Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
24 Οκτώβριος 2014, 12:36:40

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: to DX or to FX...  (Αναγνώστηκε 2813 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bpcrete
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Είναι πόρωση να αποτελείς μέλος του DPGR!

Προφίλ
« στις: 19 Ιούλιος 2013, 01:39:27 »

Αγαπητοί συμφορουμίτες.
Επειδή τα διλήμματα αντιμετωπίζονται μόνο με σκέψη και συζήτηση, ας ακούσω τις γνώμες σας...
Έχω μια D5100 τώρα και 2 χρόνια (με 18-55).
Μέτριο το σώμα της, μέτριοι οι χειρισμοί, άριστος ο αισθητήρας.
Αλλά διαρκώς κάτι με τρώει με αυτή τη μηχανή...
Τη μία πάω και αγοράζω τσάντα. Την άλλη δεύτερο φακό (55-200), χαζοαλεξήλια σαν τουλίπες, 2η τσάντα, μίνι τρίποδο.
Τώρα λέω να πάω για τρίτο φακό (μεταχείρο sigma ευρυγώνιο).
Όλα τα βαριέμαι κι όλο ψάχνομαι διαβάζοντας και χαζεύοντας σε φωτογραφικά sites.
Ρε μήπως να την πουλήσω και να πάρω μια FF να έρθω στα ίσια μου??
Τώρα που η D600 είναι προσιτή και που μπορεί να βρω και καμιά μεταχειρισμένη Fx σε καλή κατάσταση;
Γιατρέ μου, θα ζήσω;;;
Y.Γ.1 Τη μηχανή δεν την "ξεζούμισα" ακόμα. Έχω μέλλον.
Καταγράφηκε
KJordan
Αποσυνδεδεμένος

ΝΙΚΟΝ D600, ΝΙΚΟΝ D90&D80, SONY F828

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 19 Ιούλιος 2013, 01:56:55 »

Τι σαρέσει να φωτογραφίζεις? Και τι φωτογραφίζεις?

Και κανένα βιβλίο πήρες φωτογραφικό?  Cool
Καταγράφηκε

And you run and you run to catch up with the Sun, but its sinking 
And racing around to come up behind you again... [Time - Pink Floyd]

http://www.kyriakosiordanis.com

My galleries:
http://www.flickr.com/photos/kjordan2/
http://kjordan.deviantart.com/

Το λεύκωμά μου: http://www.blurb.com/bookstore/detail/2518267
Markos.S
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 19 Ιούλιος 2013, 09:53:47 »

Κοιτα παιζει μεγαλο ρολο εαν κανεις επεξεργασια με προγραμματα οπως photoshop  & Gimp στις φωτογραφιες σου, εαν πχ σε καθε φωτογραφια κανεις usharp mask & High Pass Sharpen το αποτελεσμα θα πλησιαζει μια μηχανη fx (εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος)  Roll Eyes οποτε το να δωσεις για μια μεταχειρισμενη τουλαχιστον 1500 ευρω ειναι πεταμενα λευτα, εαν εισαι ο τυπος που δεν κανει καμια επεξεργασια στις φωτο του τοτε μια μηχανη fx θα σε βοηθησει και ικανοποιησει περισσοτερο απο την 5100  χαιρετάω
Καταγράφηκε

Οσο καλη και να ειναι μια φωτογραφια παντα θελει λιιιιιιγο επεξεργασια Smiley

Μανιακος χρηστης Gimp!!!!
huskyknout
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 19 Ιούλιος 2013, 10:07:45 »

Παλιοτερα οι FF ειχαν το πλεονεκτημα του χαμηλου θορυβου στα ψηλα ISO, πλεον οι crop εχουν αξιοπρεπεστατες επιδοσεις σε αυτον το τομεα.Ομως το πλεονεκτημα της τονικοτητας δεν το εχουν φτασει ακομα οι κροπ.Επισης οταν δουλευεις ευρυγωνιους φακους εχεις μικροτερες παραμορφωσεις(οχι λογω κακης ποιοτητας φακου αλλα λογω ισοδυναμου εστιακου μηκους), πχ εγω αποφευγω ευρυγωνιο πανω απο 28mm σε κοντινες αποστασεις με ατομα αν ειχα κροπ θα επρεπε να ειμαι στα 20mm.Μικρολεπτομεριες υπαρχουν και αλλες αλλα για καποιον που δεν βγαζει χρηματα απο την φωτογραφια δεν αξιζει να επενδυσει σε ενα FF σωμα και κυριως στους πανακριβους φακους που δεχεται.
Καταγράφηκε

Canon 5D grip, Canon 28 F2.8, Canon 50 F1.4, Canon 100 F2.8 Macro, J135 F4, Nissin 866ii, Nissin 622ii, Canon 430 EXII.

Nikon D600 grip, Tamron 28-75 F2.8, Tamron 17-35 F2.8-F4, Nikon 28 F1.8G, Nikon 35 F1.8G, Nikon 50 F1.8D, Nikon 85 F1.8G, Metz 48.

Nikon FM, Tokina 28-70, Nikon 50 Ai Pancake

Sony Nex F3 kit

Olympus SP801 UZ
Nick_The_Greek
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 19 Ιούλιος 2013, 10:25:48 »

Κάποιο καλό φακό (prime) χρειάζεσαι για να ανέβεις σε ποιότητα φωτο & ψυχολογικά. Wink Cool           
Καταγράφηκε
pallisi
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 19 Ιούλιος 2013, 12:29:33 »

Σε παρόμοια θέση ήμουν και εγώ πριν από λίγο καιρό. Είχα κάνει και πολλές συζητήσεις με επαγγελματίες και ερασιτέχνες φωτογράφους, για να σταθμίσω και τις δικές τους γνώμες.

Η αλήθεια είναι ότι ο καθένας "την βλέπει" διαφορετικά και με τα δικά του κριτήρια.
Ο επαγγελματίας πρέπει να δώσει γρήγορα, οικονομικά και με άριστη ποιότητα το τελικό αποτέλεσμα. Να μπορεί να τυπώσει, με αψεγάδιαστη ποιότητα, από φωτογραφία ταυτότητας μέχρι γιγαντοαφίσα. Ο ερασιτέχνης θέλει καλό αποτέλεσμα, μάλλον δε θα τυπώσει ούτε τα μισά, θέλει ευχρηστία και οικονομία. Μετά ο καθένας μπορεί να έχει και διαφορετικές απαιτήσεις. Προσωπικά θέλω καλό grip, γρήγορο autofocus και στιβαρή κατασκευή.

Τελικά είδα ότι δε μπορούσα να βγάλω άκρη με τις γνώμες ούτε και με τις απαιτήσεις μου. Γι΄αυτό έστρωσα τον πισινό μου και άρχισα να φωτογραφίζω με την dx μου (d300s). Να ρυθμίζω τη μηχανή μου και να βελτιώνω την τεχνική μου. Να βελτιώνω το workflow μου. Λέω ότι η μηχανή μου δε θα δώσει καλό αποτέλεσμα στα 1600 iso αλλά για κάτσε θα τυπώσω γιγαντοαφίσα...όχι. Άρα μου κάνει το 1600 iso μια χαρά. Επένδυσα όμως χρόνο για να μάθω καλύτερα το lightroom και να αποθορυβοποιώ καλύτερα αυτά τα 1600 iso. Και κάτι ακόμη, μας έχουν σκοτίσει ότι πρέπει να βγάζεις χωρίς φλας άρα πρέπει να πάρεις μηχανή που να σηκώνει τα iso άνετα χωρίς θόρυβο γιατί δε αγοράζεις ένα φλασάκι να δώσεις λίγο φως και να μην πάς τα iso στο θεό. Μόδα λένε κάποιοι, μπορεί και ανάγκη λέω εγώ (π.χ γρήγορη κίνηση σε θέματα με μεγάλο βάθος πεδίου, θεατρικές παραστάσεις κτλ) αλλά μάλλον όχι δικιά μου ανάγκη.

Οικονομία. Πρέπει να δεις την οικονομία στο σύστημα και όχι στο σώμα. Αυτό νομίζω είναι το πιο σημαντικό. Θες να έχεις μια γκάμα φακών από τα 10 - 200 mm και μερικούς καλούς prime 35,50,85,105. Σε αυτό το dx είναι πιο φθηνό και με πολλές και καλές επιλογές.

Βάρος. Το fx είναι βαρύ... τέλος. Κανείς δε θέλει να κουβαλάει μια d800 + 24-70 όταν πηγαίνει εκδρομή. Όταν βγάζει λεφτά από την φωτογραφία μπορεί.

Μπήκα και εγώ στο τριπάκι του fx. Αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι θα έπρεπε να ξεπουληθώ, να αποκτήσω πλεονεκτήματα άχρηστα για μένα και μειονεκτήματα πολλά και σημαντικά. Ενώ μπορώ ακόμη να εκφραστώ από το τεχνικό μέσο που έχω και προς στιγμή δε χρειάζομαι κάτι άλλο.

Αν και μικρός σε ηλικία και επειδή θέλω να έχω μια άλλη σχέση με την φωτογραφία από την εποχή που ήμουν μικρό παιδί και με την zenit 122 αγόραζα 2 φίλμ για τις διακοπές, μια σχέση αγάπης και έκφρασης σταμάτησα να κοιτάω τον εξοπλισμό. Γιατί το θέλω του πολύ εξοπλισμού θα γίνει στο τέλος αρρώστια.

Υ.Γ Συγνώμη για το μακροσκελές. Αλλά κάπου έπρεπε να τα πω.
Καταγράφηκε
bpcrete
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι πόρωση να αποτελείς μέλος του DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 19 Ιούλιος 2013, 12:52:28 »

Τελικά,μπορώ να πω ότι το thread αυτό περισσότερο σκόπευε στην ψυχοθεραπεία, παρά στην απόκτηση γνώσης!  Smiley
Συνήθως φωτογραφίζω τα πάντα, δηλαδή ότι βρεθεί και μου κεντρίσει το ενδιαφέρον. Αυτό δεν κάνουμε όλοι;
Αλλά μήπως δεν φωτογραφίζουμε όσο πρέπει; Μήπως σπαταλάμε περισσότερο χρόνο στο μπλα-μπλα απ΄ότι στο κλικ-κλικ?
Άρα, πράξη αντί σκέψης!!
Υ.Γ. Ψάξτε στο piratebay για e-books φωτογραφίας. Έχει άπειρο υλικό.
Καταγράφηκε
Phill.K
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 19 Ιούλιος 2013, 13:19:34 »

DX ... λόγω τιμής ( και εννοώ €) και για κανέναν άλλο λόγο.
Αν τα λεφτά δεν είναι το πρόβλημα, τότε χωρίς συζήτηση είναι προτιμότερη μία FF μηχανή
... και ως προς το βάρος κλπ τα σκας για μία κομπακτ με αισθητήρα μεγάλο και ξέγνοιασες. Αυτό είναι το ιδανικό για μένα. Μία μηχανή FF για όταν έχω ελεύθερο χρόνο και διάθεση ή σοβαρή φωτογράφιση και μία κόμπακτ με μεγάλο αισθητήρα να κουβαλάω συνέχεια στην τσάντα. Άλλωστε η καλύτερη φωτογραφική μηχανή είναι εκείνη που έχεις μαζί σου...
υγ. Αν πας πάντως σε FF θα συνεχίσει ..να σε "τρώει" και θα ψάχνεις για upgrade στους φακούς κλπ κλπ, οπότε keep shooting & enjoy. Εγώ έχω την D90 όσο είχα στην τσάντα την Fuji X10, δεν την χρησιμοποιούσα καθόλου. Τώρα που μου την κλέψανε την fuji την ξαναέβγαλα την D90 μόνο όμως όταν έχω χρόνο- δηλ. πάλ σπάνια, μέχρι να φωτίσει ο Θεός τους 300 να σταματήσουν να στέλνουν χαράτσια μπας και βάλω λεφτά στην άκρη να πάρω καμιά νέα μικρή μηχανή..

Καταγράφηκε
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 19 Ιούλιος 2013, 14:14:15 »

Έχοντας κάνει τη μετάβαση πρόσφατα από D5000 σε D600 έχω να πω τα εξής τα οποία ίσως βοηθήσουν κάποιον που ετοιμάζεται να πράξει το ίδιο, δηλαδή από DX σε FX.

Πρώτα απ΄όλα για καθαρά ερασιτεχνική χρήση, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, οι DX είναι πολύ κοντά στις FX πλέον και αν υπάρχει κάπου ακόμα διαφορά, αφορά σε θέματα διαχείρισης θορύβου. Δυναμικό εύρος έχουν πάνω κάτω το ίδιο σε base iso ή εν πάση περιπτώσει είναι πάρα πολύ κοντά. Για τον θόρυβο ειδικά, αν κάποιος αρέσκεται σε φωτογράφηση που προύποθέτει πουσάρισμα των ISO, οι FX μηχανές είναι ακόμα στο δικό τους κόσμο. Καθοριστική σημασία για εμένα έπαιξε αυτό και μόνο, καθότι μου αρέσει πολύ η φωτογράφηση έναστρου landscape, γαλαξία κτλ-κτλ. Όχι πως μια DX δεν θα ανταποκριθεί πλέον πολύ καλά και σε αυτή τη χρήση, αλλά την FX δεν την φτάνει με τίποτα. 

Από εκεί και έπειτα, οι φακοί και το κόστος αυτών που συχνά αναφέρεται ως "πρόβλημα" κατά τη μετάβαση στο FX, δεν ισχύει απόλυτα. Οκ, αν κάποιος θελήσει με το καλημέρα σας την αγία τριάδα ας πούμε, ε ναι, υπάρχει θέμα, κοστίζει όσο ένα μικρό αυτοκίνητο... ωστόσο υπάρχουν πολύ καλοί φακοί για FX που το κόστος τους είναι παραπλήσιο με αυτό των DX. Aν κάποιος μάλιστα βάλει στο παιχνίδι και τους MF φακούς, τότε μιλάμε για ακόμη χαμηλότερο κόστος. Θεωρώ βέβαια βασική προϋπόθεση το ότι ο υποψήφιος "επενδυτής" σε FX, αν μη τι άλλο έχει κατασταλάξει σε εστιακές και στο τι ακριβώς θέλει. Αν είναι να ψάχνεται κάποιος ακόμα και να μην έχει ωριμάσει, (δεν το λέω ειρωνικά, φυσιολογικό είναι) καλύτερα να ψάχνεται σε DX παρά σε FX, για ευνόητους λόγους.

Καταγράφηκε

Kάπου μεταξύ 28 - 35mm... θα το βρω!
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
tan_sap
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 24 Ιούλιος 2013, 18:41:35 »

Προσφατα και εγω απο σποντα βρεθηκα με μια nikon d600 και πουλησα την d5100 που ειχα.
Η διαφορα τεραστια στον "ψυχολογικο" τομεα.
+ πιο στιβαρη κατασκευη (το νιωθεις )
+ πολλα κουμπια για προγραμματισμο
+ αμεση προσβαση σε ρυθμισεις ( χωρις να μπεις σε μενου)
+ 3,2 οθονη
+ 24 mp

- δεν εχει αποσπομενη οθονη
- ενα εγχειριδιο που δεν εξηγει ακριβως ΟΛΑ τα προγραμματα και ειναι 340 σελιδες
- θελει διαβασμα

Καταγράφηκε
tiniakos
**
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 25 Ιούλιος 2013, 08:25:01 »

Όλα τα καθορίζει το χρήμα.
Dx nikon d3100 έχω γιατί δεν έχω λεφτά για ff.
Καταγράφηκε
prometheas
Αποσυνδεδεμένος

Ειμαι περήφανος που ειμαι μέλος του DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 25 Ιούλιος 2013, 09:56:04 »

Το χρήμα σου δίνει την δυνατότητα να αποκτήσεις καλύτερο εξοπλισμό. αλλά δεν σε κάνει  απαραίτητα καλύτερο φωτογράφο. Υπάρχουν πολλοί που κάνουν θαύματα με εξοπλισμό που οι περισσότεροι μας δεν θα καταδεχόντουσαν να κοιτάξουν.

Εξαίρεση κάποια συγκεκριμένα είδη φωτογραφίας που εξ'ορισμού απαιτούν  δυνατούς συνδυασμούς σώματος/φακού-ων (π.χ φωτογράφηση αθλητικών γεγονότων, wildlife)
Καταγράφηκε

Compact: Olympus XZ-1
DSLR     : Nikon D90, Nikkor AFS 18-105 f3.5-f5.6 VR, Nikkor AFD f1.8 50mm, Nissin Di-866 MkII
glarofteros
Αποσυνδεδεμένος

Πού πας; Στο μάτι του κυκλώνα.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 26 Ιούλιος 2013, 03:20:02 »

Επειδή τπάρχει και η λέξη "επωθημένο" και επειδή δεν πρέπει να παίζουμε με αυτά τα πράγματα, εαν έχεις την οικονομική δυνατότητα, τότε φουλ για full frame.
Καταγράφηκε
nikolaos_p.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 26 Ιούλιος 2013, 04:11:10 »

Να ρωτήσω κι εγώ: για φωτογραφία τοπίου, με μόνη επιλογή έναν ευρυγώνιο zoom, τι είναι προτιμότερο? Ρωτάω γιατί οι FF έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας, αλλά οι DX υπερέχουν στο θέμα του βάρους, αφού στο τοπίο έχει και αρκετό περπάτημα!
Καταγράφηκε

Nick_The_Greek
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 26 Ιούλιος 2013, 08:55:25 »

Για τοπίο φίλε Νικόλα μια FF μηχανή (οποιαδήποτε) είναι μονόδρομος. Wink χαιρετάω Cool

Η διαφορά βάρους μεταξύ ενός καλού σώματος DX φορμα & FF φορμα είναι αμελητέα.             
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: