Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Οκτώβριος 2014, 06:51:34

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 862 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Φωτογραφία Δρόμου  (Αναγνώστηκε 1020054 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kkranis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

The Circle

Προφίλ WWW
« στις: 01 Μάρτιος 2004, 00:53:16 »

Αν και πολλές φωτογραφίες που έχουμε δει στο dpgr, είναι κλασσικά παραδείγματα φωτογραφίας δρόμου, δεν υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία. Οι περισσότερες είναι "θαμένες" στα "Αστικά τοπία...". Φυσικά το διαφορετικό (μερικές φορές) στοιχείο, είναι η έντονη ανθρώπινη παρουσία, που στα "Αστικά τοπία" μπορεί να λείπει.

Κάνω λοιπόν την αρχή!
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Νοέμβριος 2011, 22:24:20 από Kostas_3 » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
fivos
Αποσυνδεδεμένος

Too many Gadgets, not enough Photos...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 01 Μάρτιος 2004, 20:32:36 »

Αγαπητέ Κώστα, ωραίο το θέμα που άνοιξες και πιστεύω ότι θα δούμε εδώ πολύ όμορφες φωτογραφίες. Το σκεφτόμουν καιρό τώρα, ότι είναι κρίμα να χάνονται οι φωτογραφίες αυτές σε άσχετα θέματα. Νομίζω και μερικές από το θέμα "Ασπρόμαυρες Φωτογραφίες" θα ταίριαζαν άνετα εδώ.

Από τις πρώτες που παραθέτεις, ξεχώρισα αυτή εδώ:

για την έκφραση του προσώπου και τη σύληψη της στιγμής...  Smiley

Δεν έχω πολλές φωτογραφίες δρόμου αλλά μου αρέσει το θέμα και ελπίζω κι εγώ σιγά-σιγά να γίνουν περισσότερες. Να και ένα δικό μου δείγμα:

Oly 5050 (ISO100, f4, 1/400)
Επεξργασία: Διόρθωση τονικότητας + σκοτείνιασμα πεζοδρομίου (Curves), Crop, Μετατροπή σε α/μ (Channel Mixer), Τονισμός (Φίλτρο DPGR)
Καταγράφηκε

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει
όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ
  -  (Ανδρέας Εμπειρίκος)
---
www.fivosv.com   :: Υποβρύχια φωτογραφία στο DPGR   ::  Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών "ΤΗΘΥΣ" :: Olympus c5050z, Canon 350D
kkranis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

The Circle

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 01 Μάρτιος 2004, 20:51:31 »

Χαίρομαι πραγματικά, γιατί με τα πρώτα σας μηνύματα, παρουσιάζονται όμορφες φωτογραφίες.  Cheesy

athpap, καταπληκτικό κάδρο. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο θέμα το έχει "δει" κάπως διαφορετικά ο Manos_mm κάπου...  Roll Eyes

Χάρη, η φωτογραφία σου όμορφη. Θα ήθελα το ανθρώπινο στοιχείο λίγο πιο έντονο, και ασ χαθεί το πανέμορφο τελείωμα των κτηρίων στο επάνω μέρος. Αλήθεια, τι φακό χρησιμοποίησες;;;;;  Shocked

Fivos, να και μια φωτογραφία που σε κάποιους δε θα αρέσει. Έ, σε εμένα δε συμβαίνει αυτό. Μα -θα μου πείτε- είναι στραβή, η κοπέλα στο δεξί μέρος κόβεται κτλ... Θα σας παραπέμψω σε έναν από τους μεγαλύτερους δασκάλους της φωτογραφίας, τον Garry Winnograd, που είπε χαρακτηριστικά σε έναν δημοσιογράφο (νομίζω): "Και ποιός ορίζει τι είναι στραβό και τι όχι" (κάπως έτσι... δε θυμάμαι ακριβώς  Embarassed )

Δεν το είπε από υπεροψία. Ο Winograd, όπως και πολλοί άλλοι μεγάλοι φωτογράφοι, είχε ξεπεράσει τους "κανόνες" (αφού τους είχε κατανοήσει πρώτα σε βάθος) και δε στεκόταν στο αν ο ορίζοντας είναι στραβός ακόμα και υπερβολικά. Φυσικά το έκανε εκεί που υπήρχε νόημα στη φωτογραφία και όχι "ετσιθελικά".

Μάλλον σας μπέρδεψα.... Πρέπει να τον παρουσιάσω σε κάποιο αφιέρωμα  Roll Eyes

Άντε καλή μας συνέχεια σε τούτο το thread...  Wink
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Μάρτιος 2004, 23:37:40 από kkranis » Καταγράφηκε

GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

(OLYMPUS:C5050Z,IR-500,E-500)-(Nikon:D40, D5200)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 01 Μάρτιος 2004, 22:55:54 »

Να βάλω και εγώ δυο φωτογραφίες από τον πολυσύχναστο... δρόμο του Σχιστού στο Κερατσίνι

Εδώ παπάς εκεί παπάς...

Νάχα μια ζεστή...

« Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουάριος 2011, 14:46:05 από DimitrisDelta » Καταγράφηκε

Γίνε μέλος της ομάδας μας

Modelteam Photo Gallery                       Άμα θέλω, έχω θέληση... Αλλά δεν θέλω!!!  Αρκάς
H γκαλερί μου στο DPGR
noe
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Nikon F2

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 01 Μάρτιος 2004, 23:24:34 »

Κώστα (kkranis), έξυπνη κίνηση η δημιουργία αυτού του thread και επίκαιρη ένεκα και του διαγωνισμού, εδώ λοιπόν θα είναι για λίγο το γήπεδο της προπόνησής μας.. Cheesy

Να βάλω και εγώ δυο φωτογραφίες από τον πολυσύχναστο... δρόμο του Σχιστού στο Κερατσίνι

Νάχα μια ζεστή...

Γιώργο (GeorgeFocus) καταπληκτική μπουγάτσα, η καλύτερη στο παζάρι, έχεις δοκιμάσει?

Κάνω και εγώ την αρχή...

Νάσο (athpap), η θεία που πουλάει κάστανα στην Ερμού, μια φωτογραφία με δύναμη (HERCULES) και πνεύμα (SOKRATES).  Smiley

Καταγράφηκε

Hey you
noe
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Nikon F2

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 01 Μάρτιος 2004, 23:36:00 »

Το γουρουνάκι του noe βγήκε σεργιάνι για φωτογράφηση.

Να παίξουμε και λίγο με την επεξεργασία (curves)

« Τελευταία τροποποίηση: 01 Μάρτιος 2004, 23:40:55 από noe » Καταγράφηκε

Hey you
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 01 Μάρτιος 2004, 23:47:45 »

kkranis η μηχανή με την οποία τραβήχθηκε η φωτό είναι μία Nikon Coolpix 885, και λίγη (crop, b/w, sepia) στο PS.

Το "σπάσιμο" ήταν ότι δεν πρόλαβα το ζευγάρι μέσα στο κάδρο, και έχεις δίκιο!!! Καλύτερα να την κατέβαζα και να τους βάλω μέσα...

Ιταλοί παιδί μου!!! Δεν περίμεναν!!!  Grin Grin Grin

noe την φωτογραφία που παραθέτω, τον Παπά τον έστησες?!

Εγώ ντρέπομαι!!!!!!!
Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

|  raw.gr  |  mind company  |  visual poetry
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
noe
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Nikon F2

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 02 Μάρτιος 2004, 00:17:46 »

noe την φωτογραφία που παραθέτω, τον Παπά τον έστησες?!

Εγώ ντρέπομαι!!!!!!!

Χάρης διέθεσε διαφορετικά την φαντασία σου:
1ον δεν είναι παπάς, 2ον δεν τον έστησα και 3ον και βασικότερο γιατί να ντρέπεσαι (ντρέπομαι), τι προσβλητικό υπάρχει σ΄αυτή την φωτογραφία.. Huh
Καταγράφηκε

Hey you
Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 02 Μάρτιος 2004, 00:31:46 »

noe εγώ για Παπά τον πήρα!!!  Grin Grin

το "ντρέπομαι" πάει στο να ζητήσω από κάποιον άσχετο να "ποζάρει"!!!

Σημειωτέον ότι ανήκω στους fun σου (sic)... μου αρέσει ο φοβερή προοπτική στις φωτογραφίες σου, αλλά και αυτή η ηρεμία που βγάζουν σε συνδιασμό με κάποια σχετική μελαγχολία
Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

|  raw.gr  |  mind company  |  visual poetry
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
paraxeno daimonio
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Εντροπίας Εγκώμιον

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 02 Μάρτιος 2004, 01:15:15 »

http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/11415/thumb_HSAP_100_6025c.jpg

αυτή πολύ μου άρεσε

κι αυτή http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/10777/Geo-P1250622-5.jpg

κι αυτή
http://www.pbase.com/image/26500977.jpg
 Cheesy Cheesy Grin  Smiley Smiley
Καταγράφηκε

Το χρώμα ειναι πλάνη και σειρήνα, η έλλειψή του παραμύθι που αρπάζει στιγμές και τις κάνει ταξίδια...
http://paraxeno-daimonio.fotopic.net/
GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

(OLYMPUS:C5050Z,IR-500,E-500)-(Nikon:D40, D5200)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 02 Μάρτιος 2004, 01:29:36 »

Χριστίνα, Φυσικά ο παπάς αυτός δεν είναι αληθινός, ψιλοαπατεωνάκος πρέπει να είναι, γιατί  εάν τον έβλεπες κάτω από τα ράσα φορούσε μπλουτζην και δεν ήξερε ούτε να ψέλνει, γι' αυτό τον κοιτά έτσι και η πωλήτρια!!! και αυτός φυσικά έχει καταλάβει ότι τον επήραν χαμπάρι, και κοιτάζει με λοξές ματιές...
Καταγράφηκε

Γίνε μέλος της ομάδας μας

Modelteam Photo Gallery                       Άμα θέλω, έχω θέληση... Αλλά δεν θέλω!!!  Αρκάς
H γκαλερί μου στο DPGR
earlpiggot
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 02 Μάρτιος 2004, 12:23:06 »

...Θα σας παραπέμψω σε έναν από τους μεγαλύτερους δασκάλους της φωτογραφίας, τον Garry Winnograd, που είπε χαρακτηριστικά σε έναν δημοσιογράφο (νομίζω): "Και ποιός ορίζει τι είναι στραβό και τι όχι" (κάπως έτσι... δε θυμάμαι ακριβώς...
Θα μου επιτρέψεις να το διευκρινίσω περισσότερο, αγαπητέ Κώστα.

Ο G.W. για πολλούς θεωρείται ως ο ορισμός του "φωτογράφου του δρόμου". Έβγαινε καθημερινά ποδαρόδρομο για πολλές ώρες στους δρόμους της Νέας Υόρκης, σχεδόν πάντα με 35άρες μηχανές (Leica), και φωτογράφιζε ακατάπαυστα, γρήγορα και ελεύθερα, από το ύψος του ματιού.

Πεθαίνοντας άφησε περισσότερα από 2500 ρολά ανεμφάνιστο τραβηγμένο φιλμ, 6500 ρολά εμφανισμένο φιλμ, χωρίς δοκιμαστικές εκτυπώσεις (δοκίμια), και 3000 ρολά εκτυπωμένο σε δοκίμια φιλμ, που δεν πρόλαβε να εξετάσει. Περίπου, δηλαδή, 350.000 μη επεξεργασμένα καρέ. Ως αστεϊσμός λέγεται ότι έγινε περισσότερο διάσημος για τις φωτογραφίες που τράβηξε, αλλά δεν επεξεργάστηκε ποτέ...

Ο περιβόητος, λοιπόν, στραβός ορίζοντας του G.W. από πολλούς αποδίδεται ακριβώς σε αυτό το στυλ γρήγορης ακατάπαυστης φωτογράφισης, στην προσπάθεια καταγραφής της στιγμής.

Ο Szarkowski, ωστόσο, στο βιβλίο  έπαθλο του τρέχοντος διαγωνισμού ισχυρίζεται κάτι άλλο:

"Το στράβωμα είναι συνέπεια της επιλογής από τον G.W. ευρυγώνιων φακών και της θέσης λήψης στο ύψος του ματιού. Αν είχε θελήσει να γεμίσει το κάδρο του με το θέμα του, θα έπρεπε να στοχεύσει προ τα κάτω, υπό γωνία 45ο, κάτι το οποίο θα διαστρέβλωνε τις κάθετες αρχιτεκτονικές γραμμές στο φόντο. Ο G.W. συμβιβάστηκε επιλέγοντας να δημιουργεί μια κάθετο κοντά στην αριστερή άκρη του τετράγωνου θέματος του με το πλαίσιο, και στη συνέχεια μια κάθετο κοντά στη δεξιά άκρη, ή δημιουργώντας μια κυρίαρχη κάθετο, οπουδήποτε ενδιάμεσα..."

Σταματώ, γιατί παίρνω τη δουλειά άλλων, κατά πολύ αξιότερων...  Smiley

Ο G.W. πρόλαβε μόνο δυο χρόνια motordrive στη Leica του... Φαντάζεστε τι θά είχε αφήσει, αν ήταν περισσότερο...
Καταγράφηκε
PeriK
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 02 Μάρτιος 2004, 13:43:37 »

NikonF2/35mm φακος/Trix φιλμ

forum code:
* protx.jpg (36.65 KB, 333x509 - εμφανίστηκε 430 φορές.)
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
kkranis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

The Circle

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 02 Μάρτιος 2004, 13:49:31 »

NikonF2/35mm φακος/Trix φιλμ

Περικλή, να μην πω τα κοινότυπα πια, για τις ωραίες Φωτογραφίες σου.

Περιμένουμε πολλά δείγματα της καταπληκτικής σου δουλειάς σε αυτό το thread.  Cheesy
Καταγράφηκε

eliashan
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Olympus OM-D E-M5, E-PL5, Panasonic GM1

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 02 Μάρτιος 2004, 16:50:36 »

Ο Περικλής στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού, και εσύ Κώστα στα μέρη μας, πρέπει να αναγορευτείτε Βασιλείς της ασπρόμαυρης φωτογραφίας δρόμου Smiley Smiley Smiley

Εξαιρετικές φωτογραφίες, που φανερώνουν όχι απλώς φωτογραφική ματιά αλλά και μαεστρία στις γρήγορες κινήσεις, όταν τα θέματα περνάνε μπροστά μας σε περιβάλλον δρόμου! (Μάλλον και αρκετό θάρρος, γιατί δεν αρέσκονται όλοι οι άγνωστοι να γίνουν φωτομοντέλα Undecided)

Μάλλον πρέπει να παραθέσετε ξανά σε αυτό το thread και άλλες φωτογραφίες σας (ή links) που βρίσκονται διάσπαρτες σε άλλες κατηγορίες, αλλά περιλαμβάνουν θέματα "δρόμου" Wink
Καταγράφηκε

At school they taught me how to be so pure in thought, and word and deed; they didn't quite succeed...

Δείτε τις φωτογραφίες μου στο Pbase.

Olympus OM-D E-M5 || Panasonic Lumix G X Vario 12-35mm f2.8 Asph. Power OIS || Panasonic Lumix G X Vario PZ 45-175mm f4.0-5.6 Asph. Power OIS || Panasonic Lumix G 7-14mm f4.0 Asph. || Samyang 7.5mm f3.5 fisheye || Olympus FL-600R flash

Olympus E-PL5 || Olympus 14-42mm f3.5-5.6 II

Panasonic DMC-GM1 || Panasonic Lumix G 12-32mm f3.5-5.6 Asph. Mega OIS

Canon EOS 30D || Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 DC
Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 862 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: