Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
29 Αύγουστος 2014, 06:16:38

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ..  (Αναγνώστηκε 1307 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
msan
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« στις: 21 Μάιος 2012, 15:58:52 »

Παιδιά Καλό Μεσημέρι από Σάμο!!!

Σας γνωρίζω ότι μέχρι τώρα δεν είχα σχεδόν  καθόλου χρόνο να ασχοληθώ με την φωτογραφία και με δεδομένο ότι πρόσφατα συνταξιοδοτήθηκα ( τραπ. υπάλληλος ), αποφάσισα να ασχοληθώ με το σε λήθαργο ευρισκόμενο χόμπυ μου και ότι συνεπάγεται αυτό ( Photoshop κλπ ).
Μέχρι τώρα είχα μία Nikon D70S (αγορασμένη προ 6ετίας περίπου) , με ενα NIKKOR 28-80mm σαν φακό.. Ομως δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα μαζί της, παρόλα αυτά ήμουν ( με την επιλογή auto ), υποφερτά ικανοποιημένος με το φωτογραφικό αποτέλεσμα.... Δεν ξέρω όμως μέχρι που μπορεί να βελτιωθεί αυτό, αν ασχοληθώ εκτενέστερα μαζί της..
Επειδή λοιπόν έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα από τότε που αγόρασα την μηχανή σκέπτομαι να αναβαθμίσω αυτή, με την αγορά μιας νέας και έχω καταλήξει στις d7000 kai d700 ( Πάντα σε Nikon .. )
Θα ήμουν υποχρεωμένος αν μου λεγατε αν το φωτογραφικό αποτέλεσμα θα είναι αισθητά καλύτερο σε σχέση με την 70 και να μου σχολιάσετε σε τίτλους τις 2 αυτές μηχανές και ποιά από τις 2 θα προτιμούσατε...
Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Φιλικά
Μανώλης
ΣΑΜΟΣ
Καταγράφηκε
VA
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 21 Μάιος 2012, 16:06:17 »

γιατι αποκλειστικά nikon;
έχετε κάποιο σύστημα με φακούς, φλας κλπ που δε θέλετε να αλλάξετε ή είναι καθαρά θέμα γούστου;
Καταγράφηκε
_keysmith
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Τα μάτια σε πόσα MP "γράφουν"?

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 21 Μάιος 2012, 18:33:41 »

η d700 αντικαθίστατε με την ΠΟΛΥ καλύτερη (και ακριβότερη) Nikon d800. Αν έχεις τα χρήματα πριν βγούμε από το ευρώ πάρ'την. Η D700-800 είναι FF (πλήρους καρέ) και θα χρησιμοποιήσεις καλύτερα παλιούς φακούς (ο ζουμ που έχεις δεν είναι αξιος λογου νομιζω, το λέω για τυχών άλλους). Η d7000 είναι APS-C (μικρότερος αισθητήρας) παίρνει αλλους φακούς (πέρνει και FF, αλλά χάνει το ευρυγώνιο καθώς είναι Χ1.5 crop factor).

Αν ο μόνος σου φακός είναι ο 28-80 δεν σε απασχολεί το FF, μπορείς να ξεκινήσεις με d7000 (ή και μικρότερη/φτηνότερη αλλά με ίδιο αισθητήρα d5100 και σπαστή οθόνη). Για φακό σε αυτές δες τον 18-105vr (ισοδύναμο 28-160mm ΑΝ ήταν FF) που είναι καλός για πρώτος φακός. Έτσι απέφυγε το συνηθισμένο 18-55vr. To vr είναι σταθεροποίηση στο φακό (το λέω γιατί δεν ξέρω πόσα γνωρίζεις, συγνώμη κιολας).

Απλά να ξερεις ότι μεσα στο καλοκαίρι (βαριά φθινόπωρο) μαλλον θα βγούνε ή 5200, 7100 (με 24άρη αισθητήρα) αλλα αυτό πάντα θα γίνεται.. Σήμερα υπάρχει και η 3200 με 24άρη αισθητήρα στα ίδια χρήματα με την d5100 (16mp αισθητήρας).

Συνοψίζω. Θα έλεγα για αρχή μετά από τόσο καιρό να αρχίσεις με την d5100 (έχει και σπαστή οθόνη, άνετο βίντεο) και μετά ΑΝ δείς δεν σου κάνει θα ξέρεις τι θα πάρεις.. Η d7000 δεν έχει ουσιαστικά τίποτα καλύτερο από την d5100 που να αφορά έναν ερασιτέχνη. (πλην των γνωστών, μοτέρ για εστίαση παλιών φακών, σκληρό σώμα, πιο άμεσο χειρισμό, περισσότερα fps κτλ). Φύλαξε τα χρήματά σου για καλύτερο φακό. Η d5100/d7000 είναι APS-C που ταιριάζει καλύτερα στον ερασιτέχνη με φτηνότερους και ελαφρύτερους φακούς από τις FF (d700).  χαιρετάω
Καταγράφηκε

Sony Nex 3n 16-50, Canon EOS 500D 18-200mm IS, 50mm f1.8II, Canon S90, Nokia 808 pureview (Olympus C-770,  Зени́т (Zenit) ET 58mm f:2, Canon EOS 500N 28-80mm, sigma 70-300mm)
Pentzikis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 21 Μάιος 2012, 18:48:02 »

Παιδιά Καλό Μεσημέρι από Σάμο!!!

Μέχρι τώρα είχα μία Nikon D70S (αγορασμένη προ 6ετίας περίπου) , με ενα NIKKOR 28-80mm σαν φακό.. Ομως δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα μαζί της, παρόλα αυτά ήμουν ( με την επιλογή auto ), υποφερτά ικανοποιημένος με το φωτογραφικό αποτέλεσμα.... Δεν ξέρω όμως μέχρι που μπορεί να βελτιωθεί αυτό, αν ασχοληθώ εκτενέστερα μαζί της..
Επειδή λοιπόν έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα από τότε που αγόρασα την μηχανή σκέπτομαι να αναβαθμίσω αυτή, με την αγορά μιας νέας και έχω καταλήξει στις d7000 kai d700 ( Πάντα σε Nikon .. )
Θα ήμουν υποχρεωμένος αν μου λεγατε αν το φωτογραφικό αποτέλεσμα θα είναι αισθητά καλύτερο σε σχέση με την 70 και να μου σχολιάσετε σε τίτλους τις 2 αυτές μηχανές και ποιά από τις 2 θα προτιμούσατε...
Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Φιλικά
Μανώλης
ΣΑΜΟΣ

Πριν αποφασίσετε να προβείτε σε αγορά καινούργιας μηχανής, θα σας πρότεινα να ξεζουμίσετε τις δυνατότητες της υπάρχουσας ξεφεύγιντας σιγά-σιγά από το auto και εξερευνώντας πιό δημιουργικους τρόπους λήψης.
Δεν είμαι καθόλου βέβαιος, αν και νομίζω ότι σίγουρα άλλοι γνωρίζουν καλύτερα, ότι το αποτέλεσμα μιας 7000 η μιας 700 θα είναι πολύ διαφορετικό στο auto από την μηχανή που ήδη έχετε.

Από την άλλη αντιλαμβάνομαι, εφ' άπαξ είναι αυτό, ένα δωράκι στον εαυτό σας το δικαιούστε. Επιμένω όμως πως η δημιουργικότερη ενασχόληση με τον υπάρχοντα εξοπλισμό σας είναι αυτή που θα σας υποδείξει το επόμενο βήμα
Καταγράφηκε
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 21 Μάιος 2012, 18:51:06 »

Αν τη D70s την είχατε χρησιμοποιήσει μόνο σε Auto mode, τότε σημαίνει ότι έχετε πολλά ακόμη να ανακαλύψετε γύρω από αυτήν, τα οποία και θα επηρρεάσουν θετικά τις φωτογραφίες σας. Η μετάβαση σε κάποιο από τα μοντέλα που αναφέρετε, δεν αρκεί για να βγάζετε καλύτερες φωτογραφίες. Η άποψη μου είναι να αξιοποιήσετε την μηχανή σας, να μάθετε τις υπόλοιπες λειτουργίες και το πως αυτές συνδράμουν δημιουργικά, στη συνέχεια να επενδύσετε σε φακούς που ενδεχωμένα θα σας χρειαστούν και μετά να προχωρήσετε σε αλλαγή σώματος. Η D70s είναι ακόμη αξιόμαχη και ικανή να βγάλει πολύ όμορφα πράγματα.  χαιρετάω
Καταγράφηκε

Kάπου μεταξύ 28 - 35mm... θα το βρω!
cacau
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 21 Μάιος 2012, 20:30:47 »

Το να έχει κανείς μια οποιαδήποτε DSLR και να την δουλεύει αποκλειστικά στο auto, είναι σαν να έχει ένα υπεραυτοκίνητο για να πηγαίνει για ψώνια στο supermarket της γειτονιάς...  Πέρα από τα κλισέ, πριν αγοράσετε οτιδήποτε άλλο, προσπαθήστε να διαβάσετε λίγη θεωρία και παράλληλα να την εφαρμόσετε στην πράξη. Η μηχανή που έχετε είναι πολύ καλό εργαλείο μάθησης. Όταν νοιώσετε ότι δεν σας ικανοποιεί πλέον - για κάποιο συγκεκριμένο λόγο (-ους), τότε μπορείτε να προχωρήσετε σε αγορά της επόμενης. Ένα καλό δωρεάν e-book θα βρείτε εδώ : http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/index.html  και για πιο γρήγορο ξεκίνημα μπορείτε να δείτε τα σχετικά άρθρα του dp.gr εδώ http://www.dpgr.gr/index.php?page=articles#3
Καταγράφηκε
ikom
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 21 Μάιος 2012, 22:55:44 »

Όλοι οι παραπάνω σωστά και για εμένα παρατήρησαν ότι η αγορά μια καινούριας μηχανής χωρίς να έχει κανείς πλήρως εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες της υπάρχουσας, δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.

Ένας φίλος όμως επίσης σωστά παρατήρησε ότι δικαιούστε ένα δώρο σε αυτή τη φάση, το οποίο δεν το βρίσκω κακό να αποτελέσει και μια επιπλέον αφορμή για να ασχοληθείτε παραπάνω με τη φωτογραφία.

Οπότε μια άλλη επιλογή θα ήταν να αγοράσετε κάποιον καλό φακό και που τώρα θα αναβαθμίσει τη φωτογραφική εμπειρία, αλλά και αν γίνει σωστή αγορά θα μπορεί να συνδυαστεί αργότερα με ένα πιο εξελιγμένο σύστημα.
Καταγράφηκε

http://photoexplore.gr/ - Nikon D7000 - Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G - 24mm f/2.8D - 35mm f/1.8G - 50mm f/1.8D - Marumi DHG Super Circular Polarizer
huskyknout
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 22 Μάιος 2012, 01:00:31 »

Η D70 ειναι στην κατηγορια των μηχανων που πολλοι δεν τις εχουν αποχωριστει ακομα ακομα και αν η τεχνολογια της εχει ξεπεραστει κατα πολυ.Για πολυ ωραιες φωτογραφιες το μυστικο ειναι ο φακος. Αρα αναλογα με το το κυριαρχο ειδος φωτογραφισης(πουλια, macro, πορτραιτα, σπορ, δρομου κλπ) που θελει κανεις να κανει παιρνει τον αντιστοιχο φακο και εξειδικευεται.

Αν ομως ηταν να διαλεγα εγω μια απο τις δυο μηχανες η D700 θα ηταν ασυζητητη η επιλογη μου.
Καταγράφηκε

Canon 5D grip, Canon 28 F2.8, Canon 50 F1.4, Canon 100 F2.8 Macro, J135 F4, Nissin 866ii, Nissin 622ii, Canon 430 EXII.

Nikon D600 grip, Tamron 28-75 F2.8, Tamron 17-35 F2.8-F4, Nikon 28 F1.8G, Nikon 35 F1.8G, Nikon 50 F1.8D, Nikon 85 F1.8G, Metz 48.

Nikon FM, Tokina 28-70, Nikon 50 Ai Pancake

Sony Nex F3 kit

Olympus SP801 UZ
msan
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 22 Μάιος 2012, 08:00:52 »

Παιδιά ειλικρινά δεν έχω στην κυριολεξία λόγια να σας ευχαριστήσω για το ζεστό και ανθρώπινο ενδιαφέρον σας προς το πρόσωπό μου!!
Τα σκέφτηκα όλα τα πιο πάνω, όπως και την υποδειξη για αγορά σ΄αυτή την φάση ενός ή περισσοτέρων φακών στην υπάρχουσα και αποφάσισα τελικά να παραμείνω  σ΄αυτήν .\
Τα τελευταία ερωτήματα τώρα...
1. Για να ξεφύγω από την επιλογή auto, θα πρέπει να μελετήσω το συνοδευτικό εγχειρίδιο της μηχανής αναμφισβήτητα, ή θα πρέπει να μου υποδείξετε και κάτι άλλο? ( Από τεχνικές φωτογράφισης, όπως θα έχετε καταλάβει, είμαι εντελώς άσχετος... !!!).
2. Με ενδιαφέρει το πορτραίτο, το τοπίο ακόμα και το macro.. Ποιές είναι οι έξυπνες λύσεις σε φακούς, με την ονοματολογία τους,  διατηρώντας βέβαια την ποιότητα στην φωτογραφία, για την υπάρχουσα μηχανή μου? ¨Οταν λέω έξυπνες λύσεις εννοώ και από άποψη κόστους, αλλά και άποψης προοπτικής κύρια χρησιμοποίησής τους σε άλλο σώμα μηχανής μελλοντικά...

Για άλλη  μια φορά σας ευχαριστώ θερμά μέσα από την καρδιά μου!!!!

Με ιδιαίτερη εκτίμηση

Μανώλης
Σάμος

Καταγράφηκε
npap
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 22 Μάιος 2012, 09:11:28 »

Καλημέρα και από εμένα.

1. Για να ξεφύγω απο το "autο" διάβασα πολλές φορές και προσεκτικά τα άρθρα του Dpgr.gr τα οποία είναι εξαιρετικά και θα με βοήθησαν πολύ. Επίσης κυνήγησα διάφορα σεμινάρια φωτογραφίας. Φυσικά και έμαθα την μηχανή μου με κλειστά μάτια.
Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο, "δουλεύει".

Φιλικά,
Νίκος Π.
Καταγράφηκε
Nick_The_Greek
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 22 Μάιος 2012, 09:25:51 »

Παιδιά ειλικρινά δεν έχω στην κυριολεξία λόγια να σας ευχαριστήσω για το ζεστό και ανθρώπινο ενδιαφέρον σας προς το πρόσωπό μου!!
Τα σκέφτηκα όλα τα πιο πάνω, όπως και την υποδειξη για αγορά σ΄αυτή την φάση ενός ή περισσοτέρων φακών στην υπάρχουσα και αποφάσισα τελικά να παραμείνω  σ΄αυτήν .\
Τα τελευταία ερωτήματα τώρα...
1. Για να ξεφύγω από την επιλογή auto, θα πρέπει να μελετήσω το συνοδευτικό εγχειρίδιο της μηχανής αναμφισβήτητα, ή θα πρέπει να μου υποδείξετε και κάτι άλλο? ( Από τεχνικές φωτογράφισης, όπως θα έχετε καταλάβει, είμαι εντελώς άσχετος... !!!).
2. Με ενδιαφέρει το πορτραίτο, το τοπίο ακόμα και το macro.. Ποιές είναι οι έξυπνες λύσεις σε φακούς, με την ονοματολογία τους,  διατηρώντας βέβαια την ποιότητα στην φωτογραφία, για την υπάρχουσα μηχανή μου? ¨Οταν λέω έξυπνες λύσεις εννοώ και από άποψη κόστους, αλλά και άποψης προοπτικής κύρια χρησιμοποίησής τους σε άλλο σώμα μηχανής μελλοντικά...

Για άλλη  μια φορά σας ευχαριστώ θερμά μέσα από την καρδιά μου!!!!

Με ιδιαίτερη εκτίμηση

Μανώλης
Σάμος

Καλημέρα και από μένα.

Προτείνω φίλε μου να αγοράσεις ορισμένα Βιβλία που αναφέρονται στις τεχνικές φωτογράφισης και γενικά στην τέχνη της φωτογραφίας.

Καταγράφηκε
msan
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 22 Μάιος 2012, 21:18:39 »

Παιδιά Καλησπέρα και πάλι!...
Επειδή μέρχι τώρα δεν απαντήθηκε το ερώτημα για τους φακούς, γι' αυτό το επαναφέρω με την θερμή παράκλησηή μου, να τυχω κάποιας απάντησης...

Ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά...

Μανώλης

ΣΑΜΟΣ
Καταγράφηκε
ΧάρηςΤ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 22 Μάιος 2012, 23:11:03 »

Επειδή μέρχι τώρα δεν απαντήθηκε το ερώτημα για τους φακούς, γι' αυτό το επαναφέρω με την θερμή παράκλησηή μου, να τυχω κάποιας απάντησης...

Μανώλης

ΣΑΜΟΣ

Τον 28-80 τον δούλεψα αρκετά στην D80 και τον δουλεύω πλέον και σε D700 με εξαιρετικά αποτελέσματα. Για πολλούς ο φακός αυτός μπορεί να θεωρείται παλιός, ξεπερασμένος ή και άχρηστος. Εξετάζοντάς τον πιο προσεκτικά διαπιστώνεις ότι είναι ιδιαίτερα οξύς και έχει μηδαμινές παραμορφώσεις.
 Ένας nikon 50 1.8 είναι πολύ καλή και οικονομική λύση για πορτραίτο στην 70 και γενική χρήση στην 700. Για macro πολύ καλός και οικονομικός είναι ο tamron 90 2.8 και ακριβότερος ο nikon 105 2.8 που αξιοποιούνται εξαιρετικά και ως σταθεροί τηλεφακοί. Τέλος για γενική χρήση και τοπίο θα μπορούσες να ξεκινήσεις ακόμα και με τον nikon 18-55VR ή  18-105 που είναι ιδιαίτερα οικονομικοί και εύχρηστοι φακοί.
 Εφόσον εξοικειωθείς με τη μηχανή και με βασικές τεχνικές υπάρχουν ιδιαίτερα ποιοτικές επιλογές σε πολύ ακριβότερους φακούς για τοπίο ή πορτραίτο κλπ.
Όλοι οι προαναφερόμονοι φακοί εκτός του 18-55 και 18-105 χρησιμοποιούνται άριστα και σε μια full frame  μηχανή όπως η D700.
Στη θέση σου θα αγόραζα πρώτα τον 18-105, στη συνέχεια τον 50 και εφόσον μάθαινα τις βασικές λειτουργίες και τεχνικές θα περνούσα σε macro και ακριβότερους zoom επιλέγοντάς τους με γνώμονα να τους κρατήσω για οποιοδήποτε σώμα επιλέξω μελλοντικά.
Καταγράφηκε
thetdoc
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 23 Μάιος 2012, 17:27:43 »

Καλησπέρα και από μένα!
Ένας ακόμα αδαής που θέλει βοήθεια.....σκεφτομαι να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη που να μου επιτρεπει να βγαζω καλης ποιοτητας φωτογραφιες απο πολυ κοντινη αποσταση.συνεπως να εχει καλο μακρο φακο..τη θελω περισσοτερο για επαγγελματικούς λόγους.δε θελω να δωσω πολλα χρηματα για να παρω μια επαγγελματικη μηχανη, θελω μια compact μηχανη που να εχει ομως αυτο το χαρακτηριστικο με το μακρο. απο εκει και περα να ειναι και μια καλη μηχανη για προσωπικη-γενικη χρηση.το ποσο που ειμαι διατεθειμενος να δωσω ειναι περίπου 200 ευρω.καμια ιδεα??
Τη γνωμη εχετε για την panasonic DMC TZ20?H την sony H90?
Καταγράφηκε
ikom
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 23 Μάιος 2012, 22:54:16 »

Μανώλης

ΣΑΜΟΣ

Τον 28-80 τον δούλεψα αρκετά στην D80 και τον δουλεύω πλέον και σε D700 με εξαιρετικά αποτελέσματα. Για πολλούς ο φακός αυτός μπορεί να θεωρείται παλιός, ξεπερασμένος ή και άχρηστος. Εξετάζοντάς τον πιο προσεκτικά διαπιστώνεις ότι είναι ιδιαίτερα οξύς και έχει μηδαμινές παραμορφώσεις.
 Ένας nikon 50 1.8 είναι πολύ καλή και οικονομική λύση για πορτραίτο στην 70 και γενική χρήση στην 700. Για macro πολύ καλός και οικονομικός είναι ο tamron 90 2.8 και ακριβότερος ο nikon 105 2.8 που αξιοποιούνται εξαιρετικά και ως σταθεροί τηλεφακοί. Τέλος για γενική χρήση και τοπίο θα μπορούσες να ξεκινήσεις ακόμα και με τον nikon 18-55VR ή  18-105 που είναι ιδιαίτερα οικονομικοί και εύχρηστοι φακοί.
 Εφόσον εξοικειωθείς με τη μηχανή και με βασικές τεχνικές υπάρχουν ιδιαίτερα ποιοτικές επιλογές σε πολύ ακριβότερους φακούς για τοπίο ή πορτραίτο κλπ.
Όλοι οι προαναφερόμονοι φακοί εκτός του 18-55 και 18-105 χρησιμοποιούνται άριστα και σε μια full frame  μηχανή όπως η D700.
Στη θέση σου θα αγόραζα πρώτα τον 18-105, στη συνέχεια τον 50 και εφόσον μάθαινα τις βασικές λειτουργίες και τεχνικές θα περνούσα σε macro και ακριβότερους zoom επιλέγοντάς τους με γνώμονα να τους κρατήσω για οποιοδήποτε σώμα επιλέξω μελλοντικά.

Στους παραπάνω απλά θα πρόσθετα και τον 35mm f/1,8G που είναι σε καλή τιμή, καλή ποιότητα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αρκετές περιπτώσεις (βασικά εγώ αυτόν χρησιμοποιώ). Είναι βέβαια κυρίως για DX σώματα, αλλά έχω διαβάσει στο forum να τον χρησιμοποιούν και σε FF.
Καταγράφηκε

http://photoexplore.gr/ - Nikon D7000 - Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G - 24mm f/2.8D - 35mm f/1.8G - 50mm f/1.8D - Marumi DHG Super Circular Polarizer
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: