Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Απρίλιος 2017, 23:52:56

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Έλληνες Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: 1 2 [3] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Έλληνες Φωτογράφοι - Πλάτων Ριβέλλης  (Αναγνώστηκε 34921 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 28 Αύγουστος 2011, 17:57:09 »

...
Για 700€ θα περίμενα από τον κ. Ριβέλλη μια φωτό τυπωμένη από τον ίδιο στον σκοτεινό θάλαμο και όχι από τον ink jet Epson printer του.
...

Με φόβο οτι βγαίνουμε κάπως εκτός θέματος, απο τεχνικής πλευράς οι σημερινές εκτυπώσεις ink jet απο τους εκτυπωτές αυτούς έχουν καλύτερη ποιότητα, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και καλύτερη τονικότητα. Ισως μάλιστα και να έχουν και μεγαλύτερο κόστος. Ολοι οι γνωστοί μου φωτογράφοι, κάποιοι μάλιστα με διεθνείς μεγάλες διακρίσεις, πουλάνε τις εκτυπώσεις τους σε ink jet. Είναι ο κανόνας πλέον και σωστά είναι έτσι.

Αυτά αναφέρω σαν υποστήριξη της επιλογής του Ριβέλλη και δεν θα ήθελα να επεκταθούμε γιατί είμαστε εκτός θέματος.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
polleni
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

passion for photography

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 29 Αύγουστος 2011, 00:07:13 »

Νέο site του Πλάτωνα Ριβέλλη.
Δεν μου αρέσει η ιστοσελίδα του

Παραδόξως, ενω δεν είχα μέχρι σήμερα καμία ιδιαίτερη εκτίμηση στον "φωτογράφο" Ριβέλλη (αντίθετα απο τον "φιλόσοφο" και "ιστορικό" Ριβέλλη), το site του μου άρεσε ιδιαίτερα. Βλέποντας αποσπασματικά φωτογραφίες στα βιβλία του είχα σχηματίσει την άποψη οτι δεν μου αρέσουν. Εδώ όμως, βλέποντας τις φωτογραφίες σε ενότητες, αναδικνύεται μια αξιοσημίωτη λιτότητα, κοινό χαρακτηριστικό σε όλες, αλλα και κάθε ενότητα λειτουργεί σαν ομάδα που τα μέλη της αλληλοενισχύονται. Γίνεται εμφανής η πρόθεση του φωτογράφου και η συνέπειά του σε αυτήν. Είναι απο το είδος των φωτογραφιών που αν δω μια μόνη της χωρίς να ξέρω το έργο του φωτογράφου συνολικά, μπορεί να πω "ε και;..." Δεν βρίσκω καμία "μεγάλη φωτογραφία". Ομως μία φωτογραφία, όταν ξέρεις το έργο ευρύτερα γίνεται σύνδεσμος προς το σύνολο του έργου αυτού. Οπως περίπου το να κρατήσεις μια χαρακτηριστική φράση απο ένα έργο ή ένα ποίημα μπορεί να σου θυμίζει το ποίημα ολόκληρο.

Εχω την αρχή, όταν κάτι δεν το εκτιμώ και ξέρω οτι υπάρχουν πολλοί που το εκτιμούν, κρατάω πάντα μια επιφύλαξη. Η κρίση μου είναι πάντα υπο αίρεση γιατί πιθανότατα κάποτε θα βρεθώ σε μια άλλη οπτική γωνία και θα μπορέσω να δω αυτό που είδαν οι άλλοι που τους άρεσε. Συνήθως κάποτε συμβαίνει αυτό. Και τότε έχω κερδίσει άλλη μια οπτική.

Με κάθε επιφύλαξη λοιπόν, να πω ότι θεωρώ τον κ. Ριβέλλη έναν εξαιρετικό λόγιο της φωτογραφίας, θεωρώ την προσφορά του στο θεωρητικό "ντύσιμο" της φωτογραφίας εξαιρετικά σημαντική, ίσως και καταλυτική αν θέλετε για την αναγόρευσή της ως τέχνης. Εχω δει πάρα πολλά έργα του, έχω αγοράσει και βιβλία του αλλά το μόνο που μου έμεινε - σε αντίθεση με τον Δημήτρη - είναι τα λόγια του, ο γραπτός και ενίοτε προφορικός του λόγος. Καμμία φωτογραφία του δεν την είδα σαν "μεγάλη" φωτογραφία - ίσως να μην τις είδα και όλες όμως. Δεν είδα καμμία φωτογραφία του που να μου μείνει στην μνήμη σαν "bookmark" για αυτόν, ως φωτογράφου. Να την δώ δηλαδή μόνη της κάπου και να πω "Α, αυτή είναι του Ριβέλλη", όπως αρκετοί από εμάς έχουμε φωτογραφίες του Μπρεσόν, του Ανταμς κ.λ.π.

Το άλλο μισό της προσφοράς του είναι προφανώς η μέσω του φωτογραφικού κύκλου αλλά και άλλων οδών μεταλαμπάδευση θεωρητικής και πρακτικής γνώσεως σε άλλους φωτογράφους.  Μέχρι στιγμής (η επιφύλαξη που σωστά βάζει και ο Δημήτρης) θεωρώ ότι αυτή είναι η προσφορά του στην φωτογραφία. Καθόλου μικρή, το αντίθετο μάλιστα, ίσως να είναι καθολικά σημαντικώτερη από ό,τι αν ήταν απλά ένας καλός φωτογράφος. Σίγουρα του αξίζουν συγχαρητήρια για όσα έχει κάνει αλλά θα πρέπει να είμαστε αδέκαστοι και να μην παρασυρόμαστε από την γενική προσφορά κάπου εξιδανικεύοντας αντί του όλου και το μέρος.
Καταγράφηκε

bodies: D4, D700, D800E, D70 - lenses: Sigma 15 f/2.8 fisheye, Sigma 12-24 f/4-5.6, Nikkor 14-24 f/2.8 G, Sigma 20 f/1.8, Nikkor 24-70 f/2.8 G, Sigma 28 f/1.8, Sigma 35mm f/1.4 Art, Nikkor 50mm f/1.8, Samyang 85mm f/1.4, Ζeiss 100mm Makro Plannar f/2, Nikkor 70-200mm f/4 VR, Tamron 180mm macro f/3.5, Nikkor AF-I 400mm f/2.8, Nikkor 600mm f/4 VR, Sigma 800mm f/5.6 - website:http://www.mchportal.eu
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 30 Σεπτέμβριος 2011, 13:31:37 »

Τρεις - τέσσερις επισημάνσεις:

...
Για 700€ θα περίμενα από τον κ. Ριβέλλη μια φωτό τυπωμένη από τον ίδιο στον σκοτεινό θάλαμο και όχι από τον ink jet Epson printer του.
...

Με φόβο οτι βγαίνουμε κάπως εκτός θέματος, απο τεχνικής πλευράς οι σημερινές εκτυπώσεις ink jet απο τους εκτυπωτές αυτούς έχουν καλύτερη ποιότητα, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και καλύτερη τονικότητα. Ισως μάλιστα και να έχουν και μεγαλύτερο κόστος. Ολοι οι γνωστοί μου φωτογράφοι, κάποιοι μάλιστα με διεθνείς μεγάλες διακρίσεις, πουλάνε τις εκτυπώσεις τους σε ink jet. Είναι ο κανόνας πλέον και σωστά είναι έτσι.

Αυτά αναφέρω σαν υποστήριξη της επιλογής του Ριβέλλη και δεν θα ήθελα να επεκταθούμε γιατί είμαστε εκτός θέματος.

Α. Έχω δει τις εκτυπώσεις, μάλιστα των συγκεκριμένων φωτογραφιών του Π.Ρ.
Είναι ακριβώς όπως το λέει ο Δημήτρης - Diol στο post του.
Ειδική μνεία θα κάνω και στο χαρτί Hahnemuele - Baryta FB Glossy Fine Art, 350 gramm. Α2 - (στο οποίο εκτυπώνει), τίποτα παραπάνω ή λιγότερο από εξαιρετικό.

Β. Η Nancy Lieberman της Howard Greenberg που εκπροσωπεί και εμπορεύεται μερικά από τα πιο διάσημα ονόματα του παρελθόντος στη φωτογραφία, αλλά και αρκετά νέα φυντάνια, σε ομιλία της στο Μπενάκη είπε ορθά - κοφτά, ότι δεν αναλαμβάνουν κανέναν (όσο καλός είναι ή με καλές προοπτικές) χωρίς ελάχιστη τιμή πώλησης τα 5.000 δολάρια Αμερικής (μάλιστα μεταξύ αστείου και σοβαρού είχε πει, ότι δεν αναλαμβάνουν κανένα χωρίς εύηχο - για τους Αμερικάνους όνομα και επώνυμο).
Με μια βόλτα σε διάφορες εκθέσεις σε γκαλερί, θα διαπιστώσει κανείς ότι κυκλοφορούν νούμερα με αρκετά περισσότερα μηδενικά πίσω από το 700.

Γ. Ισχύει κάτι πολύ απλό: αν έχω ένα μαγαζί και εμπορεύομαι αποκλειστικά και μόνο εγώ ο ίδιος ένα προϊόν, βάζω όποια τιμή θέλω. Ο Π.Ρ. που πουλάει αποκλειστικά ο ίδιος φωτογραφίες του Π.Ρ. θα βάλει, λοιπόν, όποια τιμή επιθυμεί.

Δ. Κάποιος που συλλέγει ή επενδύει σε έργα τέχνης, χτυπά ακόμα και σε απίθανες τιμές έργα της ετήσιας έκθεσης αποφοίτων ΑΣΚΤ (Καλών Τεχνών) όλου του κόσμου, με τη σκέψη ότι αυτό μπορεί κάποτε, να του αποδώσει.
Μιλάμε λοιπόν, και για κάποιους ανθρώπους, που κακά τα ψέμματα, δεν είναι πρόβλημα τα 700 €. Αν κάποιος τέτοιος άνθρωπος, πιστεύει, ότι ένα έργο του Π.Ρ. θα του φέρει δόξα και χρήμα (με κριτήρια εντελώς διαφορετικά από αυτά με τα οποία θα αγοράσει έργο αποφοίτου), μάλλον δε θα το σκεφθεί δεύτερη φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Σεπτέμβριος 2011, 13:42:09 από Nikiforos » Καταγράφηκε
thanasiskaratzas
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 26 Αύγουστος 2012, 18:57:02 »

Μακαρι να ειχαμε αλλους 10 Π.Ρ. στην Ελλαδα και με διαφορετικη αποψη και προσεγγιση. Περαν του προφανους ενος ιδιαιτερου ανθρωπου ειναι ενα θετικοτατο κεφαλαιο στην Ελληνικη φωτογραφια και διδασκαλια. 
Καταγράφηκε

canon 5D, canon 35mm
hatzi
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 27 Αύγουστος 2012, 04:40:34 »

Συγνώμη αν έχει ήδη ανέβει το βίντεο...αλλά υπάρχουν στο utube αυτές οι εκπομπές που μιλάει ο Ριβέλλης. Δυστυχώς το όνομα του άλλου κυρίου μου διαφεύγει...

http://www.youtube.com/watch?v=_M-RDAOsREY&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=lfnzZ9SaOts&feature=relmfu

και άλλα ακόμη επεισόδια θα βρείτε στα συναφή βίντεο. Δείτε τα!
Καταγράφηκε
thanasiskaratzas
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #35 στις: 27 Αύγουστος 2012, 18:25:54 »

παγουλατος αν δεν κανω λαθος
Καταγράφηκε

canon 5D, canon 35mm
stratigos24
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #36 στις: 04 Φεβρουάριος 2016, 04:19:42 »

Μιας και τυχαία πέτυχα στο youtube των Πλάτων Ριβέλλη, ας βάλω εδώ το κανάλι του με τα βίντεο του:

https://www.youtube.com/channel/UCRlfGV2vPGJcRYbg8kZHqCw/videos

Τώρα καμια ώρα βλέπω αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=Oq2PzhJr6bY και μπορώ να πω ότι έχει ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: