Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
17 Σεπτέμβριος 2014, 10:37:27

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 38 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Πνευματικά δικαιώματα φωτογράφων  (Αναγνώστηκε 154463 φορές)
gr76, Giorgos_V., Dimitri, DimPaz και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #45 στις: 10 Ιούλιος 2004, 23:28:34 »

Αν και θα στο πει και ο δικηγόρος σου, μπορείς να κάνεις αίτηση ασφαλιστικών μέτρων, οπότε δεν θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το site του με τις δικές σου φωτογραφίες μέσα, μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση Wink
Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

|  raw.gr  |  mind company  |  visual poetry
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
sicadera
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #46 στις: 11 Ιούλιος 2004, 02:12:05 »

! ! !

Αυτό είναι η καλύτερη συμβουλή!!!

Δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει έτσι...

Ευτυχώς βρήκα και δεκεόρο (που λέει κι ο ίδιος) και κάτι τηα γίνει...

Και δεν μιλάμε μόνο για φωτογραφίες. Αυτό απλώς το ανέφερα εδώ. Το project είναι παρουσίαση τριών καταστημάτων και 30 διαφορετικών σιροπιαστών σε flash.

Και οι άλλοι κύριοι που το αναλάβανε, για να μη σηκώσουν το flash όπως είναι, πετσοκόψανε ότι γραφιστικά μπορούσανε, μάλλον με Print Screen.

Αλλά είναι το ίδιο απατεώνες κι αυτοί. Και το δικό τους site clepsycopy είναι.

Τελικά η καλύτερη μέθοδος να ασφαλήσει κάποιος τα ΠΔ, είναι συστημένο γράμμα στον εαυτό του...
Με ημερομηνίες και σφραγίδες ταχυδρομίου.

Και να ανοιχτεί στο δικαστήριο...
Καταγράφηκε
xrtc
παγκόσμιος χωριάτης
Αποσυνδεδεμένος

Hello there, children!

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #47 στις: 18 Ιούλιος 2004, 21:59:22 »

Να ένα link που έχει ενδιαφέρον, κατά την γνώμη μου... Ο επίσημος πίνακας της ΕΛ.ΑΣ. σχετικά με τις παραβάσεις του νόμου περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Οι αριθμοί εκτοξεύονται στα ύψη μετά το 2002 - ωστόσο δεν νομίζω αυτό να οφείλεται σε αντίστοιχη αύξηση της εγκληματικότας....
Καταγράφηκε

All primes are odd, except two, and this is the oddest of all.
οι γκαλερί μου      βαθμολογήστε με!      προστατέψτε το password σας!
It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα. Απαντάω όμως σε e-mail.
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #48 στις: 19 Ιούλιος 2004, 00:57:29 »

Να ένα link που έχει ενδιαφέρον, κατά την γνώμη μου... Ο επίσημος πίνακας της ΕΛ.ΑΣ. σχετικά με τις παραβάσεις του νόμου περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Οι αριθμοί εκτοξεύονται στα ύψη μετά το 2002 - ωστόσο δεν νομίζω αυτό να οφείλεται σε αντίστοιχη αύξηση της εγκληματικότας....

Νομίζω ότι οφείλεται ΚΑΙ στην αύξηση της εγκληματικότητας (χαμηλότερο κόστος και ευκολότερη αντιγραφή) αλλά και στην εντονότερη αστυνόμευση Roll Eyes
Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

asterix
*
Αποσυνδεδεμένος

Cannon EOS 300D 450D

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #49 στις: 19 Σεπτέμβριος 2004, 20:46:35 »

Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών που δημοσιεύουμε στο διαδυκτυο. Αν για παράδειγμα έχω κάποιες φωτο με χαμηλή ανάλυση στο pbase και κάποιος κατεβάσει μια, δε μπορεί θεωρητικά να την 'πασάρει' ως δική του κάπου, αφού της μεγαλώσει την ανάλυση?  Cool Cool Cool
Καταγράφηκε
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #50 στις: 19 Σεπτέμβριος 2004, 22:15:05 »

Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό τεχνικά... δεν μπορείς να ανεβάσεις την ανάλυση μίας φωτογραφίας διατηρώντας την ποιότητά της Roll Eyes

Νομίζω ότι μέχρι στιγμής και για τον λόγο αυτό, το αρχείο με την πλήρη ανάλυση είναι και ο μοναδικός τρόπος να αποδείξεις ότι μία φωτογραφία είναι δική σου Wink
Καταγράφηκε

maria kalogiorgi
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #51 στις: 22 Σεπτέμβριος 2004, 22:53:43 »

Πως μπορουμε να εξασφαλισουμε τα πνευματικα μας δικαιωματα στις ψηφιακες φωτογραφιες!!!!!!!!!!! Huh Huh Huh
Καταγράφηκε

Οι φωτογραφίες μου ειναι εδω
Σκηνές Απο Το Καρνάγιο Της Καβάλας
40 Βαλκανικο Πρωταθλημα Ιστιοπλοιας Ολυμπιακων Κλασεων. Καβαλα Σεπτεμβριος 2007
www.eoskavalas.gr

Sometimes I do get to places just when God's ready to have somebody click the shutter. -Ansel Adams

Consider the photographic process -- the aperture is opened, light is allowed in, and this light captures the image on film. A skilled photographer can play with the opening, can allow more or less light in, can even manipulate the image in the darkroom to create his or her own version of the truth, but the essence of the process, the need to allow light in, never changes.
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Συνδεδεμένος

I'm normal. It's everyone else that's weird.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #52 στις: 22 Σεπτέμβριος 2004, 23:13:23 »

Δυστυχώς δεν έχω βρεί πουθενά σε ξένα φόρα κάτι για δικαστικό προηγούμενο και έτσι ότι και να πούμε μάλλον εικασία είναι. αλλά αν έχεις το πρωτότυπο ψηφιακό αρχείο έχεις ένα σημαντικό όπλο στο χέρι σου. Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να ανεβάσεις ποτέ το πρωτότυπο (αφού σχεδόν πάντα χρειάζεται κάποια ψηφιακή επεξεργασία που εύκολα διαπιστώνεται) αλλά κάποιο αντίγραφο με μικρότερη ανάλυση.
Καταγράφηκε

Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...
maria kalogiorgi
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #53 στις: 22 Σεπτέμβριος 2004, 23:22:19 »

Ναι αλλα οταν θελεις να πουλησεις μια φωτογραφια τοτε τι γινετε?
Καταγράφηκε

Οι φωτογραφίες μου ειναι εδω
Σκηνές Απο Το Καρνάγιο Της Καβάλας
40 Βαλκανικο Πρωταθλημα Ιστιοπλοιας Ολυμπιακων Κλασεων. Καβαλα Σεπτεμβριος 2007
www.eoskavalas.gr

Sometimes I do get to places just when God's ready to have somebody click the shutter. -Ansel Adams

Consider the photographic process -- the aperture is opened, light is allowed in, and this light captures the image on film. A skilled photographer can play with the opening, can allow more or less light in, can even manipulate the image in the darkroom to create his or her own version of the truth, but the essence of the process, the need to allow light in, never changes.
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #54 στις: 22 Σεπτέμβριος 2004, 23:57:42 »

Χωρίς να μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος και με δεδομένο ότι δεν γνωρίζω (και δεν έχω βρεί τίποτα) για κάποια άλλη  διαδικασία πιστεύω ότι ισχύει ότι και στις αναλογικές.

Δίνεις την φωτογραφία και υπογράφεις το release για το copyright (single publication, multiple, worldwide, κλπ) και προχωράς.

Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει μέχρι τώρα.

(Και σε διαγωνισμούς όταν συμμετέχεις με κάποια φωτογραφία σου ζητάνε εκτός από την βεβαίωση ότι είναι δικιά σου και να παρουσιάσεις την φωτογραφία σε πλήρη ανάλυση. )

Μερικές πληροφορίες σχετικά με το θέμα μπορείς να βρείς εδώ και εδώ.
Καταγράφηκε

Dimitri

diomidis
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #55 στις: 23 Σεπτέμβριος 2004, 11:09:40 »

Καλημερα κι απο μενα παιδια:
ειμαι ανθοπωλης-ανθοδετης.
τι σημαινει αυτο?
οτι ειμαι δημιουργος καλλιτεχνικωνμοναδικων  ανθοδεσμων τις οποιες πουλαω στο μαγαζι μου αλλα και στο διαδικτυο.
πριν απο λιγο καιρο φωναξα ενα φωτογραφο και μου φωτογραφησε καποια ειδη. πληρωθηκε για την δουλεια του αλλα δεν μου εδωσε τα αρνητικα.
τωρα το ερωτημα ειναι:  Σε ποιον ανηκουν τα πνευματικα δικαιωματα? σε μενα που εφτιαξα το ειδος η στον φωτογραφο?
το ρωταω γιατι θελω να ανεβασω σε site τις φωτος!!
Καταγράφηκε
asterix
*
Αποσυνδεδεμένος

Cannon EOS 300D 450D

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #56 στις: 24 Σεπτέμβριος 2004, 15:21:44 »

Σχετικά με τη συζήτηση πιο πάνω για το πως μπορείς να αποδείξεις ότι μια φωτο είναι δικιά σου. Διαβαζα κατι threads στα forum του photosig σχετικά με κλεμμένες φωτο. ελεγαν οτι ειναι δυνατον να σου κλεψουν ενα jpeg χαμηλου resolution και να το κανουν να φαινεται σαν πρωτοτυπο. Γι' αυτο οι 'επαγγελματιες' φωτογραφοι βγαζουν φωτο σε raw, μετα τις μετατρεπουν σε jpeg και το κρατανε σαν αποδειξη του original. Επισης περνανε κατευθειαν σε CD τις φωτο απο τη μνημη, χωρίς να σβησουν τιποτε ή να κανουν αλλαγες στα ονόματα. Έτσι φαίνεται ότι η φωτο ανηκει σε μια σειρα που παρθηκαν πιθανώς στο ιδιο μερος, αποτελεί μερος μιας συνεχόμενης αριθμησης κλπ. Αλλά, από ότι κατάλαβα, αν κάποιος παίρνει φωτο σε jpeg δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα αποδείξει την κυριότητά τους, δείχνοντας απλά ένα high resolution αρχειο της ίδιας εικόνας. Καλά, μετά υπάρχει και το σενάριο επιστημονικής φαντασίας, να μπει κάποιος από το internet στο PC σου και να σου πάρει τα πρωτοτυπα αρχεια... Αυτές οι συζητήσεις ήταν στη θεματική ενότητα General Photography, αλλά δε μπορώ να τις βρω τώρα.  κοιμάμαι
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Σεπτέμβριος 2004, 15:48:29 από asterix » Καταγράφηκε
asterix
*
Αποσυνδεδεμένος

Cannon EOS 300D 450D

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #57 στις: 24 Σεπτέμβριος 2004, 15:23:55 »

ΟK. Μόλις βρήκα το shortcut της συζήτησης που είναι αρκετά ενδιαφέρουσα: http://www.photosig.com/go/forums/read?id=215155
Καταγράφηκε
miou
Αποσυνδεδεμένος

Baby, my heart is full of love and desire for U...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #58 στις: 24 Σεπτέμβριος 2004, 15:28:33 »

Σε ποιον ανηκουν τα πνευματικα δικαιωματα? σε μενα που εφτιαξα το ειδος η στον φωτογραφο?

Σε εσένα ανήκουν τα δικαιώματα των συνθέσεων, και στο φωτογράφο τα δικαιώματα των λήψεων. Για να ανεβάσεις τις φωτο στο όποιο σάϊτ, πρέπει να έχεις την άδειά του. Την έχεις;
Καταγράφηκε

Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #59 στις: 24 Σεπτέμβριος 2004, 15:40:34 »

Καλημερα κι απο μενα παιδια:
ειμαι ανθοπωλης-ανθοδετης.
τι σημαινει αυτο?
οτι ειμαι δημιουργος καλλιτεχνικωνμοναδικων  ανθοδεσμων τις οποιες πουλαω στο μαγαζι μου αλλα και στο διαδικτυο.
πριν απο λιγο καιρο φωναξα ενα φωτογραφο και μου φωτογραφησε καποια ειδη. πληρωθηκε για την δουλεια του αλλα δεν μου εδωσε τα αρνητικα.
τωρα το ερωτημα ειναι:  Σε ποιον ανηκουν τα πνευματικα δικαιωματα? σε μενα που εφτιαξα το ειδος η στον φωτογραφο?

Τις φωτογραφίες πως θα τις ψηφιοποιήσεις? Θα σκανάρεις αυτές που σου έχει δώσει?

Αν σου τις έχει δώσει και σε ψηφιακή μορφή και αν η φωτογράφηση έγινε με σκοπό να λάβεις υλικό για την διαφήμηση του μαγαζιού σου, τότε νομίζω ότι δεν έχεις πρόβλημα αν τις ανεβάσεις στο site σου. Άλλωστε τις χρησιμοποιείς για τον σκοπό που τις πλήρωσες.

Αν τώρα έχεις μόνο φωτογραφίες και τις σκανάρεις τότε είσαι παράνομος μια΄και αντιγράφεις  πνευματική ιδιοκτησία. (βέβαια εδώ στην Ελλάδα όλα σχετικά είναι  Grin Wink)

Γιατί δεν μιλάς μαζί του ώστε να το ξεκαθαρίσεις?

(Υπάρχει και η άλλη λύση. Να τις φωτογραφήσεις μόνος σου)
Καταγράφηκε

Dimitri

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 38 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: