Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
18 Σεπτέμβριος 2014, 10:40:20

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 [2] 3 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Canon Mirrorless Concept  (Αναγνώστηκε 1999 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
saili
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 01 Μάιος 2012, 18:39:41 »

Ασυζητητη με την G3 αλλά απο zoom φακους αν ειχα επιλογη θα επαιρνα τον 14-150mm (280gr. - 8εκ μηκος) και τον 9-18mm αλλα 200γρ. για να εχω με λιγοτερο απο 1 κιλο (900γρ) συνολικα με την μηχανή ενα πολυ μαζεμενο και ποιοτικο κιτ ταξιδιου με εστιακη αποσταση απο 18-300mm.

Αν θεωρεις τις mirrorless gadjet εισαι λαθος κατα την γνωμη μου,

Ωραια..., μια 5100 με τον 18-200VRII ειναι στα 1120γρ (αφηνω τον ογκο εκτος, μια και δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα, ειδικα αφου στην G3 εχεις και 2ο φακο), στα ιδια χρηματα (περιπου) και με καλυτερο (συζητησιμο???) αισθητηρα...

Τι ειδους τεχνικη (και τι ποσοστο υπολογιζεις επιτυχιας) χρειαζεσαι εσυ, για να βγαλεις αποδεκτη φωτογραφια, ας πουμε απο τα 100mm και πανω (μεχρι τα 300 που εχεις διαθεσιμα) με τα χερια τεντωμενα μπροστα κοιτωντας την LCD? Τι ειδους τεχνικη η γιαγια και ο παπους? Ο αρχαριος? Η κοπελιτσα? Ο τουριστας? (και ολοι αυτοι που θα σπευσουν να παρουν μια μιρορλες αντι κομπακτ ή κινητου)... τι θα βγαλετε οταν ο ηλιος χτυπαει νταλα πανω απο το κεφαλι? Τι αυτονομια θα εχετε στην μπαταρια?

Εγω παντως θα προτιμουσα την 5100 (και με την 3100 θα ημουν παλι καλυτερα νομιζω)...

Με τον ορο γκατζετ αναφερομαι σε ολα τα τεχνολογικα προιοντα, χρησιμα ή μη, επαγγελματικα ή οχι...

Καταγράφηκε
illiasb
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 01 Μάιος 2012, 19:01:15 »

Ασυζητητη με την G3 αλλά απο zoom φακους αν ειχα επιλογη θα επαιρνα τον 14-150mm (280gr. - 8εκ μηκος) και τον 9-18mm αλλα 200γρ. για να εχω με λιγοτερο απο 1 κιλο (900γρ) συνολικα με την μηχανή ενα πολυ μαζεμενο και ποιοτικο κιτ ταξιδιου με εστιακη αποσταση απο 18-300mm.

Ωραια..., μια 5100 με τον 18-200VRII ειναι στα 1120γρ (αφηνω τον ογκο εκτος, μια και δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα, ειδικα αφου στην G3 εχεις και 2ο φακο), στα ιδια χρηματα (περιπου) και με καλυτερο (συζητησιμο???) αισθητηρα...

Τι ειδους τεχνικη (και τι ποσοστο υπολογιζεις επιτυχιας) χρειαζεσαι εσυ, για να βγαλεις αποδεκτη φωτογραφια, ας πουμε απο τα 100mm και πανω (μεχρι τα 300 που εχεις διαθεσιμα) με τα χερια τεντωμενα μπροστα κοιτωντας την LCD? Τι ειδους τεχνικη η γιαγια και ο παπους? Ο αρχαριος? Η κοπελιτσα? Ο τουριστας? (και ολοι αυτοι που θα σπευσουν να παρουν μια μιρορλες αντι κομπακτ ή κινητου)... τι θα βγαλετε οταν ο ηλιος χτυπαει νταλα πανω απο το κεφαλι? Τι αυτονομια θα εχετε στην μπαταρια?

Εγω παντως θα προτιμουσα την 5100 (και με την 3100 θα ημουν παλι καλυτερα νομιζω)...

Με τον ορο γκατζετ αναφερομαι σε ολα τα τεχνολογικα προιοντα, χρησιμα ή μη, επαγγελματικα ή οχι...

Off topic αλλά κατά τη γνώμη μου η G3 δεν συγκρίνεται με την d3100 ή την d5100. Τεχνολογικά υπερέχει από όπου κι αν το πιάσεις το θέμα αλλά κυρίως υπερέχει στην φορητότητα. Μέγεθος και βάρος. Δεν πάω στα τεχνικά αλλά για το θέμα διακοπές που είπες κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός από την G3 με τον 14-140mm. Εξαιρετικό βίντεο και φωτογραφία, φορητότητα και μικρό βάρος.
Στο θέμα μας, είναι βέβαιο ότι και η κανον θα μπει στο παιχνίδι των ακαθρεπτων μηχανων. Ο καθρέπτης κατά τη γνώμη μου έχει λίγα χρόνια ακόμα ζωής.
Καταγράφηκε
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 01 Μάιος 2012, 19:32:51 »

To θέμα με τις mirrorless και ειδικά με αυτές που ανήκουν στην κατηγορία των m4:3 δεν είναι αν αποτελλούν ή όχι ιδανικές μηχανές για τις διακοπές. Οι μαζεμένες τους διαστάσεις και το μικρό τους βάρος σε σχέση με τις dslr, αποτελλούν πλεονέκτημα σε πολύ περισσότερες  φωτογραφικες εφαρμογές από τα snapshots με μαγιό και σαγιονάρα. Ορειβάτες, περιπατητές, φυσιολάτρες, όσοι επιδίδονται σε sport μακριά από τον πολιτσισμό, αυτοί που κάνουν on location φωτογράφηση, ακόμα και οι όσοι αρέσκονται στη φωτογραφία δρόμου, μπορούν να επωφεληθούν. Ίσως η διαφορά σε όγκο και βάρος να μην είναι τόσο τραγικά υπέρ των m4:3 έναντι των dslr, όταν μιλάμε για ένα σώμα και έναν φακό, τα πράγματα όμως αλλάζουν όταν θες να πάρεις μαζί σου όλο το σύστημα σου.

Η αλήθεια είναι ότι οι δύο πρεσβευτές αυτού του συστήματος, η Olympus και η Panasonic, έχουν επιδείξει μοναδική σοβαρότητα, υποστηρίζοντας το φορμά m4:3 με συνέπεια και μεθοδικότητα, φθάνοντας το στην πληρότητα σε χρόνο ρεκόρ. Απ΄όλα έχει ο μπαξές πλέον και η προοπτική που διαγράφεται μελλοντικά, είναι κάτι παραπάνω από θετική.

Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί να είναι αυτοκτονικοί μιμητές ενός λάθους, όλοι οι κατασκευαστές που ανασυντάσσονται παρουσιάζοντας τις δικές τους εκδοχές στην κατηγορία των mirroless. Συμφωνώ και εγώ στο ότι ο καθρέφτης έχει ρεζερβέ ράφι στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Ποιος θα έλεγε όχι σε μια FF στο μέγεθος μιας entry level dslr και ποιος επαγγελματίας δεν θα προτιμούσε έναν hi end tele zoom με το μισό βάρος και όγκο των σημερινών; Στην τελική όγκο και βάρος προσθέτεις κατά βούληση και πανεύκολα... το αντίθετο είναι το δύσκολο. 

Καταγράφηκε

Kάπου μεταξύ 28 - 35mm... θα το βρω!
JA
Συνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 01 Μάιος 2012, 19:52:40 »

... και ποιος επαγγελματίας δεν θα προτιμούσε έναν hi end tele zoom με το μισό βάρος και όγκο των σημερινών...

Τελειως πληροφοριακα αυτο δεν επιτυγχανεται με την καταργηση του καθρεπτη

Οσο για τους φωτογραφους δρασης προς το παρον αποφευγουν το EVF οπως ο διαολος το λιβανι.

Κατα τα αλλα ο καιρος θα δειξει...
Καταγράφηκε

kbouk
Αποσυνδεδεμένος

Λατρεύω τη φωτογραφία - Olympus Aficionado

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 01 Μάιος 2012, 19:54:26 »

Ωραια..., μια 5100 με τον 18-200VRII ειναι στα 1120γρ (αφηνω τον ογκο εκτος, μια και δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα, ειδικα αφου στην G3 εχεις και 2ο φακο), στα ιδια χρηματα (περιπου) και με καλυτερο (συζητησιμοHuh) αισθητηρα...

Ειλικρινα δεν ξερω τι να απαντησω, μαλλον δεν εισαι μελετημενος καλα τουλαχιστον για την G3 η οποια εχει σκοπευτρο ηλεκτρονικο μεγεθους μεγαλυτερο (ναι πολυ μεγαλυτερο) απο αυτο της Canon 60D ακομη και της νεας OM-D, μεσα στο ΕVF εχει αμεσα ολες τις πληροφοριες οχι μονο στην πληροφοριακη γραμμη αλλα και real time στην εικονα του για εκθεση, βαθος πεδιου κλπ., μπορω ακαριαια να τσεκαρω την εστιαση μου σε μεγενθυνση .....

Τωρα για την αποδοση της σε δυναμικο ευρος - ISO  δες τα συγκριτικα της να καταλαβεις, αλλα εκει που εχεις τελειως χασει το νοημα ειναι στον ογκο (βαλτα διπλα διπλα με την 5100+18-200 να καταλαβεις τι εννοω), επισης με τους 2 φακους η εστιακη αποσταση 18mm-300mm που ανεφερα ηταν αντιστοιχια στα 35mm, μoνο ο 14-150mm ειναι 28-300mm.

Προσωπικα ομως δεν θα επαιρνα ποτε αυτους τους φακους μαζι μου αλλα 4-5 φωτεινους prime των 100-150γρ. σε καθε τσεπουλα, απλα σου απαντησα στην ερωτηση που εσυ εθεσες.

Επειδη το νημα αφορα μια μεγαλη φωτογραφικη εταιρια και το μελλον της στις mirrorless παροτι δεν ειμαστε τελειως εκτος θεματος δεν ειμαστε ομως ουτε και μεσα - προσωπικα εχω τοποθετηθει και σκοπος μου δεν ειναι να σε πεισω σε κατι.
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Μάιος 2012, 19:58:15 από kbouk » Καταγράφηκε

Σύστημα 4/3 : Olympus E-1, Ε-5, Leica DigiLux 3, ΕC-2.0X, ΕC-1.4X, ΕΧ-25, ZD 9-18/4-5.6, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-35mm/2, ZD 25mm/2.8, ZD 50mm/2.0 macro, Samyang 85mm/1.4, ZD 150mm/2.0, ΖD 50-200mm/2.8-3.5 SWD, Lensbaby 3G, Flash FL50R, MacroFlash STF-22.
Σύστημα ΟΜ : Olympus OM-2N, OM-4 & πλήθος ΟΜΖ φακών.
Συστημα μ4/3 : Olympus E-M1, Panasonic GM1+12-32, BCL 15mm/8, Samyang 7.5mm/3.5, Lumix 7-14mm/4.0, PLeica 25mm/1.4, mZD 12-40mm/2.8, mZD 60mm/2.8 macro, mZD 75mm/1.8, Lumix 35-100mm/2.8, Flash FL-20, FL-600R.
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 01 Μάιος 2012, 20:22:46 »

... και ποιος επαγγελματίας δεν θα προτιμούσε έναν hi end tele zoom με το μισό βάρος και όγκο των σημερινών...

Οσο για τους φωτογραφους δρασης προς το παρον αποφευγουν το EVF οπως ο διαολος το λιβανι.

Σαφώς, ωστόσο αν η κατάργηση του καθρέφτη δεν αποσκοπεί πρωτίστως στη μειώση του μεγέθους, τότε καλύτερα να μην τον καταργήσουν. Grin Όπως αντιλαμβάνεσαι μείωση του μεγέθους σημαίνει αναπόφευκτα και μείωση του μεγέθους των φακών, αλλιώς δεν έχει νόημα. Όσο για το EVF, παρ΄όλο που πρόσφατα εφαρμόσθηκε σε "σοβαρές" μηχανές, έχει σημειώσει άλματα εξέλιξης, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι μπορεί να αντικατασήσει ένα πεντάπρισμα. Δεδομένης όμως της γεωμετρικής προόδου που εξελίσσονται τα πράγματα πιστεύω ότι θα δούμε πράματα και θάματα οσονούπω.
Καταγράφηκε

saili
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 01 Μάιος 2012, 21:22:01 »

Επειδη το νημα αφορα μια μεγαλη φωτογραφικη εταιρια και το μελλον της στις mirrorless παροτι δεν ειμαστε τελειως εκτος θεματος δεν ειμαστε ομως ουτε και μεσα - προσωπικα εχω τοποθετηθει και σκοπος μου δεν ειναι να σε πεισω σε κατι.

Δεν υπαρχει λογος να πεισει ο ενας τον αλλον, κουβεντα κανουμε...

Στο μυαλο μου ειχα την GF3 και οχι την G3 (οσον αφορα το σκοπευτρο... αλλα ακομα και το μεγεθος)...
Καταγράφηκε
JA
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 01 Μάιος 2012, 21:36:41 »

Σαφώς, ωστόσο αν η κατάργηση του καθρέφτη δεν αποσκοπεί πρωτίστως στη μειώση του μεγέθους, τότε καλύτερα να μην τον καταργήσουν. Grin Όπως αντιλαμβάνεσαι μείωση του μεγέθους σημαίνει αναπόφευκτα και μείωση του μεγέθους των φακών, αλλιώς δεν έχει νόημα. Όσο για το EVF, παρ΄όλο που πρόσφατα εφαρμόσθηκε σε "σοβαρές" μηχανές, έχει σημειώσει άλματα εξέλιξης, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι μπορεί να αντικατασήσει ένα πεντάπρισμα. Δεδομένης όμως της γεωμετρικής προόδου που εξελίσσονται τα πράγματα πιστεύω ότι θα δούμε πράματα και θάματα οσονούπω.

Αν δεν αλλαξει το μεγεθος του αισθητηρα (κυκλος καλυψης φακου)
Το μεγεθος του φακου δεν αλλαζει
http://camerasize.com/compact/#33.88,234.51,ga,t
Καταγράφηκε

KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 01 Μάιος 2012, 22:42:11 »

Δεν είναι πρωτίστως αυτός ο λόγος. Με βάση αυτή τη λογική, ο Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6, θα έπρεπε να είναι πολύ μεγαλύτερος από τον 70-200mm f/2.8, αλλά μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Όλα έχουν να κάνουν με τον αριθμό των οπτικών στοιχείων, τη διάταξη αυτών και το πόσο φως είναι "υποχρεωμένα" να συλλέγουν. Επί παραδείγματι, σε έναν tele zoom φακό με σταθερό γρήγορο διάφραγμα, δυστυχώς όλες οι συνισταμένες συνηγορουν προς το μεγάλο και το ογκώδες και εκεί είναι το στοίχημα, να κατασευαστούν οπτικά στοιχεία μικρού μεγέθους με τρομακτική φωτοσυλλεκτική ικανότητα αλλά και να "στοιχηθούν" έτσι ώστε να μειωθεί ο όγκος. Δεν είναι σε καμμία περίπτωση εύκολο και σίγουρα κο$τίζει.     

Καταγράφηκε

kbouk
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 01 Μάιος 2012, 23:37:00 »

Ο ηδη μικρος 9-18mm/4-5.6 (πρωτος χωρις τον ανταπτορα βεβαια) στα 4/3 και ο μινιατουρα αδερφος του στα μ4/3 (δευτερος) - ιδιος αισθητηρας φυσικα περιπου ιδιες αποδοσεις, μετα ομως ειναι ο 7-14mm/4 μ4/3 αν βαλω διπλα τον Zuiko 7-14mm/4 θα πεσει γελιο με το μεγεθος - πάλι ιδιες αποδοσεις  :

« Τελευταία τροποποίηση: 01 Μάιος 2012, 23:40:06 από kbouk » Καταγράφηκε

Σύστημα 4/3 : Olympus E-1, Ε-5, Leica DigiLux 3, ΕC-2.0X, ΕC-1.4X, ΕΧ-25, ZD 9-18/4-5.6, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-35mm/2, ZD 25mm/2.8, ZD 50mm/2.0 macro, Samyang 85mm/1.4, ZD 150mm/2.0, ΖD 50-200mm/2.8-3.5 SWD, Lensbaby 3G, Flash FL50R, MacroFlash STF-22.
Συστημα μ4/3 : Olympus E-M1, Panasonic GM1+12-32, BCL 15mm/8, Samyang 7.5mm/3.5, Lumix 7-14mm/4.0, PLeica 25mm/1.4, mZD 12-40mm/2.8, mZD 60mm/2.8 macro, mZD 75mm/1.8, Lumix 35-100mm/2.8, Flash FL-20, FL-600R.
JA
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 02 Μάιος 2012, 00:22:57 »

Μην μπερδευεστε μηλαμε για φακους των ιδιων χαρακτηριστικων.
ο 70-300mm f/4.5-5.6 προφανως και ειναι μικροτερος απο τον 70-200mm f/2.8 γιατι ενω ειναι μεγαλυτερης εστιακης αποστασεως ειναι τεσσερις φορες πιο σκοτεινος στο tele ακρο

Η διαπερατοτητα μεταξυ των διαφορων τυπων οπτικων γυαλιων δεν εχει μεγαλες διακυμανσεις.
(μιλαμε για τιμες που κυμαινονται πανω απο 90% στην χειροτερη περιπτωση, οποτε την ιστορια με τα σουπερ διαφανα κρυσταλλα απλα ξεχαστε την γιατι τα πραγματα ουσιαστικα δεν βελτιωνται αλλο)

Αυτο που μπορει να αλλαξει ειναι η διαμετρος τους. Ετσι, εχουμε μεγαλυτερους φακους

Φιλε kbouk μια απο τα ιδια ο 7-14mm/4 ειναι τελειως αλλος φακος

Καταγράφηκε

KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 02 Μάιος 2012, 00:49:22 »

ο 70-300mm f/4.5-5.6 προφανως και ειναι μικροτερος απο τον 70-200mm f/2.8 γιατι ενω ειναι μεγαλυτερης εστιακης αποστασεως ειναι τεσσερις φορες πιο σκοτεινος στο tele ακρο

Η διαπερατοτητα μεταξυ των διαφορων τυπων οπτικων γυαλιων δεν εχει μεγαλες διακυμανσεις.
(μιλαμε για τιμες που κυμαινονται πανω απο 90% στην χειροτερη περιπτωση, οποτε την ιστορια με τα σουπερ διαφανα κρυσταλλα απλα ξεχαστε την γιατι τα πραγματα ουσιαστικα δεν βελτιωνται αλλο)

Αυτο που μπορει να αλλαξει ειναι η διαμετρος τους. Ετσι, εχουμε μεγαλυτερους φακους

Ναι αλλά ο 9-18mm για 4:3 και ο 9-18mm για m4:3 είναι μια τρανή απόδειξη για το ότι οι φακοί μπορούν να επανασχεδιαστούν σε μικρότερο μέγεθος ανεξαρτήτως του κύκλου κάλυψης. Άλλο πράδειγμα ο 40mm f/2.8 της Pentax που είναι λίγο πιο παχύς από σουβέρ και λίγο πιο βαρύς από lens cap. Άρα όλα γίνονται αρκεί να υπάρξει ανάγκη και απαίτηση για αυτό. 
Καταγράφηκε

JA
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 02 Μάιος 2012, 01:08:02 »

Ναι αλλά ο 9-18mm για 4:3 και ο 9-18mm για m4:3 είναι μια τρανή απόδειξη για το ότι οι φακοί μπορούν να επανασχεδιαστούν σε μικρότερο μέγεθος ανεξαρτήτως του κύκλου κάλυψης. Άλλο πράδειγμα ο 40mm f/2.8 της Pentax που είναι λίγο πιο παχύς από σουβέρ και λίγο πιο βαρύς από lens cap. Άρα όλα γίνονται αρκεί να υπάρξει ανάγκη και απαίτηση για αυτό. 
Εδω διαφωνουμε
Βελτιωσεις μπορουν να γινουν στην σχεδιαση αλλα μεσα σε καποια ορια τα οποια  οριζουν ευλογοι περιορισμοι μεταξυ των οποιων βασικος ειναι ο κυκλος καλυψης για τους φακους
Τωρα ο Pankake της pentax δεν ειναι κανα σχεδιο του μελλοντος αλλα πολυ παλιο το οποιο εχουν χρησιμοποιησει διαφορες εταιριες

σημειωση :ολοι αυτοι ειναι FullFrame

Να τελειωσουμε με το off topic;
Καταγράφηκε

kbouk
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #28 στις: 02 Μάιος 2012, 07:45:55 »

Ειναι ιδιας ακριβως φωτεινοτητας φακοι και απευθυνονται στον ιδιο αισθητηρα.

Τους ειχα και τους δυο (πουλησα τον μεγαλο για τον μικρο) και τολμω να πω οτι ειναι εφαμιλης αποδοσης (δες κριτικες) με την διαφορα οτι ο Panasonic δεν ειναι αδιαβροχος και οτι τα μ4/3 σωματα πλεον διορθωνουν ακομη περισσοτερο την γεωμετρια και το CA (κατι που μπορουσε να γινει και στις παλαιοτερες μηχανες αλλα δεν ηταν επιλογη του κατασκευαστη).
Καταγράφηκε

JA
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #29 στις: 02 Μάιος 2012, 08:38:31 »

Ειναι ιδιας ακριβως φωτεινοτητας φακοι και απευθυνονται στον ιδιο αισθητηρα.

Τους ειχα και τους δυο (πουλησα τον μεγαλο για τον μικρο) και τολμω να πω οτι ειναι εφαμιλης αποδοσης (δες κριτικες) με την διαφορα οτι ο Panasonic δεν ειναι αδιαβροχος και οτι τα μ4/3 σωματα πλεον διορθωνουν ακομη περισσοτερο την γεωμετρια και το CA (κατι που μπορουσε να γινει και στις παλαιοτερες μηχανες αλλα δεν ηταν επιλογη του κατασκευαστη).
Ποιος;
Ο 7-14 με τους αλλους;

Ειναι εντελως αλλου τυπου φακος
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: