήτημα. Εάν ο δικηγόρος σας δεν έχει το χρόνο ή είναι απρόθυμος να απαντά τέτοιες ερωτήσεις, βρείτε άλλο δικηγόρο--το ίδιο δεν θα κάνατε με έναν γιατρό που περιμένει να είσαι ετοιμοθάνατος για να σε συμβουλέψει;
Καταγράφηκε

Μικρή συλλογή φωτογραφιών μου: www.pbase.com/nat13

We are always more anxious to be distinguished for a talent which we do not possess, than to be praised for the fifteen which we do possess.
-- Mark Twain
Methana
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #87 στις: 17 Μάρτιος 2005, 18:27:44 »

Geia sas!
Sas grafo apo tin Germania. Tis perasmenes meres piga stin touristiki ekthesi ITB sto Berolino opou sto periptero mias Nomarheias brika ena CD-Rom, mia afisa, mia kartoula kai enan touristiko harti me tis dikes mou fotografies. Idi masepsa plirofories kai ematha pos ola ta ylika ehoun ekdothei se 4 glosses kai hrisimopoiithikan apo perysi se to elahiston 4 ekthesis tou esoterikou kai tou exoterikou. Ta antitypa tha xeperasoun sigoura tous 40.000 kommatia apo to kathena.

Den ypirhe kameia symfonia mazi  mou kai mporo na apodeixo pos oi fotografies ehoun antigrafei apo tin istoselida mou. Se kathe apo tis fotografies mou sto internet eho grapsei "Copyrights:Tobias@Methana.de" kai eho etsi dosei kai tin dynatotita na epikoinonisei kaneis me emena. Episis i istoselida ehei kai Javascript gia na min antigrapsei kaneis tis fotografies. Xero pos mporei kaneis na to parabiazei. Ehei omos empodio kai xerei pos kanei paranomia.

Se avti tin periptosi einai plegmenos mia Nomarheia (kai isos enas Dimos). Diladi kratika organa ta opoia ypohreountai gia nomimes diergasies.

Einai sehdon skandalo kai eho enimerosi kai tin dievthynsi tis ekthesis ITB kai tin dievthynsi tou ellinikou peripterou tou EOT.

Eho enimerosi simera kai ton ypevthyno Nomarhei kai stin ekthesi eprepe na masepsoun to paranomo yliko tous. Perimeno omos na ta xanahrisimopoiisoun stis epomenes ekthesis opos to Touristiko Panorama kai alles exoterikes ekthesis.

Ti na kano?

Meno stin Germania kai den mporo na rixo hiliades Evro se dikigorous kai an i katastasi einai shedon (theoretika) evkoli. Mporo na apodeixo pos eimai o katohos ton dikaiomaton kai eho ola ta prototypa (slides)

Hairetismous

Tobias
Καταγράφηκε

Pollous hairetismous apo tin Germania

Tobias
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #88 στις: 17 Μάρτιος 2005, 23:40:09 »

Ti na kano?

Meno stin Germania kai den mporo na rixo hiliades Evro se dikigorous kai an i katastasi einai shedon (theoretika) evkoli.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις έναν καλό δικηγόρο Roll Eyes

Από όσα καταλαβαίνω οι φωτογραφίες που λες είναι αρκετές, και άρα η αποζημίωση που μπορείς να λάβεις μπορεί να δικαιολογήσει το κόστος (εξάλλου οι δικηγόροι σε τέτοιες περιπτώσεις πληρώνονται με ποσοστό της αποζημίωσης που θα πετύχουν να πάρουν Wink )

θα σε παρακαλέσω να γράφεις Ελληνικά, τόσο γιατί το προβλέπουν οι όροι χρήσης, όσο και για την δική μας διευκόλυνση!!! Σ'ευχαριστούμε Smiley
Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

|  raw.gr  |  mind company  |  visual poetry
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
Methana
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #89 στις: 18 Μάρτιος 2005, 00:15:48 »

Γεια σας!

Ευχαριστώ για την απάντηση σας!

Φιλικούς χαιρετισμούς
από την Γερμανία

Τώβιας Σώρρος

υ.γ. με τα ελληνικά έχει καπού προβλήμα το IE μου. Μία τα δεχέται μία δεν τα δεχέται...
Καταγράφηκε

Pollous hairetismous apo tin Germania

Tobias
Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 45 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: