Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
28 Φεβρουάριος 2017, 03:22:23

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Έλληνες Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: [1] 2 3 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Έλληνες Φωτογράφοι - Πλάτων Ριβέλλης  (Αναγνώστηκε 34451 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kkranis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

The Circle

Προφίλ WWW
« στις: 07 Μάρτιος 2004, 17:51:16 »

Ο Πλάτων Ριβέλλης, φωτογράφος, συγγραφέας και καθηγητής φωτογραφίας, γεννήθηκε στην Αθήνα το 1945. Όπως λέει ο ίδιος, η τέχνη δεν τον πολυ-απασχόλησε κατά τη διάρκεια της παιδικής του ηλικίας. Ήταν όμως συνέχεια παρούσα. Αποφάσισε να ασχοληθεί με τη Νομική και σπούδασε στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και πολιτικές επιστήμες στο Παρίσι. Αφού γύρισε στην Αθήνα και ως επαγγελματίας δικηγόρος, μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης όμως, άρχισε να αμφιβάλει ο ίδιος για την ορθότητα των αποφάσεών του στο επαγγελματικό επίπεδο.

Ήθελε να ασχοληθεί με κάτι το καλλιτεχνικό. Η επιθυμία αυτή προϋπήρξε της ιδέας της φωτογραφίας, την οποία αντιμετώπισε αρχικά ως η πιο προσιτή μορφή τέχνης, πέρα του ότι ο Ριβέλλης αγαπούσε ήδη τη φωτογραφία.

Έμαθε φωτογραφία διαβάζοντας πολλά βιβλία, τεχνικά και θεωρητικά, και με ατελείωτα φιλμ προσωπικής πρακτικής εξάσκησης. Το 1983 βρέθηκε στην Αμερική όπου γνώρισε και μαθήτευσε δίπλα στον Garry Winogrand. Η επιρροή του Winogrand είναι εμφανής στις φωτογραφίες δρόμου του Ριβέλλη. Ο ίδιος όμως καταφέρνει να προσθέσει και μια εντελώς προσωπική πινελιά, όντας πιο σκοτεινός και ατμοσφαιρικός από το δασκαλό του:

Είναι σίγουρα όμως και πιο εσωστρεφής ως φωτογράφος, με τους ανθρώπους κυρίαρχο στοιχείο στο μεγάλο του θεματολόγιο:

Άλλες φορές αστείος...

...και άλλες τρυφερός:

Δεν είναι όμως μόνο οι άνθρωποι που κυριαρχούν ως θέμα. Τα τοπία είναι επίσης ένα σημαντικό μέρος του portfolio του Ριβέλλη. Όχι όμως σαν τα τοπία του Ansel Adams. Ο Ριβέλλης διαλέγει ένα πιο λιτό και απλό τρόπο καταγραφής. Πολύ αφαιρετικός, άψογος τεχνικά και πάντα καταφέρνει να σου τραβήξει την προσοχή:

Το ανθρώπινο όμως στοιχείο είναι και το πιο δυνατό του:

Σήμερα, ο Πλάτων Ριβέλλης περνά τον περισσότερο καιρό του στη Σύρο, όπου και έχει μεταφερθεί το κυριότερο μέρος του "Φωτογραφικού Κύκλου", ο οποίος συνεχίζει να λειτουργεί και στην Αθήνα.

Όλες οι φωτογραφίες είναι σκαναρισμένες από το βιβλίο του Π. Ριβέλλη "Άνω Τελεία", των εκδόσεων "Φωτοχώρος".

edit: Πολλά δεν ξέρω για το Ριβέλλη. Δε βρήκα κάποια κανονική βιογραφία ή ανάλυση του έργου του. Ίσως ο Manos_mm μπορεί να προσθέσει αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία για τον Έλληνα φωτογράφο.
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Μάρτιος 2004, 00:00:45 από kkranis » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (5):
LAmp
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 31 Μάρτιος 2004, 02:45:35 »

Ζει στη Συρο (ουσιαστικα μεταξυ Συρου κ Αθηνας) καθως παραδιδει μαθηματα στο μουσειο μπενακη στα μελη του φωτογραφικου κυκλου..
Επειδη ετυχε να παρευρεθω σε 4-5 μαθηματα του..ο Π.Ριβελλης ειναι και ενας εξαιρετος δασκαλος..Δεν βρισκει νοημα στην εγχρωμη φωτογραφια(με το ζορι μονο κ μονο επειδη επρεπε εδειξε εγχρωμες φωτο τις οποιες τις πιο πολλες τις κατεκρινε,,) και κατα τα λεγομενα του δεν εχει τραβηξει ποτε εγχρωμο.
με ποση αδιαφορια μιλησε για φωτογραφους που τραβουσαν για τα λεφτα...καθως και για παρα πολλους φωτογραφους..πχ. H. Newton.Με αλλο τοσο παθος μιλησε για φωτογραφους που θαυμαζει..πχ Kertezs..
Ενας ωραιος τυπος με παθος για τη φωτογραφια αστειος και λιγο "χυμα" στις εκφρασεις του πολλες φορες..
!επισης ειπε οτι εχει βαρεθει να εμφανιζει μονος του τα φιλμ του τα οποια εμπιστευετε σε εναν φιλο του...
Τελευταια ασχολειται και με τον κινηματογραφο..(κυκλοφορησε κ βιβλιο) Roll Eyes
Καταγράφηκε

PeriK
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 31 Μάρτιος 2004, 06:35:26 »

Φιλτατε kkranis Σε ευχαριστούμε για την υπέροχη παρουσιαση. Ενα αξιόλογο βιβλίο του κυρίου Ριβελλη
“Με προσωπικες απόψεις για την φωτογραφία και την τέχνη” είναι”Μονόλογος για τη φωτογραφία” εκδόσεις Φωτοχωρος
Σε ευχαριστούμε
Καταγράφηκε

kkranis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

The Circle

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 04 Αύγουστος 2004, 09:46:50 »

Να και μερικές ακόμα φωτογραφίες του Ριβέλλη, όπως τις δημοσιεύει στην ιστοσελίδα του Φωτογραφικού Κύκλου.

Οι πρώτες τρεις φωτογραφίες είναι με χορευτές. Η εκφραστικότητα των ανθρώπων και η πλαστικότητα των κινήσεων είναι χαρακτηριστική:

Οι επόμενες φωτογραφίες είναι με τετράγωνο καρέ, όπου ο Ριβέλλης αφήνει τους ανθρώπους (οι οποίοι κυριαρχούν στο 35mm φορμά):

Καταγράφηκε

NetGhost
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 12 Ιανουάριος 2005, 11:53:02 »

Αρκετά σημαντικές είναι και οι σημειώσεις του στο ίδιο site και συγκεκριμένα στο URL: http://www.photocircle.gr/portfolios/rivellis/simioseis/simioseis_index.htm
Καταγράφηκε

μββ

nikolas_82
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 29 Νοέμβριος 2005, 20:09:43 »

Ευχαριστουμε kkranis θα ψαξω το βιβλιο να το αγορασω!Τελειες φωτογραφιες
Καταγράφηκε
DiP_GRay
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 20 Δεκέμβριος 2005, 11:46:30 »

edit: Πολλά δεν ξέρω για το Ριβέλλη. Δε βρήκα κάποια κανονική βιογραφία ή ανάλυση του έργου του.

Με τις φώτο που παράθεσες είπες πολύ περισσότερα thumbs up Πολύ καλό αφιέρωμα
Καταγράφηκε
thabi
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 18 Ιανουάριος 2006, 11:03:43 »

edit: Πολλά δεν ξέρω για το Ριβέλλη. Δε βρήκα κάποια κανονική βιογραφία ή ανάλυση του έργου του.

Για ένα σύντομο βιογραφικό του Π. Ριβέλλη δείτε εδώ. Έχει επίσης και κάποια links σε φωτογραφίες του, σε άρθρα του και σε σημειώσεις.

Για ένα πιο αναλυτικό και "λογοτεχνικού ύφους" βιογραφικό δείτε εδώ. Το συγκεκριμένο κείμενο είναι, κατά τη γνώμη μου, πολύ διδακτικό (για όποιον φυσικά αγγίξει). Δίπλα υπάρχει και ένα αντίστοιχου ύφους κείμενο για τη φωτογραφία του.

Και οι δύο σύνδεσμοι είναι από την ιστοσελίδα του Φωτογραφικού Κύκλου.
Καταγράφηκε

"Η αληθινή τέχνη είναι άσκοπη, μάταιη..."
(Από το βιβλίο “To Ζεν και η Τέχνη τής Τοξοβολίας” τού Ούγκεν Χέρριγκελ)
xristos86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 19 Οκτώβριος 2008, 13:25:53 »

αν τελικα ο Ριβελλης ηταν αυτος που εκανε την εκπομπη στην ΕΤ 1 τον ειχα ακουσει να ισχυριζεται πως οι φωτογραφιες τοπιων και ηλιοβασιλεμάτων ειναι τοσο ξεπερασμένες και εχουν χασει την αξία τους αφου δεν υπήρχε πουθενα η ανθρώπινη παρουσία.με λιγα λογια αυτο που κατάλαβα ειναι πως η φωτογραφία ισως αν εχει χασει κατα καποιο τροπο το δρομο της ο οποιος ήταν η καταγραφή στιγμών.δινει μεγάλη σημασία στις αναμνηστικες φώτο οι οποίες μπορει να περιλαμβάνουν και το προσωπικο υφος του φωτογραφου γιατι τελικα αυτές οι φωτο θα μείνουν και θα ανατρέξουμε να ξαναδούμε.λιγο ακραία  αποψη μου φάνηκε αλλα αναγνωρίζω ενα δικιο στα λεγομενα του.αν κανω καπου λαθος γιατι εχειπερασει και καιρος απο τοτε διορθώστε με! χαιρετάω
Καταγράφηκε

Virgilet
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 22 Μάρτιος 2009, 08:23:53 »

Απ'οσο ξέρω το βιβλίο του "Μονολογος για την φωτογραφία" 'εχει εξαντληθει στην Θεσ/νικη και στον Βόλο. Δεν ξερω στην Αθήνα..
Καταγράφηκε

--------------------------------------------------
Πουλήθηκε //  φακός Canon EF-S 10-22 3.5-4.5 USM
--------------------------------------------------
I'm always doing the same images.
I'm always looking outside trying to look inside trying to tell something true.
But maybe nothing is really true; except what's out there; but whats out there is always different.
Robert Frank
tasos k.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 22 Μάρτιος 2009, 09:34:52 »

Είμαι μεγάλος θαυμαστής του Πλάτωνα Ριβελλη τόσο σαν φωτογράφο όσο και σαν δάσκαλο. Εχω στην κατοχή μου όλα του τα βίβλία και πάντα παρακολουθώ τα άρθρα του στο περιοδικό φωτογράφος. Σκοπεύω του χρόνου να μπορέσω να παρακολουθήσω και το σεμιναριο καλιτεχνικής φωτογραφίας που διοργανώνει κάθε χρόνο.
Καταγράφηκε
StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 22 Μάρτιος 2009, 11:20:23 »

Είμαι μεγάλος θαυμαστής του Πλάτωνα Ριβελλη τόσο σαν φωτογράφο όσο και σαν δάσκαλο. Εχω στην κατοχή μου όλα του τα βίβλία και πάντα παρακολουθώ τα άρθρα του στο περιοδικό φωτογράφος. Σκοπεύω του χρόνου να μπορέσω να παρακολουθήσω και το σεμιναριο καλιτεχνικής φωτογραφίας που διοργανώνει κάθε χρόνο.

Το να είσαι θαυμαστής ενός ανθρώπου όπως ο Πλάτων Ριβέλλης που έχει καθορίσει
σε σημαντικό βαθμό την αντίληψη της φωτογραφίας στην Ελλάδα τόσο με τις απόψεις
του όσο και με το έργο του, αυτό σε τιμά αφού σήμερα το σύνηθες είναι να τα "πρότυπά" μας
να είναι ανάμεσα σε τηλεπερσόνες και σε διάφορους "καταφερτζήδες".
Όταν όμως θέλεις να συζητήσεις κάτι πάνω στις θέσεις του (ή τις θέσεις οιουδήποτε)
καλό είναι να εξηγείς τον λόγο γιά τον οποίο ανοίγεις το thread ώστε αφ΄ενός μεν
να καταλαβαίνουμε και οι υπόλοιποι τον λόγο ύπαρξής του και αφ΄ετέρου να μην
μας δημιουργούνται διάφορες "περίεργες" σκέψεις.Και όποτε αυτό γίνεται, πρέπει να
γίνεται με ιδιαίτερη προσοχή, αφού όταν απομονώνουμε κάποιες φράσεις από μιά
παράγραφο ή μιά παράγραφο από ένα κείμενο, χωρίς να φροντίζουμε να δίνουμε
και το γενικότερο πλαίσιο γιά το οποίο γραφτήκαν αυτά, τότε, χωρίς να το θέλουμε,
χάνεται η ουσία και ενίοτε στρεβλώνεται και πλήρως το κείμενο.
Αυτά τα πράγματα θέλουν κατά την γνώμη μου προσοχή, διότι αν τα κάνουμε χωρίς
προηγούμενη προετοιμασία, περισσότερο "κακό" γίνεται παρά καλό.
Φιλικά
Παύλος.
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
canonikos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 22 Μάρτιος 2009, 11:31:30 »

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Παύλο. Καλό είναι όταν ανοίγει ένα νέο θέμα να δίνονται κάποιες κατευθύνσεις (π.χ λόγος ύπαρξης, ζητούμενα κτλ) προκειμένου να μπορεί να καταθέσει ο καθένας εύστοχα και ξεκάθαρα την άποψη του και να μη δημιουργούνται παρανοήσεις, ενδεχομένως παρεξηγήσεις και γενικότερα να χανόμαστε σε άγνωστα μονοπάτια ψάχνοντας ''τι θέλει να πεί ο ποιητής'' όπως λέγαμε κάποτε και στο σχολείο.
Καταγράφηκε

Πωλούνται φακοί για canon

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=47867.0
Kostas Petrakis
Αποσυνδεδεμένος

Love will tears us appart...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 22 Μάρτιος 2009, 14:52:22 »

ισχυριζεται πως οι φωτογραφιες τοπιων και ηλιοβασιλεμάτων ειναι τοσο ξεπερασμένες και εχουν χασει την αξία τους αφου δεν υπήρχε πουθενα η ανθρώπινη παρουσία.

Προσωπική του θέση φυσικά γιατί η καταγραφή ενός τοπίου και ενός ηλιοβασιλέματος (μιλώντας πάντα για μια καλή φωτογραφία) είναι φωτογράφηση στιγμής, δεν νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε την μια κατηγορία με την άλλη, η καταγραφή ανθρώπων είναι και αυτό μια τέχνη, αλλά να θεωρούμε ξεπερασμένη την φωτογραφία τοπίου επειδή δεν περιέχει το ανθρώπινο στοιχείο δεν το κατανοώ απόλυτα. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος ζωγράφοι (προ εποχής φωτογραφικής) που ασχολιόντουσαν με το τοπίο υπήρχαν εξίσου με αυτούς που ασχολήθηκαν με το ανθρώπινο στοιχείο.
Στον αντίποδα θα παραθέσω ότι για εμένα το ανθρώπινο στοιχείο τείνει να γίνει βαρετό, καθώς καθημερινά έχουμε επαφή με αυτό, η φύση είναι που έχει μείνει πίσω και την βλέπουμε με κιάλι.
Καταγράφηκε

Kostas Petrakis photography
The world is falling to pieces and all Adams and Weston photograph is rocks and trees...
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
CLIPPER
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 22 Μάρτιος 2009, 15:28:54 »

Θα ήθελα να γράψω κάτι που έχει και δεν έχει σχέση με το παρόν θέμα.

Πριν λίγο καιρό αγόρασα το βιβλίο του "Φωτογραφία". Την 9η έκδοση αν δε κάνω λάθος, με την συμμετοχή πια και του Μάνου Λυκάκη. Καθώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, το διάβασμά του γίνεται πολύ αργά αλλά και πολύ απολαυστικά έτσι.

Εκείνο που έχω διαισθανθεί από τις πρώτες κι όλας σελίδες είναι ότι ο άνθρωπος με αυτό το βιβλίο μας "ξεγέλασε" με ένα καταπληκτικό τρόπο. Ενώ υποτίθεται θέλει να μας μιλήσει για τη φωτογραφία, στην ουσία μας μιλάει για την ψυχή του. Είναι υπέροχη η αμεσότητα του κειμένου του σε βαθμό που σκέφτομαι ότι ίσως αυτό δεν είναι ένα βιβλίο αλλά μια συζήτηση-εξομολόγηση σε ένα φίλο, στο ζεστό περιβάλλον ενός σαλονιού παρέα με καλό γλυκο κρασί.

Sorry για το off topic.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μάρτιος 2009, 15:31:34 από CLIPPER » Καταγράφηκε

Με εκτίμηση, Θανάσης
Σελίδες: [1] 2 3 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: