Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
24 Απρίλιος 2014, 14:28:07

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 ... 37 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Πνευματικά δικαιώματα φωτογράφων  (Αναγνώστηκε 144222 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Christos E
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #390 στις: 17 Σεπτέμβριος 2011, 14:55:06 »

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό είχα σκοπό να κάνω αλλά να πάω σαν πελάτης πρώτα να δω πως πλασάρει τις φωτογραφίες... Αν μου πει οτι ειναι δικες του θα του δωσω να εκτυπωσει απο το φλασακι μου φωτογραφιες που με δειχνουν να τους βγαζω εγω που εβγαζε η γυναικα μου. Φανταζομαι θα τις απομακρυνει τοτε.... Για δικηγόρους και τετοια δεν το σκεφτομαι καν!!! Λέτε να αρχισω να τρεχω με το αλμπουμ?? χαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
Κώστας Κ
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #391 στις: 18 Σεπτέμβριος 2011, 11:14:08 »

Αν τις πουλάει σαν δικες του στους πελάτες τι μπορεί να γινει?
Απορία: εκτός από τους άμεσα ενδιαφερόμενους, δηλαδή το φιλικό σου ζευγάρι και τους συμπεθέρους, ποιός θα ενδιαφερθεί να τις αγοράσει?  Huh

Καταγράφηκε
Christos E
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #392 στις: 18 Σεπτέμβριος 2011, 13:21:05 »

Συγμώμη έπρεπε να βάλω "πουλάει" αντί πουλάει. Εννοώ ότι αυτός έχει το αλμπουμ σε περίοπτη θέση στο κατάστημα και το βλεπουν οι ενδιαφερόμενοι. Δεν θα ενδιαφερθεί κανένας να αγοράσει κάτι τέτοιο αλλά θα ενδιαφερθεί για να είναι αυτός ο φωτογράφος στο γάμο του. Γιατί να δείχνει δική μου δουλειά σαν δική του?
Καταγράφηκε
BAGELISGK
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #393 στις: 18 Σεπτέμβριος 2011, 14:55:05 »

Εσύ έδωσες της φωτογραφίες στο ζευγάρι, το ζευγάρι όταν της έδωσε στο φωτογράφο τους, τη άραγε του είπε .ότι η φωτο είναι δικές τους  και δεν υπάρχει πρόβλημα με δικαιώματα. Γιατί πιστεύω ότι πρέπει να είναι αφελής  επαγγελματίας να χρησιμοποιήσει δουλειά άλλου μαζί με την δικιά του και να την εκθέτη στο κατάστημα του το καλύτερο θα ήταν να πας και να του πεις τη συμβαίνει και να δείς πως θα αντιδράσει . 

Καταγράφηκε
psordinas
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #394 στις: 19 Σεπτέμβριος 2011, 15:13:04 »

Ποτέ το ζευγάρι δεν του έδωσε την άδεια για τις δικές μου φωτογραφίες παρα μόνο για τις δικές του (είχε τονιστεί ιδαίτερα γιτί ξέρουν πόσο με ενοχλεί), οπότε δεν υπάρχει ούτε προφορική άδεια ούτε τίποτα. Προφανώς μιλάμε πάντα για φιλικές αντιμετωπίσεις.
Exif data σβησμένα πάντα και πάντα έστω και ένα μικρό κροπάρισμα! Τι παραπάνω προσοχή δλδ? Πρέπει να πάρουμε όλοι ένα minilab για να τις τυπώνουμε? Αν πάω να τυπώσω τις φωτογραφίες μου έξω είναι απροσεξία?

Κατ'αρχάς να σου πω ότι έχεις δίκιο, οι φωτογραφίες είναι δικές σου και κακώς εκτίθενται σε κατάστημα επαγγελματία για προβολή "της δουλειάς του". Ουσιαστικά αυτό που έχει κάνει είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Ποινικά κολάσιμο αδίκημα το οποίο σηκώνει μήνυση, ανακριτή, εισαγγελέα και όλα αυτά τα όμορφα πράγματα με ποινές που ξεκινάνε από δύο χρόνια. Αν υποθέσουμε ότι θες να το κυνηγήσεις, πρέπει να προσλάβεις δικηγόρο, να κάνει μήνυση, να είσαι έτοιμος ν'αποδείξεις πως οι φωτογραφίες όχι μόνο είναι δικές σου αλλά είναι πρωτότυπα έργα, προϊόντα πνευματικής δημιουργίας - δηλαδή έβαλες το νιονιό σου να σκεφτεί για να τις τραβήξεις (ταχύτητες, διαφράγματα, καδραρίσματα γωνίες κλπ). Ο καταστηματάρχης θα αμυνθεί με κάποια γελοία δικαιολογία όπως μου έδωσε οκ το ζευγάρι, άρα θα πρέπει να τους έχεις ως μάρτυρες, θα πει ότι τέτοιες φωτογραφίες υπάρχουν πολλές άρα δεν υπάρχει πρωτοτυπία άρα δεν είναι έργα διανόησης, άρα δεν συντρέχει κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ κλπ. Είσαι έτοιμος για τέτοια τρεξίματα; Το ζευγάρι θα είναι οκ να είναι μάρτυρες σε μια ποινική υπόθεση κατά του φωτογράφου που τράβηξε τις φωτογραφίες του γάμου τους; Φυσικά, αν καταδικασθεί, κάνεις και μια αγωγή και ζητάς ηθική αποζημίωση γιατί δεν μπορείς να ζητήσεις και τίποτε άλλο μιας και δεν είσαι επαγγελματίας και δεν ζημιώθηκες χρηματικά.

Μπορείς πάντα να πας να μιλήσεις στον φωτογράφο και να του ζητήσεις να σου παραδώσει το συγκεκριμένο αλμπουμ ή να σε αποζημιώσει για την χρήση των φωτογραφιών σου...

Δεν υπάρχει ένας τρόπος να βρεις το δίκιο σου αλλά και σίγουρα δεν υπάρχει κανείς σίγουρος τρόπος να το βρεις. Εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις ν'ασχοληθείς με το θέμα.

Επισημαίνω πως δεν είμαι δικηγόρος και η καλύτερη συμβουλή που μπορείς να πάρεις σε τέτοιοες περιπτώσεις πρωτού κάνεις οτιδήποτε είναι να μιλήσεις σε δικηγόρο, ακόμα και για "φιλική" επίλυση του θέματος.
Καταγράφηκε

Μάρκος1986
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #395 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 10:11:03 »

Αν είναι δυνατόν
http://trelogiannis.blogspot.com/2011/08/blog-post_2002.html

Δικιά μου φωτογραφία ποζάρει σε παπαδο μπλοκ και το χειρότερο ? έχει αφιέρωμα στην νηστεία. χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Εννοείται πως δεν με ρώτησε κανείς για να την πάρει και συγκεκριμένα την τσίμπησαν απο τον σχολιασμό του σιτε . και η απάντηση τους ήταν :
Παράθεση
Αγαπητέ καλή εσπέρα
Εντύπωση μας προκάλεσε η απίθανη ταύτιση  μιας φωτογραφίας που βρήκαμε ελευθέρα στο διαδίκτυο με κάποιο προσωπο. Και βέβαια δεν ρωτήσαμε ..ποιον να ρωτήσουμε ;;μάλλον έχεις άγνοια του τι ακριβώς συμβαίνει στην ζούγκλα μας !!
Καταγράφηκε

ανθρωπος αγραμματος... ξυλο στους φασιστες
my flickr

ΝΙΚΟΝ D600 50mm1.8G
Olympus PEN E-PM1 -M.Zuiko Digital 14-42 mm II
Olympus OMPC - Zuiko 50mm f/1.8

ΠΡΟΣ ΠΏΛΗΣΗ - ZD 50-200 mm f/2.8-3.5 SWD -FL-50R
immersed
Αποσυνδεδεμένος

|

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #396 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 10:23:54 »

Φίλε Μάρκο,
Βοήθειά σου!!  Tongue
Αφοπλιστική η απάντηση που έλαβες. Δεν είδα πουθενά τη λέξη συγγνώμη,ε;
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το πώς κατάφερες και βρήκες τη φωτογραφία σου.
Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κατα τύχη;
Καταγράφηκε

Μάρκος1986
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #397 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 10:29:41 »

... ήθελα να ξεκινήσω μια νηστεία μωρέ και ψαχνόμουν να δω τι παίζει στην σώου μπιζ και ξέρεις τώρα ήθελα την καλύτερη , την πιο ενημερωμένη..... Cool

τυχαία την βρήκα από γκουγκλαρισμα
Καταγράφηκε

my flickr

ΝΙΚΟΝ D600 50mm1.8G

immersed
Αποσυνδεδεμένος

|

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #398 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 13:40:49 »

... ήθελα να ξεκινήσω μια νηστεία μωρέ και ψαχνόμουν να δω τι παίζει στην σώου μπιζ και ξέρεις τώρα ήθελα την καλύτερη , την πιο ενημερωμένη..... Cool

τυχαία την βρήκα από γκουγκλαρισμα
Grin ... καλό!
Καταγράφηκε

alk_is
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #399 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 14:44:21 »

Δικιά μου φωτογραφία ποζάρει σε παπαδο μπλοκ ...

Μπορεις να χρησιμοπησεις αυτο Report a Terms of Service Violation επιλεγοντας για copyright issues. Αν πας πες μας μετα τι αν εγινε κατι.
Καταγράφηκε
Μάρκος1986
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #400 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 14:49:05 »

Ύστερα από μια κουβέντα μέσω μειλ , ο σα'ι'μπερ πάτερ αποφάσισε να την σβήσει την δικιά μου και έχει βάλει άλλη φωτογραφία .
Καταγράφηκε

my flickr

ΝΙΚΟΝ D600 50mm1.8G

LeicaR9
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου γενικός

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #401 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 14:50:59 »

Πές τους ότι μπήκε ο διάβολος μέσα τους και κάναν μια κακή πράξη....Να πάνε κατευθείαν για εξομολόγηση και 40 μέρες νηστέια...ουτε λάδι....

ΥΓ...Το ότι η Ελλάδα είναι μπουρδέλο δεν μας κάνει πουτάνες όλους....
(Τωρα μου ήρθε αυτό αλλα μου άρεσε...)Ελπίζω να μή ενοχλέι...
το κόπιραιτ το κρατάω...χαχαχα..τι άλλο θα ακούσουμε..
Καταγράφηκε

***        Ελληνικός οδηγός φωτογράφων.        ***

Μάρκος1986
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #402 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 14:52:49 »

Πές τους ότι μπήκε ο διάβολος μέσα τους και κάναν μια κακή πράξη....Να πάνε κατευθείαν για εξομολόγηση και 40 μέρες νηστέια...ουτε λάδι....

ΥΓ...Το ότι η Ελλάδα είναι μπουρδέλο δεν μας κάνει πουτάνες όλους....
(Τωρα μου ήρθε αυτό αλλα μου άρεσε...)Ελπίζω να μή ενοχλέι...
το κόπιραιτ το κρατάω...χαχαχα..τι άλλο θα ακούσουμε..

ΐσαι βλάσφημος Leica τέκνων μου
Καταγράφηκε

my flickr

ΝΙΚΟΝ D600 50mm1.8G

path_rider
Αποσυνδεδεμένος

I'm just another sad guest, οn this dark earth

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #403 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 17:47:29 »

Βλάσφημος μεν.... σωστός δε!!! (για το σόφισμα, την κουβέντα δεν την έχω παρακολουθήσει)

Wink Cool
Καταγράφηκε

si non, facta tonsor
castiella
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #404 στις: 09 Ιούλιος 2012, 11:44:30 »

Καλημερα σε ολους κ καλως σας βρηκα.Ειμαι καινουρια στην παρεα κ θελω να θεσω κ γω ενα ερωτημα.Αν εχεις κανει μια φωτογραφιση (modelou) και εχεις πληρωθει για το book απ'τον πελατη και εχεις δημοσιοποιησει τις photo στο ιντερνετ(fb) γιατι αυτο ειναι το επισημο book του φωτογραφου που προβαλει την δουλεια του.Μπορει ο πελατης να σου ζητησει ναι μεν να κρατησει ο φωτογραφος το υλικο(αφου φυσικα του ανηκει) αλλα να μην δημοσιοποιησει στο ιντερνετ γιατι πολυ απλα δεν θελει ο πελατης να υπαρχουν στο ιντερνετ φωτογραφιες του.Να σημειωσω πως δεν υπηρξε ουτε επισημη χειρογραφη συμφωνια αρνησης εκ μερουςτου πελατη δημοσιοποιησεως, αλλα ουτε ομως και συμφωνια δημοσιοποιησεως. βοήθεια
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 ... 37 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: