Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
31 Ιούλιος 2014, 06:21:16

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 [2] 3 4 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: ΣΟΚ με τον αισθητηρα μου !  (Αναγνώστηκε 2980 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Pentzikis
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 05 Μάιος 2012, 01:05:24 »

Οι 2 εργασιμες μερες ειναι ο φυσιολογικος χρονος για τον καθαρισμο ;

Ούτε 2 εργάσιμες ώρες δεν χρειάζονται.

Όπως εξηγεί και ο Diol παραπάνω, την φυσάς κατ' αρχήν με τον αισθητήρα να κυττάει προς τα κάτω χρησιμοποιώντας ένα πουάρ. Άν δεν έχεις εύκαιρο, παίρνεις ένα κλύσμα από το πλησιέστερο φαρμακείο. Δοκιμάζεις. Αν έχουν μείνει υπόλείμματα βρωμιάς, ξαναφυσάς. Αν μετά από αρκετές προσπάθειες δεις ότι δεν αλλάζει τίποτα πλέον, τότε πας για καθάρισμα με σπάτουλα. Στεγνό η υγρό
Το  καθάρισμα με σπάτουλα τόσο το στεγνό όσο και το υγρό είναι μία ολιγόλεπτη διαδικασία.
Καταγράφηκε
kotsos4u
Αποσυνδεδεμένος

Dpgr - Ο παράδεισος του φωτογράφου

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 05 Μάιος 2012, 01:07:20 »

Η επιφάνεια του αισθητήρα δεν τραυματίζεται τόσο εύκολα όσο νομίζουμε. Απλά πρέπει να χρησιμοποιείται η ενδεδειγμένη μέθοδος καθαρισμού. Ακόμη και υγρό καθαρισμού μπορείς να βάλεις επάνω του αρκεί να είναι ειδικό για την δουλειά γι αυτή και στη σωστή ποσότητα. Κατά πάσα πιθανότητα ο αισθητήρας σου θα γίνει σαν καινούργιος.

Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να εχει παθει καποια μεγαλυτερη ζημια ; Ή , τι μπορει να παθει ;
Καταγράφηκε

Κώστας
faros
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 05 Μάιος 2012, 01:36:12 »

Η επιφάνεια του αισθητήρα δεν τραυματίζεται τόσο εύκολα όσο νομίζουμε. Απλά πρέπει να χρησιμοποιείται η ενδεδειγμένη μέθοδος καθαρισμού. Ακόμη και υγρό καθαρισμού μπορείς να βάλεις επάνω του αρκεί να είναι ειδικό για την δουλειά γι αυτή και στη σωστή ποσότητα. Κατά πάσα πιθανότητα ο αισθητήρας σου θα γίνει σαν καινούργιος.

Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να εχει παθει καποια μεγαλυτερη ζημια ; Ή , τι μπορει να παθει ;
Μην προκαταβάλεις καταστάσεις, μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρό, το οποίο είναι και το πιο πιθανό. Νομίζω ότι μετά το καθάρισμα θα είναι μια χαρά. Γνώμη μου πάντως να μη δοκιμάσεις μόνος σου.
Καληνύχτα!!
Καταγράφηκε

NIKON D90, NIKON D800,  NIKON AF-S DX NIKKOR 18-105mm, NIKON AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G, NIKON AF-S NIKKOR 50mm f/1.8 G, TOKINA AT-X 11-16MM F2,8 PRO DX AF, NIKON SB 900, NIKON D80, NIKON 18-55mm,
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 05 Μάιος 2012, 02:08:16 »

... Άν δεν έχεις εύκαιρο, παίρνεις ένα κλύσμα από το πλησιέστερο φαρμακείο....

Κλύσμα;;; Με κάνει να δημιουργώ συνειρμούς  Grin Grin Grin

Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να εχει παθει καποια μεγαλυτερη ζημια ;...

Μάλλον ελάχιστες ως ασήμαντες. Μη σκας.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
Pentzikis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 05 Μάιος 2012, 02:24:15 »

Κλύσμα;;; Με κάνει να δημιουργώ συνειρμούς  Grin Grin Grin

Σοβαρέψου... μην νομίσει ο άνθρωπος ότι θα κάνει τη μηχανή του...κλύσμα   Grin  Grin  Grin
Καταγράφηκε
stathis08
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 05 Μάιος 2012, 09:30:56 »

Σπατουλα καθαρισμου με πανακια , αλλα για υγρό ισοπρολυλική αλκοόλη απο το φαρμακίο. Μικρότερο κοστος με καλυτερα αποτελεσματα.
Καταγράφηκε
kotsos4u
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 05 Μάιος 2012, 16:55:36 »

Μολις γυρισα σημερα σπιτι. Μια κολαση περασα.. Και συνεχιζω να την περναω ! Λοιπον , μου εκαναν εξυπηρετηση απο το Κουνιο και μου την εκαναν αυθημερον τον καθαρισμο . 11 την αφησα 1 την πηρα ! Τα αποτελεσματα ; Χειροτερα απο πριν ! Πλεον υπαρχουν και αλλες σκονες , και μαλιστα εμφανιζονται και σκουπιδια στο σκοπευτρο που δεν υπηρχαν πριν !!!! Με το που ειδαν τις παρακατω φωτογραφιες μου την ξαναπηραν πισω -χωρις χρηματα αυτη τη φορα- για επανακαθαρισμο τοσο του αισθητηρα οσο και του σκοπευτρου !  Οριστε οι φωτογραφιες που εβγαλα στο καταστημα αμεσως μολις πηρα τη μηχανη.

Καταγράφηκε

Κώστας
Pentzikis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 05 Μάιος 2012, 18:06:52 »

Μπαρδόν αλλά δεν έχει η μηχανή σου υπερηχητικό καθαρισμό ?
Φαίνονται καθαρά στις φωτογραφίες που παραθέτεις ένα η και δύο έως τρία σκουπίδια που όμως δεν είναι ποτέ στο ίδιο σημείο. Μήπως με ένα τελευταίο φύσημα φύγουν απ' τη μέση ?
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Μάιος 2012, 18:51:03 από Pentzikis » Καταγράφηκε
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 05 Μάιος 2012, 18:26:27 »

Ε όχι και χειρότερο απο πριν.

Να ξέρεις οτι αν έχει γεμίσει η κοιλότητα με σκουπίδια, ο καθαρισμός δεν αποδίδει καλά. Μπορεί να καθαρίσουν τέλεια τον αισθητήρα, αλλα τα σκουπίδια που κυκλοφορούν με τα ρεύματα αέρος που δημιουργεί ο καθρέφτης μετα απο μερικές λήψεις μπορεί να κάνουν πάλι τον αισθητήρα σύσκατο.

Αυτή η περίπτωση απαιτεί ειδικό καθαρισμό με αναρρόφηση σκόνης απο την κοιλότητα. Εγώ το κάνω αυτό με την ηλεκτρική σκούπα και ένα ειδικό κιτ, αλλα θέλει και εξοπλισμό και προσοχή και γνώση γιατί δεν θέλει πολύ να γίνει ζημιά. Η σκούπα είναι η οικιακή Miele η ρυθμιζόμενη που ξεκινάει απο 300W και το κιτ είναι το MicroSet. Με ένα κλαμπ πιάνω το ακροφύσιο του MicoSet ώστε να τραβάει απο πάνω προς τα κάτω, βάζω καινούργια σακούλα και φίλτρα στη σκούπα και την απομακρύνω όσο επιτρέπει ο σωλήνας. Το ακροφύσιο το πλησιάζω τόσο όσο να φτάσει μέχρι την μοντούρα και με την μηχανή άνοιγμα κάτω, την φυσάω με το δυνατό πουάρ. Ετσι όλες οι σκόνες που σηκώνονται απο δω κι απο κει αναρροφώνται και δεν ανακυκώνονται. Αυτό το κάνω και με τον καθρέφτη κάτω και επάνω με ανοιχτό το κλείστρο. Επίσης με το ακροφύσιο στο χέρι και λίγο πιο δυνατά την αναρρόφηση καθαρίζω τους φακούς, ειδικά απο πίσω ώστε αν υπάρχουν μέσα σκόνες να φύγουν και να μην περάσουν με την αναπνοή του φακού στον θάλαμο.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο "υγιής" δείχνει η μηχανή μετά απο αυτον τον ιδιαίτερο καθαρισμό. Αλλα προσοχή. Σε απρόσεκτα χέρια μπορεί να είναι καταστροφικός. Προσοχή, η αναρρόφηση στην κοιλότητα πρέπει να είναι πολύ ελαφριά, απαλή, μην δημιουργηθούν υποπιέσεις σημαντικές που θα κάνουν ζημιά. Ισα να απορροφήσει την σκόνη που ίπταται. Απαλά απαλά.

Μετά απο αυτό, αν χρειαστεί και υγρός καθαρισμός και γίνει, τότε έχει γίνει το πληρέστερο σέρβις καθαρισμού.

Μην ξεχνάτε: Καθαρισμός του αισθητήρα με την κοιλότητα βρώμικη, είναι δώρο άδωρο.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
pazo
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

«...»

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 05 Μάιος 2012, 18:59:27 »

Υπόψη πως, κανένας δεν θα μπορέσει να καθαρίσει τον αισθητήρα σου τόσο καλά, όσο εσύ ο ίδιος. Εκτός ίσως, απ' τον ίδιο τον κατασκευαστή της μηχανής σου.

Εδώ, ισχύει το ίδιο με την εμφάνιση ενός φιλμ. Κανείς δεν πρόκειται να το εμφανίσει καλύτερα από σένα τον ίδιο, αφού βέβαια έχεις μάθει τη σχετική διαδικασία.

Όπως έχεις μάθει να καθαρίζεις τους φακούς σου, τα φίλτρα σου και τη μηχανή σου, έτσι πρέπει να μάθεις να κάνεις κι αυτό. Είναι μια απλή κι εύκολη διαδικασία, με τη προϋπόθεση, να ξέρεις τί κάνεις και να έχεις τα κατάλληλα «εργαλεία» γι' αυτή τη δουλειά.

Να σου δώσω το παράδειγμα ενός κλασικού λάθους που κάνουν κάποιοι που «διατείνονται» πως ξέρουν τη διαδικασία; Αντί να χρησιμοποιήσουν την ειδική επιλογή από το μενού της μηχανής για τον καθαρισμό του αισθητήρα, για ν' ανοίξουν τον φωτοφράχτη, πατάνε το "Β". Έτσι, ο αισθητήρας τίθεται σε λειτουργία, φορτίζεται ηλεκτροστατικά και τραβά τη σκόνη σαν μαγνήτης.

Επίσης, η δική μου εμπειρία λέει: ποτέ μη χρησιμοποιήσεις το blower, αν δεν σκοπεύεις στη συνέχεια να κάνεις υγρό ή στεγνό καθάρισμα με τις ειδικές μπατονέτες. Απλά, θα ανακατέψεις της σκόνη που βρίσκεται στον θάλαμο. Κάποια απ' αυτή θα βγει εκτός (πράγμα που θέλουμε) αλλά, κάποια θα καταλήξει ξανά στην επιφάνεια του αισθητήρα...

Ο δικός μου τρόπος (κι εξοπλισμός), είναι ο εξής:

- Η μηχανή, σ' όλη τη διαδικασία κοιτά προς τα κάτω (σημαντικότατο!)

- Το περιβάλλον που βρίσκομαι είναι, όσο πιο καθαρό γίνεται, από σκόνες. Η καλύτερη περίπτωση είναι μετά από μπάνιο, όπου οι υδρατμοί/υγρασία έχουν μαζέψει τη σκόνη κι έχουν καθαρίσει την ατμόσφαιρα.

- Βγάζω τον φακό και καθαρίζω με το blower, μ' ελαφρές κινήσεις τον θάλαμο του καθρέφτη, με τον φωτοφράχτη κλειστό.

- Επιλέγω από το μενού της μηχανής τον καθαρισμό φωτοφράχτη και κάνω την ίδια διαδικασία στον θάλαμο του αισθητήρα.

- Περνώ τον αισθητήρα μια φορά από τη μια πλευρά προς την άλλη και άλλη μια φορά, αντίστροφα, με ένα sensor swab, το οποίο έχω βρέξει με 2-3 σταγόνες eclipse της Photographic Solutions, ασκώντας ελαφρά πίεση (όχι υπερβολές, αλλά όχι και ...μόλις ν' ακουμπά).

- Περιμένω 2-3 λεπτά ώστε ο αισθητήρας να στεγνώσει (αν και στεγνώνει σχεδόν άμεσα) και αφού φορτίσω στατικά το ειδικό βουρτσάκι arctic butterfly της VisibleDust, περνώ πάλι μια φορά από τη μια πλευρά προς την άλλη κι αντίστροφα, φροντίζοντας ν΄ακουμπώ ΜΟΝΟ τον αισθητήρα, πολύ ελαφρά, ώστε να «τσιμπήσει» ό,τι σκονίτσα έμεινε απ' το υγρό καθάρισμα.

- Κλείνω το κλείστρο, βάζω φακό και ελέγχω. Αν έχει μείνει κάτι, ξαναπερνώ τον αισθητήρα με το arctic butterfly.

Σε διαβεβαιώνω πως μ' αυτή την διαδικασία, η οποία είναι πιο εύκολη απ' ότι ακούγεται, αφού κι εγώ βασανίστηκα σε διάφορα «services» δεξιά κι αριστερά, έχω πεντακάθαρο αισθητήρα. Βέβαια δεν τρελαίνομαι στο καθάρισμα, κάθε τρεις και λίγο. Όταν όμως βρομίσει ενοχλητικά, του δίνω και καταλαβαίνει.  Grin

Ο εξοπλισμός για τον καθαρισμό δεν είναι φτηνός. Έχω όμως ήδη κάνει απόσβεση, αν υπολογίσω πως κάθε καθαρισμός έξω θα μου κόστιζε 30€-40€.

Σημείωση: στη πραγματικότητα, δεν ακουμπάμε τον ίδιο τον αισθητήρα, αλλά το φίλτρο που βρίσκεται πάνω σ' αυτόν, είτε είναι anti aliasing, είτε anti-IR.

Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
kotsos4u
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 06 Μάιος 2012, 01:16:52 »

@Pentzikis Φιλε εννοειται πως δοκιμασα τον καθαρισμο του αισθητηρα απο τη μηχανη αλλα τιποτα.. Επισης οι υπολοιπες 2 φωτογραφιες ειναι απλα μεγεθυνση της 1ης. Δεν ειναι διαφορετικες , σε διαφορετικα σημεια.

@Diol Δημητρη μου πως γινεται να εχει βρωμισει τοσο πολυ η κοιλοτητα σε 1 βδομαδα αγορασμενη καινουργια μηχανη ;

Αρα η καλυτερη λυση λετε πως ειναι μονος μου.. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο ολοκληρωμενο κιτ καθαρισμου ; Οπως αυτο που αναφερει ο φιλος.. Καπου συγκεντρωμενα ολα μαζι..

Αυτα που προτεινε ο φιλος ειναι τα παρακατω προιοντα :

Visible dust VDust Plus : http://www.fotomarket.gr/index.php?target=products&product_id=36031  (Το υγρο ειναι και αυτο της Visible Dust)

Visible Dust Focusing Screen Swab : http://www.fotomarket.gr/index.php?target=products&product_id=36491

Visible Dust Arctic Butterfly 724 (BRITE) Sensor Brush : http://www.fotomarket.gr/index.php?target=products&product_id=36034

Συνολικο κοστος : 150 ευρω
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Μάιος 2012, 01:46:24 από kotsos4u » Καταγράφηκε

Κώστας
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 06 Μάιος 2012, 13:06:01 »

Κώστα, η πρώτη φωτογραφία που παρέθεσες έδειχνε πολλά σκουπίδια και υπέθεσα οτι το Lenspen ήταν ελαττωματικό ή πολύ βρώμικο και άφησε τα σκουπίδια.

Πρόσεξε την συχνότητα του υγρού καθαρισμού. Εγώ με βαρειά χρήση, υγρό καθαρισμό κάνω όχι πάνω απο 4 φορές το χρόνο. Το φύσημα επαρκεί συνήθως. Τα πολύ μικρά στίγματα που πιάνουν 1-2 πίξελ δεν φαίνονται σχεδόν με ανοιχτά διαφράγματα και μέχρι F 8-11
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
octap
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 06 Μάιος 2012, 17:38:15 »

Πως επηρεάζει το διαφραγμα την οξύτητα με την οποία εμφανίζεται η σκόνη/βρωμιά στις φωτογραφίες όταν αυτή βρίσκεται επάνω στον αισθητήρα?

Οταν πρόκειται για σκόνη που είναι μπροστά ή στα μπροστινά κρύσταλα ενός φακού νομίζω το καταλαβαίνω.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1031&message=27282245

Αυτή η εξήγηση είναι σωστή?
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Μάιος 2012, 18:39:05 από octap » Καταγράφηκε

Canon 5D mIII : 5D mII : 550D : 70-200mm 2.8 IS II : 24-70mm 2.8 : 16-35mm 2.8 : Sigma 15mm fisheye : Atomos Ninja 2 etc...
pazo
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

«...»

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #28 στις: 06 Μάιος 2012, 18:52:20 »

Αυτή η εξήγηση είναι σωστή?

Έτσι ακριβώς.
Καταγράφηκε
chrisb
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #29 στις: 06 Μάιος 2012, 19:45:43 »

Το ιδιο θεμα ειχα και εγω. Χωρις να αλλαξω ποτε φακο ειχα σημαδια....... πολλα (15-20). Και μαλιστα εκαναν την εμφανιση τους απο f 7-8 Ο μηχανισμος καθαρισμου της μηχανης εννοειτε δεν εκανε τιποτα. Eχει συζητηθει πολυ στο εξωτερικο.

Tην πηγα για καθαρισμο και μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια. Ενω φιλοι που αλλαζουν φακους στο δρομο ΣΥΝΕΧΕΙΑ δεν ειχαν προβλημα (το τσεκαρα ο ιδιος, εβρισκα το πολυ 2-3 σημαδια χωρις να εχουν καθαριστει ποτε).

Τελικα αποφασισα οτι δεν θα ασχοληθω, θα την πηγαινω για καθαρισμο καθε 4-5 μηνες και θα σβηνω τα σημαδια στο lightroom.
Καταγράφηκε

Nikon D7000
-Tamron 17-50 f2.8
-Nikkor 50mm f1.4D
-Tokina 11-16 f2.8
-SB-700
Σελίδες: 1 [2] 3 4 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: