Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Μάιος 2017, 16:20:49

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Βιδωτό πολωτικό με πρόσθετο φορέα τετράγωνου φίλτρου  (Αναγνώστηκε 659 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
hehe
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Προφίλ WWW
« στις: 13 Μάιος 2017, 10:12:32 »

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν και πώς έχει αντιμετωπίσει κανείς το μάλλον συνηθισμένο πρόβλημα της ευθυγράμμισης-προσαρμογής πολωτικού φίλτρου σε παράλληλη χρήση με φορέα τετράγωνου φίλτρου. Έχω τετράγωνα φίλτρα singh ray και ένα βιδωτό πολωτικό Hoya. Αντιμετωπίζω πρόβλημα όταν προσπαθώντας να προσαρμώσω το βιδωτό πολωτικό χάνεται η ευθυγράμμιση του τετράγωνου.. Μήπως να πάω σε λύση Manfrotto Xume adapter?

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 13 Μάιος 2017, 10:46:51 »

Τα xume δεν νομίζω πως θα σε καλύψουν ως προς το βάρος είναι βέβαια μια καλή λύση για γρήγορη εναλλαγή φίλτρων κυρίως ND αν έχεις απορρίψει τα variable ND, γιατί όμως αντιμετωπίζεις πρόβλημα όλοι οι αντάπτορες για τετράγωνα φίλτρα αν το ξέρω καλά μπορούν να περιστραφούν πάνω στο δακτυλίδι ροδέλα που πιάνουν...
Καταγράφηκε

hehe
*
Αποσυνδεδεμένος

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 13 Μάιος 2017, 11:02:48 »

Τα τετράγωνα είναι grad nd. Υπάρχει μια σχετική περιστροφή του φορέα τους επανω στο πολωτικό αλλά δεν με βολεύει ιδιαίτερα.. Ο φορέας είναι Cokin.
Καταγράφηκε

hehe
*
Αποσυνδεδεμένος

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 14 Μάιος 2017, 11:49:25 »

Τελικά μάλλον θα καταλήξω σε αγορά φορέα που θα παίρνει επάνω του ένα πολωτικό φίλτρο.
Ευχαριστώ για την απάντηση Сатир
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: