Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
28 Φεβρουάριος 2017, 03:24:45

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Έλληνες Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: 1 [2] 3 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Έλληνες Φωτογράφοι - Πλάτων Ριβέλλης  (Αναγνώστηκε 34452 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KTiNoS
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 09 Φεβρουάριος 2011, 13:59:48 »

Εμένα δε μου αρέσει ιδιαίτερα...
Λυπάμαι αλλά έτσι είναι.

Πιο πολύ όμως δε μου αρέσει να γίνεται ένα άνθρωπος τοτέμ και οι άλλοι πόπολο.
Συχνά αναρωτιέμαι πως μπορεί να έγινε αυτό.
Ήταν ο Πλάτωνας τόσο καλός?
Ή μήπως από έλλειψη άλλων ?

Ίσως πάλι να είναι και πολιτικό το θέμα.
Χρόνια πολλά χειραγωγημένη η σκέψη στην Ελλάδα εμπόδιζε κάθε κριτική άποψη.
Δεξιά κι αριστερά.

Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τη ΕΣΣΔ τον Ελληνοχριστιανισμό κλπ

Ίσως να είναι και μια ψυχολογική αντίδραση. Η άρνηση να αποδεχτώ κάτι που όλοι μου υποδεικνύουν ως προφανές.
-Όχι τόσο εύκολα...     
Ίσως βέβαια ο Πλάτων να πέφτει θύμα των Πλατωνικών. Το έπαθε κι ο Αριστοτέλης αυτό κάποτε. Η απόλυτη προσήλωση της εκκλησίας στις θεωρίες του Αριστοτέλη εξόργισαν τόσο πολύ τους φιλοσόφους της αναγέννησης που αποζητούσαν λίγο ως πολύ τη σταύρωση του.
Δε νομίζω ότι ο Αριστοτέλης εξέφρασε τις απόψεις του ποτέ διεκδικώντας την απόλυτη αλήθεια...   

Αντιπαθώ και τα σαλόνια και τα ταξίδια μέσα από βιβλία...
Καταγράφηκε

Solo un motociclista sa perché un cane tiene la testa fuori dal finestrino di un'automobile (cit.)
Αξιολόγηση μηνύματος (3):
apokyr
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 27 Ιούνιος 2011, 21:30:58 »

Βασικα για μενα ο Ριβελλης ειναι περισσοτερο δασκαλος φωτογραφιας και θεωρητικος παρα φωτογραφος.Τον εχω γνωρισει προσωπικα και εχω διαβασει τα περισσοτερα βιβλια του στα οποια εκθετει τις αποψεις του για τη φωτογραφια με τροπο κατασταλαγμενο και τεκμηριωμενο φυσικα παντα μεσα απο υποκειμενικο πρισμα, το οποιο ομως ενας οπαδος της παραδοσιακης κυριως φωτογραφιας θα εκτιμησει αφανταστα.
Καλο ειναι να παραδειγματιζομαστε απο τον Πλατωνα αλλα απο την αλλη μια τυφλη πιστη δεν ειναι και οτι καλυτερο.Αλλα και η αντιδραση για την αντιδραση παλι δεν βοηθαει...
Καταγράφηκε

evanipa
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 09 Αύγουστος 2011, 23:26:39 »

Βασικα για μενα ο Ριβελλης ειναι περισσοτερο δασκαλος φωτογραφιας και θεωρητικος παρα φωτογραφος.Τον εχω γνωρισει προσωπικα και εχω διαβασει τα περισσοτερα βιβλια του στα οποια εκθετει τις αποψεις του για τη φωτογραφια με τροπο κατασταλαγμενο και τεκμηριωμενο φυσικα παντα μεσα απο υποκειμενικο πρισμα, το οποιο ομως ενας οπαδος της παραδοσιακης κυριως φωτογραφιας θα εκτιμησει αφανταστα.
Καλο ειναι να παραδειγματιζομαστε απο τον Πλατωνα αλλα απο την αλλη μια τυφλη πιστη δεν ειναι και οτι καλυτερο.Αλλα και η αντιδραση για την αντιδραση παλι δεν βοηθαει...

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο , έχεις καλύψει και έμενα,
Καταγράφηκε

Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 10 Αύγουστος 2011, 06:40:35 »

Νέο site του Πλάτωνα Ριβέλλη.
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
evanipa
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 27 Αύγουστος 2011, 18:47:09 »

Δεν μου αρέσει η ιστοσελίδα του
Καταγράφηκε

eyris2004
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

χόμπι: είναι το χάπι που σε κρατάει ζωντανό!

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 27 Αύγουστος 2011, 20:34:09 »

ρε παιδιά ...700 ευρώ την φωτογραφία πουλάει η κάνω λάθος Huh  ?

ούτε ο kevin carter δεν πούλησε τόσο αυτή με τον γύπα και το παιδάκι !!!
Καταγράφηκε

Nikon D7000-Nikon D300
Nikon 18-105,Lensbaby Muse
Tamron 70-300/4-5.6 Di VC USD ,
Sigma 10-20 f/4-5,6
Nikkor 50mm f/1.8 D
tamrac expedition 8X
================================
Το blog μου με εικόνες της Πιερίας ...
http://pieria-icons.blogspot.com/
================================
kasapidis giorgos
ταλαιπωρία 24 λιλιπούτιων..
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 28 Αύγουστος 2011, 00:48:46 »

θα έλεγα τον-την evanipa να αφήσει ήσυχον τον Ριβέλλη και ας ασχοληθεί με την βασική ενασχόληση τουτέστην την φωτογραφία του γάμου.. και για τον eyris2004 θα έλεγα ότι υπάρχει σύγχιση ώς προς την σύγκριση και θα του πρότεινα να μελετήσει ποιότερο περί φωτογραφίας..στεναχωριέμαι αλήθεια πολύ από τόσο ευκόλως θεωρητικές αναγορεύσεις σκέψεων.. και από λογικές περί παραδοσιακών φωτογράφων.. το λιγότερο θα έπρεπε να σιωπούμε και να μελετούμε.. στο τέλος το ζύγι θα είναι υπέρ μας.. και είναι αλήθεια αυτό..
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (0):
mandragoras
Αποσυνδεδεμένος

δεν λεμε τιποτα..

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 28 Αύγουστος 2011, 06:02:03 »

θα έλεγα τον-την evanipa να αφήσει ήσυχον τον Ριβέλλη και ας ασχοληθεί με την βασική ενασχόληση τουτέστην την φωτογραφία του γάμου.. και για τον eyris2004 θα έλεγα ότι υπάρχει σύγχιση ώς προς την σύγκριση και θα του πρότεινα να μελετήσει ποιότερο περί φωτογραφίας..στεναχωριέμαι αλήθεια πολύ από τόσο ευκόλως θεωρητικές αναγορεύσεις σκέψεων.. και από λογικές περί παραδοσιακών φωτογράφων.. το λιγότερο θα έπρεπε να σιωπούμε και να μελετούμε.. στο τέλος το ζύγι θα είναι υπέρ μας.. και είναι αλήθεια αυτό..
συμφωνω απολυτως..σεβασμο στους δασκαλους..
Καταγράφηκε

OLYMPUS OMD-EM-1
OLYMPUS OMD-EM-10 ΙΙ
OLYMPUS EPL2

SAMSUNG EX-1

LENS  OLYMPUS MFT 12-40mm2.8 14-42 RII  14-150  45mm1.8  25mm1.8   17mm 2.8
LENS OLYMPUS 4/3     ED 9-18    PANCAKE 25MM
LENS PANASONIC LUMIX 14-45   PANCAKE 14mm
LENS HOLGA 25mm

olympus om 10  + 28mm
Ηλίας
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 28 Αύγουστος 2011, 12:56:25 »

Έχω μια ερώτηση, γτ είδα κάποια πράγματα στο site του προσωπικά αγαπητού ως προς τις ιδέας του που με λίγα λόγια μ δημιουργησαν αυτό  Shocked

Με ποιό κριτήριο μια φωτογραφία σαν αυτή
http://www.rivellis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-photos.tpl&product_id=308&category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=el

Χρεώνεται 700€;
Καταγράφηκε

" Βλέπεις καθαρά μόνο μέσα από την καρδιά σου. Τα ουσιαστικά πράγματα είναι αόρατα στο μάτι"
Antoine de Saint-Exupery

"Το ανοιχτό μάτι στο σκόπευτρο της μηχανής είναι για να κοιτάζει έξω, το κλειστό μάτι για να κοιτά στο εσωτερικό μας."
Henri Cartier-Bresson

"Αυτή ήταν η μέθοδος διδασκαλίας μου. Η προσκόλληση στο αισθητικό γεγονός που δεν χρειάζεται να προσδιοριστεί. Είναι κάτι τόσο προφανές, τόσο άμεσο, τόσο ακαθόριστο, όσο η αγάπη, το νερό, η γεύση των φρούτων."
Jorge Luis Borges

Εξοπλισμός: pentax k-x | 18-55mm f/3.5-5.6 AL | 50-200mm f/4-5.6 ED | 50mm f/1.4 FA || panasonic lumix lx5
apokyr
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 28 Αύγουστος 2011, 13:00:06 »

Έχω μια ερώτηση, γτ είδα κάποια πράγματα στο site του προσωπικά αγαπητού ως προς τις ιδέας του που με λίγα λόγια μ δημιουργησαν αυτό  Shocked

Με ποιό κριτήριο μια φωτογραφία σαν αυτή
http://www.rivellis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-photos.tpl&product_id=308&category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=el

Χρεώνεται 700€;
Με το κριτηριο του φωτογραφου.Καλα τι σοι ερωτησεις ειναι αυτες;Ο ανθρωπος οσο γουσταρει θελει να πουλαει.Αν σας φαινονται ακριβες μην τις αγορασετε!
Καταγράφηκε

Ηλίας
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 28 Αύγουστος 2011, 13:11:21 »

Είναι θα έλεγα ρητορική ερώτηση... από έναν "καταναλωτή"

Από ένα "καταναλωτή" που βλέπει τις ιδέες του δάσκαλου Ριβέλλη(οσο έχει γνωρίσει απο τα βιβλία του) λίγο ανακόλουθες με τις παραπάνω πράξεις τους ως πωλητή - φωτογράφου...

Καλά τι σόι αντιδράσεις είναι αυτές;  κοιμάμαι
Καταγράφηκε

" Βλέπεις καθαρά μόνο μέσα από την καρδιά σου. Τα ουσιαστικά πράγματα είναι αόρατα στο μάτι"
Antoine de Saint-Exupery

"Το ανοιχτό μάτι στο σκόπευτρο της μηχανής είναι για να κοιτάζει έξω, το κλειστό μάτι για να κοιτά στο εσωτερικό μας."
Henri Cartier-Bresson

"Αυτή ήταν η μέθοδος διδασκαλίας μου. Η προσκόλληση στο αισθητικό γεγονός που δεν χρειάζεται να προσδιοριστεί. Είναι κάτι τόσο προφανές, τόσο άμεσο, τόσο ακαθόριστο, όσο η αγάπη, το νερό, η γεύση των φρούτων."
Jorge Luis Borges

Εξοπλισμός: pentax k-x | 18-55mm f/3.5-5.6 AL | 50-200mm f/4-5.6 ED | 50mm f/1.4 FA || panasonic lumix lx5
apokyr
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 28 Αύγουστος 2011, 13:15:23 »

Και εμενα δεν μου αρεσουν οι περισσοτερες φωτο αλλα ο καθενας εχει το δικαιωμα να κοστολογει τη δουλεια του οσο θελει.Και μαγκια του που μπορει και πουλαει τοσο ακριβα τις φωτογραφιες του.Εμενα που δεν με ξερει κανενας και καλυτερες φωτο να εχω δεν θα βρω κανεναν να τις πουλησω.
Καταγράφηκε

Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 28 Αύγουστος 2011, 13:33:23 »

Παραδόξως, ενω δεν είχα μέχρι σήμερα καμία ιδιαίτερη εκτίμηση στον "φωτογράφο" Ριβέλλη (αντίθετα απο τον "φιλόσοφο" και "ιστορικό" Ριβέλλη), το site του μου άρεσε ιδιαίτερα. Βλέποντας αποσπασματικά φωτογραφίες στα βιβλία του είχα σχηματίσει την άποψη οτι δεν μου αρέσουν. Εδώ όμως, βλέποντας τις φωτογραφίες σε ενότητες, αναδικνύεται μια αξιοσημίωτη λιτότητα, κοινό χαρακτηριστικό σε όλες, αλλα και κάθε ενότητα λειτουργεί σαν ομάδα που τα μέλη της αλληλοενισχύονται. Γίνεται εμφανής η πρόθεση του φωτογράφου και η συνέπειά του σε αυτήν. Είναι απο το είδος των φωτογραφιών που αν δω μια μόνη της χωρίς να ξέρω το έργο του φωτογράφου συνολικά, μπορεί να πω "ε και;..." Δεν βρίσκω καμία "μεγάλη φωτογραφία". Ομως μία φωτογραφία, όταν ξέρεις το έργο ευρύτερα γίνεται σύνδεσμος προς το σύνολο του έργου αυτού. Οπως περίπου το να κρατήσεις μια χαρακτηριστική φράση απο ένα έργο ή ένα ποίημα μπορεί να σου θυμίζει το ποίημα ολόκληρο.

Εχω την αρχή, όταν κάτι δεν το εκτιμώ και ξέρω οτι υπάρχουν πολλοί που το εκτιμούν, κρατάω πάντα μια επιφύλαξη. Η κρίση μου είναι πάντα υπο αίρεση γιατί πιθανότατα κάποτε θα βρεθώ σε μια άλλη οπτική γωνία και θα μπορέσω να δω αυτό που είδαν οι άλλοι που τους άρεσε. Συνήθως κάποτε συμβαίνει αυτό. Και τότε έχω κερδίσει άλλη μια οπτική.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
immersed
Αποσυνδεδεμένος

|

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #28 στις: 28 Αύγουστος 2011, 15:55:06 »

....
Εχω την αρχή, όταν κάτι δεν το εκτιμώ και ξέρω οτι υπάρχουν πολλοί που το εκτιμούν, κρατάω πάντα μια επιφύλαξη. Η κρίση μου είναι πάντα υπο αίρεση γιατί πιθανότατα κάποτε θα βρεθώ σε μια άλλη οπτική γωνία και θα μπορέσω να δω αυτό που είδαν οι άλλοι που τους άρεσε. Συνήθως κάποτε συμβαίνει αυτό. Και τότε έχω κερδίσει άλλη μια οπτική.

Συμφωνώ απολύτως Δημήτρη. Μακάρι κι άλλοι να το τηρούσαν.
Καταγράφηκε

kristoff
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #29 στις: 28 Αύγουστος 2011, 17:18:38 »

Δεν είχα σκοπό να εμπλακώ σε αυτό το thread, αφού η δουλειά του κ. Ριβέλλη έχει υπάρξει για μένα σχολείο, πηγή έμπνευσης και αιτία να βγω στους δρόμους με την μηχανή στο χέρι αλλά και να σχοληθώ με τον σκοτεινό θάλαμο. Από το ’94 μέχρι και το ’01, που σταμάτησα να τον παρακολουθώ, είχα αγοράσει όλα τα λευκώματα, τα βιβλία και τα περιοδικά που είχε εκδόσει. Η στιγμή της “αποκαθήλωσης” όμως ήρθε κάπου εκεί γύρω στο 2001.

Δεν είχα, λοιπόν, ούτε και έχω σκοπό να σχολιάσω την δουλειά του κ. Ριβέλλη, άλλωστε όποιος έχει μάτια βλέπει και όποιος έχει νου βγάζει τα συμπεράσματά του.
Τότε γιατί “postάρεις” είναι η λογική ερώτηση κάποιου...
Και η απάντηση...
Γι’ αυτό :
Παράθεση

Παράθεση
συμφωνω απολυτως..σεβασμο στους δασκαλους..

Λυπάμαι αλλά η μετάφραση που εξέλαβα είναι η εξής : “Σκ..., όλοι εσείς οι ανίδεοι φωτογράφοι, ερασιτέχνες και μη και ειδικότερα εσείς οι φωτογράφοι γάμου...”

Δεν γνωρίζω αν οι δυο κύριοι είναι αδέλφια, ξαδέλφια, καλοί μαθητές του κ. Ριβέλλη, εκπρόσωποι του γραφείου τύπου του ή δικηγόροι του και δεν με ενδιαφέρει να μάθω, αλλά έχω να πω τα εξής:

1. Η πολυπλοκότητα, πολυμορφικότητα και διαφορετικότητα της τέχνης, της προσδίδουν ένα “μειονέκτημα” . Σε κάποιους δεν θα αρέσει ! Αν λοιπόν αυτοί οι κάποιοι δεν την χλευάζουν, βρίζουν, γελοιοποιούν αλλά, απλώς εκφράζουν την διαφορετική τους άποψη, τότε και εμείς δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να τους ανταπαντούμε με τόσο απαξιωτικές, ελιτίστικες και άκρως ρατσιστικές δηλώσεις.

2. Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας φωτογράφος γάμου ή μόδας δεν δικαιούται να έχει αποψη για την τέχνη ! Μην μπερδεύετε τον βιοπορισμό με την καλλιτεχνική ευαισθησία, είναι τουλάχιστον τραγικό. Ο Καρυωτάκης ήταν δημ. υπάλληλος, δεν τον εμπόδισε αυτό στο να είναι ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες ποιητές και, ο ίδιος ο κ. Ριβέλλης είχε υπάρξει δικηγόρος, ένα από τα πιο “πεζά” επαγγέλματα και παρολα αυτά έχει μια αξιοπρόσεκτη καλλιτεχνική στιαδιοδρομία. Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν έπρεπε να έχει άποψη πχ για τον Winogrand όσο ήταν δικηγόρος, ή αν είχε να μην την εκφράζει;

Ας συνέλθουμε λίγο ! Η τέχνη είναι ένα μέσον που μόνο μπροστά πρέπει να μας πηγαίνει και τέτοιες συμπεριφορές κάνουν ακριβώς το αντίθετο. Το δε “χρύσωμα του χαπιού” με τα περί σιωπής και μελέτης στο δεύτερο σκέλος της απάντησης, αυτοαναιρείται αφού στο πρώτο σκέλος της, φροντίσατε να κλείσετε με βρόντο την πόρτα του prive club της τέχνης σας, σε όλους τους “αλλόθρησκους”.

Το μόνο δίκιο που δίνω στην “επίθεσή” σας είναι πως ίσως είναι καλύτερα να μην σχολιάζουμε το έργο όποιων που δεν έχουν την δυνατότητα αντιλόγου. Εννοώ πως ο κ. Ριβέλλης δεν είναι μέλος του dpgr (απ΄όσο γνωρίζω), ώστε να πληροφορηθεί για το thread και αν θέλει να σχολιάσει τα post ο ίδιος.

Και αφού μπήκα στο χορό, θα χορέψω...
Δεν θα σχολιάσω το έργο του κ. Ριβέλλη όπως ξαναείπα. Δεν με ενδιαφέρει αυτό αφού ούτε καλλιτέχνης δηλώνω αλλα, ούτε καν κριτικός τέχνης, όμως δεν μπορώ να μην σχολιάσω την εμπορική του δραστηριοποίηση.
Δεν ξέρω αν τα 700€ είναι πολλά, λίγα ή καλά...
θα συμφωνήσω ότι ο καθένας εκτιμά και κοστολογεί την τέχνη του όσο θέλει και αντίστοιχα όποιος θέλει αγοράζει αλλά...
Για 700€ θα περίμενα από τον κ. Ριβέλλη μια φωτό τυπωμένη από τον ίδιο στον σκοτεινό θάλαμο και όχι από τον ink jet Epson printer του.

Και πριν βιαστείτε κάποιοι να ρωτήσετε γιατί το σχολιάζω αυτό αφού επίσης δεν έχει ο ίδιος την δυνατότητα αντιλόγου, να σας πω ότι του έχω μεταφέρει το σχόλιο μέσω του email που δίνει στο site του και περιμένω την απάντηση ! Αν σας ενδιαφέρει θα σας την πω μόλις την έχω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: