Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Μάρτιος 2017, 00:09:38

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Εκτύπωση έγχρωμου φιλμ  (Αναγνώστηκε 360 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
modaristis
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« στις: 16 Μάρτιος 2017, 23:04:30 »

Παιδιά καλησπέρα. Ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Πέρα από τα διαφορετικά χημικά χρειάζομαι και διαφορετικό εκτυπωτή (προτζέκτορα) για να εκτυπώσω το έγχρωμο φιλμ, απ' αυτόν που χρησιμοποιώ για το α/μ? Επίσης το χαρτί και τα χημικά για το develop του χαρτιού είναι διαφορετικά?
Καταγράφηκε

kind
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 17 Μάρτιος 2017, 08:56:44 »

Προσπέρασέ το ως εφιάλτη.  thumbs down

Ούτε να το σκέφτεσαι να εκτυπώνεις έγχρωμο στο σπίτι. Θέλεις και άλλο εκτυπωτή και άλλα χαρτιά, και άλλα χημικά, και το κυριότερο μεγάλη ακρίβεια (θερμοκρασίες, χρόνους) σε ότι κάνεις.

Δεν αξίζει! Παίξε με digital και photoshop που τα κάνει όλα και συμφέρει.
Καταγράφηκε
Konstantin
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 17 Μάρτιος 2017, 11:55:17 »

εμφάνιση έγχρωμου φιλμ εννοείς προφανώς  Kiss ναι ισχύει, δεν αξίζει, δώστο έξω θα σου κοστίσει 2 ευρώ και μετά το σκανάρεις ή στο δίνουν έτοιμο σε cd (με επιπλέον κόστος) και παίζεις με PS.

για εκτύπωση έγχρωμου από αρνητικά, ομοίως δεν αξίζει, θες μεγεθυντήρα με χρωμοκεφαλή και διαφορετικά από α/μ χαρτιά. το κόστος 10Χ15 - 13Χ18 σε εργαστήριο αν πας με στικακι δεν είναι πάνω από 13-15 λεπτά ανά φωτο.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μάρτιος 2017, 11:58:02 από Konstantin » Καταγράφηκε
modaristis
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 17 Μάρτιος 2017, 15:10:40 »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους δυο σας.
εμφάνιση έγχρωμου φιλμ εννοείς προφανώς  Kiss ναι ισχύει, δεν αξίζει, δώστο έξω θα σου κοστίσει 2 ευρώ και μετά το σκανάρεις ή στο δίνουν έτοιμο σε cd (με επιπλέον κόστος) και παίζεις με PS.

για εκτύπωση έγχρωμου από αρνητικά, ομοίως δεν αξίζει, θες μεγεθυντήρα με χρωμοκεφαλή και διαφορετικά από α/μ χαρτιά. το κόστος 10Χ15 - 13Χ18 σε εργαστήριο αν πας με στικακι δεν είναι πάνω από 13-15 λεπτά ανά φωτο.
Εκτύπωση εννοούσα. Για την εμφάνιση το ξέρω ότι θέλω διαφορετικά χημικά thumbs up

Προσπέρασέ το ως εφιάλτη.  thumbs down

Ούτε να το σκέφτεσαι να εκτυπώνεις έγχρωμο στο σπίτι. Θέλεις και άλλο εκτυπωτή και άλλα χαρτιά, και άλλα χημικά, και το κυριότερο μεγάλη ακρίβεια (θερμοκρασίες, χρόνους) σε ότι κάνεις.

Δεν αξίζει! Παίξε με digital και photoshop που τα κάνει όλα και συμφέρει.

Δε συζητώ για το σπίτι, αλλά για έναν πλήρως εξοπλισμένο σκοτεινό θάλαμο. Το θέμα είναι ότι στη φωτογραφική λέσχη που είμαι μας έχουν αφήσει κληρονομιά ένα πάρα πολύ καλά εξοπλισμένο σκοτεινό θάλαμο, με ένα προτζέκτορα για α/μ και έναν για έγχρωμο, σκάνερ, τανκς, κάτι άλλα που μου είπαν ότι είναι για slide (που δεν έχω ιδεα Tongue ) κτλ κτλ. Ρώτησα για να βεβαιωθώ ότι όντως ο ένας προτζέκτορας είναι για έγχρωμο κι ο άλλος για α/μ.
Επειδή τώρα κοιτάμε να ξαναβάλουμε το θάλαμο σε λειτουργία, υπάρχει κάπου λίστα με το τι αναλώσιμα (χημικά, χαρτια, και ότι άλλο) χρειάζεται να προμηθευτούμε για το έγχρωμο? Για α/μ έχουμε τα πάντα φρέσκα.
Καταγράφηκε

Konstantin
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 18 Μάρτιος 2017, 07:35:04 »

Αλλαζει το θεμα ετσι, αφου υπαρχει κ θελεις να πειραματιστεις το πεδιο ειναι ελευθερο. Δεν μπορω δυστυχως να σε βοηθησω γιατι δεν εχω ασχοληθει με τα υλικα του εγχρωμου αλλα αντιστοιχα με το α/μ ειναι κ μπορεισ να τα βρεις ανετα. Οσες δοκιμες εχω κανει ηταν σε σεταρισμενο ηδη εξοπλισμο. Θα χρειαστεις αρκετες δοκιμες για να ρυθμισεις τα rgb της χρωμοκεφαλης αλλα μετα θα ειναι κονσερβα.

Να ξερεις ομως οτι τα χρωματα του επεξεργασμενου ψηφιακου,των led οθονων, κλπ. δεν θα τα πιασεις, προσωπικα αδιαφορο και ολες οι φωτος σου θα εχουν διαφορετικη χροια.

Για βοηθεια στο apug.org υπαρχουν διαφοροι που γνωριζουν καλα το θεμα.Καλες δοκιμες
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μάρτιος 2017, 07:50:32 από Konstantin » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: