Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
18 Απρίλιος 2014, 08:44:22

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 [3] 4 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: ΣΟΚ με τον αισθητηρα μου !  (Αναγνώστηκε 2856 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zanxion
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

... the faculty of imagination ...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 06 Μάιος 2012, 20:33:51 »

Πως επηρεάζει το διαφραγμα την οξύτητα με την οποία εμφανίζεται η σκόνη/βρωμιά στις φωτογραφίες όταν αυτή βρίσκεται επάνω στον αισθητήρα?

Οταν πρόκειται για σκόνη που είναι μπροστά ή στα μπροστινά κρύσταλα ενός φακού νομίζω το καταλαβαίνω.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1031&message=27282245

Αυτή η εξήγηση είναι σωστή?

Ναι, στα μικρά διαφράγματα οι ακτίνες φωτός πεύτουν σχεδόν μετωπικά πάνω στα στίγματα μ' αποτέλεσμα η "σκιά" τους να σκεπάζει τ' αντίστοιχα πίξελ πάνω στον αισθητήρα. Στα μεγάλα διαφράγματα η περίθλαση του φωτός γύρω από τα στίγματα αμβλύνει το φαινόμενο.
Καταγράφηκε

http://photographiagr.wordpress.com/
Ελάτε να με βρείτε στο Flickr
zanxion
Αποσυνδεδεμένος

... the faculty of imagination ...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 06 Μάιος 2012, 20:36:10 »

Το ιδιο θεμα ειχα και εγω. Χωρις να αλλαξω ποτε φακο ειχα σημαδια....... πολλα (15-20). Και μαλιστα εκαναν την εμφανιση τους απο f 7-8 Ο μηχανισμος καθαρισμου της μηχανης εννοειτε δεν εκανε τιποτα. Eχει συζητηθει πολυ στο εξωτερικο.

Tην πηγα για καθαρισμο και μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια. Ενω φιλοι που αλλαζουν φακους στο δρομο ΣΥΝΕΧΕΙΑ δεν ειχαν προβλημα (το τσεκαρα ο ιδιος, εβρισκα το πολυ 2-3 σημαδια χωρις να εχουν καθαριστει ποτε).

Τελικα αποφασισα οτι δεν θα ασχοληθω, θα την πηγαινω για καθαρισμο καθε 4-5 μηνες και θα σβηνω τα σημαδια στο lightroom.

Αν είναι συνεχώς στα ίδια σημεία η σκόνη μπορείς με κάποια dust mapping λειτουργία να βελτιώσεις τη κατάσταση στη μηχανή προκειμένου να ελαττώσεις το post processing.
Καταγράφηκε

http://photographiagr.wordpress.com/
Ελάτε να με βρείτε στο Flickr
kotsos4u
Αποσυνδεδεμένος

Dpgr - Ο παράδεισος του φωτογράφου

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 07 Μάιος 2012, 12:42:07 »

Λοιπον απο οτι φαινεται βρισκω ολοενα και περισσοτερα "νεα" σχετικα με τη διαδικασια καθαρισμου.. Αρχικα θελω να σας δειξω καποιες φωτογραφιες τις οποιες τραβηξε ο υπαλληλος του καταστηματος με το που πηγα τη μηχανη εκει , με δικο τους φακο.

Αυτη ειναι η αρχικη φωτογραφια που ανακαλυψα πως υπηρχε καποιο θεμα στον αισθητηρα :

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως ενω οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες με διαφορα λιγων μονο λεπτων αν οχι δευτερολεπτων αυτο το περιεργο "σημαδι" που δεν ξερω τι ακριβως ειναι εχει μετακινηθει. Τι μπορει να συμβαινει ; Ακομη , διαβασα σε διαφορα φορουμ , ενα πολυ μεγαλο ποσοστο κατοχων της 7000 να αναφερει πως σε μολις λιγες βδομαδες-μηνες απο την αγορα εμφανιστηκαν στιγματα μηχανικου λαδιου , της μηχανης τα οποια επεσαν πανω στο φιλτρο του αισθητηρα . Εχω μια υπονοια πως μπορει οντως και σε μενα να συνεβει αυτο ..  Οριστε ενα απο τα πολλα θεματα σχετικα με τα παραπανω http://www.flickr.com/photos/imagined_horizons/5795633705/ . Πολλοι , τελος , ανεφεραν πως η μηχανη τους αντικατασταθηκε.

***** Υπαρχει περιπτωση αντικαταστασης μηχανης ; Μπορω να το απαιτησω ;
« Τελευταία τροποποίηση: 07 Μάιος 2012, 12:44:07 από kotsos4u » Καταγράφηκε

Κώστας
voudass
Αποσυνδεδεμένος

project builder

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 07 Μάιος 2012, 13:41:33 »

η 2η είναι με f4.5, γι'αυτό και φαίνεται μόνο στην 1η που είναι με f22...

βρώμα/σκόνη μοιάζει να είναι και όχι λάδι στην περίπτωσή σου...

δε στην καθάρισαν?
Καταγράφηκε

Nikon D800e, Tokina 16-28mm f2.8, Sigma 35mm f1.4, Nikkor 85mm f1.8, Sigma 150mm f2.8 macro, Samyang 8mm fisheye.
chrisb
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 07 Μάιος 2012, 14:26:39 »

Aντικατασταση δυστυχως δεν παιζει. Θα σου πουν τα ιδια που ειπαν και μενα. Ειναι σκονη, ειναι φυσιολογικο κτλ.

Μιλησα με γνωστη που φωτογραφιζει σε γαμους και μου ειπε οτι δεν εχει προβλημα. Αντε να εχει 2-3 σημαδια. Οταν το ειπα αυτο στον δαμκαλιδη μου ειπε οτι οι επαγγελματιες πανε τις μηχανες τους για καθαρισμο καθε βδομαδα!!!!
Καταγράφηκε

Nikon D7000
-Tamron 17-50 f2.8
-Nikkor 50mm f1.4D
-Tokina 11-16 f2.8
-SB-700
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #35 στις: 07 Μάιος 2012, 16:06:09 »

Λοιπον απο οτι φαινεται βρισκω ολοενα και περισσοτερα "νεα" σχετικα με τη διαδικασια καθαρισμου.. Αρχικα θελω να σας δειξω καποιες φωτογραφιες τις οποιες τραβηξε ο υπαλληλος του καταστηματος με το που πηγα τη μηχανη εκει , με δικο τους φακο.

.....
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως ενω οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες με διαφορα λιγων μονο λεπτων αν οχι δευτερολεπτων αυτο το περιεργο "σημαδι" που δεν ξερω τι ακριβως ειναι εχει μετακινηθει. Τι μπορει να συμβαινει ; ...

Αμάν βρε Κώστα. Ασε που ο υπάλληλος δεν ξέρει να τραβήξει φωτογραφία για στίγματα και σκόνη, τα "περίεργα" σημάδια  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο δεν είναι τίποτα περισσότερο απο κουτιά διανομής ηλεκτρικών καλωδίων  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Παράθεση
***** Υπαρχει περιπτωση αντικαταστασης μηχανης ; Μπορω να το απαιτησω ;

Ούτε να το διανοηθείς, η μηχανή δεν έχει τίποτα, όλα είναι δικές σου παρεξηγήσεις, εμμονές και άγνοια. Ούτε λάδι υπάρχει ούτε τίποτα.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
kotsos4u
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #36 στις: 07 Μάιος 2012, 16:27:16 »

Συγνωμη για την αναστατωση ! Απλα εχω αγχωθει και εγω.. Αναμενουμε μεχρι αυριο - μεθαυριο να δουμε τα αποτελεσματα...

Δημητρη πραγματικα ειχες δικιο   Shocked  Shocked ! Δεν πιστευω οτι ηταν θεμα αγνοιας αλλα απροσεξιας.. Στον πανικο δε το προσεξα !
« Τελευταία τροποποίηση: 07 Μάιος 2012, 16:28:55 από kotsos4u » Καταγράφηκε

Κώστας
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #37 στις: 07 Μάιος 2012, 16:41:37 »

Συγνωμη για την αναστατωση ! Απλα εχω αγχωθει και εγω.. Αναμενουμε μεχρι αυριο - μεθαυριο να δουμε τα αποτελεσματα...

Δημητρη πραγματικα ειχες δικιο   Shocked  Shocked ! Δεν πιστευω οτι ηταν θεμα αγνοιας αλλα απροσεξιας.. Στον πανικο δε το προσεξα !

Κώστα, μην αγχώνεσαι. Βλέπεις τι κάνει το άγχος και ο πανικός. ΔΕν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο που μπορεί να υπάρχει αν τα μαύρα χοντρά σημάδια είναι επικαθήματα στον αισθητήρα, είναι το lens pen να έβγαλε σκουπίδια που έχουν τώρα διασπαρεί στην κοιλότητα και επαναβρωμίζουν τον αισθητήρα. Αν λοιπόν πας για καθαρισμό επαγγελματικό (πολύ αμφιβάλλω και για το κατα πόσο οι λεγόμενοι επαγγελματικοί, αξίζουν τον τίτλο) να ζητήσεις να αναροφήσουν και την σκόνη απο την κοιλότητα. Κανονικά ένας επαγγελματίας πρέπει να έχει και μικρο βάκουμ για αναρρόφηση. Δεν τολμώ βέβαια να συστήσω την δική μου περοσέγγιση με την σκούπα γιατί κάτι λίγο να μην καταλάβει κανείς ή να κάνει χοντροχεριά, θα καταλήξει με τον καθρέφτη, το θαμπόγιαλλο και τον αισθητήρα μέσα στη σακούλα της ηλεκτρικής σκούπας  Embarassed
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
pazo
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

«...»

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #38 στις: 07 Μάιος 2012, 19:12:20 »

....................... Δεν τολμώ βέβαια να συστήσω την δική μου περοσέγγιση με την σκούπα γιατί κάτι λίγο να μην καταλάβει κανείς ή να κάνει χοντροχεριά, θα καταλήξει με τον καθρέφτη, το θαμπόγιαλλο και τον αισθητήρα μέσα στη σακούλα της ηλεκτρικής σκούπας  Embarassed

Χε χε ... προσαρμόζεις κι ένα φακό στην άλλη άκρη της φυσούνας της σκούπας κι έχεις το τέλειο σύστημα μακροφωτογάφησης!  Grin  Grin  Grin

(sorry για το off topic, αλλά δεν κρατήθηκα)
Καταγράφηκε
faros
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #39 στις: 07 Μάιος 2012, 19:15:14 »

H nikon D90 που έχω έχει κάποια σημάδια στον αισθητήρα της από την κατασκευή της, μάλλον λάδια, ενώ από κάποιους είχε γίνει και θέμα στο φορουμ. Δεν τα έχω καθαρίσει, το πρόβλημα όμως είναι μικρό και φαίνεται από f 18 και πάνω , δεν είνα κάτι τραγικό!!
Καταγράφηκε

NIKON D90, NIKON D800,  NIKON AF-S DX NIKKOR 18-105mm, NIKON AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G, NIKON AF-S NIKKOR 50mm f/1.8 G, TOKINA AT-X 11-16MM F2,8 PRO DX AF, NIKON SB 900, NIKON D80, NIKON 18-55mm,
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #40 στις: 07 Μάιος 2012, 19:33:24 »

H nikon D90 που έχω έχει κάποια σημάδια στον αισθητήρα της από την κατασκευή της, μάλλον λάδια, ενώ από κάποιους είχε γίνει και θέμα στο φορουμ. Δεν τα έχω καθαρίσει, το πρόβλημα όμως είναι μικρό και φαίνεται από f 18 και πάνω , δεν είνα κάτι τραγικό!!

Αυτή η ιστορία με τα λάδια έχει γίνει καραμέλα. Οχι δεν είναι λάδια. Αν ήταν θα ήταν λεκέδες εμφανείς και με ανοιχτά διαφράγματα γιατί θα είχαν έκταση μεγαλύτερη και θα ήταν αχνοί. Αυτό που βλέπεις είναι σκόνη που επικάθησε επικαλυμμένη με υγρασία και έτσι κόλλησε και δεν φεύγει με κραδασμό ή φύσημα
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
faros
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #41 στις: 07 Μάιος 2012, 19:40:33 »

Α μπορεί, γιατί δεν το έψαξα ξανά μετά και μου είχε μείνει στο μυαλό από μια συζήτηση στο forum. Αν θυμάμαι καλά τα στίγματα αυτά προϋπήρχαν της αγοράς, πιθανόν από την κατασκευή στο εργοστάσιο, νομίζω ότι αυτό είχε ειπωθεί.
Καταγράφηκε

NIKON D90, NIKON D800,  NIKON AF-S DX NIKKOR 18-105mm, NIKON AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G, NIKON AF-S NIKKOR 50mm f/1.8 G, TOKINA AT-X 11-16MM F2,8 PRO DX AF, NIKON SB 900, NIKON D80, NIKON 18-55mm,
kotsos4u
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #42 στις: 11 Μάιος 2012, 23:12:56 »

Μετα απο λιγο καιρο σας γραφω την εμπειρια μου.. Λοιπον , εν ολιγοις , η μηχανη μου πηγε για δευτερο καθαρισμο ο οποιος εγινε δωρεαν και ειχα πολυ καλυτερα αποτελεσματα. Καταλαβα οπως μου ειπατε πως το καλυτερο καθαρισμο θα τον κανω μονος. Σχεδιαζω να παρω ενα κιτακι σε λιγο καιρο.. Τωρα εχει μεινει ενα σημαδι μονο το οποιο ειναι στα αριστερα της εικονας. Το θετικο ειναι οτι εχω τη μηχανη στα χερια μου , αλλα η ταλαιπωρια που περασα ηταν μεγαλη , καθως και το αγχος μου.
Καταγράφηκε

Κώστας
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #43 στις: 12 Μάιος 2012, 12:16:04 »

Α μπορεί, γιατί δεν το έψαξα ξανά μετά και μου είχε μείνει στο μυαλό από μια συζήτηση στο forum. Αν θυμάμαι καλά τα στίγματα αυτά προϋπήρχαν της αγοράς, πιθανόν από την κατασκευή στο εργοστάσιο, νομίζω ότι αυτό είχε ειπωθεί.

Αυτό είχε ειπωθεί για την Κ5. Ποτέ δεν υπήρξε αναφορά αξιόπιστη για Νικον. Υπήρξε αναφορά οτι εμφανίστηκαν στίγματα μετά απο κάποια χρήση και έγινε υπόθεση οτι μπορεί να είναι σταγονίδια απο υπερβολή λιπαντικού (αν υποθέσουμε οτι υπάρχει λιπαντικό, πράγμα αμφίβολο) σε μηχανισμό του καθρέφτη ή του κλείστρου.

Αυτού του είδους οι αναφορές, είναι πολύ δύσκολο να εκτιμηθούν αν είναι αξιόπιστες. Η γνώμη που έχω σχηματίσει είναι οτι σπάνια είναι σωστές και συνήθως οφείλονται σε φόβο, άγνοια και υπερβολή αλλα μερικές φορές και σε κακό χειρισμό.

Πχ αν πάει κάποιος και τραβήξει "Ακρόπολις" μέσα στο χώμα και την πούδρα με ένα φακό 55-200 που δεν έχει σοβαρές τσιμούχες, στο τέλος μέσα στη μηχανή και στον φακό θα σχηματιστεί στρώμα σκόνης καθώς ο φακός στην εστίαση και στο ζουμ αναπνέει και συνεχώς ανταλλάσσει αέρα με το περιβάλλον του. Αλλα και οι καλοί οι μονωμένοι φακοί με IF (εσωτερική εστίαση), αν αναπνέουν στο ζουμ κάποια στιγμή θα μπουκώσουν οι τσιμούχες αν γίνεται συνεχής χρήση ζουμ σε τέτοιο περιβάλλον. Γι αυτό οι γνωρίζοντες, αν αναγκαστούν να βρεθούν σε τέτοιο περιβάλλον, αποφεύγουν το συχνό ζουμάρισμα.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
kotsos4u
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #44 στις: 13 Μάιος 2012, 00:38:57 »

Εδω και μια βδομαδα συνεχομενα φωτογραφιζω ουρανους ... Το τι ουρανο εχω τραβηξει δε λεγεται ! Το τελικο συμπερασμα ειναι αυτο : Μετα απο 2 καθαρισμους , και μετα απο ενα καθαρισμο που εκανα με sensor swabs της visible dust και το υγρο της , τα αποτελεσματα ειναι αυτα. Εχουν μεινει γυρω στα 5 σημαδια (τα οποια επιμενουν μετα απο το 2 καθαρισμο να μη φευγουν , ακομα και μετα το καθαρισμο με τα swabs) , 1 εντονο και τα αλλα εντοπιζονται με αρκετο ψαξιμο , που φαινονται απο f 16 και πανω. Σημερα μαλιστα δοκιμασαμε τη μηχανη σε στουντιο οπου με f8 s 125 και iso 100 φωτογραφισαμε το απολυτο λευκο. Δε φαινοταν σημαδι.  Εκει που φαινονται ολα ειναι οταν κλεινω τον Sigma 10-20 στα 20mm και f 32. Τι λετε ρε παιδια να κανω; Να το αφησω ετσι και να μην ασχολειθω ; Η να το ψαξω μεχρι να ειναι απολυτα καθαρος ο αισθητηρας ; Αξιζει να δωσω για 1 μηνα τη μηχανη σε Δαμκαλιδη κλπ ;
Καταγράφηκε

Κώστας
Σελίδες: 1 2 [3] 4 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: