Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Μάρτιος 2017, 22:13:31

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 126 127 128 129 130 [131] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Απαγορεύσεις φωτογράφισης  (Αναγνώστηκε 255947 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DrStein
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1950 στις: 16 Φεβρουάριος 2016, 22:15:18 »

Ναι εδω Αθηνα και τωρα που το σκεφτομαι θα παω στο τοπικο τμημα της περιοχης και οχι στο δικο μου.
Καταγράφηκε
ALX255
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1951 στις: 17 Φεβρουάριος 2016, 00:48:32 »

το ιδιο επαθα στη τεχνοπολη στο Γκαζι πηγα εβγαλα 2-3 φωτο και ηρθε ο security και μου λεει απαγορευεται η ληψη φωτογραφιων πρεπει να εχεις αδεια............ Huh δεν ειχα ορεξη πρωι πρωι να μου χαλασει την μερα μου και εφυγα.
Καταγράφηκε
DrStein
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1952 στις: 17 Φεβρουάριος 2016, 01:27:49 »

Δεν ξερω για το Γκαζι και την τεχνοπολη αν υποκειται σε ιδιωτικο ή δημοσιο χωρο(δημοσιος φανταζομαι) αλλα, απο οτι διαβασα σε προηγουμενα ποστ, ενας φιλος ειπε οτι συμπληρωσε μια υπευθηνη δηλωση εκει επι τοπου οτι δεν ειναι για εμπορικη εκμετελλευση και τον αφησαν και τραβηξε οτι ηθελε. Η δικια μου περιπτωση εχει να κανει με δημοσιο χωρο, με αντικειμενο σε δημοσια θεα, χωρις προσωπα... Αλλα και παλι ασχετα με την συγκεκριμενη περιπτωση θα ηθελα να ακουσω απο "επισημα χειλη" (αστυνομια) τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις μου για επομενες περιπτωσεις.
Καταγράφηκε
DrStein
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1953 στις: 21 Φεβρουάριος 2016, 14:28:26 »

Χτες επισκεφτηκα το αστυνομικο τμημα και ρωτησα σχετικα με θεμα της φωτογραφισης σε δημοσιους χωρους και για το οτι μπορει καποιους να ενδιαφερει για γραψω τι μου ειπαν.
Βασικα δεν ηξερα σε ποιον να επευθυνθω και ρωτησα το αξιωματικο υπηρεσιας καταρχην αν σαν ερασιτεχνης μπορω να τραβαω φωτογραφιες σε οποιονδηποτε δημοσιο χωρο και μου απαντησε οτι φυσικα και μπορω Grin
Μετα ρωτησα αν μπορω να τραβαω φωτογραφιες σε δημοσιο χωρο που περιλαμβανουν ιδιωτικη περιουσια ή προσωπα.
Η απαντηση ηταν οτι συμφωνα με τον νομο 2121, μπορω να τραβαω αλλα οτι αφορα τα προσωπα μου ειπε οτι θα χρειαστω την συγκαταθεση τους (προσωπικα δεδομενα) και οτι αφορα την ιδιωτικη περιουσια οτι μπορω αρκει να μην περιλαμβανει πληροφοριες προσωπικων δεδομενων πχ αν τραβαω ενα αυτοκινητο ή μηχανακι να μην περιλαμβανονται οι πινακιδες.
Ρωτησα επισης οτι αν πχ ειμαι σε μια πλατεια και τραβαω οτι βρισκω και καποιος καλεσει την αστυνομια για να δει τι κανω και αν μπορει να κατηγορηθω για κατι και μου ειπε οτι καταρχην θα πρεπει να ανταποκριθουν στην κληση και να ερθουν και δευτερον να διαπιστωσουν αν οντως παραβιαζω προσωπικα δεδομενα καποιου και αν στεκει η οποια κατηγορια.
Μετα μου εδωσε ο ιδιος ενα παραδειγμα και μου ειπε οτι εστω τραβαω φωτογραφιες στην πλατεια και τραβαω και την τραπεζα που ειναι απεναντι. Καλειται η αστυνομια και ερχονται να δουν τι τραβαω, καταγραφεται το γεγονος και φευγουμε. Την αλλη μερα γινεται ληστεια στην τραπεζα. Πως αποδεικνυεις οτι δεν εισαι ελεφαντας? Θα μπλεξεις...
Παντως γενικοτερα αν δεν πραβιαζεις τον 2121 δεν υπαρχει κατι αλλο μεμπτο.
Σκεφτηκα οτι αν ηθελα να κανω ληστεια στην τραπεζα θα καθομουν απεναντι να τραβαω φωτο? Grin Απαντησα ομως οτι δεν θα ειχα κανενα προβλημα να αποδειξω οτι δεν την εχω κανει...

Ο συγκεκριμενος ανθρωπος, ακουσε, απαντησε, ασχοληθηκε και γενικοτερα δεν εδειξε κατι εναντια στο θεμα που συζηταγαμε και λυθηκαν καποιες αποριες που ειχα στο μυαλο μου. Απο την αλλη πλευρα συμφωνα με περιστατικα που γραφουν αλλοι συμφρουμιτες για 3ωρες κρατησεις μεχρι και βια, μου φαινονται λιγο αντιφατικα και μου γεννουνται πιο πολλα ερωτηματα. Ομως λογικα καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη.
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
username
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1954 στις: 07 Απρίλιος 2016, 16:17:51 »

Γεια χαρά.

Σίγουρα θα έχει απαντηθεί η ερώτησή μου αλλά μέσα στις 100+ σελίδες δεν μπόρεσα να βρω κάτι...

Σε δημόσιο νοσοκομείο (υποθέτω) ότι δεν χρειάζεται κάποια άδεια (έγγραφη ή μη) από διευθυντή - διοικητή...

Θέλω να φωτογραφίσω μόνο χώρους και όχι ασθενείς...λέτε να υπάρχει κάποιο θέμα... Huh
Καταγράφηκε

"If the dream is a translation of waking life, waking life is also a translation of the dream. ”

--- Rene Magritte ---
vangeliskarp
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1955 στις: 08 Απρίλιος 2016, 02:30:18 »

Αδερφέ, βεβαίως και υπάρχει πρόβλημα να φωτογραφίζεις χώρους όπως νοσοκομεία.

Χρειάζεσαι γραπτή άδεια απο τον Διευθυντή του Νοσοκομείου με απόφαση του συλλόγου να φανταστείς για να φωτογραφίσεις ασθενείς!!!.

Για τους διαδρόμους πάλι υπάρχει κάποιο κώλυμα με τον νομοθέτη ειδικά για τα νοσοκομεία.

Κάνε μία κλήση σε οποιοδήποτε νοσοκομείο και αν θές απάντησε εδώ το αποτέλεσμα.
Καταγράφηκε

Μες την οθόνη του μυαλού μου ,χάρτινα είδωλα νεκρά
ermakos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1956 στις: 08 Απρίλιος 2016, 11:26:03 »

Και τα ρεπορτάζ πώς τα κάνουν στα δημόσια νοσοκομεία και αλλού, με κάμερες κλπ που καταγράφουν τη κατάσταση. Εκεί πως επιτρέπεται? Μήπως όμως χρειάζεται κάποια κάρτα δημοσιογραφική ή φωτορεπόρτερ για να μή σε ενοχλούνε? Φυσικά πρόσωπα και ασθενείς, αν δε θέλουν οι ίδιοι δε πρέπει να τραβάς.
Καταγράφηκε
username
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1957 στις: 08 Απρίλιος 2016, 15:35:10 »

Αδερφέ, βεβαίως και υπάρχει πρόβλημα να φωτογραφίζεις χώρους όπως νοσοκομεία.

Χρειάζεσαι γραπτή άδεια απο τον Διευθυντή του Νοσοκομείου με απόφαση του συλλόγου να φανταστείς για να φωτογραφίσεις ασθενείς!!!.

Για τους διαδρόμους πάλι υπάρχει κάποιο κώλυμα με τον νομοθέτη ειδικά για τα νοσοκομεία.

Κάνε μία κλήση σε οποιοδήποτε νοσοκομείο και αν θές απάντησε εδώ το αποτέλεσμα.

Αδερφέ, έχει κάτι χειροπιαστό, ας πούμε κάποιο ΦΕΚ....ή μιλάς - γράφεις υποθετικά/θεωρητικά?

Ποιανού συλλόγου..... Huh μα εγώ δεν έγραψα πουθενά ότι θέλω να φωτογραφίσω ασθενείς Roll Eyes

Έχεις παρόμοια εμπειρία...?
Καταγράφηκε

"If the dream is a translation of waking life, waking life is also a translation of the dream. ”

--- Rene Magritte ---
ELTASSOS
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1958 στις: 12 Ιανουάριος 2017, 17:49:47 »

σημερα φωτογραφιζα κτηριο επαγγελματικο...πεταγεται η υπευθυνη και μου κανει ανακριση πωσ και τι και γιατι. Ερασιτεχνησ είμαι της λεω και οι φωτο είναι για μενα μονο δεν παιζει κατι άλλο. Α....καλα μου λεει,  αμα βγει καμμια καλη φερτην να την δουμε. Α/Μ φιλμακι τραβάω της λεω,  τι περιμενεις να δεις δεν είμαι δα και επαγγελματιας. Βρε φερτην εσυ οποτε μπορεισ  και βλέπουμε. Γυρισε πλατη και εφυγε (την τραβηξα και αυτην).

Την ευχαριστησα βεβαια που δεν εγινε θεμα διοτι ο συνεργατησ μου ειχε παει στην εταιρεια για δουλεια (εισπραξη) και εγω λεω κατσε να τραβηξω καμμια,  οσο τον περιμενα
Καταγράφηκε
SeNNinhA
Συνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1959 στις: 12 Ιανουάριος 2017, 20:52:14 »

Το ειχα ξαναγραψει οποτε το παραθετω και εδω. Μην ρωτατε τους αλλους αλλα απλα διαβαστε την νομοθεσια και δεν ειναι κακο να την εχετε και τυπωμενη μαζί σας για οποιον περιεργο σας λεει τα δικά του. Δεν ξερετε ποσο γρηγορα βαζουν την ουρα κατω απο τα σκελια μολις τους τριψετε στην μουρη την νομοθεσια συγκεκριμενα και οχι γενικα και αοριστα.

Εαν το βασικό σου πλάνο αφορά ξεκάθαρα καποιο δικό σου προσωπο η ειναι ενα γενικό πλάνο που δεν εστιαζει ειδικα σε καποια προσωπα ή εαν τα προσωπα ειναι σε δευτερο πλάνο ή αφορά δημόσιες εκδηλώσεις, τοτε εχεις καθε δικαιωμα να βιντεοσκοπησεις να αποθηκευσεις και να χρησινοποιησεις το βιντεο ή τις φωτογραφίες.

"
Εξαιρέσεις από την Προστασία
Η προστασία της εικόνας του προσώπου δεν είναι απόλυτη αλλά περιορίζεται αφενός από τον δημόσιο ή μη χαρακτήρα της απεικονιζόμενης δραστηριότητας και αφετέρου από την ύπαρξη ή μη δικαιολογημένου ενδιαφέροντος του κοινού (άρθρο 5Α Σ). Έτσι, κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η αποτύπωση της εικόνας προσώπου χωρίς τη συναίνεσή του, όταν :
(α) απεικονίζονται δημόσιοι χώροι (τελετές, δημόσιες συναθροίσεις, τοπία με γενικότερο ενδιαφέρον) δίχως εστίαση σε συγκεκριμένο πρόσωπό. Έτσι, είναι επιτρεπτή η λήψη της εικόνας ενός προσώπου σε δεύτερο πλάνο, που γίνεται με κύριο στόχο την αποτύπωση ενός δημοσίου χώρου (ΕφΘες 2147/2001).
(β) απεικονίζονται δημόσια γεγονότα γενικότερου κοινωνικού ενδιαφέροντος, ακόμη και αν υπάρχει εστίαση σε συγκεκριμένο πρόσωπο (ΕΔΔΑ, αποφ. 14 Φεβρουαρίου 1994, Cassado Coca).
(γ) απεικονίζονται δημόσια πρόσωπα ή πρόσωπα της επικαιρότητας, εφόσον υπάρχει δικαιολογημένο ενδιαφέρον για την πληροφόρηση του κοινού (367 § 2 ΠΚ, βλ. ΕφΘες 2147/2001, ΕφΑθ 2221/2006).
Η έννοια του δημοσίου χώρου δεν προσδιορίζεται με αμιγώς τοπικά κριτήρια δημόσιου – ιδιωτικού αλλά και με βάση αφενός την πρόθεση του εικονιζόμενου προσώπου να αποφύγει τη δημόσια έκθεσή του και αφετέρου την ύπαρξη εύλογου ενδιαφέροντος του κοινού (βλ. ΕΔΔΑ, Von Hannover v. Germany, Peck v. UK, J.H. v. UK). Έτσι λόγου χάρη, η λήψη και δημοσίευση φωτογραφιών, στις οποίες απεικονίζονται ιδιαίτερες εκδηλώσεις διάσημων προσώπων, που δεν τυγχάνουν ενδιαφέρουσες από την άποψη της πληροφόρησης του κοινού, απαγορεύεται, ακόμη και όταν αυτές τελούνται δημόσια. Ως απώτατο όριο για το νόμιμο ή μη της χρήσης εικόνας προσώπου είναι πάντως ο σεβασμός της ανθρώπινης αξιοπρέπειας (άρθρο 2 § 1Σ)."

http://internet-safety.sch.gr/index.php/ekp/153-tpe

Καταγράφηκε

Nikon 1 J1 - Lumix FZ200 - Nikon D7000
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Σελίδες: 1 ... 126 127 128 129 130 [131] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: