Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
28 Αύγουστος 2014, 16:10:26

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 ... 25 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Canon EOS 5D Mark III  (Αναγνώστηκε 40524 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nios
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #150 στις: 22 Απρίλιος 2012, 11:21:59 »

Αυτη την εικονα που κανουν rezise για να  συγκρινουν την D800  με την 5D mk III θα ηθελα πολυ να την δω και σε εκτυπωση 50χ75 για να δω ποσο βασει εχει αυτη η συγκριση.
Και εγω αμα κανω σμυκριση της φωτο της 5mk II στα 800χ600 μια χαρα μου φαινετε και στα 6400 iso στην οθονη.Το αντιθετο αν την κανω 40mp χειροτερευει η φωτο,δεν χρειαζετε να την συγκρινω με αλλη μηχανη για να το καταλαβω.
Γι'αυτο σε καποιο βιβλιο του photoshop διαβασα οτι οταν μεγαλωνουμε το αρχειο για να μην χαλαει πολυ η ποιοτητα πρεπει να το μεγενθυνουμε κατα 10% καθε φορα.
Δηλαδη ξαφνικα τωρα αυτο δεν ισχυει και μεγαλωνουν-μικραινουν τα αρχεια λες και δεν συμβαινει τιποτα.
Γιατι κανεις απο αυτους που κανουν τα τεστ δεν εκτυπωνουν τα αρχεια και επειτα αφου τα σκαναρουν να μας τα δειξουν και να δουμε ποια ειναι καλυτερη μηχανη.
Τι τους δυσκολευει;
Δεν εχουν τα μηχανηματα να το κανουν;
Καποτε τις φωτογραφιες τις εκτυπωναμε δεν τις βλεπαμε στην οθονη του υπολογιστη.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Απρίλιος 2012, 11:31:01 από nios » Καταγράφηκε

eos 5d mark II
Φακοι:EF 24-70f/2,8 L, EF 50f/1,4
EF 70-200f/4 L is, EF 100f/2,8 L macro is
EF 300f/4 L is, EF 35f/1,4 L.
Φλας:2x 580 EX II,430 EX,nissin Di 866 II
εκτυπωτης canon pixma 9500 II
Deorum
Αποσυνδεδεμένος

Λυκόσκυλο!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #151 στις: 22 Απρίλιος 2012, 11:37:27 »

Έτσι φαίνεται ότι είναι σε σκοτεινά σημεία που πρακτικά έχουν "καεί" .
 Όταν κάτι ξεπεράσει μια κρίσιμη τιμή (ή δεν την ξεπεράσει στα σκοτεινά) τότε ότι και να κάνεις έχει χαθεί το παιχνίδι.
 Όμως ίσως και 1/3 stop καλύτερης έκθεσης, ίσως δεν έβγαζε αυτό το αποτέλεσμα με τίποτα. Δεν πάνε γραμμικά αυτά. Μπορεί ούτε 1/3 καλύτερης έκθεσης να έδινε την ίδια φώτο με την d800.
 Όπως και στα φωτεινά καμμένα, αν κάτι καεί, κάηκε δεν το επαναφέρεις με καμία δύναμη.
Όμως αν δεν καεί έστω και για 1/3 στόπ, ίσως μπορείς να το επαναφέρεις όσο θές.

Επίσης το τι είναι δίκαιο τέστ (να κάνεις Upscale το ένα ή downscale το άλλο, στην μία περίπτωση ρίχνεις την μία μηχανή, στην άλλη περίπτωση ρίχνεις την άλλη μηχανή).
Όταν κάνεις τα 22-->36 σίγουρα ρίχνεις την Canon. Όταν κάνεις downscale τα 36 ρίχνεις την Nikon. Με 2 ενστάσεις. 1) την ρίχνεις αν όντως χρειάζεσαι τα 36mp. Αν όχι δεν την ρίχνεις. 2) την ρίχνεις ΠΟΛΥ λιγότερο, γιατί συνδυάζεις πιο πολύ πληροφορία να βγάλεις κάτι πιο πλούσιο.

Αυτό δεν το λέω για να μειώσω τoν αισθητήρα της d800, όλα δείχνουν πως είναι καλύτερος. Αλλά για να ξέρουμε πώς παρουσιάζεται και τι έκταση έχει το κάθε χαρακτηριστικό.
Καταγράφηκε

Now the flame burns higher, and it purifies the love that died.... they've taking the Queen, to some better place... so they think.
Pentzikis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #152 στις: 22 Απρίλιος 2012, 12:02:59 »

Lips Sealed  Lips Sealed  Lips Sealed

Αι εμ βέρυ σόρυ.

Η Κάνον έκανε ΠΑΤΑΤΑ. Η μάλλον κάνει τελευταία ξερές κατ εξακολούθηση. Πρώτα με την τιμολογιακή της πολιτική εδώ και κάνα δυό χρόνια και τώρα με την μαρκ 3 και τις επιδόσεις της. Δεν αναφέρομαι στο ωτοφόκους που είναι επιτέλους φανταστικό όπως φαίνεται (λες και δεν είχε την τεχνολογία εδώ και χρόνια, εφαρμοσμένη τόσο στις 1 όσο και στην 7), η στην καλύτερη και πιο αδιαβροχοποιημένη κατασκευή του σώματος, αλλά στην ουσία του πράγματος που είναι η βελτίωση του αποτελέσματος. Η βελτίωση του αισθητήρα, η βελτιώση της εικόνας.
Με τόσο περιορισμένη ανάλυση στα 22mp μετά από τρια χρόνια έρευνα και εφαρμογή η μηχανή θάπρεπε να είναι πολλά βήματα μπροστά από αυτήν που αντικαθιστά και να παίζει στα ίσα τουλάχιστον, η ακόμη καλύτερα να "πατάει" τον ανταγωνισμό.
Το μέλλον θα δείξει τι ακριβώς έχει συμβεί. Είμαι βέβαιος ότι εντός εταιρείας θά πέσουν κεφάλια. Μη γίνει και κάνα σέπουκου. Στην Ιαπωνία είμαστε, μην το ξεχνάμε.

Είμαι χρήστης Κάνον την τελευταία 15ετία μετά από άλλα τόσα περίπου χρόνια χρήσης Νικον.

Αισθανόμουν τυχερός με την αλλάγή/επιλογή μου λόγω του αισθητά καλύτερου ωτοφόκους αρχικά, αλλά και της εξέλιξης με τα ψηφιακά. Με την 5d μπήκα στον καινούριο κόσμο αφού δεν μπορούσα να διανοηθώ τίποτα άλλο εκτός του φουλ φρέημ. Μου έλειπε η ευελιξία του συστήματος φλας της Νίκον αλλά έμαθα να ζώ με τα Κάνον και τα Metz, άσε που αυτή η δυσκολία με έκανε καλύτερο στις χειροκίνητες μάνιουαλ ρυθμίσεις.

Αισθάνομαι πραγματικά απογοητευμένος με την τρέχουσα κατάσταση.

Αν δεν στρώσουν δεν πρόκειται να δουν από μένα ούτε δραχμή, ούπς  Cheesy ούτε ευρώ εννοώ !

Που θα πάει ? Δεν θα εμφανιστεί μηχανή μόντουλαρ που θα αλλάζουμε τους αισθητήρες σαν να ήταν...φίλμ ? Αφού περί αυτού τελικά πρόκειται ! Όπως ακριβώς στο μεσαίο φορμά !

Huh
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Απρίλιος 2012, 12:08:50 από Pentzikis » Καταγράφηκε
Deorum
Αποσυνδεδεμένος

Λυκόσκυλο!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #153 στις: 22 Απρίλιος 2012, 12:08:10 »

Lips Sealed  Lips Sealed  Lips Sealed

Αι εμ βέρυ σόρυ.

Η Κάνον έκανε ΠΑΤΑΤΑ. Η μάλλον κάνει τελευταία ξερές κατ εξακολούθηση. Πρώτα με την τιμολογιακή της πολιτική εδώ και κάνα δυό χρόνια και τώρα με την μαρκ 3 και τις επιδόσεις της. Δεν αναφέρομαι στο ωτοφόκους που είναι επιτέλους φανταστικό όπως φαίνεται (λες και δεν είχε την τεχνολογία εδώ και χρόνια, εφαρμοσμένη τόσο στις 1 όσο και στην 7), η στην καλύτερη και πιο αδιαβροχοποιημένη κατασκευή του σώματος, αλλά στην ουσία του πράγματος που είναι η βελτίωση του αποτελέσματος. Η βελτίωση του αισθητήρα, η βελτιώση της εικόνας.
Με τόσο περιορισμένη ανάλυση στα 22mp μετά από τρια χρόνια έρευνα και εφαρμογή η μηχανή θάπρεπε να είναι πολλά βήματα μπροστά από αυτήν που αντικαθιστά και να παίζει στα ίσα τουλάχιστον, η ακόμη καλύτερα να "πατάει" τον ανταγωνισμό.
Το μέλλον θα δείξει τι ακριβώς έχει συμβεί. Είμαι βέβαιος ότι εντός εταιρείας θά πέσουν κεφάλια. Μη γίνει και κάνα σέπουκου. Στην Ιαπωνία είμαστε, μην το ξεχνάμε.

Είμαι χρήστης Κάνον την τελευταία 15ετία μετά από άλλα τόσα περίπου χρόνια χρήσης Νικον.

Αισθανόμουν τυχερός με την αλλάγή/επιλογή μου λόγω του αισθητά καλύτερου ωτοφόκους αρχικά, αλλά και της εξέλιξης με τα ψηφιακά. Με την 5d μπήκα στον καινούριο κόσμο αφού δεν μπορούσα να διανοηθώ τίποτα άλλο εκτός του φουλ φρέημ. Μου έλλειπε η ευελιξία του συστήματος φλας της Νίκον αλλά έμαθα να ζώ με τα Κάνον και τα Metz, άσε που αυτή η δυσκολία με έκανε καλύτερο στις χειροκίνητες μάνιουαλ ρυθμίσεις.

Αισθάνομαι πραγματικά απογοητευμένος με την τρέχουσα κατάσταση.

Αν δεν στρώσουν δεν πρόκειται να δουν από μένα ούτε δραχμή, ούπς  Cheesy ούτε ευρώ εννοώ !

Που θα πάει ? Δεν θα εμφανιστεί μηχανή μόντουλαρ που θα αλλάζουμε τους αισθητήρες σαν να ήταν...φίλμ ? Αφού περί αυτού τελικά πρόκειται ! Όπως ακριβώς στο μεσαίο φορμά !

Huh

Συμφωνώ.
Η 5d3 είδαν ότι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα άλλο σε θέμα εικόνας, οπότε είπαν να παίξουν τα τελευταία τους χαρτιά, που είχαν ήδη έτοιμα. Τα βγάλαν από το συρτάρι. AF και weather sealing. Με 2 λόγια, τα τελευταία 3 χρόνια δεν ετοιμασαν ΤΙΠΟΤΑ καινούργιο.  ωχ το μάτι μου
Μετά...
καληνύχτα σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Απρίλιος 2012, 12:16:49 από Deorum » Καταγράφηκε

Now the flame burns higher, and it purifies the love that died.... they've taking the Queen, to some better place... so they think.
Nick_The_Greek
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #154 στις: 22 Απρίλιος 2012, 12:15:35 »

Αυτη την εικονα που κανουν rezise για να  συγκρινουν την D800  με την 5D mk III θα ηθελα πολυ να την δω και σε εκτυπωση 50χ75 για να δω ποσο βασει εχει αυτη η συγκριση.
Και εγω αμα κανω σμυκριση της φωτο της 5mk II στα 800χ600 μια χαρα μου φαινετε και στα 6400 iso στην οθονη.Το αντιθετο αν την κανω 40mp χειροτερευει η φωτο,δεν χρειαζετε να την συγκρινω με αλλη μηχανη για να το καταλαβω.
Γι'αυτο σε καποιο βιβλιο του photoshop διαβασα οτι οταν μεγαλωνουμε το αρχειο για να μην χαλαει πολυ η ποιοτητα πρεπει να το μεγενθυνουμε κατα 10% καθε φορα.
Δηλαδη ξαφνικα τωρα αυτο δεν ισχυει και μεγαλωνουν-μικραινουν τα αρχεια λες και δεν συμβαινει τιποτα.
Γιατι κανεις απο αυτους που κανουν τα τεστ δεν εκτυπωνουν τα αρχεια και επειτα αφου τα σκαναρουν να μας τα δειξουν και να δουμε ποια ειναι καλυτερη μηχανη.
Τι τους δυσκολευει;
Δεν εχουν τα μηχανηματα να το κανουν;
Καποτε τις φωτογραφιες τις εκτυπωναμε δεν τις βλεπαμε στην οθονη του υπολογιστη.

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου... πολύ σωστή η τοποθέτηση σου.

Αραγμένος στην αναπαυτική καρέκλα του γραφείου... μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή και <<παίζοντας>> με την ανάλυση και το μέγεθος του Raw αρχείου, παίρνεις το "ψευδοαποτέλεσμα" που φαντασιώνεσαι... και το οποίο απέχει μακράν από την πραγματικότητα που θα σου δώσει μια συγκριτική εκτύπωση σε μεγάλη διάσταση, το αρχικό Raw αρχείο που έχει περάσει από το βασικό στάδιο επεξεργασίας μόνον.
Καταγράφηκε
KGP
Συνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #155 στις: 22 Απρίλιος 2012, 12:47:14 »

Αυτα τα μεγεθη και οι ταξεις τιμων ειναι απλησιαστα για του περισσοτερους απο εμας και απο οτι δειχνει το πραμα... μαλλον θα συνεχισουν να ειναι για πολυυυυυ καιρο.  Απο εκει και επειτα, με 3500 ευρω παιρνεις αψογο μεταχειρισμενο αμαξι  η για να το θεσω σε πιο φωτογραφικα πλαισια, παιρνεις τη D700 η τη 5D II σου και πας ταξιδαρα στο πιο ονειρεμενο μερος που εχεις στο μυαλο σου για να λιωσεις στις ληψεις. Βεβαια οπως προειπα, δεν ξερω ποσοι μπορουν να το κανουν αυτο πλεον στη χωρα μας.

Αυτο που εχω παρατηρησει γενικοτερα, ειναι πως οταν καποιος ειναι φωτογραφικα αδρανης, εκτονωνει τη δημιουργικοτητα και το παθος του για τη φωτογραφια  ασχολουμενος με "παραμφερεις" δραστηριοτητες - υποκαταστατα, οπως επι παραδειγματι το να λιωνει στο pixel peeping και να ξημεροβραδυαζεται σε site και forums παρακολουθοντας τις εξελιξεις της αγορας και τις παρουσιασεις νεων μοντελων (Πρωτος εγω ειμαι ενας απο αυτους, αλλα το ελεγχω πλεον, ειμαι στη διαδικασια της απεξαρτησης... Grin ). 

Για να ειμαι και λιγο on-topic, αν η 5D III ειναι απογοητευση για τους περισσοτερους χρηστες της Canon, εχει και τα θετικα του! Τουλαχιστον δεν θα μπειτε στη διαδικασια του να μιζεριαζετε επειδη δεν εχετε και δεν μπορειτε να αποκτησετε το νεο -βελτιωμενο σε ολους τους τομεις- μοντελο και θα διοχτευσετε τα χρηματα και το χρονο σας καπου αλλου, πιο δημιουργικα. Για σκεφτειτε και λιγο τους ερμους τους Nikonακιδες που εχουν αρρωστησει με αυτα που βλεπουν και επιθυμουν διακαως, αλλα  δεν μπορουν να αποκτησουν... και τοτε αρχιζουν και τα δυσκολα, ξαφνικα η μηχανη τους ειναι μαπα και σου λεει που να παω να τραβηξω με τη μπακατελα και αλλα τετοια ωραια...

Για αυτο σας λεω... χωρις καμμια δοση ειρωνιας και με πληρη επιγνωση του τι γραφω, ειστε τυχεροι που η 5D III ειναι αυτη που ειναι  Wink
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Απρίλιος 2012, 12:49:01 από KGP » Καταγράφηκε

Kάπου μεταξύ 28 - 35mm... θα το βρω!
J.R.
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #156 στις: 22 Απρίλιος 2012, 12:59:45 »

Αν το πρόβλημα δεν ήταν σοβαρό, δεν θα πάγωνε τις παραδόσεις σε UK & Canada και βρίσκω πιθανότατο να παγώσουν και σε άλλες χώρες μετά απο αυτό.

Επίσης, εδώ http://www.fredmiranda.com/5DIII-D800/index_controlled-tests.html έχει άλλα κακά μαντάτα που συμφωνούν οπτικά με τα αποτελέσματα του DxO, είναι δηλ αυτό που "βλέπουν τα μάτια μας".

Αυτα που παρουσιάζει ο τύπος στο site είναι λίγο περίεργα. Εκεί με το noise μιλάμε για μέρα με την νύχτα. Δηλαδή ακόμα και να υπάρχει κάποια διαφορά στην απόδοση σε αυτο το θέμα....τόσο τεράστια όσο την παρούσιαζει ο τύπος όμως? Λες και συγκρίνει αισθητήρα compact με FF οι διαφορές. Τοοοοσο noise free το sample της D800? (!)....

Το διάβασες το κείμενό του; Κοίτα εδώ τί λέει:
Παράθεση
For the purpose of this test, my files were normalized in order to compare them on a monitor screen. It's unfair to downsize the D800 36MP file to 22MP in order to compare the advantage of higher resolution. Doing so, would throw away detail from the higher resolution file. Instead, I interpolated the 22MP file to 36MP.
Τί γίνεται, αν κάνεις upsize μια φωτογραφία σου, το ξέρεις.
Είδες εσύ ποτέ τα τελευταία 4 χρόνια να το κάνει αυτό κάποιος ας πούμε για την D700 και την 5DII; Εγώ όχι.
Και καλά που δεν το είδαμε, επειδή είναι κουταμάρα.

ΔΕΝ μπορείς να συγκρίνεις δυο κάμερες με μεγάλη διαφορά στην ανάλυση, το λέει και  το DXO και το έχω παραθέσει και εδώ.

Από την άλλη, μην το πολυψάχνουμε, ο Sony αισθητήρας είναι φοβερός για την εποχή μας και πράγματι υπερέχει στις λεπτομέρειες (λιγότερος θόρυβος στα χαμηλά ISO) στις σκιές!

Αλλά τέτοια τεστ θα πρέπει να τα βλέπουμε κριτικά, επειδή μεγάλο ρόλο παίζει και το πρόγραμμα που γίνεται η μετατροπή του RAW, αλλά και οι δυνατότητες και οι προσωπικές τάσεις του χρήστη!

Αν κάνεις επεξεργασία και φωτίζεις τις σκιές, κάντο τουλάχιστον σωστά και επιλεκτικά.

Καταγράφηκε
saili
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #157 στις: 22 Απρίλιος 2012, 19:24:59 »

Εγω παντως, αν κρινω απο την ευκολια -σε βαθμο γελοιοτητος- αυξησης της αναλυσης στους αισθητηρες, αρχης γενομενης απο τις κομπακτ, που κοιμασαι το βραδυ με 8mp και ξυπνας το πρωι με 18mp, αναρωτιεμαι... αν η 5D3 ειχε και αυτη 36mp, θα λεγαμε ολοι τα ιδια που λεμε τωρα? Δηλαδη σε τι άλλο υπερεχει η D800 τοοοοοοσο πολυ, περαν της αναλυσης και της τιμης.......?  Huh

Μηπως δεν μπορει να κοντρολαρει η κανον μια αυξηση των πιξελς?
Μηπως δεν φτιαχνει αυτη τους αισθητηρες της και δεν εχει το know how?
Απο που βγηκε αυτη η φημη περι καλυτερης διαχειρισης θορυβου απο τη νικον? Μηπως απο την D700 των 12mp συγκρινομενη με τα 22mp της MK2...? Κατι που ολοι σχολιαζουν εδω και χρονια σχετικα με την αναλογια μεγεθους πιξελ/αισθητηρα/θορυβου...?

Την απαντηση στην ΜΚ2 την χρωστουσε η νικον με τα 12mp και την ελλειψη βιντεο...και εβγαλε νεο μοντελο για τα επομενα 3 χρονια την 800...

...η κανον χρωστουσε απλη αναβαθμιση του AF της ΜΚ2... και εβγαλε την 3... για ποσο? θα δειξει... ισως δεν χρειαστει καν να βγαλει αντικαταστατη της 2, αφου οπως ειπα παραπανω, αρκετοι δειχνουν ουτε τα 36mp να θελουν τοσο πολυ, ουτε οι διαφορες ειναι χαοτικες στα υπολοιπα υποσυστηματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Απρίλιος 2012, 19:43:31 από saili » Καταγράφηκε
mtsouk
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #158 στις: 22 Απρίλιος 2012, 20:58:14 »

Δηλαδη σε τι άλλο υπερεχει η D800 τοοοοοοσο πολυ, περαν της αναλυσης και της τιμης.......?  Huh

Σωστά, αλλά 1000 ευρώ διαφορά στην τιμή δεν είναι λίγα...
(την ανάλυση την αφήνω στην άκρη)

φιλικά,
Καταγράφηκε
Deorum
Αποσυνδεδεμένος

Λυκόσκυλο!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #159 στις: 22 Απρίλιος 2012, 21:10:25 »

Υπερέχει στο δυναμικό εύρος, δλδ στην πληροφορία που κρύβεται πίσω από αυτό που βλέπεις.
Καταγράφηκε

Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #160 στις: 23 Απρίλιος 2012, 00:21:10 »

Διαβάστε το κείμενο και δείτε το δεύτερο βίντεο.

http://www.petapixel.com/2012/04/13/canon-confirms-light-leak-issue-in-the-5d-mark-iii/

Πριν απορρίψετε είτε την δοκιμή είτε τη μηχανή, ας δούμε κάποια στοιχεία (πάνω στο δεύτερο βίντεο):

Η μηχανή έχει επάνω φακό φωτεινότητας 1.2, η ευαισθησία είναι στα 400 ISO και το φωτόμετρο, (παρά το ότι ο φακός προφανώς έχει καπάκι επάνω), παίρνει φως απο τον ήλιο αλλα ακόμα και όταν έχει σκιά, πάλι παίρνει φως (μέσω display). Ο χρόνος που δίνει το φωτόμετρο όταν ο ήλιος χτυπάει το display είναι 4'' και όταν σκιάζεται 9''-10''. Αυτό ισοδυναμεί με EV απο -4 ως -5, δηλ περίπου όση έκθεση θα χρειαζόμαστε αν ο φωτισμός μας ήταν απο περίπου μισό φεγγάρι (7 ημερών) Οι φωτιστικές συνθήκες της δοκιμής είναι ήλιος υπο ελαφρά σκιά, δηλ 13-14 EV, δηλ διαφορά περι τα 18 EV*.

Δεν ξέρω αν ήδη αρχίσατε να βγάζετε κάποια συμπεράσματα που διαφαίνονται
1. Οντως ο εξωτερικός φωτισμός επιρρεάζει το φωτόμετεο, αυτό φαίνεται άμεσα απο την δοκιμή και μάλιστα όχι μόνο ο ήλιος αλλα και η ελαφρά σκιά.
2. Εδώ είναι η ουσία: Η διαφορά των 18 EV σημαίνει οτι το φως που μπαίνει απο το display, επιρρεάζει το φωτόμετρο 2^18 = 260.000 φορές λιγότερο απο το φως που περνάει "νόμιμα" απο τον φακό, όπερ μεθερμηνεύομενο δεν υπάρχει απολύτως καμία επίδραση σε συνθήκες φωτισμού σαν αυτές της δοκιμής αν δηλ γινόταν κανονική λήψη. Η ίδια αναλογία θα υπάρχει και όταν μειώνεται το φως του περιβάλλοντος, άρα δεν αποτελεί κίνδυνο λανθασμένης φωτομέτρησης σε όλες τις νορμάλ συνθήκες. Πότε μπορεί το φως του περιβάλλοντος να δημιουργήσει λανθασμένη φωτομέτρηση; Ποτέ! Φυσικά ας μην πάμε σε ακραίες καταστάσεις που δεν έχουν λογική, όπως πχ να βάλουμε δύο ND φίλτρα, ένα 10 στοπ + ένα 6 στοπ και παρ όλα αυτά να θέλουμε να φωτομετρήσουμε, ας μην τρελαθούμε, αυτά δεν γίνονται σε καμία μηχανή

Οπότε το alarm για την επίδραση του περιβάλλοντος είναι άνευ σημασίας. Μπορεί να γίνει ντόρος αλλα θα είναι άτοπος και επιπόλαιος. Δυστυχώς και η Κάνον να βγει να πει αυτά τα ίδια που είπα, θα φανεί σαν να θέλει να το κουκουλώσει, αλλα δεν θα είναι έτσι.

Πάμε τώρα στον φωτισμό του display. Για να δω και να κάνω μια παρόμοια εκτίμηση, θα χρειαζόταν να δώ μια παρόμια δοκιμή σε σκοτεινό περιβάλλον με φακό επάνω, όχι με καπάκι σώματος, γιατί δεν υπάρχει reference διαφράγματος να μετρήσω τα EV. Αν μπορέσω και συναντηθώ με τον Spyro_N το Σάββατο, ίσως κάνω μόνος μου την δοκιμή και σας ενημερώσω.

Μέχρι στιγμής το συμπέρασμά μου είναι οτι όσον αφορά τον φωτισμό περιβάλλοντος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και όσον αφορά τον φωτισμό του display σε πολύ χαμηλούς φωτισμούς, "μάλλον" δεν υπάρχει πρόβλημα (με πολύ ισχυρό αυτό το "μάλλον").

* http://en.wikipedia.org/wiki/Exposure_value

ΥΓ: Αν κάποιος αναρωτιέται γιατί ασχολούμαι με το υποτιθέμενο πρόβλημα της Κάνον, είναι μόνο γιατί παρουσιάζει τεχνικό ενδιαφέρον και τα τεχνικά προβλήματα με τραβάνε όπως το έγκλημα τον Πουαρώ. Για να βάζω το μυαλό μου να δουλεύει. Αλλα όχι μόνο γι αυτό. Είναι και οτι με στενοχωρεί να δυσφημείται άδικα το πνευματικό έργο (δημιούργημα) σπουδαίων μηχανικών. Εκεί που η Κάνον τα έχει κάνει μαντάρα είναι με τις τιμές της, εκεί κυνηγήστε την πριν συμπαρασύρει και την Νικον και οι τιμές αυτές γίνουν καθεστώς.
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Απρίλιος 2012, 00:27:58 από Diol » Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
Αξιολόγηση μηνύματος (4):
lpap
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #161 στις: 23 Απρίλιος 2012, 01:46:23 »

Φίλτατε Diol,

Το ερώτημα που τίθεται είναι : στην περίπτωση της Canon αγοράζω τον τελειότερο (για την δεδομένη κλίμακα) εξοπλισμό ή απλά έναν λειτουργικό εξοπλισμό;

Αναρωτιέμαι, πόσο δύσκολο θα ήταν τεχνικά να μην υπήρχε αυτό το μικρό πρόβλημα στην φωτομέτρηση;
Καταγράφηκε

Canon 500D/Tamron  17-50mm f/2.8 XR Di II  580EX II
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #162 στις: 23 Απρίλιος 2012, 07:19:30 »

...Αναρωτιέμαι, πόσο δύσκολο θα ήταν τεχνικά να μην υπήρχε αυτό το μικρό πρόβλημα στην φωτομέτρηση;

Πανεύκολο ήταν. Ηταν μόνο μια άτυχη στιγμή, αλλα δεν έφερε και καμιά καταστροφή (εκτός απο την ζημιά στις πωλήσεις)

Ηταν ένα μικρό λάθος που πήρε μεγάλη δημοσιότητα. Ομως τα λάθη, είναι αυτό ακριβώς: Λάθη. Δεν υπάρχει συσκευή που να μην έχει αρκετά μικρά λάθη στη σχεδίαση ή στην κατασκευή. Αρκεί να μην αλλοιώνεται η καλή της λειτουργία.

Η διόρθωση πρέπει να είναι πανεύκολη, αλλα δυστυχώς είναι hardware και απαιτεί άνοιγμα της μηχανής. Υποθέτω οτι θα προσθέσουν την οπτική στεγανοποίηση απο εδώ και πέρα και θα βγάλουν ανακοίνωση όπου θα εξηγούν οτι ο θόρυβος ήταν άνευ ουσίας μεν, αλλα όποιος θέλει δε και έχει μηχανή μέχρι s/n "xxxxx", μπορεί να την πάει στο σέρβις να του προσθέσουν την οπτική στεγανοποίηση.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
nios
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #163 στις: 23 Απρίλιος 2012, 14:56:47 »

Aσχετο αλλά σχετικό με το light leak πρόβλημα

http://www.slashgear.com/canon-freezes-eos-5d-mark-iii-shipments-20223833/

Εγω το αγόρασα 3,200,00 και δεν έχω πρόβλημα με το light leak, είναι παρά πολύ καλή μηχανή, και κάτι άλλο μην δίνουμε πολύ σημασία στα νούμερα στο DxoMark και να πιστεύουμε τα μάτια μας.

Το καινουριο συστημα εστιασεις πως τα πηγαινει;
Καταγράφηκε

eos 5d mark II
Φακοι:EF 24-70f/2,8 L, EF 50f/1,4
EF 70-200f/4 L is, EF 100f/2,8 L macro is
EF 300f/4 L is, EF 35f/1,4 L.
Φλας:2x 580 EX II,430 EX,nissin Di 866 II
εκτυπωτης canon pixma 9500 II
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #164 στις: 23 Απρίλιος 2012, 15:58:11 »

http://diglloyd.com/blog/2012/20120419_2-Canon5DM3-dxomark.html
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Σελίδες: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 ... 25 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: