Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
19 Απρίλιος 2014, 23:09:06

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 37 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Πνευματικά δικαιώματα φωτογράφων  (Αναγνώστηκε 143662 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

I'm normal. It's everyone else that's weird.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 24 Φεβρουάριος 2004, 01:00:03 »

Σχετικά με το "model release" μπορείτε επίσης να διαβάσετε αρκετά σχετικά με τον νόμο στη Αμερική, Αγγλία και Γαλλία στο παρακάτω λινκ

http://www.photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=007J50

Περίπου τα ίδια πρέπει να ισχύουν και εδώ, αλλά επειδή ο νόμος περι copyright είναι σχετικά καινούργιος, ίσως κάποιος επαγγελματίας φωτογράφος να μπορεί να μας κατατοπίσει για το τί συμβαίνει στον κλάδο.
Καταγράφηκε

Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...
htanso21
Αποσυνδεδεμένος

Θάνος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 24 Φεβρουάριος 2004, 01:02:50 »

Πάντως πριν μερικές μέρες, έκανα αυτή την ερώτηση σε ένα επαγγελματία φωτογράφο.
Η απάντηση του ήταν, ότι από την στιγμή που το μοντέλο είναι άνω των 18, φαίνετε ότι ποζάρει και έχουμε και το αρνητικό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Καταγράφηκε

paraxeno daimonio
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Εντροπίας Εγκώμιον

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 24 Φεβρουάριος 2004, 01:07:18 »

επίσης ενα σχετικό σαιτ με το θέμα των γραπτών αδειών ειναι το ακόλουθο

http://www.dpcorner.com/all_about/releases.shtml

κι άλλο ενα αντίστοιχο http://www.nyip.com/sub_idx_pgs/referidx/basic_model_release.html

πολλές χρήσιμες πληροφορίες και λεπτομέρειες εχει και εδώ : http://www.danheller.com/model-release.html

και εδώ http://photography.about.com/cs/businessforms/
Καταγράφηκε

Το χρώμα ειναι πλάνη και σειρήνα, η έλλειψή του παραμύθι που αρπάζει στιγμές και τις κάνει ταξίδια...
http://paraxeno-daimonio.fotopic.net/
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

I'm normal. It's everyone else that's weird.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 24 Φεβρουάριος 2004, 01:11:48 »

Από ότι καταλαβαίνω ο νόμος στη Ελλάδα είναι λίγο φλού. Δεν τηρείται ή δεν τον ξέρουμε μέχρι να δημιουργηθεί το πρόβλημα. Έπίσης δεν γνωρίζω τι παίζει με την κοινοτική νομοθεσία. Στη Αγγλία τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά από ότι στη Γαλλία ή την Γερμανία.

Υποψιάζομαι ότι και εδώ σε μερικά χρόνια θα αρχίσουν δειλά δειλά να εμφανίζονται τα πρώτα προβλήματα, οπότε καλό είναι να έιμαστε ενήμεροι και να φροντίζουμε από πριν.

Δεν λέω βέβαια να πάμε στο άλλο άκρο, όπως φωτογράφοι δρόμου στη Αμερική που κουβαλάνε καρτούλες με model release forms τυπωμένα και όποιον φωτογραφίσουν στον δρόμο του ζητάνε και να υπογράψει, αλλά τουλάχιστον για τα μοντέλα που φέρνουμε(τε) στο στούντιο πιστέυω ότι πρέπει να γίνεται κάποια πρόβλεψη.

Υποθέτω ότι φωτογράφοι από τα μεγάλα πρακτορεία κάτι θα ξέρουν αλλά το θέμα είναι να βρούμε άκρη. Ή και οι σχολές φωτογραφίας που συνέχεια φέρνουν μοντέλα για τα μαθήματα.
Καταγράφηκε

Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...
htanso21
Αποσυνδεδεμένος

Θάνος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 24 Φεβρουάριος 2004, 01:19:36 »

Δεν λέω βέβαια να πάμε στο άλλο άκρο, όπως φωτογράφοι δρόμου στη Αμερική που κουβαλάνε καρτούλες με model release forms τυπωμένα και όποιον φωτογραφίσουν στον δρόμο του ζητάνε και να υπογράψει,

Shocked Shocked Shocked
Καταγράφηκε

gregster
*
Αποσυνδεδεμένος

Καιρός να βγάλουμε τις μάσκες !!!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 09 Μάρτιος 2004, 20:46:00 »

Υπαρχει νομοθεσία που να κατοχυρώνει τους φωτογράφους να κρατούν τα αρνητικά τους;
Σε περιπτωση που καποιος πελατης θέλει να πάρει ή ακόμη και να αγοράσει τα αρνητικά του γάμου ή της βαπτισής του παιδιού του πόσο κατοχυρωμένος απο τον νόμο ειναι ο φωτογράφος έτσι ώστε να αρνηθεί να τα δώσει ή ακόμη και να τα πουλήσει;
Καταγράφηκε
Imagine
www.zeitgeistmovie.com
Αποσυνδεδεμένος

Fighting for peace is like screwing for virginity

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 09 Μάρτιος 2004, 21:08:38 »

Ο φωτογράφος είναι πνευματικός ιδιοκτήτης των φωτογραφιών που τραβάει. Αυτό ξέρω. Δεν γνωρίζω εάν μπορεί να τον αναγκάσει κανείς νομικά να πουλήσει τα αρνητικά τα οποία και του ανήκουν, από την στιγμή που αυτό δεν έχει προ-συμφωνηθεί με τον ενδιαφερόμενο.
Καταγράφηκε

War does not determine who is right, war determines who is left - www.zeitgeistmovie.com
Αν δεν έχεις χρόνο να κάνεις κάτι σωστά, φρόντισε να έχεις το χρόνο να το κάνεις ξανά...
Αυτά που κάνεις μιλάνε τόσο δυνατά που δεν ακούω αυτά που λες...
Foto@RT Magazine - Online Περιοδικό για την Φωτογραφική Τέχνη
Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Θα ήταν ντροπή μου να μην αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 09 Μάρτιος 2004, 21:11:53 »

Ο φωτογράφος σαν πνευματικός δημιουργός έχει κάθε δικαίωμα να κρατήσει την κυριότητα των αρνητικών, ακόμα και να αρνηθεί την παράδοση υψηλής ανάλυσης ψηφιακών αντιγράφων.

Επίσης έχει το δικαίωμα να ζητήσει υλική και ηθική αποζημίωση για κάθε παράνομη και καταχρηστική αναπαραγωγή - χρήση του έργου του.

Αυτό είναι άσχετο με την καλλιτεχνική αξία του δημιουργού, και σε περίπτωση μη ικανοποιητικής απόδοσης (= "αεριτζής" φωτογράφος) η ευθύνη λογίζεται στον πελάτη για την επιλογή του.

Η παρούσα συζήτηση κλειδώνεται, και θα μεταφερθεί στο σχετικό thread περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Smiley
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Μάρτιος 2004, 21:14:10 από Barba_Giannis » Καταγράφηκε

H ΔΕΗ σάς εύχεται καλές διακοπές...!

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
Giorgos_V.
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 31 Μάρτιος 2004, 12:33:16 »

Υπαρχει νομοθεσία που να κατοχυρώνει τους φωτογράφους να κρατούν τα αρνητικά τους;
Σε περιπτωση που καποιος πελατης θέλει να πάρει ή ακόμη και να αγοράσει τα αρνητικά του γάμου ή της βαπτισής του παιδιού του πόσο κατοχυρωμένος απο τον νόμο ειναι ο φωτογράφος έτσι ώστε να αρνηθεί να τα δώσει ή ακόμη και να τα πουλήσει;

Για να συμβαλλω κι εγώ στη συζήτηση, με τις νομικές μου γνώσεις, σας παραθέτω την γνωμοδότηση της Αρχής ΠροστασίαςΠροσωπικών Δεδομένων για το επίμαχο θέμα:

Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων,

(ι) αφού έλαβε υπόψη το άρθρο 19 παρ. 1 περ. θ’ του Ν. 2472/1997,
(ιι) αφού έλαβε υπόψη το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό πληθαίνουν οι προσφυγές πολιτών προς την Αρχή με αιτήματα σχετικά με τη νομιμότητα διατήρησης των αρνητικών φωτογραφιών από τους φωτογράφους-δημιουργούς και προβολής των φωτογραφιών αυτών στις προθήκες των καταστημάτων τους χωρίς τη συγκατάθεση των εικονιζομένων,
(ιιι) αφού έλαβε υπόψη την από 28/01/2002 εισήγηση επί του 8ου θέματος της ημερήσιας διάταξης (υπόθεση ***) του κ. Α. Παπαχρίστου,

εξέδωσε ομοφώνως την ακόλουθη

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ    ΑΡ. 30 / 2002

1.    Σύμφωνα με το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας (Ν. 2121/1993, άρθρα 2 παρ. 1 και 4 και 38 παρ. 4) οι φωτογραφίες προστατεύονται ως πνευματικά έργα, εφόσον έχουν πρωτότυπο χαρακτήρα. Σύμφωνα με την Οδηγία 93/98 της Ε.Ε. (άρθρο 6), πρωτότυπη είναι η φωτογραφία εφόσον είναι αποτέλεσμα της προσωπικής πνευματικής εργασίας του δημιουργού.
Με βάση τα παραπάνω, θα πρέπει να γίνει δεκτό ότι και οι φωτογραφίες γάμου αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου, ο οποίος και δικαιούται να τηρεί στο αρχείο του τα αρνητικά.

2.    Το δικαίωμα, όμως, αυτό του φωτογράφου συγκρούεται με το δικαίωμα της προσωπικότητας των εικονιζόμενων προσώπων (ΑΚ 57). Τα πρόσωπα αυτά δεν μπορούν να ζητήσουν τα αρνητικά –εκτός αν κάτι τέτοιο έχει συμφωνηθεί–  δικαιούνται ωστόσο να απαγορεύουν κάθε χρήση που παρά τη θέλησή τους προσβάλλει το δικαίωμα επί της ιδίας εικόνας, στοιχείο του γενικότερου δικαιώματος της προσωπικότητάς τους.

Ο Πρόεδρος
Κωνσταντίνος Δαφέρμος
Επιτ. Αντιπρόεδρος Αρείου Πάγου

Η Γραμματέας
Ευγενία Τσιγγάνου

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο και στους επαγγελματίες φωτογράφους κυρίως, μιας και περιέχει και ζητήματα που τους απασχολούν συχνά...
Καταγράφηκε

Sony NEX-7, Sony SAL DT 11-18mm F4.5-5.6, Sony SAL DT 16-80mm F3.5-4.5 ZA Vario-Sonnar® T*, Sony SAL 70-300mm F4.5-5.6 G SSM, Sony SAL 100mm F2.8 Macro Οι φωτογραφίες μου: Στη Gallery μου στο DPGR
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
earlpiggot
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 31 Μάρτιος 2004, 12:44:34 »

Για να συμβαλλω κι εγώ στη συζήτηση, με τις νομικές μου γνώσεις...

Ευχαριστούμε για την παράθεση. Σημαίνει, άραγε, η απόφαση ότι ο πελάτης δεν δικαιούται μεν τα αρνητικά, αλλά μπορεί να ζητήσει από το φωτογράφο να μην χρησιμοποιήσει στη βιτρίνα του φωτογραφία, όπου εικονίζεται ο πελάτης, για παράδειγμα;

Κι ένα βήμα παραπέρα, μήπως σημαίνει ότι ο φωτογράφος πρέπει να έχει την άδεια του πελάτη, ώστε να προβεί στην τοποθέτηση φωτογραφίας, που εικονίζει τον τελευταίο, στη βιτρίνα του;

Huh Huh
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μάρτιος 2004, 12:49:02 από earlpiggot » Καταγράφηκε
miou
Αποσυνδεδεμένος

Baby, my heart is full of love and desire for U...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 31 Μάρτιος 2004, 12:47:16 »

Σημαίνει άραγε η απόφαση ότι ο πελάτης δεν δικαιούται μεν τα αρνητικά, αλλά μπορεί να ζητήσει από το φωτογράφο να μην χρησιμοποιήσει φωτογραφία όπου εικονίζεται ο πελάτης στη βιτρίνα του, για παράδειγμα;

Ακριβώς αυτό. Βέβαια δεν διευκρινίζει αν μετά τη λήψη ο φωτογράφος βγάζει in public φωτογραφίες και τις κατεβάζει ΜΟΝΟ αν το απαιτήσει ο εικονιζόμενος πελάτης ή αν μετά τη λήψη ο φωτογράφος ΠΡΕΠΕΙ να ζητήσει άδεια από τον πελάτη προκειμένου να δημοσιεύσει τη δουλειά του. Μάλλον το 2ο πρέπει να ισχύει όμως
Καταγράφηκε

earlpiggot
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 31 Μάρτιος 2004, 12:54:16 »

Βέβαια δεν διευκρινίζει...

Διόρθωνα το μήνυμά μου, προσθέτοντας ακριβώς αυτόν τον προβληματισμό, χωρίς να δω ότι το είχες θέσει ήδη εσύ...
 Smiley

Εδώ η γνωμοδότηση
http://www.dpa.gr/Documents/Gre/Apofaseis/Gnomodotisi_fotografi.doc
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μάρτιος 2004, 12:54:48 από earlpiggot » Καταγράφηκε
Giorgos_V.
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 31 Μάρτιος 2004, 21:09:55 »

Βέβαια δεν διευκρινίζει...

Διόρθωνα το μήνυμά μου, προσθέτοντας ακριβώς αυτόν τον προβληματισμό, χωρίς να δω ότι το είχες θέσει ήδη εσύ...
 Smiley

Εδώ η γνωμοδότηση
http://www.dpa.gr/Documents/Gre/Apofaseis/Gnomodotisi_fotografi.doc

Φίλοι earlpiggot & miou

Σε συνέχεια όσων αναφέρθηκαν πιο πάνω περί αρνητικών και Προσωπικών Δεδομένων – Πνευματικών Δικαιωμάτων, θα ήθελα να επανέλθω αναλυτικότερα, μιας και στο προηγούμενο post ήμουν λίγο "ξερός" από πλευράς ανάλυσης ενός νομικού κειμένου.

Τόσο ο earlpiggot όσο και ο miou έθιξαν με τα ερωτήματά τους και τις διαπιστώσεις τους την "καρδιά" του ζητήματος.

Κατ' αρχή, να σημειώσω ότι με το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων είχα "καταπιαστεί" πρόσφατα, με αφορμή σχετικό ζήτημα στο πλαίσιο της εργασίας μου & του πεδίου ευθύνης μου στην υπηρεσία που εργάζομαι εδώ στη συμπρωτεύουσα.

Έχουμε και λέμε, λοιπόν, κωδικοποιώντας τα λεγόμενα της Γνωμοδότησης που αναφέρθηκε ανωτέρω:

ΣΗΜΕΙΟ 1:

ΚΑΝΟΝΑΣ: Οι φωτογραφίες γάμου, βαφτίσεων και άλλων κοινωνικών εκδηλώσεων αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου, ο οποίος και ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.
Δηλ., για να το κάνουμε πιο απλό και πρακτικό, δεν υποχρεούται ο φωτογράφος να παραδώσει τα αρνητικά σε κάποιον πελάτη, επειδή αυτός του το ζήτησε (είτε εκ των προτέρων είτε εκ των υστέρων του κοινωνικού γεγονότος που κάλυψε ο φωτογράφος) και, επομένως, ο φωτογράφος μπορεί να αρνηθεί να προβεί στην παράδοση αυτών, όντας ο "δημιουργός". Εξυπακούεται, ότι το ίδιο μπορεί να ισχύσει και στην ψηφιακή φωτογραφία με το πρωτότυπο ψηφιακό αρχείο κάθε λήψης (λ.χ. αρχείο RAW, JPEG κ.λπ.), όπως επίσης και στη βιντεοσκόπηση με το πρωτότυπο αρχείο κασέτας video ή DVD.

ΕΞΑΙΡΕΣΗ: Μπορεί ο φωτογράφος να συμφωνήσει εκ των προτέρων να παραδώσει όλο το πρωτότυπο υλικό στον πελάτη (slides, master video, master cassette, master DVD, αρνητικά κ.λπ), αλλά αυτό είναι συνήθως σπάνιο στην εμπορική πρακτική (είναι σαν να παραδίδει ο συγγραφέας στον πελάτη του το ένα και μοναδικό πρωτότυπο χειρόγραφο ενός έργου του…).

ΣΗΜΕΙΟ 2:

ΚΑΝΟΝΑΣ: Ο φωτογράφος ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ, ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ, να αναρτά ανάτυπα φωτογραφιών που προέρχονται από αρνητικά φωτογραφιών γάμου, βαφτίσεων και άλλων κοινωνικών εκδηλώσεων, τα οποία αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου.
Ωστόσο ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ να λαμβάνει υπόψη στο πλαίσιο της ανάρτησης / προβολής των φωτογραφιών αυτών στις προθήκες του καταστήματός του:

(α) τη συναίνεση ή όχι του φωτογραφιζόμενου θέματός του. Καλό και ευγενικό θα ήταν εκ μέρους του φωτογράφου να ενημερώσει λ.χ. εκ των προτέρων τους γονείς ενός μωρού ότι … ο μικρός έχει φωτογένεια και ότι έχει "βγει" πολύ όμορφα στις φωτογραφίες και θα ήθελε να του επιτρέψουν να αναρτήσει μια φωτογραφία -  μεγέθυνση στην προθήκη του καταστήματός του. Αν οι γονείς δεν δώσουν τη συγκατάθεση, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο φωτογράφος ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ τη σχετική φωτογραφία.

(β) τις αρχές της καλής πίστης και των χρηστών ηθών και του δικαιώματος του εικονιζόμενου προσώπου επί "της ιδίας εικόνας", που αποτελεί συστατικό στοιχείο του γενικότερου δικαιώματος της προσωπικότητάς του. Λ.χ. δεν θα μπορούσε ποτέ ο φωτογράφος να επικαλεστεί την " πνευματική ιδιοκτησία" επί των αρνητικών και να εκθέσει στην προθήκη του καταστήματός του (έστω και με τη συναίνεση του πελάτη του) λ.χ. άσεμνες φωτογραφίες ενός ζευγαριού, το οποίο τον είχε καλέσει να τους φωτογραφήσει. Και σε κάτι πιο τραγικό: πρόσφατα, αν δεν με απατά η μνήμη μου στην Ιταλία, τοπικό δικαστήριο έκρινε ότι ήταν υπερβολική και αντίθετη προς τα χρηστά ήθη η ανάρτηση στην προθήκη του καταστήματος ενός φωτογραφείου φωτογραφίας μωρού κατά τη βάπτισή του σε ορθόδοξο χριστιανικό ναό, το οποίο είχε γενετική ανωμαλία (χωρίς χέρι και με ατροφικό πόδι).

ΕΞΑΙΡΕΣΗ: Αν και τα πρόσωπα αυτά δεν δικαιούνται να ζητήσουν τα αρνητικά από το φωτογράφο – εκτός αν κάτι τέτοιο έχει συμφωνηθεί –  ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ωστόσο να απαγορεύουν κάθε χρήση της εικόνας τους (λ.χ. προβολή των φωτογραφιών τους στις προθήκες των φωτογραφικών καταστημάτων χωρίς τη συγκατάθεση των εικονιζόμενων), που προσβάλλει το δικαίωμα επί της ιδίας εικόνας, στοιχείο του γενικότερου δικαιώματος της προσωπικότητάς τους. Έτσι, λ.χ. όταν ένα ζευγάρι κάλεσε τον φωτογράφο στο γάμο του για φωτογράφηση, έχουν το δικαίωμα και ο φωτογράφος ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να σεβαστεί το αίτημά τους ότι δεν επιθυμούν να αναρτηθούν φωτογραφίες τους στην προθήκη του φωτογραφείου (εξυπακούεται, και οπουδήποτε αλλού, π.χ. σε μηνιαίο διαφημιστικό οδηγό – έντυπο  που εκδίδει το φωτογραφείο).

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι στην κατανόηση των – συχνά δυσνόητων – και διφορούμενων αποφάσεων, νόμων και ερμηνευτικών προσεγγίσεων.

Καταγράφηκε

Sony NEX-7, Sony SAL DT 11-18mm F4.5-5.6, Sony SAL DT 16-80mm F3.5-4.5 ZA Vario-Sonnar® T*, Sony SAL 70-300mm F4.5-5.6 G SSM, Sony SAL 100mm F2.8 Macro Οι φωτογραφίες μου: Στη Gallery μου στο DPGR
noe
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Nikon F2

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #28 στις: 31 Μάρτιος 2004, 23:02:20 »

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι στην κατανόηση των – συχνά δυσνόητων – και διφορούμενων αποφάσεων, νόμων και ερμηνευτικών προσεγγίσεων.

Φίλε Giorgos_V, μιας και βλέπω να γνωρίζεις καλά το θέμα, συμβουλεψέ μας:
Μήπως θα έπρεπε να κατεβάσουμε τις φωτογραφίες μας που απεικονίζουν ανυποψίαστους συμπολίτες μας στην φωτογράφηση στο δρόμο, μπορεί να μην είναι προσβλητικές, όμως δεν τους ρωτήσαμε κι αυτό λίγο με ανησυχεί.. Huh
Τι θα συμβεί άραγε όταν κάποιος δει τον εαυτό του να σερφάρει στο internet εν αγνοία του..;
Καταγράφηκε

Hey you
GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

(OLYMPUS:C5050Z,IR-500,E-500)-(Nikon:D40, D5200)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #29 στις: 31 Μάρτιος 2004, 23:19:42 »

Φίλε Giorgos_V, μιας και βλέπω να γνωρίζεις καλά το θέμα, συμβουλεψέ μας:
Μήπως θα έπρεπε να κατεβάσουμε τις φωτογραφίες μας που απεικονίζουν ανυποψίαστους συμπολίτες μας στην φωτογράφηση στο δρόμο, μπορεί να μην είναι προσβλητικές, όμως δεν τους ρωτήσαμε κι αυτό λίγο με ανησυχεί.. Huh
Τι θα συμβεί άραγε όταν κάποιος δει τον εαυτό του να σερφάρει στο internet εν αγνοία του..;

Βέβαια ο φίλος μας ο Γιώργος βλέπω ότι είναι πιο ειδικός να σου απαντήσει, αλλά και εγώ έχω την ίδια απορία, όταν βλέπω κάθε μέρα στη TV ένα κάρο κόσμο που εμφανίζεται εν αγνοία του τις περισσότερες φορές σε εξωτερικές λήψεις... δεν είναι παρόμοιο θέμα;;;
Καταγράφηκε

Γίνε μέλος της ομάδας μας

Modelteam Photo Gallery                       Άμα θέλω, έχω θέληση... Αλλά δεν θέλω!!!  Αρκάς
H γκαλερί μου στο DPGR
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 37 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: