Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Μάρτιος 2017, 22:16:25

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 45 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Πνευματικά δικαιώματα φωτογράφων  (Αναγνώστηκε 224460 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paraxeno daimonio
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Εντροπίας Εγκώμιον

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 05 Ιούνιος 2004, 11:51:18 »

Βρήκα την παρακάτω φωτογραφία τυπωμένη ανώνυμα στο ένθετο (Bio Life) που κυκλοφόρησε μαζί με το περιοδικό Μαστορέματα τεύχος 87 του Ιουνίου 2004, έψαξα λίγο στην κριτική όπου πίστευα ότι την έχω δει αλλά δεν την πέτυχα, (δεν έχω χρόνο να δω όλες τις αναρτημένες φωτογραφίες) είναι δική μας ή την έχω συναντήσει αλλού;;;

εάν είναι μέλους μας, έχει ο φωτογράφος γνώση για τη χρήση της;;;

Καλή σας μέρα

forum code:
* stagona.jpg (35.76 KB, 345x472 - εμφανίστηκε 280 φορές.)
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Ιούνιος 2004, 11:59:09 από paraxeno daimonio » Καταγράφηκε

Το χρώμα ειναι πλάνη και σειρήνα, η έλλειψή του παραμύθι που αρπάζει στιγμές και τις κάνει ταξίδια...
http://paraxeno-daimonio.fotopic.net/
JMS
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Σημασία στην....... λεπτομέρεια!!!

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 06 Ιούνιος 2004, 01:13:02 »

Βρήκα την παρακάτω φωτογραφία τυπωμένη ανώνυμα στο ένθετο (Bio Life) που κυκλοφόρησε μαζί με το περιοδικό Μαστορέματα τεύχος 87 του Ιουνίου 2004, έψαξα λίγο στην κριτική όπου πίστευα ότι την έχω δει αλλά δεν την πέτυχα, (δεν έχω χρόνο να δω όλες τις αναρτημένες φωτογραφίες) είναι δική μας ή την έχω συναντήσει αλλού;;;

εάν είναι μέλους μας, έχει ο φωτογράφος γνώση για τη χρήση της;;;

Καλή σας μέρα

bre μην τρελαθούμε με μια σταγονα, όλοι έχουμε δοκιμασει και δεν εχει κατι το ιδιαίτερο, 100 αφίσες εχουν σταγόνες ακόμα και τα εντυπα της ΕΥΔΑΠ, σιγα το θεμα!!!
Καταγράφηκε

paraxeno daimonio
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Εντροπίας Εγκώμιον

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 06 Ιούνιος 2004, 01:50:52 »

χμμμμ JMS καμμία σταγόνα δεν είναι ίδια με την άλλη... και το ότι η συγκεκριμένη μοιάζει να μην έχει ενδιαφέρον οφείλεται κατά πρώτον στην κακή ποιότητα του τυπώματος του περιοδικού και κατά δεύτερον στο σκανερ μου :Ρ

Δεν είναι το θέμα που με έκανε να στείλω το μήνυμα αλλά η πιθανότητα η φωτογραφία να εχει χρησιμοποιηθεί χωρίς άδεια, πράγμα για το οποίο  θα πρέπει να ενημερωθεί με κάποιο τρόπο ο δημιουργός της εάν είναι ένας από τους συνταξιδιώτες μας εδώ...

και η χειρότερη φωτογραφία μας αν χρησιμοποιηθεί χωρίς την γνώση και την άδειά μας είναι εξ ίσου κλοπή όπως και με την καλύτερη μας όπως με κάθε εργο οποιουδήποτε επαγγελματία ή ερασιτέχνη...

όπως και να χει πάντως θεώρησα χρέος μου απέναντι στον κόπο και στην προσπάθεια του οποιου φίλου έβγαλε τη φωτογραφία να το σημειώσω ώστε να είναι ενήμερος για την χρήση της... και δεν είναι διόλου τρελλό αυτό νομίζω ε???

και για δική σου φωτογραφία το ίδιο θα έκανα εάν την έβλεπα ανώνυμα κάπου.....

Καταγράφηκε

Το χρώμα ειναι πλάνη και σειρήνα, η έλλειψή του παραμύθι που αρπάζει στιγμές και τις κάνει ταξίδια...
drf
Αποσυνδεδεμένος

Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 06 Ιούνιος 2004, 09:16:16 »

Μήπως αναφέρεσε σε αυτή εδώ; Huh
Καταγράφηκε
coolman
*
Αποσυνδεδεμένος

Με ενα κλικ σταματάς το χρόνο !

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 06 Ιούνιος 2004, 10:25:17 »

Δςν νομίζω πως έχουν καμία σχέση αυτές οι 2 φωτογραφίες!!!!
Καταγράφηκε

CoolmanPhotos
paraxeno daimonio
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Εντροπίας Εγκώμιον

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #35 στις: 06 Ιούνιος 2004, 12:30:28 »

Μήπως αναφέρεσε σε αυτή εδώ; Huh

΄οχι, θυμόμουν ότι ο Γιώργος είχε βγάλει φωτογραφιες με νερό και ήταν οι πρώτες που κοίταξα, δεν ξέρω μπορεί να κάμω και λάθος αλλά μόλις την είδα είπα ειν δική μας φωτογραφία από δω απ το φορουμ...

εεε εάν ειν δική μας, μπορεί να πέσει το μάτι του δημιουργού της στο μήνυμα και τουλάχιστον να ενημερωθεί Wink

η εκτύπωση πάντως στο περιοδικό την αδίκησε πάρα πολύ όποιου και να είναι η φωτογραφία
Καταγράφηκε

Pol
Υποστηρικτής
Αποσυνδεδεμένος

There is no spoon...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #36 στις: 06 Ιούνιος 2004, 12:41:49 »

Η φωτογραφία αυτή είναι τόσο απλή και κοινή και έχει τραβηχτεί από τόσες χιλιάδες φωτογράφων που δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να είναι κάποιου από 'μας. Θα ήταν εκτός από παράνομο και ηλίθιο εκ μέρους των υπευθήνων του περιοδικού να χρησιμοποιήσουν χώρίς άδεια μια φωτογραφία που οποιοσδήποτε θα μπορούσε να βγάλει σε ελάχιστο χρόνο. Γιατί να το ρισκάρουν για κάτι τόσο απλό και εύκολο;
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Ιούνιος 2004, 13:51:02 από Pol » Καταγράφηκε

Old loves die hard
Old lies die harder

DPGR Gallery ::: DeviantArt ::: Pathfinder Briefcase
paraxeno daimonio
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Εντροπίας Εγκώμιον

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #37 στις: 06 Ιούνιος 2004, 13:40:45 »

καμμία μα καμμία φωτογραφία δεν είναι απλή και εύκολη... για αυτόν που αγαπά τη φωτογραφία...
Τέλος πάντων ας μη δώσουμε περισσότερη σημασία στο θέμα, όπως και νά χει η εικόνα εδώ είναι, και εάν ειν κάποιου από μας θα ξέρει ότι τουλάχιστον την έχουμε προσέξει Wink

καλή συνέχεια Κυριακής σε όλους
Καταγράφηκε

sicadera
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #38 στις: 10 Ιούλιος 2004, 19:44:40 »

Παιδιά καλημέρα.

Ένας "κύριος" μου ζήτησε να του φωτογραφήσω τα προϊόντα του. Έκανα τη φωτογράφηση (3 μέρες επί 5 ώρες) και του πήγα CD με τις φωτογραφίες. Επίσης έκανα και επεξεργασία για χρήση σε ιστοσελίδα.

Δεν έχει πληρώσει, ούτε και έχει σκοπό.

Τι μπορώ να κάνω?
Καταγράφηκε
MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Οι άνθρωποι κρίνονται από τις πράξεις τους.-

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #39 στις: 10 Ιούλιος 2004, 20:17:00 »

Αν ο "κύριος" χρησιμοποιήσει με οποιονδήποτε τρόπο τις φωτογραφίες , μπορείς να πας σε ενα δικηγόρο ο οποίος θα σε συμβουλέψει.
Θα του στείλει ενα εξώδικο και μετά θα προχωρήσει σε μήνυση

Αν του εχεις παραδώσει τις φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση , θα χρειαστείς πιθανότατα και κάποιους μάρτυρες.

Καλή δύναμη
Καταγράφηκε

η gallery μου στο :  http://www.manoslykakis.com

sfr (Στέλιος)
Μαθητευόμενος Φωτογράφος
Αποσυνδεδεμένος

Πολλές και διάφορες μηχανές, με τα χρόνια...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #40 στις: 10 Ιούλιος 2004, 20:27:11 »

Παιδιά καλημέρα.
Ένας "κύριος" μου ζήτησε να του φωτογραφήσω τα προϊόντα του. Έκανα τη φωτογράφηση (3 μέρες επί 5 ώρες) και του πήγα CD με τις φωτογραφίες. Επίσης έκανα και επεξεργασία για χρήση σε ιστοσελίδα.
Δεν έχει πληρώσει, ούτε και έχει σκοπό.
Τι μπορώ να κάνω?

Μετά από 5-6 χρόνια, θα έχεις καταξοδευτεί, θα έχεις χάσει δεκάδες ώρες στο περίμενε και στις αναβολές και στο τέλος δεν θα θυμάσαι γιατί έμπλεξες έτσι ... Δεν λειτουργεί η δικαιοσύνη στη χώρα μας και γι' αυτό κάθε απατεώνας κάνει ό,τι του καπνίσει ...  Angry
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιούλιος 2004, 20:28:08 από sfr » Καταγράφηκε
sicadera
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #41 στις: 10 Ιούλιος 2004, 21:40:10 »

AytΑυτό φοβάμε κι εγώ...

Οτι ο "κύριος" αυτός Θα έχει μια χαρά την ιστοσελίδα του και θα βγάζει παραγγελίες και μερικά εκατομυριάκια εις βάρος μου.

Κι αφού δεν είμαι κι από την πόλη που μένω, κι αφού είναι μικρή η πόλη αυτή, πολύ φοβάμε ότι δεν θα βρω ούτε δικογόρο...

Αυτόφωρο δεν είναι το αδίκημα αυτό?

Αν πάω στην αστυνομία και κάνω μήνυση δεν θα τον συλάβουν κατευθείαν?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας Σαβατιάτικα, παιδιά...
Καταγράφηκε
unforgiven
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Είναι ντροπή του DPGR να με έχει μέλος!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #42 στις: 10 Ιούλιος 2004, 21:50:06 »

Όχι δεν είναι αυτόφορο. Έχεις τα αρνητικά/αρχικά αρχεία; Κανένα μάρτυρα; Δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι χωρίς δικηγόρο, έστω και για να τον εκφοβίσεις. Φοβάμαι ότι έμπλεξες. Είσαι επαγγελματίας (μπορείς να κόψεις δελτίο παροχής υπηρεσιών); Γιατί αν παρανομείς και εσύ (=τα παίρνεις "μαύρα") θα έχεις διπλό μπλέξιμο, αν θέλει να το τραβήξει στα άκρα.
Καταγράφηκε

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα...
Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
sicadera
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #43 στις: 10 Ιούλιος 2004, 22:04:11 »

Ναι έχω δελτίο, και τις φωτογραφίες σε foul ανάλυση...

Αφού δεν είναι αυτόφωρο μάλλον πρέπει να δω αλλιώς την κατάσταση...

Ευχαριστώ παιδιά.
Καταγράφηκε
unforgiven
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Είναι ντροπή του DPGR να με έχει μέλος!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #44 στις: 10 Ιούλιος 2004, 22:53:24 »

Αν τα έχεις αυτά, μίλησε με κάποιον δικηγόρο. Τουλάχιστον να του τρίξεις τα δόντια!
Καταγράφηκε

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα...
Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 45 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: