Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Μάιος 2017, 16:24:11

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Επεξεργασία (Συντονιστής: maria_k)

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ταξινόμηση φωτογραφιών (Image organiser - Acdsee, Picasa, κλπ)  (Αναγνώστηκε 619 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kyriaki elisavet
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« στις: 15 Μάιος 2017, 04:43:36 »

Χαιρετώ την κοινότητα:
Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με προγράμματα για την ταξινόμηση των φωτογραφιών. Για τις φωτογραφίες των Project μου, στον "καλό" Η/Υ χρησιμοποιώ το Lightroom. Όμως, για τις προσωπικές μου φωτογραφίες, οι οποίες είναι πλέον γύρω στις 200.000 και εκτείνονται σε 14 έτη, δεν ξέρω πλέον με ποιο πρόγραμμα να τις διαχειριστώ. Προς το παρόν, στο (αρχαίο μου, προσωπικό) PC χρησιμοποιώ ένα παλιό ACDsee και ένα παλιό Picasa (το τελευταίο που μπορούσες να κατεβάσεις) με απότελέσματα που δεν με καλύπτουν απόλυτα.
Διερευνώ, λοιπόν, για κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να έχω τις φωτογραφίες μου σε διάφορα Folder όπως με βολεύει για τα Windows, αλλά να μπορώ να τις αναζητώ με βάση την ημερομηνία λήψης και ίσως και με κάποια Tags που θα περνάω, πχ Τοποθεσίες ή Πρόσωπα. Nα είναι γρήγορο, ελαφρύ, και να μην κάνει πολλά "σκουπίδια" (όπως τα .ini αρχεία του Picasa) για την database του. Προτιμώ να είναι δωρεάν -ή έστω οικονομικό. Δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα να κάνει επεξεργασία.

Εσείς τι χρησιμοποιείτε; Ποιες οι εμπειρίες σας; Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
Cypress
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 15 Μάιος 2017, 09:39:16 »

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το FastStone Viewer που είναι και freeware. Είναι ελαφρύ, γρήγορο και άψογο (τουλάχιστον για αυτά που ζητάω εγώ) στην ταξινόμηση. Η αναζήτηση βάση ημερομηνιών ή να κάνω tags δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ και δεν έχω κάτσει να δω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Μπορείς να το κατεβάσεις από το link που παρέθεσα λίγο πιο πάνω και να το τσεκάρεις η ίδια.
Καταγράφηκε

500px  Nikon D5100 Tokina 11-16mm f/2.8, AF-S 50mm f/1.8G, AF-S 18-105mm f/3.5-5.6, Vanguard Alta Pro 263AB 100
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: