Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
15 Σεπτέμβριος 2014, 05:04:59

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Kit φακων...  (Αναγνώστηκε 876 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
knife
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« στις: 29 Απρίλιος 2012, 20:01:06 »

Λοιπον παιδια ψαχνω να βρω το καταλληλο κιτ φακων για ένα ολοκληρωμενο συστημα.Παρακατω είναι οι επιλογες που ξεχωρισα όμως ειμαι λιγακι μπερδεμενος στο θεμα prime-zoom και για καποιους third party φακους.Ο στοχος μου είναι καποια στιγμη να βρεθω με τους 16-35mm 2.8 / 24-70mm 2.8 /70-200mm 2.8. Αυτό μεταφραζεται σε 5000 euro περιπου οποτε για την ωρα θα κανουμε συμβιβασμους.
Η λιστα εχει ως εξης :
Για still life και fashion(εξωτερικα/εσωτερικα)
 Α κιτ
Nikkor  50mm    f/1.4G  Af-s     (350euro)
Nikkor 85mm     f/1.8G AF-s      (380euro)
Nikkor 105mm    f/2.8G  Af-s  VR IF-ED Micro   (700euro)
 Β κιτ
Νikkor  70-300mm f/4.5-5.6G VR   (580 euro)
Η Tamron 70-200mm f/2.8 DI LD (IF) Macro  (580 euro)
Η Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD XLD  (400euro)

Το ερωτημα είναι να βολευτω με καποιον από τους ζοομ φακους με σκοπο να επενδυσω καποια στιγμη στον 70-200 2.8 η να επενδυσω στους prime που θα μου βγει τρεις φορες το ποσο όμως θα εχω σαφως καλιτερο αποτελεσμα.(η μηπως δεν θα εχω??).
Αν μπορειτε να βοηθησετε σε αυτή την πολύ δυσκολη αποφαση θα ημουν ευγνωμων.Οποιαδηποτε σκεψη ευπροσδεκτη.
Καταγράφηκε

I don't want to achieve immortality through my work. I want to achieve it through not dying.

Woody Allen
racer93
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 29 Απρίλιος 2012, 20:12:40 »

Nikon 50mm 1.8D + Tamron 70-200mm f2.8 με ~680€ όπως το θέτεις ΙΜΟ..
Καταγράφηκε

KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 29 Απρίλιος 2012, 20:13:13 »

Υποθέτω ότι έχεις ή σκοπεύεις να πάρεις ένα FF σώμα. Από εκεί και έπειτα, δεν ξέρω πως έχεις στο μυαλό σου το fashion / still life, αλλά έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν χρειάζεται όλους αυτούς του tele zoom που έχει στη λίστα σου, πέραν πολύ ειδικών περιπτώσεων. Θα έλεγα μάλιστα ότι θα πρέπει να προσθέσεις και κάτι πιο ευρυγώνιο στη λίστα. Ξεκαθάρισε αν θες τι ακριβώς θες να κάνεις φωτογραφικά και πως το έχεις στο μυαλό σου.  χαιρετάω
Καταγράφηκε

Kάπου μεταξύ 28 - 35mm... θα το βρω!
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
knife
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 29 Απρίλιος 2012, 20:32:23 »

Υποθέτω ότι έχεις ή σκοπεύεις να πάρεις ένα FF σώμα. Από εκεί και έπειτα, δεν ξέρω πως έχεις στο μυαλό σου το fashion / still life, αλλά έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν χρειάζεται όλους αυτούς του tele zoom που έχει στη λίστα σου, πέραν πολύ ειδικών περιπτώσεων. Θα έλεγα μάλιστα ότι θα πρέπει να προσθέσεις και κάτι πιο ευρυγώνιο στη λίστα. Ξεκαθάρισε αν θες τι ακριβώς θες να κάνεις φωτογραφικά και πως το έχεις στο μυαλό σου.  χαιρετάω
Ω! φυσικα και εχω στο μυαλο μου τον ευρυγωνιο.Απλα πρωτα θα ασχοληθω με το τελε κομματι και αργοτερα το ευρυγωνιο.Γιαυτο και δεν το εθεσα σαν ζητημα.Τους φακους που ανεφερα πιο πανω ειναι για τα πορτραιτα,ωμοι και ολοσωμα(50αρης).Still life φανταζομαι ο 85αρης θα ειναι οτι πρεπει.
Α και φυσικα δεν θα ειναι και οι τρεις...Ενας απο τους τρεις!!!!Απλα δεν ειμαι σιγουρος ποιος!

Racer Ευχαριστω για τις προτασεις.πιστευεις οτι ειμαι σε λαθος δρομο?
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Απρίλιος 2012, 20:33:56 από knife » Καταγράφηκε

I don't want to achieve immortality through my work. I want to achieve it through not dying.

Woody Allen
racer93
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 29 Απρίλιος 2012, 20:41:58 »

Απλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να δώσεις +250€ για τον 1.4.. Επειδή είχα τον Sigma το λέω. Με τη λύση που σου προτείνω, με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις και 50άρη και τον Tamron 70-200, ο οποίος στην 7D που τον είχα δοκιμάσει ήταν ξυράφι ακόμα και στο 2.8..
Καταγράφηκε

knife
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 29 Απρίλιος 2012, 20:48:35 »

Απλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να δώσεις +250€ για τον 1.4.. Επειδή είχα τον Sigma το λέω. Με τη λύση που σου προτείνω, με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις και 50άρη και τον Tamron 70-200, ο οποίος στην 7D που τον είχα δοκιμάσει ήταν ξυράφι ακόμα και στο 2.8..
Το προβλημα μου ειναι αν θα παω σε ζοομ η σε πριμες.Βεβαια καλη η ιδεα συνδιασμου.
Ευχαριστω θα μελετησω την προταση σου..
Καταγράφηκε

Woody Allen
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 29 Απρίλιος 2012, 21:17:30 »

Ω! φυσικα και εχω στο μυαλο μου τον ευρυγωνιο.Απλα πρωτα θα ασχοληθω με το τελε κομματι και αργοτερα το ευρυγωνιο.Γιαυτο και δεν το εθεσα σαν ζητημα.Τους φακους που ανεφερα πιο πανω ειναι για τα πορτραιτα,ωμοι και ολοσωμα(50αρης).Still life φανταζομαι ο 85αρης θα ειναι οτι πρεπει.
Α και φυσικα δεν θα ειναι και οι τρεις...Ενας απο τους τρεις!!!!Απλα δεν ειμαι σιγουρος ποιος!

Racer Ευχαριστω για τις προτασεις.πιστευεις οτι ειμαι σε λαθος δρομο?

Aν είναι ένας από τους τρεις, τότε θα πρέπει να επιλέξεις τα 50mm. Είτε ο f/1.8, είτε ο f/1.4, οι φακοί αυτοί είναι πολύ πιο ευέλικτοι από έναν 85άρη και προσφέρουν πολύ καλύτερη ποιότητα από τους tele zoom που έχεις στη λίστα σου.
Καταγράφηκε

knife
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 29 Απρίλιος 2012, 21:25:10 »

Βασικα επρεπε να το γραψω στην αρχη.Ο 50αρης ειναι must και ανεξαρτητα πως θα χτισω το συστημα σιγουρα θα τον εχω.Ποια ειναι η λυση λοιπον στα τελε στα 1000 euro?primes η ζοομ?

Και μολις καταλαβα την ασυννενοησια...η εναν απο τους τρεις Ζοομ η και τους τρεις primes! ωχ το μάτι μου ωχ το μάτι μου ωχ το μάτι μου H φυσικα καποια αλλη λυση που δεν εχω σκεφτει...στα 1000-1200 euro
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Απρίλιος 2012, 21:29:25 από knife » Καταγράφηκε

Woody Allen
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 29 Απρίλιος 2012, 23:15:38 »

Μας μπέρδεψες... δεν χρειάζεσαι tele zoom για πορτρέτα, είναι κάτι που η φύση των φακών αυτών επιτρέπει (και τα πανε καλά), αλλά δεν είναι ο πραγματικός τους προορισμός. Αν δεν κάνεις "ρεπορταζιακή μόδα", δηλαδή να φωτογραφίζεις πασαρέλα και επιδείξεις, δεν θα σου χρειαστεί κανένας tele zoom.

Για να συνοψίσω, αν κατάλαβα καλά τι θές...

Στην περίπτωση που θα κάνεις περισσότερο studio και στημμένα εξωτερικά, μπορείς κάλλιστα να καλυψεις τις ανάγκες σου με primes μόνο:

-Επιμένω σε κάτι wide σε αυτή την περίπτωση, είτε τον νέο 28άρη, είτε κάποιον παλιότερο AF-D στα 20 ή στα 24mm.

-Έναν 50άρη

-...και τον νέο 85άρη.

Αν "κυνηγάς" θέματα και η εναλλαγή φακών δεν είναι ότι καλύτερο, ο Tamron 28-75 f/2.8 μαζί με έναν 50άρη κατά την άποψη μου είνια μια χαρά "πακετάκι".

Καταγράφηκε

Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 30 Απρίλιος 2012, 00:11:29 »

Κι εγώ εχω μπερδευτεί. Οπότε θα απαντήσω χύμα σε μερικά πράγματα.

Ο 16-35 είναι F4 κοστίζει 1000 € και είναι απλά υπέροχος.
Η τριάδα του πιο πάνω με 24-70 + 70-200VRII κοστίζει 1000+1400+1850=4250

Δεν είπες ποιά μηχανή έχεις ή σκοπεύεις να έχεις.

Ο 70-300 VR κοστίζει 450 και όχι 560 (που κοιτάς τιμές; μήπως στο σκρουτζ; ξέχνα το) και είναι καλύτερος απο τον Tamron. Δηλ αλλού υπερέχει λίγο ο Τάμρον, αλλα κατα μέσο όρο ο Νικον τα πάει καλύτερα.

Ο 50mm F1.4 G σε κροπ μηχανές βγαίνει περίεργα σοφτ. Γενικά είναι ένας φακός που εστιάζει περίεργα και αργά. Ο 50 F1.8D είναι πιο βολικός. Εγώ έχω και τους δύο (σε FF) και τον 1.4 σπάνια τον χρησιμοποιώ. Μόνο όταν θέλω να αξιοποιήσω διαφράγματα 1.4 & 2

Δεν βλέπω κανένα λόγο να δώσεις τόσα λεφτά για τον 105 μάκρο. Ο Tamron 90mm F2.8 είναι άριστος και ίσως καλύτερος και κοστίζει πολύ λιγότερο. Αν είναι το μάκρο το ζητούμενο. O Nikon εστιάζει πιο γρήγορα όμως.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
knife
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 30 Απρίλιος 2012, 00:52:01 »

Καταλαβαινω οτι σας μπερδεψα.Δεν το εγραψα καλα το αρχικο.
Μηχανη που σκοπευω να αποκτησω ειναι FF το πιο πιθανο D700.
Οταν εγραψα για την τριαδα των 4000 euro μιλουσα για το κιτ που καποια στιγμη ελπιζω να καταληξω να εχω και για να δειξω πανω κατω τι χρειαζομαι σε εστιακες αποστασεις.
Τιμες ενδεικτικα κοιταω στο Adorama.Οταν θα αποφασισω το καθε κομματι θα κανω ερευνα αγορας.Οπως εγραψα και παραπανω εννοειται θα κοιταξω και για ευρυγωνιο.Απλα πιο πολυ με μπερδευει το τελε κομματι.

Σκοπος μου ειναι να καλυψω ενα ευρος 70-135 ειτε με primes(85mm -105-135) ειτε με εναν ζοομ.Δεν θα κυνηγαω τιποτα.Fashion εξωτερικα-studio και still life.
Ζοομς η Primes?συνδιασμος?και ποιους?

Υ.Γ Μετα απο σημερινη αναζητηση κατεληξα στην επιλογη του 50mm 1.8D.οποτε αυτος πηγαινει σιγουρα στο κιτ.Επισης το Μπατζετ ειναι 1000-1200 euro.

Ο ΚGB αρχισε να μπαινει στο νοημα ευτυχως Grin  Cool Cool Cool

Καταγράφηκε

Woody Allen
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 30 Απρίλιος 2012, 09:15:05 »

Ε, ο ΚGB έχει πείρα στο να εξυχνιάζει υποθέσεις, έχοντας διατλέσσει επι σειρά ετών αρχηγός στις Σοβιετικές μυστικές υπηρεσίες...  Grin

Πέρα από την πλάκα, έχεις κολήσσει χωρίς λόγο σε ένα εστιακό εύρος που δεν είναι βολικό για αυτό που θες να κάνεις. 70-135mm παίζουν σε μόδα αν έχεις πολυυυυυ μεγάλο studio και αν τα εξωτερικά σου τα κάνεις σε μέρη με άπλα... Με έναν 50αρη έχει καλύψει πορτρέτα, κεφάλια, ώμους, και close up σε λεπτομέρειες. Αν σκοπεύεις να κάνεις κόσμημα, τότε ναι, χρειάζεσαι έναν macro και ο Tamron που σου πρότεινε ο Diol είναι μια χαρά! Ο συγκεκριμένος φακός μπορεί να ντουμπλάρει πολύ καλά και ως πορτρετοφακός, οπότε δεν είνα άσχημη ιδέα να τον αποκτήσεις έναντι ενός αμιγώς φακού για πορτρέτα όπως ο 85mm f/1.8G. Αυτές οι εστιακές αποστάσεις μέχρι τα 90mm είναι το maximum κατά την άποψη μου, δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Όμως σου ξαναματαλέω, μην βγάζεις από τη λίστα σου τους wide, είναι πολύ πιθανότερο να σου χρειαστεί κάτι ματαξύ 20-28mm παρά τα 135mm. 
Καταγράφηκε

DeeperBlue
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 30 Απρίλιος 2012, 12:49:20 »

Oι κατεξοχήν φακοί μόδας σε FF είναι οι 24-70 και 70-200 2.8. Στην πράξη, τον 24-70 τον βρίσκω αδιάφορο ως φακό και χρήσιμο μόνο για καταστάσεις όπου χρειάζεσαι απαραίτητα "φαντεζί" ευρυγώνιο. Και όταν λέω φαντεζί το εννοώ για καταστάσεις όπου πρέπει να δείξεις πως έχεις ακριβό εξοπλισμό ή χρειάζεσαι zoom και όχι σταθερό. Στην πράξη πολλοί ευρυγώνιοι είναι σαφώς πιο χρήσιμοι για πορτραίτο εφόσον δεν κυνηγάς το θέμα σου αλλά σε περιμένει ( πχ 24 / 35 F1.4 manual ).
Στο tele άκρο χρησιμοποιώ συστηματικά τον 70-200 όταν δεν είμαι απο πριν σίγουρος για τα χιλιοστά που θα δουλέψω ή όταν βιάζομαι χρονικά. Όταν έχω χρόνο, ο 85άρης 1.8 ή ο 100άρης macro είναι σαφώς καλύτερη επιλογή ( για εμένα ) με διαφορετική εφαρμογή για τον καθένα.

Στη θέση σου, knife, θα έπαιρνα τον 85άρη για πορτραιτο-δουλειά και κάποιον φθηνό φωτεινό ευρυγώνιο (οχι sigma). Επισης ο 50άρης 1.8 είναι εξαιρετική επιλογή για το ενδιάμεσο. Δηλαδή πάς σε 3 φακούς χωρίς να ξεπεράσεις το χιλιάρικο
Καταγράφηκε

knife
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 30 Απρίλιος 2012, 13:40:48 »

Ειμαι ακριβως σε αυτην την κατευθυνση.
Nikkor 50mm  f/1.8D Af (100 euro)
Nikon 24mm f/2.8    ΑF (280 euro)  (Για το ΑF) η τον νεο 28αρη?αξιζει αραγε τα διπλασια χρηματα?
Nikkor 85mm     f/1.8G AF-s      (380euro)

Και ισως καποιος φθηνος all round ζοομ φακος για καθημερινη χρηση και για καποιες ισως δυσκολες καταστασεις.(αργοτερα out of budget)

Ευχαριστω που μου δειξατε τον δρομο.Ειναι χαος η επιλογη φακων.

Παράθεση
Ε, ο ΚGB έχει πείρα στο να εξυχνιάζει υποθέσεις, έχοντας διατλέσσει επι σειρά ετών αρχηγός στις Σοβιετικές μυστικές υπηρεσίες... 
προσκυνώ προσκυνώ προσκυνώ
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Απρίλιος 2012, 13:44:16 από knife » Καταγράφηκε

Woody Allen
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 30 Απρίλιος 2012, 14:19:31 »

...Nikon 24mm f/2.8    ΑF (280 euro)  (Για το ΑF) η τον νεο 28αρη?αξιζει αραγε τα διπλασια χρηματα?

Είναι νωρίς να πει κανείς, αλλα απο τα πρώτα δείγματα που είδα σήμερα, μάλλον αξίζει την διαφορά
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
Σελίδες: [1] 2 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: