Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Μάρτιος 2017, 00:13:56

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Αγορά mirrorless  (Αναγνώστηκε 949 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
troupdim
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: 19 Μάρτιος 2017, 18:29:45 »

Καλησπέρα σας, πριν περίπου έναν χρόνο αποφάσισα να αγοράσω μια dslr μηχανή, καταλήγοντας στην Canon 1200d. Θα έλεγα ότι τα έχω βρει κάπως σκούρα κ σκέφτομαι σοβαρά να την πουλήσω κ να αγοράσω σε μια mirrorless, για τον λόγο ότι είναι πιο εύχρηστες.

Ποια η γνώμη σας και πoio μοντέλο mirrorless προτείνεται;

Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Καταγράφηκε
SeNNinhA
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 19 Μάρτιος 2017, 19:17:21 »

Εξηγησε λιγο τι αημαινει "σκουρα". Μια mirrorless δεν ειναι πιο ευχρηστη αλλα πιο βολική στην μεταφορά της. Εαν το μεγεθος και το βαρος ειναι το βασικό σου προβλημα τοτε ΟΚ. Να συζητησουμε ποια mirrorless σου ταιριάζει. Εαν ομως δεν ειναι θεμα ογκου/βαρους τοτε απλα χρειαζεσαι περισσοτερο χρονο και διαβασμα (ή και καθοδηγηση) ωστε να μαθεις τα βασικά της φωτογραφίας αλλα και τα μυστικά της μηχανής σου.

Τι σε δυσκολεψε στην 1200D; Τι σε βόλεψε; Τι θεωρεις οτι πρεπει να καλυπτει η νεα σου μηχανη; Τι θέματα φωτογραφίζεις;
Καταγράφηκε

Nikon 1 J1 - Lumix FZ200 - Nikon D7000
troupdim
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 20 Μάρτιος 2017, 17:37:21 »

Στο τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό, αντιμετώπισα κάποια θέματα όσον αφορά την μεταφορά της. Αλλά και γενικά επειδή ασχολούμαι κυρίως με την φωτογραφία του δρόμου, θεωρώ πως η dslr δεν με βολεύει. Θα ήθελα να μου προτείνατε κάποιο πιο εύχρηστο entry μοντέλο mirroless, έτσι ώστε να έχω κάποιες περισσότερες δυνατότητες από τον φακό του κινητού τηλέφωνο.

Ίσως για τις ανάγκες μου, δεν έπρεπε καθόλου τουλάχιστον για την αρχή να ασχοληθώ με dslr.
Καταγράφηκε
peperr
Αποσυνδεδεμένος

If it was a footrace, E-M1 should be Usain Bolt

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 20 Μάρτιος 2017, 17:57:32 »

Ερωτήσεις

1. Πόσα χρήματα
2. Με σκόπευτρο ή χωρίς?

Καταγράφηκε

Olympus Ε-Μ1, Ε-Μ10ΙΙ, Fujifilm X-Pro2, Χ-Τ10
mZuiko 12-40/2.8, 40-150/2.8, 60/2.8 Macro, Lumix 45-175, Pleica 25/1.4, Samyang 50/1.2
Fujinon 10-24/4, 16-55/2.8, 23/1.4, 35/1.4, 56/1.2, 90/2, Samyang 8/2.8 fisheye
Olympus OM 24/2.8, 35/2, 50/1.4, 85/2, 100/2.8
SeNNinhA
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 20 Μάρτιος 2017, 19:10:52 »

Μερικές απο τις επιλογες:

Nikon J5.
Μικρος αισθητηρας 1" αλλα μακραν η πιο μικρή απο ολες και με ποιοτητα φωτο που ειναι υπερεπαρκής για το 90% των περιπτωσεων (εκτος κι αν εχεις υψηλες απαιτησεις). Αρκετοι φακοι σε λογικες τιμες (~200-250€) και οτι πρεπει για street photography. Super AF. Στα 400€

Sony a5000
Αισθητηρας μεγεθους DSLR, μικρη αρκετα και καλη αποδοση. Μετριας ταχυτητας AF, και ακριβοι φακοι (συγκριτικα με ολες τις αλλες). Την βρισκεις σε προσφορα στα 370€ το κιτ

Sony a5100
Οτι και η a5000 αλλα με πολυ καλύτερο AF (απο τα καλυτερα). Ακριβη επιλογη

Sony a6000
Οτι και η a5100 αλλα με viewfinder και καπως μεγαλυτερο σωμα και βαρος απο την a5100. Ακριβη επιλογη

Olympus OM-D-EM-10 (mark I)
Πολυ καλή και πολλες δυνατοτητες. Μικροτερος αισθητηρας 4/3" αλλα υπεραρκετος για ερασιτεχνικη φωτογραφια. Αρκετα μικρη και με viewfinder. Πολυ καλη κατασκευη. Την βρισκεις σε καλη τιμη μεταχειρισμενη. Κσινουργια παιζει η mark ii που ειναι ακριβη.

Canon M10
Αισθητηρας APS-C και εδω. Οχι γρηγορο AF και λιγοι φακοι αλλα με ανταπτορα χρησιμοποιεις ολους τους φακους Canon DSLR. Καλη ποιοτητα φωτο χωρις viewfinder και απο τις πιο μικρες. Παιζει προσφορα στα 320€

Olympus epl7
Ομορφη μηχανη με 4/3" αισθητηρα. Στα ~430€

Panasonic Lumix GF7
Καλη και ομορφη με αισθητηρα 4/3" και καλο AF. Στα 370€

---

Προσωπικα εαν βρεις την Olympus OMD-E-M10 mark I θα την προτιμουσα απο οκες τις αλλες.

Η J5 ειναι μια αγαπημενη μου αλλα θα ακουσεις πολλες ενστασεις για τον μικρο αισθητηρα της που δεν θα τις συμμεριστω για ερασιτεχνικη φωτογραφηση και το πολυ μικρο μεγεθος της (με τους φακους κουμπωμενους) θεωρω οτι ειναι πολυ μεγαλο πλεονεκτημα.

Sony a5000 ααν τριτη επιλογη, με Lumix GF7 επομενη.
Καταγράφηκε

troupdim
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 20 Μάρτιος 2017, 19:14:03 »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις
Καταγράφηκε
kind
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 20 Μάρτιος 2017, 19:58:35 »

Αυτές που κοιτάω (ακαδημαϊκά προς το παρόν) για εμένα αυτήν την περίοδο είναι:

http://www.skroutz.gr/s/7455195/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-Kit-ED-14-42-II-R.html
και
http://www.skroutz.gr/s/9282249/Panasonic-Lumix-DMC-GX80-Kit-G-Vario-12-32-Asph-Mega-O-I-S.html

Εάν θα αγόραζα τώρα, οι πιθανότητες θα ήταν 40% για την πρώτη 60% για την δεύτερη.
Καταγράφηκε
SeNNinhA
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 20 Μάρτιος 2017, 20:39:00 »

Αυτές που κοιτάω (ακαδημαϊκά προς το παρόν) για εμένα αυτήν την περίοδο είναι:

http://www.skroutz.gr/s/7455195/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-Kit-ED-14-42-II-R.html
και
http://www.skroutz.gr/s/9282249/Panasonic-Lumix-DMC-GX80-Kit-G-Vario-12-32-Asph-Mega-O-I-S.html

Εάν θα αγόραζα τώρα, οι πιθανότητες θα ήταν 40% για την πρώτη 60% για την δεύτερη.

Για δες τοτε κι αυτο:
http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/874270-panasonic-gx80-με-2-φακούς/

Αν και προσωπικα προτιμω την emd-em10 περισσοτερο. Εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και περισσοτερα κουμπια για αμεσο χειρισμο.
Καταγράφηκε

kind
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 20 Μάρτιος 2017, 21:51:59 »

Ευχαριστώ συνοδοιπόρε  thumbs up
Την έχω υπόψιν. Μέσα την ακαδημαϊκή μελέτη είναι και το σερφάρισμα στις αγγελίες.  Smiley
Προσωπικά, θα την ήθελα με πιο μικρό φακό από άποψη μεγέθους. Καλός φακός και πολλά κάνει αυτός ο 12-50 αλλά παρά είναι μεγάλος.
Πάντως είμαι ακόμα πολύ μακριά από την αλλαγή συστήματος.
Καταγράφηκε
Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 20 Μάρτιος 2017, 22:47:26 »

Ευχαριστώ συνοδοιπόρε  thumbs up
Την έχω υπόψιν. Μέσα την ακαδημαϊκή μελέτη είναι και το σερφάρισμα στις αγγελίες.  Smiley
Προσωπικά, θα την ήθελα με πιο μικρό φακό από άποψη μεγέθους. Καλός φακός και πολλά κάνει αυτός ο 12-50 αλλά παρά είναι μεγάλος.
Πάντως είμαι ακόμα πολύ μακριά από την αλλαγή συστήματος.

Ο 12-50 δεν είναι τόσο μεγάλος όσο δείχνει στις φωτογραφίες, δεν ξέρω αν τον έχεις δει απο κοντά... και ΚΥΡΙΩΣ είναι πούπουλο από πλευράς βάρους... δικαίως κάποιος ξένος τον έχει χαρακτηρίσει skinny....
Καταγράφηκε

Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 20 Μάρτιος 2017, 22:50:10 »

Επίσης όποιος είναι κοντά στην αγορά 10άρας..... ας δει πολύ προσεκτικά το συγκεκριμένο ΚΙΤ που παίζει στα τελευταία κομμάτια στο e-bay....

http://www.ebay.com/itm/Olympus-OM-D-E-M5-Portrait-3-0-12-50mm-45mm-lenses-and-HLD-6-Battery-UK-stock-/292053573914?hash=item43ffbfe11a:g:kQQAAOSwt5hYZ9yh
Καταγράφηκε

kind
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 21 Μάρτιος 2017, 10:17:08 »

Ο 12-50 δεν είναι τόσο μεγάλος όσο δείχνει στις φωτογραφίες, δεν ξέρω αν τον έχεις δει απο κοντά... 

Όχι δεν τον έχω δει από κοντά. Μόνο από φωτογραφία.
Καταγράφηκε
dgiannis89
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 22 Μάρτιος 2017, 03:29:01 »

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Είμαι κάτοχος της Nikon 5200 με τους 18-105 και 35.
Έχει καιρό που σκέφτομαι την στροφή σε mirrorless και ο μόνος λόγος είναι ο όγκος (δεν τραβάω βίντεο, δεν με ενδιαφέρει touch οθόνη, wifi κλπ) αφού άρχισε να μου φαίνεται λίγο περιοριστικό να δεσμεύω ολόκληρη τσάντα για την μηχανή στα ταξίδια.
Έτσι θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για κάποιες λεπτομέρειες που μου διαφεύγουν.

Καταρχάς να πω ότι από το συγκεκριμένο σύστημα δεν είχα κανένα παράπονο από φωτογραφική άποψη αναλογικά πάντα με τα λεφτά που έχω δώσει. Απλά αυτό που θέλω να αποφύγω είναι το "πισωγύρισμα" δηλαδή να μην πάω σε κάτι χειρότερο. Τα χρήματα που διαθέτω είναι περίπου 700-800 (σώμα+φακός).

Κοιτάω προς fuji X-T10, xe-2 αλλά τελευταία είδα καλά σχόλια και για την olympus omd 10 ii και μου άρεσε σαν ιδέα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερη από αυτήν που έχω λόγω μικρότερου αισθητήρα και άρα συμπεριφορά σε υψηλά iso κλπ.

Θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια από κάποιον που γωρίζει τις διαφορές και επίσης κάποια άλλη πρόταση από fuji που δεν ανέφερα.

Επίσης, ποια η διαφορά του 14-42 pancake (για olympus) από τον απλό?
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μάρτιος 2017, 03:32:04 από dgiannis89 » Καταγράφηκε

_keysmith
Αποσυνδεδεμένος

Τα μάτια σε πόσα MP "γράφουν"?

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 22 Μάρτιος 2017, 07:16:39 »

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Είμαι κάτοχος της Nikon 5200 με τους 18-105 και 35.
Έχει καιρό που σκέφτομαι την στροφή σε mirrorless και ο μόνος λόγος είναι ο όγκος (δεν τραβάω βίντεο, δεν με ενδιαφέρει touch οθόνη, wifi κλπ) αφού άρχισε να μου φαίνεται λίγο περιοριστικό να δεσμεύω ολόκληρη τσάντα για την μηχανή στα ταξίδια.
Έτσι θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για κάποιες λεπτομέρειες που μου διαφεύγουν.
...
Κοιτάω προς fuji X-T10, xe-2 αλλά τελευταία είδα καλά σχόλια και για την olympus omd 10 ii και μου άρεσε σαν ιδέα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερη από αυτήν που έχω λόγω μικρότερου αισθητήρα και άρα συμπεριφορά σε υψηλά iso κλπ.

Θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια από κάποιον που γωρίζει τις διαφορές και επίσης κάποια άλλη πρόταση από fuji που δεν ανέφερα.

Επίσης, ποια η διαφορά του 14-42 pancake (για olympus) από τον απλό?
αφού ο "μόνος λόγος" είναι ο όγκος να πάρεις την πιο μικρή! Αμα αρχίσεις και μπερδεύεσαι όχι αυτός ο φακός είναι μεγαλύτερος αλλά οξυτερος αυτός ο αισθητήρας είναι μισό στοπ καλύτερος πάλι σε "κουμούτσα" μηχανή θα καταλήξεις. Αμα κάνεις την δουλειά μείωσης όγκου κάν΄ την σωστά.

Βλέπω κοιτας evf. Αυτό αυξάνει τον όγκο και στις mirrorless.

Σαν ευχαριστημένος χρήστης sony θα σου έλεγα me 600€ (είχε πέσει και 450€ σε προσφορά)την sony a6000 με τον kit 16-50 που είναι ηλεκτρονικός μεν δλδ μικρός αλλα θα θα ζουμάρεις ηλεκτρονικά (είπαμε μικρός όγκος) και μια χαρά είναι για κιτ (το έχουμε συζητήσει αλλούς). Είναι μικρή apsc και με evf (αφού τόσο το θές). Θα έχεις και αντάπτορες φτηνούς να κουμπώσεις και κανέναν nikon φακό για ειδικές περιστάσεις. Ειναι ένα σύστημα με προοπτικές και αισθητήρες ίδιους (εντάξει παρόμοιους Tongue) με την nikon σου. Υπάρχει και η μικρότερη (σε ύψος) α5100 χωρις evf.

Από αυτές που λές (αν δεν θέλεις sony) θα έλεγα olympus λόγω μικρού μεγέθους βασικά (την έχω πιάσει και είναι μια σταλιά με ποιοτικό σώμα) με μικρό συμβιβασμό για τον 4:3 αισθητήρα. Γιατί όχι με τον μικρό (όχι τόσο καλό) φακό τον pancake 14-42 (αλλά είπαμε κάν΄το σωστά την μετάβασή σου σε μικρό σώμα). Αν και ο πιο μεγάλος δεν δείχνει άσχημα ούτε τον λες μεγάλο

Πάντως αν το evf δεν είναι θέμα μπορείς να παίξεις με μικρότερα και φτηνότερα μοντέλα να δεις αν σου κάνουν και νομίζω για ταξίδια θα είναι άψογα. Πχ η panasonic gm1 αν και παλιότερο μοντέλο με pancake 12-32 (μαζεύει και την κάνει ακόμα μικρότερη στη μεταφορά).

Θα χάσεις λίγο σε ποιότητα χωρίς όμως να παίρνεις κακές φωτογραφίες! Θα αποδεχθείς και θα συνηθίσεις λίγο την έλλειψη του evf αλλά.. Η αξία να την βάζεις (αν όχι στην τσέπη σου) στην γωνία από την χειραποσκευή της Ryan air ανάμεσα στις κάλτσες.. Ανεκτίμητη!!
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μάρτιος 2017, 07:31:15 από _keysmith » Καταγράφηκε

Sony Nex 3n 16-50 oss, Canon EOS 500D EF-S 18-200mm IS, 50mm f1.8II, Canon S90, Nokia 808 pureview (Olympus C-770,  Зени́т (Zenit) ET with Гелиос 44-3 58mm f:2 & MИP-1B 37mm f2.8, Canon EOS 500N KIT EF-28-80mm, sigma 70-300mm)
SeNNinhA
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 22 Μάρτιος 2017, 09:43:10 »

@_keysmith

Ερώτηση. Οι φακοί της Canon πόσο καλά δουλευουν πανω στην Sony a6000 με τους αντάπτορες? Κυριως απο θεμα AF (ταχυτητα και αξιοπιστια). Εχεις μηπως εμπειρια?
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: