Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Απρίλιος 2017, 08:20:47

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Πληροφορίες για Φωτογράφηση Γάμου  (Αναγνώστηκε 1179 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zookey88
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: 03 Απρίλιος 2017, 03:59:26 »

Γεία σας παιδιά, άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα γτ θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις τιμές που παίζουν στην αγόρα σχετικά με την ποιότητα. Έχω δει δίαφορες τιμές και έχω τους ενδοιασμούς μου. Άλλοι έχουν πάρα πολύ ακριβές τιμές για το πορτοφόλι μου και άλλοι έχουν πάρα πολύ οικονομικές τιμές φωτογράφησης σε σημείο που με κάνει να αναρωτίεμαι για την ποιότητα. Έχω δεί τις εν λόγω τιμές φωτογράφησης γάμου και θα ήθελα να μάθω αν είναι καλές σε αυτά που δίνει. Να ζητήσω συγγνώμη αν υπάρχει ήδη κάποιο ανάλογο post αλλά δεν βρήκα κάτι!
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω η φωτογραφηση απο drone που είναι της μόδας αξίζει?

Ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε
Foto1104
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 03 Απρίλιος 2017, 13:56:51 »

Γεία σας παιδιά, άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα γτ θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις τιμές που παίζουν στην αγόρα σχετικά με την ποιότητα. Έχω δει δίαφορες τιμές και έχω τους ενδοιασμούς μου. Άλλοι έχουν πάρα πολύ ακριβές τιμές για το πορτοφόλι μου και άλλοι έχουν πάρα πολύ οικονομικές τιμές φωτογράφησης σε σημείο που με κάνει να αναρωτίεμαι για την ποιότητα. Έχω δεί τις εν λόγω τιμές φωτογράφησης γάμου και θα ήθελα να μάθω αν είναι καλές σε αυτά που δίνει. Να ζητήσω συγγνώμη αν υπάρχει ήδη κάποιο ανάλογο post αλλά δεν βρήκα κάτι!
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω η φωτογραφηση απο drone που είναι της μόδας αξίζει?

Ευχαριστώ πολύ.

Θέλει λίγη προσοχή στα ''studio'' φωτογραφίας (χωρίς να γνωρίζω κάτι για το συγκεκριμένο το ξεκαθαρίζω αυτό), γιατί κλείνουν πολλά μυστήρια και στέλνουν φωτογράφους αγνώστου ποιότητας και εμπειρίας... Με λίγα λόγια άλλον βλέπεις στην συνάντηση και άλλος έρχεται στον γάμο... Την πάτησε μία φίλη μου στο γάμο της έτσι και από τότε κλείνει φωτογράφο που έχει ΟΝΟΜΑ και ΕΠΩΝΥΜΟ και βέβαια ξεκαθαρίζει πριν ότι θα είναι αυτός που θα κάνει και την οποιαδήποτε εργασία και όχι κάποιος μαθητευόμενος ή σπουδαστής ή οτιδήποτε άλλο.... Προσοχή λοιπόν 
Καταγράφηκε
snik38
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 03 Απρίλιος 2017, 15:35:41 »

Οπως ειπε και ο Foto1104 θελει προσοχη, πρωτα κοιτας δουλειες και παιρνεις προσφορες, τα βαζεις κατω και συγκρινεις επιπεδα αλλα μην πεφτεις στην παγιδα των παροχων, καλυτερα κοιτα την ποιοτητα μιας και αλμπουμ η εκτυπωσεις μπορεις να τυπωσεις αλλα και αργοτερα αλλα αν το υλικο σου ειναι χαλια τοτε η κατασταση δεν σωζεται με τιποτα.
Φυσικα καλο ειναι να ξεκαθαρισεις απο την αρχη ποιος φωτογραφος θα ερθει στον γαμο σου και να τον γνωρισεις ωστε εκεινη την μερα να παρεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Οσο για το drone, αν θες εναερια καλυψη αξιζει για καποια πλανα.
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2017, 15:38:31 από snik38 » Καταγράφηκε

zookey88
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 03 Απρίλιος 2017, 18:49:55 »

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για αρχή και τους δύο! Η άληθεια είναι οτι μία φορα γίνεται ο γάμος και θέλω να έχω κάτι καλό να θυμάμαι. Να πω οτι για κακή μου τύχη δεν ξέρω καποιον φωτογράφο Embarassed . Το καλύτερο που έχω να κάνω δηλαδη απο οτι καταλαβα είναι να κλείσω ραντεβού με 5-6 φωτογράφους να δω δουλειές που έχουν κάνει και μετά να πάρω μια απόφαση.. Μπορείτε να μου δώσετε μία ενδεικτική τιμή για να ξέρω πάνω κάτω τι να κοιτάω? επίσης τι τιμές υπάρχουν στα drone? πάει με την ώρα?
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2017, 18:52:06 από zookey88 » Καταγράφηκε
alexp
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 03 Απρίλιος 2017, 20:55:14 »

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αφησεις την νυφη να ασχοληθει :-) μην μπλεκεις με φθηνους με ακριβους, με drone, ή οχι drone, κτλ..
βρες εναν που σου αρεσει αυτο που βλεπεις. αν ειναι εκτος προϋπολογισμου βρες τον αμεσως φθηνοτερο που ειναι πιο κοντα σε αυτο που σου αρεσε.
το κυριοτερο πρωτα δες τι σου αρεσει και μετα τις τιμες. αν επιλεξεις μονο βασει τιμης θα βγεις χαμενος.
και δεν παιζουν συγκεκριμενες τιμες. ειναι οπως τα αυτοκινητα. υπαρχουν για ολα τα γουστα και ολα τα πορτοφολια. βρες την χρυση τομη. και υπαρχει ενας γενικος κανονας.
αν ολα στο γαμο σου ειναι φθηνα, απο το κεντρο μεχρι το νυφικο, τοτε δεν υπαρχει λογος να βρεις εναν ακριβο φωτογραφο. αλλα οχι το νυφικο να κανει 3 χιλιαρικα και μετα να ψαχνεις φωτογραφο των 200 ευρω:-)
Καταγράφηκε
apollwnios
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 03 Απρίλιος 2017, 23:07:32 »

Η συνεννόηση με το φωτογράφο που θα κλείσεις να είναι γραμμένη μην έχεις μα μου στη συνέχεια, επίσης όταν δεις δουλειά που θα σου αρέσει θα του πεις .. ότι βλέπω θα μου δώσεις ή μιλάμε σε άλλη βάση.

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για αρχή και τους δύο! Η άληθεια είναι οτι μία φορα γίνεται ο γάμος και θέλω να έχω κάτι καλό να θυμάμαι. Να πω οτι για κακή μου τύχη δεν ξέρω καποιον φωτογράφο Embarassed . Το καλύτερο που έχω να κάνω δηλαδη απο οτι καταλαβα είναι να κλείσω ραντεβού με 5-6 φωτογράφους να δω δουλειές που έχουν κάνει και μετά να πάρω μια απόφαση.. Μπορείτε να μου δώσετε μία ενδεικτική τιμή για να ξέρω πάνω κάτω τι να κοιτάω? επίσης τι τιμές υπάρχουν στα drone? πάει με την ώρα?
Καταγράφηκε

nicksoti
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 04 Απρίλιος 2017, 20:07:01 »

Μερικές δικές μου γενικές συμβουλές:

- Αφιέρωσε κάποιες μέρες να δεις δουλειές και να προσδιορίσεις τις αισθητικές σου προτιμίσεις. Δεν είναι μόνο το "καλός" ή "κακός" φωτογράφος, είναι και να σου ταιριάζει.

- Η φωτογράφηση γάμου περιλαμβάνει πολλά. Αποφάσισε τι θέλεις και σύγκρινε στα ίδια. Μην δίνεις τόσο βάση στα νούμερα, αν τα DVD είναι 2 ή 10 και οι φωτογραφίες 300 ή 1000. Οπωσδήποτε επέλεξε και φωτογράφηση προηγούμενης ή επόμενης ημέρας, αξίζει.

- Ένας μπούσουλας για να κρίνεις αρχικά το "ιστορικό" μιας ομάδας/εταιρίας και να αποφύγεις τις κακοτοπιές είναι τα... βίντεο. 20-30 καλές φωτογραφίες να βρεθούν να γίνει ένα site φωτογράφησης βρίσκονται σχετικά εύκολα. Μπορεί να έχει κάνει τραβηχτικά, φίλους, να έχει αγοράσει - δανειστεί φωτογραφίες κλπ. Στα βίντεο δεν είναι τόσο εύκολο. Όχι ότι σε κάθε δουλειά γίνεται και ένα ωραίο κλιπ, αλλά 4-5 τουλάχιστο καλό είναι να υπάρχουν ανεβασμένα προς δειγματισμό.

Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι και ένας "καινούριος" δεν μπορεί να είναι και άριστος. Εκτός φυσικά κι αν επιλέξεις φωτογράφο και εικονολήπτη ξεχωριστά, ή δεν σε ενδιαφέρει τόσο το βίντεο.

- Τα drones χρεώνονται συνήθως "ανά εφαρμογή", πχ εκκλησία, κτήμα, next day κλπ. Βέβαια δεν είναι στάνταρ αυτό.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: