Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
29 Αύγουστος 2014, 12:59:51

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 98 99 100 101 102 [103] 104 105 106 107 108 ... 126 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Απαγορεύσεις φωτογράφισης  (Αναγνώστηκε 188912 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zanxion
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

... the faculty of imagination ...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1530 στις: 04 Νοέμβριος 2011, 21:12:15 »

??
Έκανα μια βόλτα το περασμένο Σάββατο στις αποθήκες του λιμανιού της Θεσσαλονίκης, μερικές από τις οποίες φιλοξενούν εκθέσεις της μπιεννάλε (διετούς) καλλιτεχνών Θεσσαλονίκης και Ρώμης.
Πέφτω πάνω σε συνεργείο (φωτογράφος φωτιστής), άφιξη ζευγαριού ( γαμπρός νύφη ) και χαζεύυ την έναρξη της φωτογράφησης. Το μέρος απ 'οσο ξέρω χρησομοποιείται κατά κόρον για τέτοιου είδους φωτογραφήσεις.
Να όμως που περιπολικό προφανώς του ΟΛΘ σταματάει ανάμεσα στον φωτογράφο και στο ζευγάρι και ο φωτογράφος σπεύδει επίσης προφανώς να δώσει εξηγήσεις. Δεν έμεινα να δω τη συνέχεια, αλλά λέτε να γίναμε Αμερική όπου χρειάζεσαι πληρωμένη άδεια για να βάλεις συνεργείο στο δρόμο η στην περιοχή του λιμανιού όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση ?
Είναι δηλαδή ο χώρος του λιμανιού χώρος ιδιωτικού δικαίου ?

Αμέ! Νομίζεις ότι επειδή μέχρι τώρα δε σ' έχουν πάει σηκωτό ότι δεν ισχύει. Απλά τα περισσότερα είναι τόσο χύμα εδώ που η ιδέα που έχει δωθεί είναι του τελείως ελέυθερου. Η πλάκα είναι ότι εντός του λιμένα αν έχει κέφια κάποιος λιμενικός μπορεί ακόμα και να σε συλλάβει. Η χαζομάρα εδώ είναι ότι πουθενά δε θα δεις πινακίδα που να ξεκαθαρίζει το αν απαγορεύεται η όχι...
Καταγράφηκε
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

I'm normal. It's everyone else that's weird.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1531 στις: 04 Νοέμβριος 2011, 21:28:03 »

Υπάρχει νομίζω μια μικρή παρεξήγηση εδώ.

Μην μπλέκουμε την "προκυμαία" και το "λιμάνι". Το ένα δεν είναι περιφραγμένο και είναι δημόσιος χώρος (ελέυθερος) ενώ το άλλο είναι περιφραγμένο και είναι "ιδιωτικός" χώρος που ανήκει συνήθως στον εκάστοτε οργανισμό λιμένος ή το λιμενικό ταμείο ή έχει μισθωθεί σε κάποια εταιρεία. Συνήθως άμεση δικαιοδοσία έχει η λιμενική αστυνομία, που σε παραδίδει στην αστυνομία, αν προχωρήσει σε σύλληψη.

Σε γενικές γραμμές ακόμα ισχύουν οι Μεταξικοί νόμοι (περι προστασίας λιμένων ή κάπως έτσι), αλλά είναι ανενεργοί εφόσον δεν υπάρχει υποψία εμπορικής εκμετάλευσης ή δεν πάμε στο λιμάνι με τρίποδα, φώτα, συνεργεία κλπ, οπότε η κατάσταση βγάζει μάτι.

(πληροφοριακά, σε πολλά λιμάνια στο εξωτερικό με έχουν προειδοποιήσει να προσέχω πολύ το τι θα φωτογραφήσω και ακόμα και όταν φωτογραφίζω το πλοίο που επισκέπτομαι -για δουλειά- να προσέχω πολύ να μην φαίνεται πολύ η φωτογραφική)
Καταγράφηκε

Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...
c1rcle0fc0nfusi0n
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1532 στις: 05 Νοέμβριος 2011, 17:00:17 »

Για όποιον δεν το ξέρει, και στο The Mall απαγορεύεται η φωτογράφιση. Πήγα προχτές το πρωί με τη μηχανούλα μου να πιάσω τις μεγάλες κόκκινες κολώνες που έχει απ' έξω και ήρθε ένας σεκιουριτάς (σεκιουριτάς τρόπος του λέγειν, τέσπα) και μου λέει νάιν, νάιν, ντας ιστ φερμπότεν (για να είμεθα και στο κλίμα των ημερών). Του λέω, δεν βγάζω το κτήριο άνθρωπέ μου. Οχι μου λέει, μόνο προς τα "έξω" μπορείς να τραβήξεις (Καλατράβα κλπ). Φυσικά, μπορώ να τις πιάσω απ' έξω ζουμάροντας, αλλά δεν θα είναι το ίδιο. Τουτέστιν κολοκύθια μετά οριγάνεως.
Καταγράφηκε
gendleman
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1533 στις: 06 Νοέμβριος 2011, 03:25:48 »

Νομίζω οτι και σε ιδιωτικούς χώρους δημόσιας χρήσης (δηλ. εκεί που μπορεί να πάει κάποιος χωρίς να πληρώσει εισιτήριο), κανείς δεν έχει το δικαίωμα να απαγορεύει την φωτογράφιση. Ορισμένοι αυθαίρετοι "δικτατορίσκοι" επιχειρούν την απαγόρευση της φωτογράφισης στηριζόμενοι εν μέρει και στην καχυποψία και φωτο-φοβία μεγάλου μέρους πια των συμπολιτών μας. Η φωτογράφιση απαγορεύεται μόνο εκεί που υπάρχουν οι ανάλογες (κρατικές) πινακίδες. Συνάδελφοι αντισταθείτε - φωτογραφίζοντας πάντοτε διακριτικά και πολιτισμένα- αλλά χωρίς να το βάζετε στα πόδια όταν κάποιος σας λέει οτι "εδώ απαγορεύεται". Η Φωτογράφιση (όσο και η θέαση) είναι δικαίωμά μας και δεν πειράζουμε κανέναν
Καταγράφηκε
Nick_The_Greek
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1534 στις: 06 Νοέμβριος 2011, 07:25:01 »

Παράθεση
Αμέ! Νομίζεις ότι επειδή μέχρι τώρα δε σ' έχουν πάει σηκωτό ότι δεν ισχύει. Απλά τα περισσότερα είναι τόσο χύμα εδώ που η ιδέα που έχει δωθεί είναι του τελείως ελέυθερου. Η πλάκα είναι ότι εντός του λιμένα αν έχει κέφια κάποιος λιμενικός μπορεί ακόμα και να σε συλλάβει. Η χαζομάρα εδώ είναι ότι πουθενά δε θα δεις πινακίδα που να ξεκαθαρίζει το αν απαγορεύεται η όχι...

Αυτό ακριβώς που τονίζεις επιδεινώνει την κατάσταση,  Huh δεν ξέρεις πότε είσαι νόμιμος και πότε παράνομος.
Και διαρκώς πρέπει να είσαι στην τσίτα, για να μπορείς να αντιμετωπίσεις τον κάθε αρμόδιο -αναρμόδιο που αποφασίζει να το παίξει χωροφύλακας του χώρου που θέλεις να φωτογραφίσεις. Roll Eyes
Καταγράφηκε
Red Garland
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1535 στις: 06 Νοέμβριος 2011, 21:38:20 »

Νομίζω οτι και σε ιδιωτικούς χώρους δημόσιας χρήσης (δηλ. εκεί που μπορεί να πάει κάποιος χωρίς να πληρώσει εισιτήριο), κανείς δεν έχει το δικαίωμα να απαγορεύει την φωτογράφιση. Ορισμένοι αυθαίρετοι "δικτατορίσκοι" επιχειρούν την απαγόρευση της φωτογράφισης στηριζόμενοι εν μέρει και στην καχυποψία και φωτο-φοβία μεγάλου μέρους πια των συμπολιτών μας. Η φωτογράφιση απαγορεύεται μόνο εκεί που υπάρχουν οι ανάλογες (κρατικές) πινακίδες. Συνάδελφοι αντισταθείτε - φωτογραφίζοντας πάντοτε διακριτικά και πολιτισμένα- αλλά χωρίς να το βάζετε στα πόδια όταν κάποιος σας λέει οτι "εδώ απαγορεύεται". Η Φωτογράφιση (όσο και η θέαση) είναι δικαίωμά μας και δεν πειράζουμε κανέναν

Είναι εντελώς άστοχο να ξεκινάς μια πρόταση που αφορά νομικό θέμα με το "νομίζω", γιατί πολύ απλά ένας άνθρωπος επειδή εσύ νομίζεις μπορεί να αντιμετωπίσει σοβαρά τρεχάματα με το νόμο αφού αυτά που λες πολύ απλά δεν ισχύουν.
Έχουν ειπωθεί αρκετά πράγματα επί του θέματος από άτομα που πραγματικά γνωρίζουν, δεν υπάρχει λόγος να δημιουργείς εντυπώσεις και σύγχυση στους υπόλοιπους αναγνώστες.
Καταγράφηκε

"Carry a camera. It's hard to take pictures without one" -Jay Maisel
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
κούκου
Αποσυνδεδεμένος

έχουμε καταστρέψει την Τέχνη ...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1536 στις: 08 Νοέμβριος 2011, 13:55:46 »

.........Έχουν ειπωθεί αρκετά πράγματα επί του θέματος από άτομα που πραγματικά γνωρίζουν, δεν υπάρχει λόγος να δημιουργείς εντυπώσεις και σύγχυση στους υπόλοιπους αναγνώστες.

ειμαστε στην 103 σελιδα....
εχεις διαβασει ολες τις προηγουμενες για να μην ...  "νομιζεις" ?

επισης υπαρχουν ολοκληρα κατεβατα του νομου περι προσωπικων δεδομενων, εργω εξυβρισης κλπ κλπ κλπ
Καταγράφηκε

πωλειται  Canon EF 70-200mm f/4L IS USM -> 800 e
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=52020.0
xampos20
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1537 στις: 05 Δεκέμβριος 2011, 23:48:05 »

Για όποιον δεν το ξέρει, και στο The Mall απαγορεύεται η φωτογράφιση. Πήγα προχτές το πρωί με τη μηχανούλα μου να πιάσω τις μεγάλες κόκκινες κολώνες που έχει απ' έξω και ήρθε ένας σεκιουριτάς (σεκιουριτάς τρόπος του λέγειν, τέσπα) και μου λέει νάιν, νάιν, ντας ιστ φερμπότεν (για να είμεθα και στο κλίμα των ημερών). Του λέω, δεν βγάζω το κτήριο άνθρωπέ μου. Οχι μου λέει, μόνο προς τα "έξω" μπορείς να τραβήξεις (Καλατράβα κλπ). Φυσικά, μπορώ να τις πιάσω απ' έξω ζουμάροντας, αλλά δεν θα είναι το ίδιο. Τουτέστιν κολοκύθια μετά οριγάνεως.

Το ίδιο έπαθα και εγώ πρόσφατα στο the mall όμως τι τους πειράζει αφού δεν τραβαγα μαγαζιά ούτε ανθρώπους.Δεν μπορώ να καταλάβω.
Καταγράφηκε

Nikon D90- Nikon 18-105mm f/3.5-5.6- Nikon 50mm f/1.8- Sigma 18-50 f2.8 ex dc- Nikon Speedlight Sb800- Benro S40

http://dpclick.blogspot.com/
Red Garland
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1538 στις: 07 Δεκέμβριος 2011, 01:01:29 »

Το ίδιο έπαθα και εγώ πρόσφατα στο the mall όμως τι τους πειράζει αφού δεν τραβαγα μαγαζιά ούτε ανθρώπους.Δεν μπορώ να καταλάβω.
Αν θέλετε να κατανοήσετε τα γιατί και τα πώς διαβάστε το τοπικό προς τα πίσω, σώζοντας έτσι τον χρόνο των υπολοίπων να ξαναγράφουν τα ίδια πράγματα.
so simple  thumbs up
Καταγράφηκε

"Carry a camera. It's hard to take pictures without one" -Jay Maisel
gendleman
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1539 στις: 07 Δεκέμβριος 2011, 16:21:42 »

Το "νομίζω" οτι επιτρέπεται η φωτογράφιση σε δημόσιους χώρους (που έγραψα σε προηγούμενο κείμενό μου) δεν το έβγαλα βέβαια απ το μυαλό μου όυτε ακόμα περισσότερο ήθελα να πάρω στο λαιμό μου αγαπητούς φίλους και συναδέλφους. Είχα προηγουμένως ανεξάρτητα ρωτήσει  δύο έμπειρους δικηγόρους γνωστούς μου για το θέμα. Και οι δύο μου είπαν οτι γενικά δεν απαγορεύεται η φωτογράφιση σε δημόσιους χώρους (εκτός βέβαια από στρατιωτικές και άλλες εγκαταστάσεις ασφαλείας που υπάρχει το ειδικό σήμα). Εκεί που το θέμα αλλάζει είναι οταν η φωτογραφία χρησιμοποιηθει για εμπορικούς σκοπούς. Το "νομίζω" είχε την έννοια οτι δεν έχω στα χέρια μου κάποιο νομικό κέιμενο (νόμο, διάταξη κλπ) που να γράφει με σαφήνεια όλα τα παραπάνω. Αν κάποιο μέλος του DPGR έχει καλύτερες και γραπτές πληροφορίες για το θέμα η τυχαίνει να είναι και νομικός, θα ήταν υπέροχα αν μας παραθέσει την ισχύουσα στη χώρα μας νομοθεσία γι αυτό το θέμα που μας αφορά όλους που αγαπάμε την φωτογραφία και δη την φωτογραφία δρόμου. Ισως να γινόταν και καποιο μόνιμο κείμενο στο DPGR οπου ο καθένας μας θα μπορούσε να ανατρέξει.
Καταγράφηκε
DimitrisDelta
Όχι πλέον
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1540 στις: 07 Δεκέμβριος 2011, 17:15:45 »

Το "νομίζω" οτι επιτρέπεται η φωτογράφιση σε δημόσιους χώρους (που έγραψα σε προηγούμενο κείμενό μου) δεν το έβγαλα βέβαια απ το μυαλό μου όυτε ακόμα περισσότερο ήθελα να πάρω στο λαιμό μου αγαπητούς φίλους και συναδέλφους.

Το The Mall δεν είναι δημόσιος χώρος.
Αν κάνεις τον κόπο να ανατρέξεις πίσω στο παρόν, θα δεις ότι έχει ξανασυζητηθεί.
Καταγράφηκε

Christos E
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1541 στις: 08 Δεκέμβριος 2011, 15:33:21 »

Να έρθω και εγω με την σειρά μου να εκφράσω κάποιες απορίες μου μου δημιουργήθηκαν τις τελευταίες μέρες. Απέκτησα ένα καινούριο ανηψάκι, αλλά απρόσμενα ένα μήνα νωρίτερα. Οπότε βρίσκεται σε αυτό το μεγάλο pyrex (θερμοκοιτιδα) μαζί με άλλους "συντρόφους" μέσα σε ένα δωμάτιο που οι συγγενείς το βλέπουν πίσω από το τζάμι μονο για μισή ώρα 2 φορες την ημέρα. Δίπλα από τα τζάμια έχει μεγάλες ταμπέλες
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ!!!!
Οκ να καταλάβω ότι το φλας στα ευαίσθητα μάτια των νεογνών κάνει κακό, επίσης να καταλάβω ότι δικός τους ο χώρος οπότε μπορούν να το απαγορεύσουν.
Πως σας ακούγεται όμως ότι οι ίδιοι βγαζουν φωτογραφίες τα μωρά χωρίς να ερωτηθούν οι γονείς και τους φέρνουν τις φωτογραφίες στο δωμάτιο που είναι η μητέρα??

Δεν θα έπρεπε να έχουν ερωτηθεί οι γονείς γιαυτό ή μήπως λέτε να ρώτησαν το μωράκι και να συμφώνησε?  Huh

ΥΓ. Μένει να μάθω αν τις πουλάνε κιόλας στους γονείς...
Καταγράφηκε
haithno
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1542 στις: 08 Δεκέμβριος 2011, 17:39:12 »

Να έρθω και εγω με την σειρά μου να εκφράσω κάποιες απορίες μου μου δημιουργήθηκαν τις τελευταίες μέρες. Απέκτησα ένα καινούριο ανηψάκι, αλλά απρόσμενα ένα μήνα νωρίτερα. Οπότε βρίσκεται σε αυτό το μεγάλο pyrex (θερμοκοιτιδα) μαζί με άλλους "συντρόφους" μέσα σε ένα δωμάτιο που οι συγγενείς το βλέπουν πίσω από το τζάμι μονο για μισή ώρα 2 φορες την ημέρα. Δίπλα από τα τζάμια έχει μεγάλες ταμπέλες
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ!!!!
Οκ να καταλάβω ότι το φλας στα ευαίσθητα μάτια των νεογνών κάνει κακό, επίσης να καταλάβω ότι δικός τους ο χώρος οπότε μπορούν να το απαγορεύσουν.
Πως σας ακούγεται όμως ότι οι ίδιοι βγαζουν φωτογραφίες τα μωρά χωρίς να ερωτηθούν οι γονείς και τους φέρνουν τις φωτογραφίες στο δωμάτιο που είναι η μητέρα??

Δεν θα έπρεπε να έχουν ερωτηθεί οι γονείς γιαυτό ή μήπως λέτε να ρώτησαν το μωράκι και να συμφώνησε?  Huh

ΥΓ. Μένει να μάθω αν τις πουλάνε κιόλας στους γονείς...

Ο θάλαμος των προώρων είναι μια μονάδα εντατικής θεραπείας για βρέφη. Μέσα μπορεί να βρίσκονται από βρέφη που νοσηλεύονται προληπτικά για μια ημέρα, μέχρι βρέφη κάτω του κιλού με τη ζωή τους να κρέμεται από μια κλωστή. Σε γνωστό ιδιωτικό μαιευτήριο (απ'όπου έχω προσωπική εμπειρία) οι επισκέψεις γίνονταν μόνο με μπλούζα μιας χρήσης, μάσκα και απαγορεύονταν κινητά και κάθε ηλεκτρονική συσκευή. Επίσης, δικαίωμα επίσκεψης είχαν οι γονείς και μόνο! Ούτε παππούδες, ούτε θείοι. Αυτό γίνεται επειδή η παρουσία ανθρώπων από μόνη της σημαίνει μικρόβια (και ο πιο κοινός ιός μπορεί αποβεί θανατηφόρος για ένα πρόωρο), θόρυβο (όσο διακριτικός και να είναι ο καθένας ατομικά, συσσωρευτικά ο μεγάλος αριθμός ατόμων δημιουργεί πάντα πρόβλημα) και ατυχήματα.
Η φωτογράφιση δεν είναι μόνο το φλας. Είναι επίσης τα 2-3 βήματα που θα κάνεις ασυναίσθητα πίσω και θα βρεις κάπου που δεν πρέπει, είναι η αυξημένη κυκλοφορία στο χώρο, είναι η χρήση ηλεκτρονικής συσκευής που από μόνη της αποτελεί φορέα μικροβίων. Γι'αυτό απαγορεύονται τα κινητά μεταξύ άλλων. Αν απολυμάνεις τα χέρια σου και μετά πιάσεις κινητό, δεν έκανες τίποτα! Αν σε κάποια μαιευτήρια τα μέτρα είναι χαλαρά αυτό μπορεί να σημαίνει αυξημένη θνησιμότητα. Κάθε τόσο ένας θα ξεχάσει το φλας, ένας θα διασπείρει μικρόβια στο χώρο, ένας θα κάνει θόρυβο...βάλ'το αθροιστικά... Άλλος θα φέρει κανένα κανόνι μηχανή με ριπή που ακούγεται σαν πολυβόλο...! Δεν μπορεί να γίνεται ξεχωριστή διαπραγμάτευση με τον κάθε επισκέπτη σε τόσο ευαίσθητο χώρο. Και ούτε σημαίνει ότι επειδή είναι στενοί συγγενείς θα συμπεριφερθούν ντε και καλά ώριμα και ακίνδυνα για το ίδιο το μωρό τους! Δεν το αποκλείω πάντως σε κάποια  μαιευτήρια να υπάρχουν πιο χαλαρά μέτρα ασφαλείας, κάτω από την πίεση του ανταγωνισμού και την πίεση των πελατών (πχ γιατί εγώ που είμαι θείος να μην μπορώ να δω το πρόωρο και φυσικά αν το δει ένας θα το δουν άλλοι 10 με τον ίδιο βαθμό συγγένειας, για να μην είναι ριγμένοι κτλ).
Όσο για τη φωτογράφιση βρεφών από επαγγελματία, η φωτογράφιση δεν γίνεται στον θάλαμο των προώρων αλλά αφού βγει από εκεί το βρέφος! Επίσης, στο προαναφερθέν μαιευτήριο, τουλάχιστον, υπέγραφες αίτηση φωτογράφισης. Αν στο δικό σου μαιευτήριο φωτογραφίζουν χωρίς να ρωτήσουν, αυτό σίγουρα είναι αυθαιρεσία.

Καταγράφηκε
Μένος
Για να δω;
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1543 στις: 08 Δεκέμβριος 2011, 22:37:26 »

Με αφορμή την κουβέντα αυτή νομίζω πως είναι απαραίτητη μια σχετική φωτογραφία
Καταγράφηκε

Στην Gallery μου θα δείτε φωτογραφίες, από διάφορους χώρους, τόπους, γεγονότα, και άλλα, κυρίως από την Κρήτη.
menos.dpgr.gr
Βίντεα
Οι φωτογραφική μου αποθήκη στο facebook
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1544 στις: 08 Δεκέμβριος 2011, 22:49:19 »

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε κάτι. Είναι νομίζω απερίσκεπτο ή υπερβολικό να νομίσει κανείς οτι μπορεί να υπάρχουν "ανώμαλοι" που την βρίσκουν με την φωτογραφία ενός πρόωρου μωρού στην θερμοκοιτίδα.

Οι λόγοι είναι λόγοι ιδιωτικότητας και ενόχλησης, ιδιαίτερα απο τα φλας και φυσικά τα μικρόβια. Η μόνη υποτιθέμενη καβόβουλη πράξη που μπορεί να συνδυαστεί με φωτογράφιση στο θάλαμο νεογνών είναι η απαγωγή βρέφους, είτε για λύτρα (πολύυυυ σπάνιο) ή απο κάποιον ή κάποια απελπισμένη ή τρελλαμένη που δεν κάνει παιδιά και δεν της δίνουν απο το ορφανοτροφείο. ΔΕν είναι σπάνιο το τελευταίο και στα μαιευτήρια είναι πολύ προσεκτικοί (ή μάλλον θάπρεπε να είναι).
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Δεκέμβριος 2011, 00:12:58 από Diol » Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
Σελίδες: 1 ... 98 99 100 101 102 [103] 104 105 106 107 108 ... 126 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: