Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
21 Απρίλιος 2014, 12:35:54

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Έλληνες Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Νίκος Οικονομόπουλος: Ο Έλληνας φωτογράφος του Magnum!  (Αναγνώστηκε 36029 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
YiannaP.
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 06 Μάιος 2006, 01:10:18 »

Γεια σας φιλοι της φωτογραφιας!
Χθες κατα τις 9 το βραδυ (την Παρασεκευη εννοω μιας και ειναι μετα τις 12 η ωρα), ειχε προγραμματισει (!!!!) η ΕΡΤ στην εκπομπη "Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ" μια ενδιαφερουσα εκπομπη με τον Πλατων Ριβελλη και τον Νικο Οικονομοπουλο με θεμα την "ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ".
Ελεγα να την γραψω στο βιντεο γιατι θα ελειπα εκεινη την ωρα που θα προβαλοταν η εκπομπη κι ετσι θα την ειχα και στο αρχειο μου...
Ευτυχως τελικα κατι ετυχε (ή κατι μου ελεγε οτι θα την εχανα τελικα την εκπομπη(!) ) και δεν πηγα εκει που ηταν να παω,  και ανοιξα την τι βι  λιγο νωριτερα,  και κατα τις 20:15 βλεπω στην ΕΤ1 οτι ειχε ηδη αρχισει η εκπομπη!!!!! Shocked ωχ το μάτι μου ωχ το μάτι μου Shocked
Καλα απο προγραμματισμο πανε καλα εκει στην ΕΡΤ!!!!!
Ευτυχως που ημουν στο σπιτι τελικα και δεν ειχα βαλει το βιντεο να γραφει μονο του!!!
Φανταζομαι εκπληξη που θα επαθε καποιος που το εκανε αυτο!!!!
Ελπιζω να την βαλει σε επαναλληψη συντομα γιατι ελεγαν ενδιαφεροντα πραγματα σχετικα με την φωτοδημοσιογραφια και οχι μονο!!
Κατα τα αλλα η εκπομπη ειναι πολυ καλη και δεν της αξιζε αυτη η "μεταχειρηση": (αντε ας την βαλουμε μια ωρα νωριτερα, και τι εγινε???)

(Αν νομιζετε οτι ειμαι εκτος θεματος παρακαλω τους διαχειριστες να μεταφερουν το δημοσιευμα  μου σε αλλο θεμα, και λυπαμαι για το μπερδεμα!)
Φιλικα,
Γιάννα Π. Smiley
Καταγράφηκε

Οι "Αλκυονίδες Νότες" είναι στον αέρα του Radio MusicHeaven:κάθε Τετάρτη βράδυ 01:00-02:00 & Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~
Tune in! http://listen.musicheaven.gr

flickr
Ζήσης Καρδιανός
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 28 Μάιος 2006, 16:54:17 »

...σε συνέχεια του προηγούμενου post κάτι σχετικό. Η ΕΤ1 είχε επαναπρογραμματίσει την εκπομπή με Ριβέλλη - Οικονομόπουλο στην "εποχή των εικόνων" για την Παρασκευή 26/5, (δεν ξέρω αν ήταν η ίδια συνέντευξη ή άλλη) αλλά λόγω της εκπομπής μιας έκτακτης συνενδρίασης της Βουλής, η "εποχή των εικόνων" αναβλήθηκε  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο
Είχα ακούσει ότι η εκπομπή συνήθως προβάλλεται δεύτερη φορά τη νύχτα της Κυριακής.
Γνωρίζει κανείς την ώρα ;
Καταγράφηκε

Ελίζα
Corazon libre
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

C'est la vie

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 28 Μάιος 2006, 17:46:58 »

Είχα ακούσει ότι η εκπομπή συνήθως προβάλλεται δεύτερη φορά τη νύχτα της Κυριακής.

Την είχα πετύχει παλαιοτερα μια φορά γύρω στις 2 το βράδυ,αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη αυτή η ώρα μιας και έχει αρκετό καιρό.
Καταγράφηκε

YiannaP.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 29 Μάιος 2006, 01:44:27 »

...σε συνέχεια του προηγούμενου post κάτι σχετικό. Η ΕΤ1 είχε επαναπρογραμματίσει την εκπομπή με Ριβέλλη - Οικονομόπουλο στην "εποχή των εικόνων" για την Παρασκευή 26/5, (δεν ξέρω αν ήταν η ίδια συνέντευξη ή άλλη) αλλά λόγω της εκπομπής μιας έκτακτης συνενδρίασης της Βουλής, η "εποχή των εικόνων" αναβλήθηκε  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Μολις ειδα το μηνυμα αυτο ,και το γυρισα στην ΕΤ1 πριν λιγα λεπτα... εβαλε σε επαναληψη την συγκεκριμενη εκπομπη  που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ.Οσοι εισαστε online και εχετε τηλεοραση κοντα σας, αξιζει τον κοπο νομιζω να την ανοιξετε και να ακουσετε εστω τον Πλατωνα Ριβελλη και λιγο αργοτερα τον Νικο Οικονομοπουλο να μιλανε για την δημοσιογραφικη φωτογραφια και οχι μονο.
Ελιζα, κοντα επεσες στην ωρα προβολης  Wink...

Καλη συνεχεια σε ολους!
Καταγράφηκε

Οι "Αλκυονίδες Νότες" είναι στον αέρα του Radio MusicHeaven:κάθε Τετάρτη βράδυ 01:00-02:00 & Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~
Tune in! http://listen.musicheaven.gr

flickr
image
Αποσυνδεδεμένος

"All things are photographable."

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 13 Ιούνιος 2006, 05:48:12 »

Μετά από αρκετή σκέψη (μερικών δευτερολέπτων) αποφασίσαμε εμείς οι τρελοί, ανοίγει παρένθεση, ziskar-image-milan, κλείνει η παρένθεση να οργανώσουμε ένα workshop (τι δηλαδή? μόνο μερικοί-μερικοί έχουν αυτό το προνόμιο?-ονόματα δε λέμε-βλέπε "οn the road" αλλά τσιμουδιά).
Τυπώσαμε λοιπόν και t-shirt με στάμπα το σύνθημα "Γκολ εσείς, σέντρα εμείς!" και ξεκινήσαμε με το ειδικά διαμορφωμένο αυτοκίνητό μας εξοπλισμένο ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις,ξέρετε, με πεντ' έξι κούτες Marlboro, fiesta frape, ειδικά κινητά που σφυρίζουν αδιάφορα σε κλήσεις από γυναίκες, μάνες, παιδιά, πελάτες κτλ., ειδικά μηχανάκια με καμιά εκατοστή γιγα-μπάιτ "ωφέλιμο" χώρο αποθήκευσης φωτογραφιών, πιστωτικές κάρτες, μπλοκ ακάλυπτων επιταγών, πλαστογραφημένες ταυτότητες, δυο τρεις γραβάτες, το καναρίνι, φακούς κάτω των 50 mm,
κατα προτίμηση από f1.4 έως f2.8, γενήτρια ηλεκτρικού ρευματος λόγω του ό΄τι έπεσε σύρμα πως τα ξενοδοχεία της περιοχής παρέχουν μόνο μια πριζα ανα δωμάτιο, δυο γραβάτες, τρία τάπερ, στολή τροχονόμου, και κορντ-μπιφ Αργεντινής και...και...και...
Να μην τα πολυλογώ,
αποφασίσαμε να πάμε να φωτογραφήσουμε τον Νίκο Οικονομόπουλο που θα φωτογράφιζε...
Ξεκινήσαμε για το εορταστικό τριήμερο του Αη Συμιού (Αγ. Συμεών) που γίνεται κάθε χρόνο λίγο έξω από το Μεσολλόγγι έχοντας ιερό σκοπό!
Δεν θα φεύγαμε εάν δεν φωτογραφίζαμε τη γνωστή "πελλάδα" της λιμνοθάλασσας και τα "πριάρια" το Νίκο Οικονομόπουλο!

................................................................................
Τα πράγματα πήγαν καλύτερα απ' ότι περιμέναμε....

Συνεχίζεται...
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιούνιος 2006, 06:15:05 από image » Καταγράφηκε

Οι ήττες είναι προσωρινές...

the image itself
Αξιολόγηση μηνύματος (5):
Ζήσης Καρδιανός
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 14 Ιούνιος 2006, 02:08:47 »

.........φυσικά και δεν ξεκινήσαμε για να φωτογραφήσουμε τον Νίκο Οικονομόπουλου (πάλι πλάκα κάνει ο image) αλλά το πανηγύρι του Αη Σημιού  που παρουσίαζε εξαιρετικό ενδιαφέρον.
Φυσικά γνωρίζοντας ότι ο Οικονομόπουλος με το ontheroad workshop του, θα ήταν εκεί θα επιδιώκαμε να τον συναντήσουμε και να τον γνωρίσουμε από κοντά. Εγώ μάλιστα, επειδή έχω ήδη κλείσει για το workshop στην Κάρπαθο τον Αύγουστο, είχα και μεγαλύτερη περιέργεια γιατί ήθελα να δω τι με περιμένει (ελεύθερο camping, overland σκηνές πάνω στο van κτλ)  Huh.
   Είχαμε αρχίσει να αναρωτιόμαστε τι να συμβαίνει γιατί μετά από σχεδόν 2 ημέρες που είχαμε οργώσει το Μεσολόγγι με τα πόδια μας και τις λιμνοθάλασσες με τα πριάρια, δεν είχαμε συναντήσει ψυχή από το workshop. Είχαμε συναντήσει μεμονομένους φωτογράφους που περιφέρονταν στα ίδια με μας σημεία (κάποιους και με Leica) αλλά δεν υπήρχε κάτι εμφανές για να τους κατατάξουμε στην ομάδα Οικονομόπουλου, εν ολίγοις δεν είμαστε σίγουροι αλλά τον Οικονομόπουλο δεν τον είχαμε συναντήσει.
  Τώρα το αξέχαστο είναι το εξής, όταν επιτέλους πραγματοποιήθηκε η "μοιραία συνάντηση" στο χώρο του μοναστηριού που γίνεται το πανηγύρι, εμείς αν και τον καταλάβαμε, κολλάγαμε να του μιλήσουμε, αυτός όμως επειδή μας είχε "κόψει" ίσως και από την προηγούμενη μέρα, πλησιάζει τον image και τον ρωτάει.... "καλά, εσείς ποιοί είσαστε ρε παιδιά;" Grin....

...αυτό ήταν, μετά τις απαραίτητες συστάσεις μας προσκάλεσε στην ομάδα του για κουβέντα και για.. βότκα.
Πρόσκληση που δεχτήκαμε φυσικά με χαρά, αλλά και χωρίς να καταχραστούμε την καλοσύνη του, αποχωρήσαμε  μετά από λίγη ώρα. Είχαμε όμως την ευκαιρία να πάρουμε μια ιδέα από έναν πρόχειρο Οικονομοπούλειο σχολιασμό κάποιων ψηφιακών φωτογραφιών μέλους της ομάδας του.
Αν και ο λόγος του ήταν λιτός και σύντομος, καταλαβαίναμε πολλά από τις φωτογραφίες που διάλεγε και από αυτές που απέρριπτε. Μια σύντομη αλλά πολύ εποικοδομητική συνάντηση με ένα από τα ιερά τέρατα της ελληνικής φωτογραφίας, που θα μας μείνει αξέχαστη.

Η φωτογραφία που παραθέτω τραβήχτηκε από τον milan(Γιάννη Μποτώνη), μέλος της παρέας μας.
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (7):
image
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 14 Ιούνιος 2006, 14:48:05 »

O Nίκος Οικονομόπουλος ήταν πολύ φιλικός απέναντί μας, περίεργος να μάθει λεπτομέρειες για το ποιοί είμαστε και τι κάνουμε.
Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες απαντήσεις που μου έδωσε (έπαιζα και λίγο το ρόλο του δημοσιογράφου  Grin ) προτού ξεχάσω άυτά που είπε...

Το dpgr δεν το γνωρίζει (ακόμη) αν και φάνηκε να ενδιαφέρεται ρωτώντας να μάθει περι τίνος πρόκειται και τι  ακριβώς γίνεται.
Ζήτησε μάλιστα κάποια στιγμή να του στείλουμε το link  Grin

Περί του γνωστού workshop που κάνει δήλωσε ευχαριστημένος, δεν περίμενε τέτοια ανταπόκριση και πως θα αναγκαστεί από 'δω και πέρα να ζητά κάποιο πορτφόλιο όποιου ενδιαφέρεται να συμμετάσχει.

Σε όλη τη διάρκεια επαναλάμβανε πως αυτά που λέει αφορούν την δική του άποψη περι φωτογραφίας και δεν προσπαθεί να πείσει κανένα πως αυτό που κάνει αυτός είναι το σωστό και οι άλλοι είναι λάθος  και το αντίστροφο. Μου έκανε μάλιστα εντύπωση όταν είπε πως δεν σχολιάζει ποτέ συναδέλφους (εγχώριους) και πως δεν έχει φίλους συναδέλφους.
Αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει πολλά, μπορεί και τίποτα  Roll Eyes

Κάποια στιγμή, ανέφερα το όνομα του Σεμπαστιάο Σαλγκάδο και πως βλέπει την φωτογραφία του, αν βρίσκει κάποιες ομοιότητες σε συγκεκριμένες δουλειές του με δικές του δουλειές.
Απάντησε πως τον εκτιμά, του αρέσει η δουλειά του και αρκετές φωτογραφίες του εκφράζουν και τον ίδιο. Θεωρεί πως αρκετές φορές παρεξηγούνται οι προθέσεις των φωτογράφων και ο Σαλγκάδο έχει δουλειές που καλύπτουν αρκετά γούστα χωρίς αυτό να είναι κατακριτέο.
Δεν πρόλαβα να ρωτήσω για  άλλους φωτογράφους  Cry

Ο τρόπος που έκρινε φωτογραφίες :
Σε κάποιες στεκόταν παραπάνω, πρότεινε κάποιο κροπ, αυτές που θεωρούσε ενδιαφέρουσες ρωτούσε και τους άλλους τι γνώμη έχουν και κάποιες τις απέρριπτε εν ριπή οφθαλμού...

Είπε πως φωτογραφίζει τη ζωή...

« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιούνιος 2006, 14:54:40 από image » Καταγράφηκε

the image itself
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
JOHN OLE
Αποσυνδεδεμένος

CANON 5D MKII

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 14 Ιούνιος 2006, 19:22:36 »

Μια ερώτηση προς τους φίλους που συνάντησαν τον κ. Οικονομόπουλο....τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί για την φωτογράφηση;
Καταγράφηκε

Η προσωπική μου ιστοσελίδα: www.iandriopoulos.com
Το blog μου είναι: www.ioannisandriopoulos.com/blog

Οι φωτογραφίες μου βρίσκονται στο   johnole.dpgr.gr
Φωτογραφική λέσχη Πάτρας "Ηδύφως"
image
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 14 Ιούνιος 2006, 20:58:30 »

Μια ερώτηση προς τους φίλους που συνάντησαν τον κ. Οικονομόπουλο....τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί για την φωτογράφηση;

Aγαπητέ Γιάννη, να σου πω την αλήθεια ούτε που πρόσεξα!
Έχω...διαβάσει όμως πως χρησιμοποιεί leica... Roll Eyes
Καταγράφηκε

the image itself
image
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 14 Ιούνιος 2006, 22:39:05 »

Nα συμπληρώσω και κάποιες άλλες απόψεις του Οικονομόπουλου
που θυμήθηκα μόλις τώρα....

Πιστεύει πως ο σημερινός έμπειρος φωτογράφος επιμένει αναλογικά αλλά αυτό θα αλλάξει μέσα σε μια δεκαετία και ο μελλοντικός έμπειρος φωτογράφος θα επιλέγει τα ψηφιακά μέσα.

Κάποια στιγμή ανέφερε πως είναι πραγματικά απίστευτο να τραβάς φωτογραφίες το απόγευμα και να έχεις τη δυνατότητα να τις βλέπεις το βράδυ...

Επίσης επιμένει πως ο έμπειρος "αναλογικός" παραμένει πιο γρήγορος από τον "ψηφιακό" φωτογράφο...

Ο ίδιος πάντως δεν έχει δοκιμάσει ψηφιακή φωτ. μηχανή ακόμη...
 Smiley
Καταγράφηκε

the image itself
Novus
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 15 Ιούνιος 2006, 00:00:42 »

Σας ζηλεύω που τον συναντήσατε (μετάνιωσα που δεν ήρθα).  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Για μένα (υποκειμενική γνώμη) είναι ο μεγαλύτερος Βαλκάνιος φωτογράφος.  

Κανένας δεν μου έδειξε τα Βαλκάνια πιο όμορφα, πιο ανθρώπινα, πιο ποιητικά. Τα έχει  νιώσει μέχρι το μεδούλι.
Οι φωτογραφίες του είναι τα πιο γοητευτικά και πιο πλήρη ταξίδια σ' αυτόν τον εκπληκτικό τόπο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιούνιος 2006, 00:01:39 από Novus G.D. » Καταγράφηκε

Marieta
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 27 Φεβρουάριος 2007, 10:45:19 »

Το 2000 ολοκληρώνει το project για ένα βιβλίο, για το οποίο φωτογράφισε περίπου 70 αφηγητές/παραμυθάδες σε 25 νησιά του Αιγαίου.

Ξερει κανεις για ποιο βιβλιο προκειται??
Καταγράφηκε
antonis66
**
Αποσυνδεδεμένος

Παρών - Απών

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 27 Φεβρουάριος 2007, 13:57:06 »

Το 2000 ολοκληρώνει το project για ένα βιβλίο, για το οποίο φωτογράφισε περίπου 70 αφηγητές/παραμυθάδες σε 25 νησιά του Αιγαίου.

Ξερει κανεις για ποιο βιβλιο προκειται??

Το βιβλίο που ψάχνεις, λέγεται "Kόκκινη κλωστή κλωσμένη - Λαϊκά παραμύθια και αφηγητές του Aιγαίου". Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη. Για περισσότερες πληροφορίες τσέκαρε εδώ.
Καταγράφηκε

The light turns the indifferent wall into a ghostly theatre of reflections.
I find myself in the middle of an eye, watching myself in its blank stare.
The moment scatters. Motionless, I stay and go: I am a pause.
Marieta
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #28 στις: 28 Φεβρουάριος 2007, 04:05:22 »

Να'σαι καλα εκτος απο το φωτογραφικο μερος η λαογραφια ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου θεματα. Αρα το ωφελος θα ειναι διπλο.

θα προσπαθησω να το αποκτησω συντομα

Thanks!
Καταγράφηκε
Manogr
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #29 στις: 11 Μάρτιος 2007, 02:23:21 »

Διαβάζοντας αυτό το θέμα οδηγήθηκα στο site του On the Road...το διάβασα ολόκληρο και κατέληξα στα Links!

Εκεί ( http://www.ontheroad.gr/gr/links/default.asp ) υπάρχει πρώτο πρώτο Link προς το dpgr και συγκεκριμένα αυτό το θέμα ενώ η φωτογραφία της σελίδας είναι αυτή που έχει βάλει ο Imagine σε προηγούμενο Post με τον Οικονοπουλο μπροστά από το apple  thumbs up  thumbs up  thumbs up
Καταγράφηκε

Μάνος Ματσάκης - Manogr
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: