Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Μάιος 2017, 16:22:50

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 [2] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΒΑΠΤΙΙΣΗ  (Αναγνώστηκε 1348 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nicksoti
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 14 Μάιος 2017, 21:17:38 »

Χαχα υπερβάλεις αλλά πράγματι κι εγώ τα αντιπαθώ... ζέστη πολύ, κουβάλημα, μπρίζες μπαλαντέζες.. αφού δεν θα έχει βίντεο δεν βρίσκω τον λόγο έναντι φλας με διάχυση - ανάκλαση. Λιγότερο φως και χειρότερης ποιότητας. Απλά είναι η ασφάλεια του "ότι βλέπω θα βγει" ενώ το φλας θέλει εμπειρία.
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
LAZAROSIDIRO
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 14 Μάιος 2017, 23:16:36 »

Χαχα υπερβάλεις αλλά πράγματι κι εγώ τα αντιπαθώ... ζέστη πολύ, κουβάλημα, μπρίζες μπαλαντέζες.. αφού δεν θα έχει βίντεο δεν βρίσκω τον λόγο έναντι φλας με διάχυση - ανάκλαση. Λιγότερο φως και χειρότερης ποιότητας. Απλά είναι η ασφάλεια του "ότι βλέπω θα βγει" ενώ το φλας θέλει εμπειρία.
πήγα σήμερα σε μία βάπτιση, και ο φωτογράφος είχε τα φώτα που προανέφερα. Είχε βάλει και ριζοχαρτο μπροστά. 3200Κ μου είπε ότι είναι το ιδανικό, με ή χωρίς βίντεο. Επομένως, θα πρέπει ή οχι να χρησιμοποιήσω φώτα?? Έχω μπερδεύει...!
Καταγράφηκε
LAZAROSIDIRO
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 14 Μάιος 2017, 23:19:26 »

Να ενημερώσω ότι το ζευγάρι δεν θα καλούσε καθόλου φωτογράφο (λόγω οικονομικών), και απάντησα θετικά επειδή καλύτερα να τους μείνουν ,έστω και μέτρια προς χαλιά μερικές, παρά καθόλου... Επίσης δεν θα πάρω τίποτα , παρά μόνο εμπειρία.  Από την πλευρά μου όμως θέλω να κάνω το καλύτερο δυνατό που μπορώ.

Τελικά μάλλον θα κοιτάξω να νοικιάσω δύο ή τρία σαν αυτά: https://www.e-photoshop.gr/mz-800-fotistiko-tungsten-quartz-800w.html, και να χρησιμοποιήσω το φλας on camera.

Με αυτά τα φώτα που σκέφτεσαι να νοικιάσεις θα τους ψήσεις ζωντανούς.... προσωπικά δανείστηκα κάποτε ένα... και κόντεψε να βάλω φωτιά κάπου...

όσο για το οικονομικό δεν το είπα με κακή πρόθεση... ούτε είναι κακό όταν σου προσφέρουν ως φιλοδώρημα για ένα κόπο κάτι να το δέχεσαι... 
Το καταλαβαίνω ότι δεν το είπες με καλή διάθεση! Όλοι μας έχουμε κάτι κοινό! Την αγάπη για την φωτογραφία!!! Οπότε είμαι δεκτικός σε οποιαδήποτε πρόταση, και σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!
Καταγράφηκε
nicksoti
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 15 Μάιος 2017, 15:28:27 »

Δεν υπάρχει πρέπει, είναι τι θες! Κανονικά τα φώτα συνεχούς ροής είναι για βίντεο. Για φωτογραφία φλας ή κεφαλές. Περισσότερη και πιο ελεγχόμενη ισχύς - και μάλιστα από τη μηχανή σου συνήθως - μόνο τη στιγμή που θες, δηλ στο κλικ. Για παρατήρησε, στα στούντιο φωτογραφίας τί έχουν συνήθως;

Ένα ακόμα αβαντάζ των φλας εμπρός στο μυστήριο είναι ότι μπορείς ως ένα βαθμό να επιλέξεις την ισορροπία στον φωτισμό ανάμεσα στο θέμα και στο background, δίχως πρόσθετα πίσω, ενώ με τους προβολείς ίσως χρειαστείς κι άλλους πίσω.

Φυσικά αυτό δεν εμποδίζει κάποιον να χρησιμοποιήσει τα 1α για φωτογραφία με τα συν και τα πλην.
Καταγράφηκε
LAZAROSIDIRO
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 19 Μάιος 2017, 21:51:29 »

Τελικά θα χρησιμοποιηθούν δύο quartz με softbox, και θα βάλω πορτοκαλι ζελατίναστο speedlight όταν πάμε στον χώρο της κολυμπήθρας.
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το φλας, έχω το godox tt685s, και θα το λειτουργήσω ttl. Στην μηχανή, ποια επιλογή πρέπει να βάλω στο φλας? Rear, slow, wl, fill??
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: