Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
20 Σεπτέμβριος 2014, 02:56:02

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Φακοί Canon (Συντονιστής: SaSi)

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: φακός για canon 60d  (Αναγνώστηκε 857 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spinthir
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: 29 Μάιος 2012, 15:48:50 »

γειά σας και από μένα
πήρα πρόσφατα την canon 60d με τον φακό canon 15-85. Επειδή την προορίζω κυρίως για μικρού μήκους, θα ήθελα και έναν σταθερό φακό. Νομίζω οτι θα πρέπει να έχει μεγάλο διάφραγμα, να είναι και ευρυγώνιος  για να μπορώ να τραβώ εσωτερικό και με χαμηλό φωτισμό.
Από canon φακούς βρήκα τον 35mm f/2, τον 50mm f1,8 και τον πιό ακριβό 50mm f/1,4 (για τους 2 τελευταίους δεν ξέρω αν είναι αρκετά ευρυγώνιοι για με βολέψουν). Δεν ξέρω κανένα τους.
Αν υπάρχει κάποια άποψη/πρόταση είτε για τους παραπάνω canon, ή αντίστοιχους άλλης εταιρίας θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως...
panos.spin
Καταγράφηκε
theo13
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 29 Μάιος 2012, 16:44:11 »

Καλησπέρα, έχω σε μια 7d  τον 50 1.8 ( ο οποίος πωλείται ) κ τον 50 1.4.
Εμένα το εύρος μου αρέσει αν κ ειδικά για indoor ειναι αρκετά "σφιχτό" το κάδρο κ περιοριστικό.
Με βίντεο δεν εχω ασχοληθεί πολύ, αλλά απο ότι έω δεί, ο 1.8 .εχει πολύ άβολο δαχτυλίδι για manual  focus , απαραίτητο στο βίντεο, απο την άλλη ο 1.4 έχει πολύ smooth μεν αλλά με μεγάλη διαδρομή απο το κοντινό του στο άπειρο, κ ενώ είναι ιδανικό για manual  στην φωτογραφία ίσως στο βίντεο δε προσφέρεται.
Για αυτό ίσως να κοιτάξεις κ τους sigma. Είτε τον 50 1.4 είτε τον 30 1.4 , για τον οποίο ειδικά για βίντεο ακούω πολύ καλά. Νομίζω ο τελευταίος ποωλείται στο αντίστοιχο forum απο μέλος του dpgr.
Τέλος για να μη σε κουράσω έχω δεί πολούς να τραβάν βίντεο με παλιότερους φακούς χωρίς autofocus (asathi 50 1.4 ή κ τους αξιόλογους samyang)  , παίρνοντας καλό αποτέλεσμα με λιγότερα λεφτά. Smiley
Κάποιοι πιο έμπειροι στο φορουμ σίγουρα θα βοηθήσουν
Καταγράφηκε
tz_g
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 29 Μάιος 2012, 19:36:02 »

γειά σας και από μένα
πήρα πρόσφατα την canon 60d με τον φακό canon 15-85. Επειδή την προορίζω κυρίως για μικρού μήκους, θα ήθελα και έναν σταθερό φακό. Νομίζω οτι θα πρέπει να έχει μεγάλο διάφραγμα, να είναι και ευρυγώνιος  για να μπορώ να τραβώ εσωτερικό και με χαμηλό φωτισμό.
Από canon φακούς βρήκα τον 35mm f/2, τον 50mm f1,8 και τον πιό ακριβό 50mm f/1,4 (για τους 2 τελευταίους δεν ξέρω αν είναι αρκετά ευρυγώνιοι για με βολέψουν). Δεν ξέρω κανένα τους.
Αν υπάρχει κάποια άποψη/πρόταση είτε για τους παραπάνω canon, ή αντίστοιχους άλλης εταιρίας θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως...
panos.spin
Αγαπητέ φίλε spinthir, κάπου φαίνεται πως έχεις μπερδευτεί.....
Μην ξεχνάς πως η μηχανή σου( canon 60d ) έχει αισθητήρα CMOS APS-C και όχι FullFrame που με απλά λόγια σημαίνει πως όταν ¨φοράει¨φακούς EF-S όπως ο Canon EF-S 3,5-5,6/18-55 IS II τότε θα συμπεριφέρεται σαν 18-55mm φακός ενώ στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις φακούς EF όπως ο Canon EF 2,0/35 τότε σε αντιστοιχία μηχανής φίλμ ο φακός σου θα συμπεριφέρεται σαν 1.6x35=56mm...μόνο ευρυγώνιο δεν θα τον έλεγες....!!!!
Για την μηχανή σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Canon EF-S USM 3,5-4,5/10-22 εαν θέλεις (που είναι και καταπληκτικός φακός... ) αλλά ούτε σταθερός είναι(prime), ούτε ιδιαίτερα φωτεινός...Δεν ξέρω αν πρόκειται να πραγματώσει τις δικές σου ανάγκες άλλα ελπίζω να σου έδωσα κάποιο ¨μπούσουλα¨
Φιλικά πάντα, Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μάιος 2012, 19:41:46 από tz_g » Καταγράφηκε
theo13
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 29 Μάιος 2012, 21:22:06 »

γειά σας και από μένα
panos.spin
Αγαπητέ φίλε spinthir, κάπου φαίνεται πως έχεις μπερδευτεί.....
Μην ξεχνάς πως η μηχανή σου( canon 60d ) έχει αισθητήρα CMOS APS-C και όχι FullFrame που με απλά λόγια σημαίνει πως όταν ¨φοράει¨φακούς EF-S όπως ο Canon EF-S 3,5-5,6/18-55 IS II τότε θα συμπεριφέρεται σαν 18-55mm φακός ενώ στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις φακούς EF όπως ο Canon EF 2,0/35 τότε σε αντιστοιχία μηχανής φίλμ ο φακός σου θα συμπεριφέρεται σαν 1.6x35=56mm...μόνο ευρυγώνιο δεν θα τον έλεγες....!!!!
Για την μηχανή σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Canon EF-S USM 3,5-4,5/10-22 εαν θέλεις (που είναι και καταπληκτικός φακός... ) αλλά ούτε σταθερός είναι(prime), ούτε ιδιαίτερα φωτεινός...Δεν ξέρω αν πρόκειται να πραγματώσει τις δικές σου ανάγκες άλλα ελπίζω να σου έδωσα κάποιο ¨μπούσουλα¨
Φιλικά πάντα, Γιώργος

Βασικά κ οι EF-S παίρνουν τον παράγοντα 1.6χ , απλά ένας ef-s δε μπορεί να χρησιμοποιηθέι σε Full Frame.  Mε τον EF-S USM 3,5-4,5 / 10-22  για παράδειγμα δεν "βλέπεις¨ 10 αλλά 16 ουσιαστικά.
Θέλω να πώ , ότι βλέπει στο 50mm , με τον φακό που έχει ήδη ( EF-S ) το ίδιο θα βλέπει κ με έναν σταθερό 50mm (EF) , την ίδια οπτική γωνία.
Ο 10-22 είναι πολύ οξύς κ σούπερ φακός , ακόμη καλύτερος ο tokina 11-16  εξαιτίας του σταθερου 2.8 , για χαμηλό φωτισμό.Βέβαια έχουν κ το ανάλογο κόστος δυστυχώς.
Αλλά μάλλον σε μπερδέψαμε περισσότερο Tongue
Καταγράφηκε
spinthir
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 29 Μάιος 2012, 22:54:06 »

σωστές οι παρατηρήσεις, ευχαριστώ,  και διορθώνω:
είμαι επηρεασμένος από τη βιντεοκάμερα sony που χρησιμοποιούσα έως τώρα. Με βάση αυτές  ο standard φακός, (50 για full-frame , ή περίπου 35 για APC-S) ,έχει την έννοια, σχεδόν, του ευρυγώνιου.
Άρα ψάχνω για έναν standard φακό, για λήψη βίντεο, σε εσωτερικούς χώρους  και με χαμηλό φωτισμό, που να συνεργάζεται καλά με την canon 60d.
καμιά ιδέα ρε παιδιά;
spinthir
Καταγράφηκε
tz_g
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 29 Μάιος 2012, 23:38:55 »

Βασικά κ οι EF-S παίρνουν τον παράγοντα 1.6χ ....Mε τον EF-S USM 3,5-4,5 / 10-22  για παράδειγμα δεν "βλέπεις¨ 10 αλλά 16 ουσιαστικά.

Φίλε theo13, το θέμα αυτό είναι αρκετά περίπλοκο και δεν ξέρω αν μπορώ να το αποδώσω σωστά με λίγες γραμμές κειμένου...για να βοηθήσω τον φίλο spinthir...
Στην ουσία έχεις δίκιο...ούτε το εστιακό μήκος αλλάζει ούτε το εύρος του διαφράγματος ενός φακού, ανεξάρτητα σε τι σώμα το κουμπώσουμε...
Αυτό όμως που αλλάζει και ήθελα να γνωρίζει ο φίλος μας είναι το πόσο μεγαλύτερο θα δούμε το αντικείμενό μας στο σκόπευτρό μας....ή και στην εκτύπωση μιας φωτογραφίας διαστάσεων για παράδειγμα 10x15 με τον ίδιο φακό αλλα διαφορετικά σώματα aps-c/ff!
Κάτσε τώρα να το πάρω αλλιώς...ουφ....
Λοιπόν εάν πάρεις τον φακό που αναφέρεις Canon EF 2,0/35 και τον χρησιμοποιήσεις για παράδειγμα σε μια φιλμάτη eos 650 και σε μια eos 60d και τραβήξεις το ίδιο αντικείμενο απο την ίδια απόσταση και το ίδιο διάφραγμα και πάρεις τις δυο φωτογραφίες και τις τυπώσεις σε ένα εκτυπωτή σε διάσταση π.χ. 10x15, στην φωτογραφία απο την 60d το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο με το να τράβαγες με την φιλμάτη canon και φακό 56mm!!!
Στην ουσία δεν αλλάζει το εστιακό μήκος του φακού μας αλλα το αποτύπωμα που αφήνει ο φακός μας στον μικρότερο αισθητήρα της 60d με αποτέλεσμα να φαίνεται μεγενθυμένο στο σκόπευτρο και στην εκτύπωση της φωτογραφίας.
Αυτό που προσπαθώ τόση ώρα να πω στον φίλο spinthir είναι πως επειδή ο φακός Canon EF 2,0/35 που θέλει να πάρει είναι κατασκευασμένος για full frame μηχανές το αποτύπωμα που θα αφήνει ο φακός θα είναι μεγαλύτερο απο τον αισθητήρα της δικιάς του μηχανής και συνεπώς το αποτέλεσμα δεν θα έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με τον ευρυγώνιο που επιθυμεί...
Παιδιά δεν ξέρω αν κατάφερα να γίνω κατανοητός και αναφέρομαι κυρίως στον spinthir...προσπάθησα πάντως...
Καληνύχτα σε όλους
Καταγράφηκε
DeeperBlue
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 29 Μάιος 2012, 23:48:33 »

Μπλεκεστε πολυ χωρις λογο νομιζω. Στην 60D ολοι οι φακοι που κουμπωνουν πανε x1.6 γι αντιστοιχια στο ff. Η αντιστοιχια αυτη ομως στην πραξη ειναι αχρηστη γιαυτο που θελει ο spinthir.

Το μονο που χρειαζεσαι ειναι να βαλεις τον 15-85 στο καδρο που θες, να δεις ποσα mm λεει και να παρεις φακο σε κοντινα χιλιοστα ( ασχετα απο το αν ειναι EF-S ή EF ). Τ αναγραφομενα χιλιοστα εχουν πληρη ταυτιση. Αν θες φθηνο ευρυγωνιο φωτεινο για βιντεο θα σου προτινα και τους 24 ή 35 F1.4 της samyang
Καταγράφηκε

J.R.
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 30 Μάιος 2012, 00:36:43 »

σωστές οι παρατηρήσεις, ευχαριστώ,  και διορθώνω:
είμαι επηρεασμένος από τη βιντεοκάμερα sony που χρησιμοποιούσα έως τώρα. Με βάση αυτές  ο standard φακός, (50 για full-frame , ή περίπου 35 για APC-S) ,έχει την έννοια, σχεδόν, του ευρυγώνιου.
Άρα ψάχνω για έναν standard φακό, για λήψη βίντεο, σε εσωτερικούς χώρους  και με χαμηλό φωτισμό, που να συνεργάζεται καλά με την canon 60d.
καμιά ιδέα ρε παιδιά;
spinthir

Κοίταξε εδώ, που έχει μαζεμένους σχεδόν όλους του φακούς για Κάνον. Έχει και αξιολόγηση, που θεωρείται έγκυρη. Αφού έχεις την 60D, θα πολλαπλασιάζεις πάντα με 1.6 ...

Αν σε ενδιαφέρει το βίντεο πιο πολύ, τότε να κοίταγες τους φακούς με σταθεροποίηση. Η Κάνον έβγαλε δυο ευρυγώνιους σταθερούς με IS, που είναι όμως, λόγω σχεδίασης, ακριβοί.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: