Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
24 Απρίλιος 2014, 09:14:25

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Φίλτρα για DSLR (Συντονιστής: Dr_Michael)

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Για macro  (Αναγνώστηκε 593 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SoNriSa
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« στις: 19 Μάρτιος 2012, 11:46:55 »

Γεια χαρά,
θέλω να φωτογραφίσω κοσμήματα και θα ήθελα να αγοράσω έναν φακό macro αλλά επειδή είναι δύσκολες οι εποχές, καθώς δεν έχω να διαθέσω περίπου 500 ευρώ που πρέπει για την αγορά του, έλεγα μήπως προς το παρόν μπορώ να κάνω την δουλειά μου με κάποια φίλτρα close up ή με κάποιο macro tube (αν το λέω σωστά). Το πρώτο (τα φίλτρα) τα είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και γνωρίζω πάνω κάτω την συμπεριφορά τους. Το δεύτερο δεν το γνωρίζω καθόλου. Τι θα μου προτείνατε εσείς? Και σε ποιο φακό από αυτούς που έχω (nikkor 18-55vr, nikkor 18-105vr, nikkor 35mm 1,8f, Tamron 70-300 VC) θα έπρεπε να εφαρμόσω είτε το ένα είτε το άλλο? Αν σας είναι εύκολο στις προτάσεις σας, να παραθέσετε κάποιο Link καθώς κυκλοφορούν χιλιάδες μάρκες και "παραμάρκες" και δεν τα γνωρίζω για να κάνω κάποια αναζήτηση μετά.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά  χαιρετάω
Καταγράφηκε

...είμαι συλλέκτης...μαζεύω το πιο σκληρό κι άγριο πράγμα του κόσμου...στιγμές... στιγμές με το χρόνο για χρώμα...
SoNriSa
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 19 Μάρτιος 2012, 12:01:34 »

Νομιζω οτι ενας macro φακος ειναι αυτο που ζητας.
Λεπτομεριες για το τεχνικο κομματι θα βρεις εδω:http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=46535.0

Ναι, το γνωρίζω, αλλά όπως αναφέρω παραπάνω επειδή είναι δύσκολοι οι καιροί για να διαθέσω 500€ μήπως μπορώ να κάνω την δουλειά μου προς το παρόν με αυτά που αναφέρω παραπάνω.
Ευχαριστώ για το link, είχα διαβάσει κάποια πράγματα αλλά είπα να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο. Θα το ξαναδιαβάσω όμως πιο προσεχτικά.
Καταγράφηκε

...είμαι συλλέκτης...μαζεύω το πιο σκληρό κι άγριο πράγμα του κόσμου...στιγμές... στιγμές με το χρόνο για χρώμα...
gvarth
Eρασιτέχνης φωτογράφος.
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Χαμογελάστε !

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 19 Μάρτιος 2012, 12:10:41 »

Καλημέρα .

Με φίλτρα κάτι γίνεται , ερασιτεχνική προσέγγιση βέβαια αλλά αν το τελικό αποτέλεσμα θα σας ικανοποιήσει , αυτό είναι και το τελικό ζητούμενο .

Συνήθως υπάρχουν φίλτρα ανάλογα με τα mm της διαμέτρου του φακού . Υπάρχουν σε σετ +1, +2 , +4 , και αν τοποθετηθούν σε σειρά πετυχαίνουν (υπο συνθήκες) μια καλή μεγέθυνση .

Να προτιμήσετε κάτι ποιοτικό μια και οι πολύ οικονομικές λύσεις ίσως κρύβουν και εκπλήξεις . Πρόσφατα , σε έρευνα που είχα κάνει για μένα , για 67 mm διάμετρο φίλτρου φακού , η σειρά της Hoya στοίχιζε 65 Euro.

Διαβάστε και εδώ.

Θα τα προσάρμοζα στον 18-105 VR με διάμετρο φίλτρου 67 mm που έχει και ικανοποιητική οξύτητα . Βέβαια , θα ζητούσα να τα δοκιμάσω κάνοντας ένα μικρό πείραμα πριν τα αγοράσω. Δεν είναι καιροί για εκπλήξεις και έξοδα...
Το καλοκαίρι είχα αγοράσει ένα για ... δοκιμή και μπορώ να πω ότι με ξάφνιασε ευχάριστα.

Αν χρειαστείτε πρόσθετη βοήθεια , επανερχόμαστε .

Edit :
Υπάρχουν κάπου στο αρχείο μου δείγματα από φωτογράφιση δαχτυλιδιών για το site που έφτιαχνε μια φίλη . Είχα προσφερθεί και την είχα βοηθήσει στη φωτογράφηση λόγω περιορισμένου budget . Γράψτε κάποιο email ώστε να σας στείλω κάποιες φωτογραφίες .

« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μάρτιος 2012, 12:43:29 από gvarth » Καταγράφηκε

Τα ματάκια και το χαμόγελο ενός παιδιού μου δίνουν  τον ορισμό της αγάπης και της ελπίδας για τη ζωή ...

::: My blog ::: Visit Picassa Photo Album :::
SoNriSa
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 19 Μάρτιος 2012, 12:52:40 »

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Έχεις δίκιο, θα πάω να τα δοκιμάσω πρώτα σε κάποιο κατάστημα. Απ' ότι βλέπω στο ebay υπάρχουν πιο οικονομικά τα συγκεκριμένα φίλτρα.
Κι εγώ για τον 18-105 έλεγα αν και το σκέφτομαι λόγω της έντονης βινιέτας που κάνει ο φακός....
Καταγράφηκε

JA
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 19 Μάρτιος 2012, 13:01:11 »

Αν τα θες για στουντιακη χρηση προτιμησε τα extension tubes.
Καταγράφηκε

britties
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 19 Μάρτιος 2012, 13:02:19 »

Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 500+ ευρώ για ένα φακό που να έχει μακρο ικανότητες εστίασης. Ο παλιός 60άρης (D) καθώς και ο 40άρης που σου ανέφεραν θα σου κοστίσουν πολύ λίγότερο απο 300ευρώ και θα έχεις ποιοτικό αποτέλεσμα (ως προς την οξύτητα) και autofocus (σημαντικό κατ'εμε)
Καταγράφηκε

Nikon D4, Nikkor 35 1.8G

Leica M9-P EDITION HERMÈS, Nikkor 18-200 VR II
SoNriSa
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 19 Μάρτιος 2012, 13:09:39 »

Για ποιο λόγο να προτιμήσω τα extension tubes αν είναι για στουντιακή χρήση? Βασικά χρησιμοποιώ ένα box (studio box?) και δυο daylight φώτα.

Με τον D δεν νομίζω να έχω autofocus γιατί έχω την nikon D5000. Έτσι δεν είναι ή λάθος νομίζω?
Καταγράφηκε

gvarth
Eρασιτέχνης φωτογράφος.
Αποσυνδεδεμένος

Χαμογελάστε !

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 19 Μάρτιος 2012, 13:15:36 »

Παράθεση
Έτσι δεν είναι ή λάθος νομίζω?

Σωστά το διατυπώνεις . Απλά στο macro , όταν μιλάμε για εστίαση σε πολύ συγκεκριμένο σημείο του κοσμήματος - και το υπόλοιπο ανεστίαστο - ακόμη και auto focus να είχες διαθέσιμο , μάλλον σε manual θα δούλευες ώστε να είχες ακριβέστερο έλεγχο σχετικά με το που ακριβώς εστιάζεις .

Στα πρώτα δειλά πειράματα το autofocus σίγουρα θα σου γλυτώσει χρόνο. Το manual fοcus θα σε οδηγήσει σε πιο απαιτητικά αποτελέσματα .
Καταγράφηκε

Τα ματάκια και το χαμόγελο ενός παιδιού μου δίνουν  τον ορισμό της αγάπης και της ελπίδας για τη ζωή ...

SoNriSa
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 19 Μάρτιος 2012, 13:20:47 »

Κατάλαβα.  Smiley
Οπότε, δηλ. μου λέτε πως καλύτερα θα ήταν να επενδύσω σε κάποιον φθηνό macro τελικά, έστω και χωρίς autofocus και όχι στις φθηνές λύσεις?
Θα το ψάξω βασικά λίγο ακόμα και με τα φίλτρα βλέποντας κάποια δείγματα και πηγαίνοντας σε κάποιο κατάστημα να τα δοκιμάσω.
Σας ευχαριστώ όλους!  Smiley
Καταγράφηκε

gvarth
Eρασιτέχνης φωτογράφος.
Αποσυνδεδεμένος

Χαμογελάστε !

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 19 Μάρτιος 2012, 13:42:45 »

Παράθεση
Οπότε, δηλ. μου λέτε πως καλύτερα θα ήταν να επενδύσω σε κάποιον φθηνό macro τελικά, έστω και χωρίς autofocus και όχι στις φθηνές λύσεις?

Βασικά θα δείς πως ακριβώς σε βολεύει να δουλέψεις και πόσο κοντά τελικά "πρέπει" να είσαι στο αντικέιμενο που θα φωτογραφήσεις .

Κάποιες δοκιμές σε σχετικά καταστήματα , με τη δική σου μηχανή και κάποιο macro φακό του καταστήματος , θα σε οδηγήσουν σε ασφαλέστερα συμπεράσματα .

Εννοείται ότι οι ίδιες δοκιμές , με τα ίδια αντικείμενα φωτογράφησης , κάτω από ίδιες συνθήκες φωτισμού , θα πρέπει να γίνουν με close up ή και με extension rings αν θα βρείς διαθέσιμα για δοκιμή , για να έχει νόημα η σύγκριση .

Μετά , τα βλέπεις στον υπολογιστή , τα "ανεβάζεις" εδώ για να τα δούμε (αν το θέλεις) ή ακόμη και τα τυπώνεις ώστε να μπορείς να εξάγεις ασφαλή αποτελέσματα .

« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μάρτιος 2012, 13:45:24 από gvarth » Καταγράφηκε

JA
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 19 Μάρτιος 2012, 13:53:10 »

Για ποιο λόγο να προτιμήσω τα extension tubes αν είναι για στουντιακή χρήση? Βασικά χρησιμοποιώ ένα box (studio box?) και δυο daylight φώτα.

Με τον D δεν νομίζω να έχω autofocus γιατί έχω την nikon D5000. Έτσι δεν είναι ή λάθος νομίζω?
Γιατι μπορεις να κανεις την δουλεια σου φθηνα και χωρις να χασεις σε ποιοτητα, αν εχεις ανεση, Αν βεβαια σκοπευεις να δωσεις παραπανω απο 150 πχ. ευρω καλυτερα να πας σε μακρο
Π.χ. προχειρο παραδειγμα:
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μάρτιος 2012, 15:22:42 από JA » Καταγράφηκε

cosmic
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 26 Απρίλιος 2012, 10:10:40 »

Θα πρεπει να μας πεις μεχρι πια μεγεθυνση θελεις να φτασεις .Παντως μεχρι 1x μπορεις να χρησιμοποιήσεις καποιον απο τους φακους που  εχεις  ηδη (ιδανικοτερος φενεται ο 35mm) χρησιμοποιώντας extension tubes.Απο πλευρας ποιότητας ειναι καλυτερη λυση απο το να χρησιμοποιήσεις εξωτερικα φιλτρα.Βεβαια εχεις το μειονέκτημα οτι θα πρεπει να δουλευεις manual  στην εστιαση καθως επισης και το γεγονος οτι η σύγχονοι φακοι δεν εχουν ελεγχο στο διαφραγμα εκτος σωματος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: