Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
26 Μάιος 2017, 06:28:32

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Jupiter-12 to M9  (Αναγνώστηκε 1842 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
leon_2454
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« στις: 03 Φεβρουάριος 2017, 10:36:23 »

Καλό μήνα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος έχει δοκιμάσει τον φακό jupiter-12 πάνω στην Leica Μ9 ή τη Monochrom. Αν δηλαδή ταιριάζει (με τον σχετικό αντάπτορα βέβαια) και δεν κινδυνεύει ο αισθητήρας της μηχανής. Το έχω ψάξει αρκετά στο διαδίκτυο, αλλά, εντέλει, δεν είμαι καθόλου σίγουρος, διότι δεν υπάρχουν πολλές σχετικές αναφορές. Κάποιος έλεγε, πως δεν υπάρχει πρόβλημα για σχετικά πρόσφατες σειρές του φακού (απ' το 79 και μετά), αφού οι παλιότεροι είχαν λίγο μεγαλύτερο μήκος. Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας.
Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
leon_2454
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 21 Απρίλιος 2017, 13:59:34 »

Καλό μήνα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος έχει δοκιμάσει τον φακό jupiter-12 πάνω στην Leica Μ9 ή τη Monochrom. Αν δηλαδή ταιριάζει (με τον σχετικό αντάπτορα βέβαια) και δεν κινδυνεύει ο αισθητήρας της μηχανής. Το έχω ψάξει αρκετά στο διαδίκτυο, αλλά, εντέλει, δεν είμαι καθόλου σίγουρος, διότι δεν υπάρχουν πολλές σχετικές αναφορές. Κάποιος έλεγε, πως δεν υπάρχει πρόβλημα για σχετικά πρόσφατες σειρές του φακού (απ' το 79 και μετά), αφού οι παλιότεροι είχαν λίγο μεγαλύτερο μήκος. Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας.
Ευχαριστώ!

Λοιπόν το τόλμησα! Αγόρασα έναν jupiter-12 του 1990 με 88€ μαζί με τα ταχυδρομικά (ήταν άψογος) κι έναν κινέζικο αντάπτορα 6€ από e-bay. Τον έβαλα με ιδιαίτερη ανησυχία στη Μ9 και τράβηξα τις πρώτες φωτογραφίες. Τα αποτελέσματα πάρα πολύ καλά κι η μηχανή δεν έπαθε τίποτα. Μοιάζει πράγματι να είναι ένας καλός και τίμιος φακός. Νεότερα μόλις τραβήξω κάναν άνθρωπο, κάνα λουλουδάκι, γατί, σκυλί κλπ. (ξέρετε εσείς...)
Καταγράφηκε
digicom
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 21 Απρίλιος 2017, 15:39:48 »

τολμησες να δωσεις 94 ευρω?Huh
δλδ το που εχεις την m9 θα πρεπει να εισαι ηρωας Grin

τσπ...καλες φωτογραφισεις με τον jupiter χαιρετάω
Καταγράφηκε

Αφηρημένη τέχνη: έργα ατάλαντων, πουλημένα από τους ασυνείδητους στους εντελώς άβουλους και μπερδεμένους. - [Άγνωστος]
leon_2454
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 24 Απρίλιος 2017, 12:41:17 »

Ήρωας είναι κάποιος που προσπαθεί να κινηθεί "αόρατος" ανάμεσα σε κόσμο με μια μηχανή 15 κιλά κι έναν φακό σα μπουρί σόμπας. Εγώ, με τη Μ9 ή τη monochrom (καλά, η τελευταία είναι ο ορισμός της απόλαυσης...), κάθομαι με τον 35mm δίπλα στη γηραιά κυρία, στους 20 πόντους απ' τη μύτη της, και δε μου δίνει καμιά σημασία (χωρίς να είναι τυφλή εννοείται). Σιγά τον ήρωα λοιπόν! Για κάνε το ίδιο με μια nikon D5 με τον 35mm/1.4 κι αν δεν αρχίζει να ουρλιάζει...
Αν τώρα εννοείς ότι είμαι ήρωας λόγω του κόστους των μηχανών, θα σου απαντήσω πως, όταν οι άλλοι αγόραζαν καγιέν και τρέχανε για διακοπές στη Μύκονο, εγώ προτίμησα τις Leica με τους φακούς τους. (Ωστόσο, τώρα, αν τις πουλήσω θα πάρω πιο πολλά από ένα μεταχειρισμένο καγιέν! Χαχαχα...)
Τον jupiter-12 με έβαλε στα αίματα να τον δοκιμάσω ο συνάδελφός μας στο site, antonis_sarantos. Ακόμα δεν το έχω κάνει στα σοβαρά. Αν βγει μάπα θα τον ξαναπουλήσω στο ebay.
Χριστός Ανέστη!

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: