Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
28 Απρίλιος 2017, 01:42:46

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 45 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Πνευματικά δικαιώματα φωτογράφων  (Αναγνώστηκε 227360 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

I'm normal. It's everyone else that's weird.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #60 στις: 24 Σεπτέμβριος 2004, 15:46:08 »

ΟK. Μόλις βρήκα το shortcut της συζήτησης που είναι αρκετά ενδιαφέρουσα: http://www.photosig.com/go/forums/read?id=215155

Όντως ενδιαφέρουσα, αλλά εδώ το πρωτότυπο είναι σε αρνητικό και έτσι δεν μπαίνει πουθενά το ψηφιακό πρωτότυπο.

Ενδιαφέρον θα ήταν αν μπορούσαμε να μάθουμε πως σκοπεύουν να αντιμετωπίσουν το πιθανό πρόβλημα μεγάλες βιβλιοθήκες φωτογραφιών μιά και ήδη έχουν αρκετές χιλιάδες ψηφιακά πρωτότυπα.
Καταγράφηκε

Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...
diomidis
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #61 στις: 26 Σεπτέμβριος 2004, 14:27:21 »

Αν η ληψη ειναι δικαιωμα του τοτε με αυτη την λογικη στα μυστηρια τοτε ,γαμος βαφτιση κλπ, εγω θα πρεπει να απαγορευω στον φωτογραφο να τραβηξει τον στολισμο .
....
Η δουλεια εχει και ως εξης:
Αφου πληρωθηκε και την αξια των Φιλμ και την εργασια του για ποιο λογο μου θετει θεμα δικαιωματων? Η φωτογραφιση εγινε για διαφημηστικους λογους!!!
Μηπως του οτι αρπαξουμε?
..........
               Φιλικα Γιωργος
Καταγράφηκε
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #62 στις: 26 Σεπτέμβριος 2004, 18:26:59 »

Γιώργο, όπως τα λές τώρα η κατάσταση έιναι διαφορετική. Αν ο φωτογράφος είναι υπάλληλός σου (δηλαδή στην απόδειξη που σου έδωσε γράφει καθαρά ότι πλήρωσσες για φίλμ, εμφάνιση και εκτύπωση) τότε σε σένα ανήκουν όλα. Αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας (δηλαδή σού έκοψε παροχής υπηρεσιών και δεν ανφέρει πουθενά για φιλμ, κλπ)  τότε σου παρέχει ένα τελικό προϊόν για μία συγκεκριμμένη χρήση. Άρα του ανήκουν όλα και σου ανήκουν οι τυπωμένες φωτογραφίες για την διαφήμιση.

Αν διαβάσεις προς την αρχή της συζήτησης θα δείς ότι έχει αναλυθεί λίγο περισσότερο αυτή η διαφορά.

Όσο για τις συνθέσεις μια και εκεί υπάρχει η πνευματική ιδιοκτησία φάντάζομαι ότι έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς την φωτογράφηση (με την προυπόθεση ότι το έχεις ανακοινώσει ρητά στους νεόνυμφους)
Καταγράφηκε

Dimitri

diomidis
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #63 στις: 26 Σεπτέμβριος 2004, 18:54:50 »

Δημητρη σ'ευχαριστω, ειναι ελευθερος επαγγελματιας και σαφως ,οπως οι περισσοτεροι ολοι εμεις δεν εκοψε και δεν μ'ενδοιεφερε, αποδειξη .Το θεμα βεβαια ειναι ηθικο,αυτα τα ξεκαθαριζουν απο την αρχη.
Στο εξης θα τραβαω μονος μου να εχω και το κεφαλι μου ησυχο!!!
   ...φιλικα Γιωργος
Καταγράφηκε
Methana
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #64 στις: 27 Σεπτέμβριος 2004, 19:47:16 »

Καλό το κειμένο που δημοσιέψατε εδώ. Είναι πολύ σοβαρό θέμα και δυστυχώς κατί  που με απασχολεί τα τελευταία δύο χρόνια. Και δυστυχώς αφοράει μόνιο την Ελλάδα. Έχω ζήσει  δέκα χρόνια στην Ελλάδα και  έφτιαξα ένα μεγάλο αρχείο για μία περιοχή στον Σαρωνικό κόλπο. Είναι δουλειά που ξεκίνησε το 1986 . Έχω φτιάξει προσπέκτους και μία ιστοσελίδα. Και τί γίνεται;

Έχω γράψει σε καθέ φωτογραφία μου Copyrights:Tobias@Methana.de" και έχω γράψει εξηγήσεις για το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων όχι μόνο στην  ιστοσελίδα μου άλλα και σε όλα τα έντυπα που έφτιαξα.

Και πηγαίνω σε αύτη την περιοχή που ζούσα παλιά και τί βρίσκω; Έναν καινούργιο προσπέκτο με  φωτογραφίες δικές μου που τις έχουν αντιγράψει από την ιστοσελίδα μου. Έχουν σβήσει και τα Copyrights κτλ.

Μετά - ανοίγω το  www.google.de  και  ψάχνω για καινούργιες ιστοσελίδες με το θέμα της περιοχής...

Και γίνεται ο χάμος!

8 ιστοσελίδες με κλεμμένο υλικό από τους προσπέκτους μου και από τις ιστοσελίδες μου. Μέσα σε αύτους τους παραβιάτες και ο ΕΟΤ, το  FLASH FM,  η Νομαρχεία Πειραιώς και  άλλοι...

Πρέπει να σημαιώσω πως ακόμα δεν έχω βρεί τετοία προβλήματα από καμεία χώρα εκτός από την Ελλάδα.

Τί γίνεται τελικά με  τα "πνευματικά δικαιώματα" στην Ελλάδα; Όλα χαρτί και άχρηστα;

Μετά άλλο θέμα οι πληρωμές των περιοδικών και οργανισμών για φωτογραφίες.

Τι γίνεται; Δεν ξέρουν τι κόστος έχει ένα φιλμάκι για slides και η εμφανήση του; Δεν ξέρουν τι δουλειά έχει μία φωτογραφία;

Τι πληρώνει ο ΕΟΤ (που έχει μεγάλη αναγκή από καλές φωτογραφίες για να προβάλει την χώρα);

Τι πληρώνουν τα περιοδικά;

Έχω λάβει την προσφόρα για μία ολοσελιδή φωτογραφία π.χ. στο Ελληνικό Πανόραμα για 18,52 ευρώ!

Αυτό είναι γελειό!

Ένα σοβαρό περιοδικό στην Γερμανία με τίμη πωλήσης των 6 Ευρώ πληρώνει για την καθέ φωτογραφία περίπου 150 - 500 Ευρώ στον φωτογράφο. Με τί να ζήσουμε δηλαδί αν  τα δεχομάστε όπως τα θέλουν οι διθέν εκδότες στην Ελλάδα;

Έχω πολύ κακές εμπειρίες με αύτα τα θέματα (και δυστυχώς μόνο στην Ελλάδα!).

Νομίζω πως είναι καίρος να οργανωθούν οι Έλληνες φωτογράφοι για να μην τους εκμεταλλεύονται για άλλο ετσί...
 :1
Καταγράφηκε

Pollous hairetismous apo tin Germania

Tobias
mkrous
Υποστηρικτής
Αποσυνδεδεμένος

Megapixels are a measure of quantity not quality

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #65 στις: 28 Σεπτέμβριος 2004, 03:34:32 »

Σκέφτεσαι να κινηθείς νομικά?
Εάν "φάνε" ομαδικές μηνύσεις θα στρώσουν, είναι ο μόνος τρόπος.

Καταγράφηκε

GIT d- s:+  a- C+ UL P++ L++ E---- W+ N--- o-- K- w O- M- V-- PS+ PE Y+ PGP t+ 5- X- R tv- b++ DI++ D+ G- e+++ h* !r y++**
JOHN OLE
Αποσυνδεδεμένος

CANON 5D MKII

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #66 στις: 28 Σεπτέμβριος 2004, 09:53:08 »

Παράθεση
Τί γίνεται τελικά με  τα "πνευματικά δικαιώματα" στην Ελλάδα; Όλα χαρτί και άχρηστα;

Απο οτι φαίνεται...ναί.

Μήπως κάποιος, κάποια στιγμή, πρέπει να κάνει την αρχή και να τους κυνηγήσει;
Καταγράφηκε

Η προσωπική μου ιστοσελίδα: www.iandriopoulos.com

Οι φωτογραφίες μου βρίσκονται στο   johnole.dpgr.gr
Φωτογραφική λέσχη Πάτρας "Ηδύφως"
Methana
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #67 στις: 29 Σεπτέμβριος 2004, 15:53:52 »

Γεια σας!

Τα σεκφτόμαι ακόμα... Αν βρσκόμουν στην Ελλάδα ίσως αμέσως, άλλα από την Γερμανία είναι μπελλάς... Και αν θα ξεκινμήσω κάτι θα είναι πανακριβά για τους κλέφτες!

Όλοι πρέπει να κινηθούμε!

Πρώτον: Να προσέξουμε αύτα που δημοσιεύουμε και ποιός τα κλέβει. Και δευτερόν δεν πρέπει να δεχτούμε τις τιμές που θέλουν να μας πληρώσουν στην Ελλάδα!

Μόνο να ξέρετε: Ένα κανονικό περιοδικό στην Γερμανία (και άλλου) πληρώνει για μία φωτογραφία από 75 € και πανώ.

Αν θέλει κάνεις να σας δώσει 10 € για ένα slide, τότε ας τραβήξει την φωτγραφήση μόνος του! Η Ελλάδα δεν είναι τριτοκοσμική χώρα και αυτοί οι δηθέν εκδότες βγάζουν χρύσες δουλειές με την φωτογραφήση μας!

Καταγράφηκε

Pollous hairetismous apo tin Germania

Tobias
JOHN OLE
Αποσυνδεδεμένος

CANON 5D MKII

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #68 στις: 29 Σεπτέμβριος 2004, 15:59:51 »

Παράθεση
Μόνο να ξέρετε: Ένα κανονικό περιοδικό στην Γερμανία (και άλλου) πληρώνει για μία φωτογραφία από 75 € και πανώ

Αλήθεια; Αχ, ξύλο που θέλουνε μερικοί εδώ στην Ελλάδα...
Καταγράφηκε

Η προσωπική μου ιστοσελίδα: www.iandriopoulos.com

Οι φωτογραφίες μου βρίσκονται στο   johnole.dpgr.gr
Φωτογραφική λέσχη Πάτρας "Ηδύφως"
William Tell
KID A
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #69 στις: 29 Σεπτέμβριος 2004, 16:35:11 »

Παράθεση
Μόνο να ξέρετε: Ένα κανονικό περιοδικό στην Γερμανία (και άλλου) πληρώνει για μία φωτογραφία από 75 € και πανώ

Αλήθεια; Αχ, ξύλο που θέλουνε μερικοί εδώ στην Ελλάδα...

Δυστυχως θελουν πολυ ξυλο στην Ελλαδα ειναι αληθεια.Αποτι μου εχουν πει παλαιοτεροι το προβλημα ξεκινησε οσο και να ακουγεται παραξενο απο τα πρακτορεια,δηλαδη τον οργανισμο που υποτιθεται προστατευει τα διακαιωματα,την δουλεια και τα λεφτα των φωτογραφων.

Περιπου στην δεκαετια του ογδοντα οι ελευθεροι φωτορεπορτερ εβγαζαν τρελα λεφτα απο φωτογραφιες,πανω κατω στις τιμες που αναφερει ο Methana που δινονται τωρα στις χωρες του εξωτερικου.Μια ωραια μερα ηρθαν τα πρακτορεια και λενε στις εφημεριδες και τα περιοδικα "τοσα λεφτα δινεται στους φωτογραφους,με τα μισα λεφτα που δινεις σε ολους αυτους θα σου δινω ολα τα θεματα της επικαιροτητας,παραπολιτικα,ρεπορταζ,αθλητικο και της Παναγιας τα ματια".

Ολα αυτα με τα χρονια εκαναν πολλους φωτογραφους να πανε να δουλεψουν στα πρακτορεια με εναν βασικο μισθο και τους ελευθερους να σκιζονται για 12 ευρω την δημοσιευση χωρις ΦΠΑ.Αλλοι εγιναν υπαλληλοι στις εφημεριδες και "κλεβουν" φωτογραφιες απο την ΤV με το pinacle(κανουν και κανενα παλιο-θεμα για να βγαινουν και εξω απο το γραφειο)και ολοι περιμενουν να τους πει καποιος γνωστος για καμια ημεριδα,καμια δεξιωση η κανενα γαμο μηπως και βγαλουν τα σπασμενα...

Να δειτε πια ειναι η διαφορα του freelance εξωτερικου με την "μπανανια" εδω....στελνω καποιες φωτο σε πρακτορειο εξωτερικου(rex,siρa κτλ),στο τελος του μηνα μου στελνουν λιστα με τα ονοματα των εντυπων που χρησιμοποιησαν τις φωτογραφιες μου,σε πιο τευχος,σελιδα κτλ...ακομα και ποσα...εκατοστα ηταν η φωτογραφια και πια η θεση του στην σελιδα του περιοδικου...δεν χρειαζεται να αναφερω πως τα λεφτα μπαινουν παντα στον λογαριασμο.....

Να με συγχωρεσετε που βγηκα καπως εκτος θεματος....    
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Σεπτέμβριος 2004, 19:02:08 από WilliamF » Καταγράφηκε
ngrdns
**
Αποσυνδεδεμένος

cuius periculum, eius est commodum

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #70 στις: 29 Σεπτέμβριος 2004, 17:04:54 »

Καλημερα κι απο μενα παιδια:
ειμαι ανθοπωλης-ανθοδετης.
τι σημαινει αυτο?
οτι ειμαι δημιουργος καλλιτεχνικωνμοναδικων  ανθοδεσμων τις οποιες πουλαω στο μαγαζι μου αλλα και στο διαδικτυο.
πριν απο λιγο καιρο φωναξα ενα φωτογραφο και μου φωτογραφησε καποια ειδη. πληρωθηκε για την δουλεια του αλλα δεν μου εδωσε τα αρνητικα.
τωρα το ερωτημα ειναι:  Σε ποιον ανηκουν τα πνευματικα δικαιωματα? σε μενα που εφτιαξα το ειδος η στον φωτογραφο?
το ρωταω γιατι θελω να ανεβασω σε site τις φωτος!!

Τις φωτογραφίες πως θα τις ψηφιοποιήσεις? Θα σκανάρεις αυτές που σου έχει δώσει?

Αν σου τις έχει δώσει και σε ψηφιακή μορφή και αν η φωτογράφηση έγινε με σκοπό να λάβεις υλικό για την διαφήμηση του μαγαζιού σου, τότε νομίζω ότι δεν έχεις πρόβλημα αν τις ανεβάσεις στο site σου. Άλλωστε τις χρησιμοποιείς για τον σκοπό που τις πλήρωσες.

Αν τώρα έχεις μόνο φωτογραφίες και τις σκανάρεις τότε είσαι παράνομος μια΄και αντιγράφεις  πνευματική ιδιοκτησία. (βέβαια εδώ στην Ελλάδα όλα σχετικά είναι  Grin Wink)

Γιατί δεν μιλάς μαζί του ώστε να το ξεκαθαρίσεις?

(Υπάρχει και η άλλη λύση. Να τις φωτογραφήσεις μόνος σου)

είμαι νομικός, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα της πνευματικής ιδιοκτησίας. Έχω ωστόσο την εντύπωση, ότι σε ανάλογες περιπτώσεις η ίδια η φύση της σύμβασης ενέχει και την εκχώρηση των όποιων πνευματικών δικαιωμάτων. Πάω λ.χ. να μου κάνει ένας φωτογράφος ένα πορτραίτο. Τον πληρώνω. Άντε και μου δίνει και το jpeg. Δεν λέω να το παρουσιάσω ως δικό μου, αλλά δεν έχω δικαίωμα να το ποστάρω σε όποιο σάιτ θέλω? Σύμβαση έργου δεν είναι? Δηλαδή αφορά μόνο στην εκτύπωση? Δεν χρειάζεται να γίνεται ρητή μνεία ότι περιλαμβάνεται και η πρωτότυπη φωτογραφία (αρνητικό ή αρχείο), νομίζω τούτο συνάγεται από τις συνήθειες και τη φύση τέτοιων συμβάσεων.

Το ότι μπορεί να είναι τελικώς η φωτογραφία ένα αντικείμενο τέχνης, δεν μου λέει τίποτα: διότι ανάλογη της τέχνης θα είναι και η αμοιβή. Το ότι άλλη αμοιβή θα δωθεί σε έναν "καλλιτέχνη" φωτογράφο και άλλη σε έναν που απλώς διαθέτει τον εξοπλισμό και κάνει τον κόπο (ενώ και οι δύο δίνουν τελικώς μια εκτύπωση) νομίζω λέει πολλά. Ότι δηλαδή αντικείμενο συναλλαγής είναι η ίδια η "τέχνη".

Άλλο εάν οριστεί αλλιώς κατά την αρχική συμφωνία: αλλά νομίζω οι συνήθειες στις συναλλαγές, άλλα λένε.
Καταγράφηκε
TasosT
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #71 στις: 01 Δεκέμβριος 2004, 01:30:19 »

ηθελα να πω  οτι  Οποιαδήποτε χρήση ΚΑΘΕ  φωτογραφίας που υπαρχει στο σιτε αυτο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ εκτός και αν υπάρχει η σύμφωνη γνώμη του φωτογράφου!
τουλαχιστον το ευχομαι
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Δεκέμβριος 2004, 15:05:19 από Χάρης » Καταγράφηκε
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #72 στις: 01 Δεκέμβριος 2004, 14:32:18 »

ηθελα να πω  οτι  Οποιαδήποτε χρήση ΚΑΘΕ  φωτογραφίας που υπαρχει στο σιτε αυτο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ εκτός και αν υπάρχει η σύμφωνη γνώμη του φωτογράφου!
τουλαχιστον το ευχομαι

Μήπως με το μήνυμά σου αυτό υποννοείς ότι είδες κάπου κάποια κλεμμένη φωτογραφία Huh Roll Eyes
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Δεκέμβριος 2004, 15:04:50 από Χάρης » Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

|  raw.gr  |  mind company  |  visual poetry
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #73 στις: 01 Δεκέμβριος 2004, 15:23:23 »

είμαι νομικός, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα της πνευματικής ιδιοκτησίας. Έχω ωστόσο την εντύπωση, ότι σε ανάλογες περιπτώσεις η ίδια η φύση της σύμβασης ενέχει και την εκχώρηση των όποιων πνευματικών δικαιωμάτων. Πάω λ.χ. να μου κάνει ένας φωτογράφος ένα πορτραίτο. Τον πληρώνω. Άντε και μου δίνει και το jpeg. Δεν λέω να το παρουσιάσω ως δικό μου, αλλά δεν έχω δικαίωμα να το ποστάρω σε όποιο σάιτ θέλω? Σύμβαση έργου δεν είναι? Δηλαδή αφορά μόνο στην εκτύπωση? Δεν χρειάζεται να γίνεται ρητή μνεία ότι περιλαμβάνεται και η πρωτότυπη φωτογραφία (αρνητικό ή αρχείο), νομίζω τούτο συνάγεται από τις συνήθειες και τη φύση τέτοιων συμβάσεων.

Αν είναι σύμβαση έργου τότε φυσικά και δικαιούσαι και τα αρνητικά και την όποια χρήση της φωτογραφίας. Όμως, από ότι αντιλαμβάνομαι όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δίνουν "παροχή υπηρεσιών" και έτσι τα πνευματικά δικαιώματα και η περαιτέρω χρήση του έργου ανήκει σε αυτούς και παρέχεται μόνο μετά από αμοιβή (ή συμφωνία)

Για παράδειγμα οι εσωτερικοί φωτογράφοι κάποιου πρακτορείου δεν έχουν κανένα δικαίωμα σε όποια φωτογραφία τραβήξουν κατά την διάρκειά της εργασίας τους. Αν όμως είναι ανεξάρτητοι τότε το πρακτορείο έχει δικάιωμα μόνο για την χρήση που θα του παραχωρηθεί.
Καταγράφηκε

Dimitri

Morfeas
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #74 στις: 07 Δεκέμβριος 2004, 15:45:29 »

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που επειδή δεν την είδα κάπου στο συγκεκριμένη συζήτηση ίσως να είναι απλή και αυτονόητη αλλά όχι γνωστή σε μένα. Σε αυτή την περίπτωση ζητώ συγνώμη για την άγνοιά μου. Με ποιο τρόπο μπορεί ένας φωτογράφος να κατοχυρώσει τα δικαιώματά του σε κάποιες φωτογραφίες. Έχω διαβάσει κάπου ότι στις ΗΠΑ για παράδειγμα υπάρχει οργανισμός που μπορεί κάποιος να "καταγράψει" ένα δημιούργημα (όχι απαραίτητα φωτογραφία) και να το κατοχυρώσει (πληρώνοντας και κάποιο παράβολο). Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 45 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: