Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
25 Οκτώβριος 2014, 19:08:27

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 738 739 740 741 742 [743] 744 745 746 747 748 ... 862 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Φωτογραφία Δρόμου  (Αναγνώστηκε 1020641 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pkomo
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

κανεις δεν μπορει να μου αφαιρεσει αυτα που εζησα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11130 στις: 02 Ιούνιος 2012, 09:43:16 »

Καταγράφηκε

Akis Karamanos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11131 στις: 02 Ιούνιος 2012, 11:33:05 »

λιγο πιο πανω απο το Πολυτεχνειο.

Χρήστο το χεράκι σου είναι πολύ αδύναμο για να κρατήσει όλο το φωτογραφικό ενδιαφέρον και εκεί που οδηγεί δεν υπάρχει τίποτα "δυστυχώς" ενδιαφέρον για να το στηρίξει.
Πιστεύω ότι θεωρητικά το καταλαβαίνεις αυτό αλλά παρασύρεσαι από την έλξη της ανάρτησης(χωρίς να είναι κακό αυτό βέβαια  Smiley)
Καταγράφηκε

lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11132 στις: 02 Ιούνιος 2012, 12:11:18 »

το Πολυτεχνειο.

[/quote]

τι να πω ρε ακη  Smiley. λυπαμαι που δεν καταλαβαινομαστε. ευχαριστω για την αποψη σου.
Καταγράφηκε

death and life ... time
georgez
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11133 στις: 02 Ιούνιος 2012, 14:13:45 »

ωραίος φωτισμός.
Καταγράφηκε
stiore
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11134 στις: 02 Ιούνιος 2012, 14:32:55 »

Καταγράφηκε

Χαρης Π.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11135 στις: 03 Ιούνιος 2012, 02:08:12 »

μερικα κλικ απο προσφατη επισκεψη στην Τουρκια.

Καταγράφηκε
Alyson
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11136 στις: 03 Ιούνιος 2012, 11:02:37 »

Καταγράφηκε
dwsvelis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11137 στις: 03 Ιούνιος 2012, 12:50:45 »

λιγο πιο πανω απο το Πολυτεχνειο.

Χρήστο το χεράκι σου είναι πολύ αδύναμο για να κρατήσει όλο το φωτογραφικό ενδιαφέρον και εκεί που οδηγεί δεν υπάρχει τίποτα "δυστυχώς" ενδιαφέρον για να το στηρίξει.
Πιστεύω ότι θεωρητικά το καταλαβαίνεις αυτό αλλά παρασύρεσαι από την έλξη της ανάρτησης(χωρίς να είναι κακό αυτό βέβαια  Smiley)
να ρωτησω αν παιζει το ρολο του το αναγραφομενο στην κολονα;;;;;
δηλαδη αν αποτελει το μισο της υπαρξης του καδρου
Καταγράφηκε

sony a 500-sony 16-105-sony 35mm-tokina 11-16
sigma 18-200- kiron 100mm macro
lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11138 στις: 03 Ιούνιος 2012, 13:03:25 »

απο οτι φαινεται η εικονα μου δεν ειναι αμεση για καποιο λογο.

εγω ειδα το χερι να κρατα ενα σιδερο και διπλα ειδα μια στοα  να κρατα ανθρωπους ζωη, δροσια. σαν  να βρεθηκαν μεσα σε αυτη χουφτα και να εγιναν ενα μοριο του δροσερου μεταλλου.
 και τα γραμματα δηλαδη εχουν το ρολο τους επειδη ειμαι μανιακος με την κλιση των ουσιαστικων σε ενικο και πλυθηντικο. αυτο δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα. δεν μπορω να εξηγησω καλυτερα πως σκεφτηκα και πως ερμηνευω το κλικ μου μετα απο ενα β αριθμο εικονων που εχω κανει.

χαιρομαι που σας τραβηξε τη προσοχη. Smiley
Καταγράφηκε

death and life ... time
lexluthor
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11139 στις: 03 Ιούνιος 2012, 20:14:21 »

απο οτι φαινεται η εικονα μου δεν ειναι αμεση για καποιο λογο.

εγω ειδα το χερι να κρατα ενα σιδερο και διπλα ειδα μια στοα  να κρατα ανθρωπους ζωη, δροσια. σαν  να βρεθηκαν μεσα σε αυτη χουφτα και να εγιναν ενα μοριο του δροσερου μεταλλου.
 και τα γραμματα δηλαδη εχουν το ρολο τους επειδη ειμαι μανιακος με την κλιση των ουσιαστικων σε ενικο και πλυθηντικο. αυτο δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα. δεν μπορω να εξηγησω καλυτερα πως σκεφτηκα και πως ερμηνευω το κλικ μου μετα απο ενα β αριθμο εικονων που εχω κανει.

χαιρομαι που σας τραβηξε τη προσοχη. Smiley

Χρήστο ειναι πολύ ωραίο που βλέπεις με τέτοιο ενθουσιασμό τον κόσμο και τις φαινομενικά αδιάφορες στιγμές του. Ομως αυτος ο δικος σου ενθουσιασμος δεν περνάει εξίσου στον θεατή. Με αυτη τη λογική, για οποιαδηποτε σκηνικο του δρομου που τυχαια θα τραβηξω αυριο, αν εισαι παρατηρητικος και ενθουσιώδης θα βρεις κατι να πιαστεις. Δε λέω οτι πρεπει να να αρχισεις τα κολπακια εντυπωσιασμου. Λέω οτι αυτο που προσπαθεις να κανεις ειναι εξαιρετικά δυσκολο.
Καταγράφηκε

I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I've watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.

http://www.flickr.com/photos/55439732@N08/
lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11140 στις: 03 Ιούνιος 2012, 21:21:52 »

ευχαριστω για το σχολιο στο σχολιο. θα το ψαξω λιγο. μ αρεσει να τα βλεπω με αυτο το τροπο τωρα αν ο αλλος δεν συμμεριζεται τον ενθουσιασμο μου νομιζω τριβη χρειαζεται απο πλευρας μου κι απο πλευρας του. λεξ νομιζω οτι ειναι ευκολο. απλα θα χουμε τα εξης κλασσικα γιατι εχει μηχανακια γιατι αυτος ο περιεργος μας κοιταει. και δεν φτανει που μας κοιταει αυτος - ισως κατι ειχε να πει αυτό αλλά μας κοιταει κι άλλος. ε κι αυτος ο Η/Χ - ημιυπαιθριος χωρος - δεν μοιαζει με χερι. μοια ζουν οι κολονες με δακτυλα? δεν μοιαζουν!
 δεν ειναι καθαρη
αλλα αυτο δεν σημαινει "φτου κι απο την αρχη" για μενα απλα σημαινει πιο πολυ υλικο καλυτερη επιλογη για να πεισω.
 ευχαριστω για την ευκαιρια να τα συζητησω αυτα τα πραγματα.

Καταγράφηκε

death and life ... time
Akis Karamanos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11141 στις: 03 Ιούνιος 2012, 21:36:27 »

Χρήστο ο φωτογράφος χρησιμοποιεί/εκμεταλλεύεται  τα στοιχεία (ακόμα και αυτά που δεν είναι ορατά αλλά υπονοούνται) της σκηνής για να ολοκληρώσει την σκηνή σε φωτογραφία, μέχρι εδώ οκ, μην πάμε στην αντίπερα όχθη όμως δημιουργώντας γρίφους η περιμένοντας να αναγνώσει ο θεατής μια εκδοχή που είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά σε σχέση με τα φωτογραφικά στοιχεία που αποτελούν την φωτογραφία.
Απλά η δική μου άποψη πάνω στο θέμα.
Καταγράφηκε

lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11142 στις: 03 Ιούνιος 2012, 21:43:29 »

ευχαριστω για την αποψη σου ακη  Smiley
Καταγράφηκε

death and life ... time
Nikos.Ps
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11143 στις: 03 Ιούνιος 2012, 21:56:17 »

Κάθε φωτογραφία τηρεί 2 ειδών κριτήρια: Τα υποκειμενικά (του φωτογράφου) και τα αντικειμενικά (του θεατή,σε πολύ γενική κλίμακα γιατί δεν είναι όλοι ίδιοι).Η γνώμη μου είναι ότι κατά βάση μια φωτογραφία πρέπει να τηρεί τουλάχιστον τα υποκειμενικά.Αν τώρα ικανοποιεί και τον θεατή,αυτό είναι το καλύτερο.Δεν γίνεται όμως κάποιος να "δείχνει" μια φωτογραφία του επειδή του είπαν κάποιοι ότι είναι καλή χωρίς να ικανοποιεί τον ίδιο.
   Πάνω σε αυτό το επίπεδο,πιστεύω ότι ο Χρήστος καλά κάνει και έχει ένα σκεπτικό και ας μην είναι ευρύτερα αποδεκτό.Τουλάχιστον προς το παρόν.Κάποια στιγμή θα έρθει και η σύγκλιση.Ούτως ή άλλως είναι αρκετές φωτογραφίες μεγάλων φωτογράφων που τις κοιτάς και προσπαθείς να καταλάβεις τι ακριβώς είδε και την έβγαλε.
Καταγράφηκε

"Μια καλή εικόνα γεννιέται από μια κατάσταση χάριτος. Αυτό συμβαίνει όταν κάποιος έχει απελευθερωθεί από τις συμβάσεις, ελεύθερος όπως ένα παιδί ανακαλύπτει την πραγματικότητα για πρώτη φορά. Το όνομα του παιχνιδιού τότε είναι να οργανώσει το ορθογώνιο."

Sergio Larrain 1931-2012
Akis Karamanos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11144 στις: 03 Ιούνιος 2012, 22:02:35 »

Κάθε φωτογραφία τηρεί 2 ειδών κριτήρια: Τα υποκειμενικά (του φωτογράφου) και τα αντικειμενικά (του θεατή,σε πολύ γενική κλίμακα γιατί δεν είναι όλοι ίδιοι).Η γνώμη μου είναι ότι κατά βάση μια φωτογραφία πρέπει να τηρεί τουλάχιστον τα υποκειμενικά.Αν τώρα ικανοποιεί και τον θεατή,αυτό είναι το καλύτερο.Δεν γίνεται όμως κάποιος να "δείχνει" μια φωτογραφία του επειδή του είπαν κάποιοι ότι είναι καλή χωρίς να ικανοποιεί τον ίδιο.
   Πάνω σε αυτό το επίπεδο,πιστεύω ότι ο Χρήστος καλά κάνει και έχει ένα σκεπτικό και ας μην είναι ευρύτερα αποδεκτό.Τουλάχιστον προς το παρόν.Κάποια στιγμή θα έρθει και η σύγκλιση.Ούτως ή άλλως είναι αρκετές φωτογραφίες μεγάλων φωτογράφων που τις κοιτάς και προσπαθείς να καταλάβεις τι ακριβώς είδε και την έβγαλε.

Τα Bold δικά μου.
Κατά 99% των περιπτώσεων όμως αυτό που είδε τεκμηριώνεται με φωτογραφικά στοιχεία, τώρα το ότι δεν μπορούμε να το καταλάβουμε έχει σχέση με την κατανόηση της φωτογραφικής γλώσσας
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Ιούνιος 2012, 22:04:59 από Akis Karamanos » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 738 739 740 741 742 [743] 744 745 746 747 748 ... 862 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: