Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
03 Σεπτέμβριος 2014, 03:02:05

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: ΓΑΜΟΣ ΒΑΦΤΙΣΗ  (Αναγνώστηκε 13499 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
VagelisKontogeorgos
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #150 στις: 21 Μάιος 2012, 10:35:15 »

Καλημέρα σας και Καλή σας Εβδομάδα..

Πριν γράψω την άποψη μου θέλω να σας πω ότι είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος με αρκετές χιλιάδες λήψεις διαφόρων καταστάσεων στο ενεργητικό μου εδώ και πολλά χρόνια που ασχολούμαι με το θέμα.
Για μένα η φωτογραφία είναι το αντίστοιχο του lexotanil των 5 mg …
Αγχολυτικό.
Κάθε φορά που βλέπω την πύλη του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Δαφνίου απειλητικά κοντά μου παίρνω την  ΨΦΜ μου και ροβολάω τα βουνά , τα λαγκάδια , τα σακατούρια (στενά σοκάκια) και κλικάρω ότι μου κάνει κλικ..

Επίσης το θεωρών πρέπων να σας γνωστοποιήσω ότι το παρακάτω συμβάν είναι πέρα για πέρα πραγματικό και ούτε κατά διάνοια δεν είναι sci-fi.

Φωτογραφίζοντας λοιπόν παιδάκια φίλων μου (πάντα με άδεια) , φίλους , λίγο street (στην Ιτέα και όπου μένω δεν έχουμε πολλές επιλογές για street) , αρκετές λήψεις σε γάμους και βαφτίσεις αλλά ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΦΛΑΣΕΣ γιατί στο κάτω κάτω άλλος έχει την ευθύνη της κάλυψης του μυστηρίου και όχι εγώ και φυσικά όταν απεικονίζονται πρόσωπα τις τυπώνω με δικά μου έξοδα και τους τις δίνω και μέσα από διάφορες εκδηλώσεις – μέχρι και Ορκωμοσία Οπλιτών έχω φωτογραφήσει με την απαραίτητη άδεια από το Κέντρο Νεοσυλλέκτων με μοναδική υποχρέωση εκ μέρους μου να τους δώσω τις λήψεις σε ένα cd / dvd βγήκε – έχω μαζέψει αρκετό υλικό..

Προσφάτως λοιπόν ξεκίνησαν να με «πιέζουν» φίλοι και συγγενείς να το κάνω επάγγελμα γιατί σύμφωνα με όσες λήψεις έχω μοιράσει ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ¨ΕΞΟΔΑ είμαι λέει πολύ καλύτερος από τους εδώ φωτογράφους με εξαίρεση έναν Φωτογράφο που θεωρώ ότι αν όχι για την Ελλάδα τουλάχιστον στην Περιφέραι Στερεάς Ελλάδος είναι αξεπέραστος – δεν θα πω όνομα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Ξεκίνησα λοιπόν και πριν από 40 μέρες περίπου  έκανα μια φωτογράφηση αλλά όχι επαγγελματικά απλά μάζεψα της λήψεις που ήθελα από την βάφτιση και απλά θα κάνω δώρο στο ζευγάρι ένα ψηφιακό album μέσω blurb.
To ζευγάρι λοιπόν βλέποντας της λήψεις στο η/υ μου ΑΠΑΙΤΕΙ να μου κλείσει μια βάφτιση που είναι αυτοί κουμπάροι και τους άρεσε πάρα πολύ η δουλειά μου και όταν λέμε να μου κλείσει δουλειά να πληρωθώ – το ξανατονίζω δεν είμαι επαγγελματίας , δεν ζω από την Φ. άλλο το επάγγελμα μου – και όταν τους ρώτησα γιατί ρε παιδιά δεν δίνετε την δική σας φωτογράφο μου είπανε έλα να δεις το album …

Και εκεί παθαίνω φρίκη..
Ψηφιακό…Layout για κλάματα , σε πολλές σελίδες η ίδια λήψη 3 & 4 φορές και γενικά τα παιδιά κλαίνε τα λεφτά που δώσανε.
Φυσικά πήγαν και έκαναν μεγάλη φασαρία και ουσιαστικά δεν την εξόφλησαν γιατί το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο σύμφωνα με τον δειγματισμό που τους έκανε.

Θέλω να καταλήξω λοιπόν στο εξής..
Εφόσον υπάρχουν τέτοιοι επαγγελματίες στον χώρο γιατί να μην τολμήσω εγώ ως νέος να μπω στον χορό έστω και μαύρα τα λεφτά μέχρι να συγκεντρώσω το απαραίτητο υλικό – δεύτερες μηχανές , φωτισμούς – και γενικότερα να εξοπλιστώ καλά…
Και πονηρά σκεπτόμενος όταν ο επαγγελματίας λέει π.χ. τόσα € και τελικά δεν κάνει σωστή δουλειά τότε για να μην πάω εγώ να μην πάρω την δουλειά με – τόσα € σε σχέση με τον επαγγελματία που δεν έχω ΟΑΕΕ και τα λοιπά και φυσικά δεν μεταβιβάζονται στον πελάτη άρα είμαι και φθηνότερος;;

Εν κατακλείδι για εμένα και πάντα προσωπική άποψη δεν φταίνε οι Σωστοί επαγγελματίες αλλά όπως και να του κάνουμε δεν είστε όλοι σωστοί και ίσως το μεγαλύτερο ποσοστό σας είστε της αρπαχτής…
Προς Θεού δεν είναι μομφή για κάποιον επαγγελματία που βρίσκεται εδώ μέσα απλά πρέπει να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι..

Και μια κακία εάν φυσικά μου επιτρέπετε που και να μην επιτρέπεται εγώ θα την πώ.
Πόσοι από εσάς που είστε επαγγελματίες είστε επαγγελματίες από άποψη και όχι π.χ. γιατί ήταν η δουλειά του γονέα ή π.χ. δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω και μου έκατσε κάτι τέτοιο;;;

Οπότε όταν χάνετε δουλειές από μη επαγγελματίες φταίτε εσείς , με τις δικές σας «επαγγελματικές» ενέργειες δώσατε δουλειά στους ερασιτέχνες.
Καταγράφηκε
huskyknout
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #151 στις: 21 Μάιος 2012, 10:52:54 »

Ωχχ...ετοιμασου για σεντονια με αυτα που γραφεις.

Παντως να ξερεις οτι οταν ασχοληθεις επαγγελματικα, το κομματι της φωτογραφιας θα ειναι ενα μερος της συνολικης δουλειας σου, ειναι και ενα σωρο αλλα πραγματα αφου ουσιαστικα θα αποτελεις μια one-man-company.

Επισης αν θες την αποψη μου στην φωτογραφια ξεχνα τους κακους και κοιτα μονο τους καλυτερους παντα να βλεπεις τον εαυτο σου σαν κακο φωτογραφο μονο ετσι θα εξελισεσαι.
Καταγράφηκε

Canon 5D grip, Canon 28 F2.8, Canon 50 F1.4, Canon 100 F2.8 Macro, J135 F4, Nissin 866ii, Nissin 622ii, Canon 430 EXII.

Nikon D600 grip, Tamron 28-75 F2.8, Tamron 17-35 F2.8-F4, Nikon 28 F1.8G, Nikon 35 F1.8G, Nikon 50 F1.8D, Nikon 85 F1.8G, Metz 48.

Nikon FM, Tokina 28-70, Nikon 50 Ai Pancake

Sony Nex F3 kit

Olympus SP801 UZ
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
VagelisKontogeorgos
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #152 στις: 21 Μάιος 2012, 11:00:33 »

Ωχχ...ετοιμασου για σεντονια με αυτα που γραφεις.

Παντως να ξερεις οτι οταν ασχοληθεις επαγγελματικα, το κομματι της φωτογραφιας θα ειναι ενα μερος της συνολικης δουλειας σου, ειναι και ενα σωρο αλλα πραγματα αφου ουσιαστικα θα αποτελεις μια one-man-company.

Επισης αν θες την αποψη μου στην φωτογραφια ξεχνα τους κακους και κοιτα μονο τους καλυτερους παντα να βλεπεις τον εαυτο σου σαν κακο φωτογραφο μονο ετσι θα εξελισεσαι.

Ελπίζω τα σεντόνια να είναι καλοκαιρινά..
Προσωπικά με θεωρώ το μέτριο και πολλά λέω...
Αλλά το έχω πει πολλές φορές ότι έχω μια D300 με μια καλή γκάμα εξοπλισμού της που κάποιοι επαγγελματίες δεν με φτάνουν αλλά αυτό δεν με κάνει φωτογράφο...
Απλά με κάνει κάτοχο της εν λόγω ΨΦΜ
Δεν είμαι φωτογράφος ...
Στρατιωτικός και οσονούπω επειδή υπηρετώ απο τα 17 μου θα είμαι συνταξιούχος.

Απλά διάβαζα το νήμα και μου βγάλανε αρεκτοί το αίσθημα ότι νοιώθουν ανασφάλεια για την δουλειά τους και παρά το ότι δεν γράφω γενικώς δεν άντεξα και έκανα το απενενοημένο..
Καταγράφηκε
mimis77
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #153 στις: 21 Μάιος 2012, 11:06:29 »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
θεωρώ τον εαυτό μου επαγγελματία γραφίστα και ουδεμία επαγγελατική σχέση έχω με το επάγγελμα που αναφέρουμε. Πέρα από αυτό κι εγώ είμαι στην ίδια φάση, να ξεκινήσω κι εγώ δειλά δειλά να φωτογραφίζω, αρχικά για φίλους και συγγενείς και πολύ αργότερα επί πληρωμή, γάμους και βαπτίσεις. Στην παρούσα επαγγελματική φάση που βρίσκομαι δεν μπορώ να πάρω μαύρα λεφτά από όποιον γάμο με προσκαλέσουν να φωτογραφήσω. Άλλωστε αυτό θα έρχόταν σε αντίφαση με αυτό που είμαι.
Αν υποθέσουμε ο,τι σε κάθε γάμο παραμονεύει η Εφορία, νομίζω δεν θα μπαίναμε στην διαδικασία να σκεφτούμε να "φάμε" την δουλειά του επαγγελματία, γιατί θα αντιμετωπίζαμε τις γνωστές σε όλους συνέπειες. Το προσόν που έχεις όμως δεν σε κάνει λιγότερο "επαγγελματία". Επαγγελματίας είναι αυτός που αγαπάει και σέβεται αυτό που κάνει, δεν τον κάνει το ΤΕΒΕ. Αν θες όμως να μην "σκίσεις" το χώρο, θα πρέπει κι εσύ να φερθείς επαγγελματικά και να συνεργαστείς στην χειρότερη με κάποιο όντως του χώρου, να του πληρώσεις το ΦΠΑ και να κάνεις αυτό που αγαπάς, με το λιγότερο κόστος.
Δίνοντας βέβαια μια τιμή που να ανταποκρίνεται στις παρούσες τιμές της αγοράς, κι όχι στο 50%...αυτά

με φιλικούς χαιρετισμούς στην παρέα.

Δημήτρης
Καταγράφηκε
VagelisKontogeorgos
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #154 στις: 21 Μάιος 2012, 11:12:13 »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
θεωρώ τον εαυτό μου επαγγελματία γραφίστα και ουδεμία επαγγελατική σχέση έχω με το επάγγελμα που αναφέρουμε. Πέρα από αυτό κι εγώ είμαι στην ίδια φάση, να ξεκινήσω κι εγώ δειλά δειλά να φωτογραφίζω, αρχικά για φίλους και συγγενείς και πολύ αργότερα επί πληρωμή, γάμους και βαπτίσεις. Στην παρούσα επαγγελματική φάση που βρίσκομαι δεν μπορώ να πάρω μαύρα λεφτά από όποιον γάμο με προσκαλέσουν να φωτογραφήσω. Άλλωστε αυτό θα έρχόταν σε αντίφαση με αυτό που είμαι.
Αν υποθέσουμε ο,τι σε κάθε γάμο παραμονεύει η Εφορία, νομίζω δεν θα μπαίναμε στην διαδικασία να σκεφτούμε να "φάμε" την δουλειά του επαγγελματία, γιατί θα αντιμετωπίζαμε τις γνωστές σε όλους συνέπειες. Το προσόν που έχεις όμως δεν σε κάνει λιγότερο "επαγγελματία". Επαγγελματίας είναι αυτός που αγαπάει και σέβεται αυτό που κάνει, δεν τον κάνει το ΤΕΒΕ. Αν θες όμως να μην "σκίσεις" το χώρο, θα πρέπει κι εσύ να φερθείς επαγγελματικά και να συνεργαστείς στην χειρότερη με κάποιο όντως του χώρου, να του πληρώσεις το ΦΠΑ και να κάνεις αυτό που αγαπάς, με το λιγότερο κόστος.
Δίνοντας βέβαια μια τιμή που να ανταποκρίνεται στις παρούσες τιμές της αγοράς, κι όχι στο 50%...αυτά

με φιλικούς χαιρετισμούς στην παρέα.

Δημήτρης

Σεβαστή και λογικότατη η απάντηση σου και μάλιστα μου έδωσε και ιδέα να πληρώνω τον ΦΠΑ εαν φυσικά ξεκιν'ησω να ασχολούμαι...
Καταγράφηκε
mimis77
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #155 στις: 21 Μάιος 2012, 11:15:59 »

πάντα κι εγώ σκεφτόμουν, πώς θα ξεκινήσω κάτι που δεν ξέρω πού θα με βγάλει, χωρίς να χρειάζεται να δώσω χιλιάδες ευρώ σε εξοπλισμούς?
Έχω όμως καλό φίλο που μου εμπιστεύεται τον εξοπλισμό του και βέβαια μου μαθαίνει ο,τι ξέρει.
Αυτή θεωρώ είναι μια ικανοποιητική λύση. Αλλά δυστυχώς θα μου πεις, δεν έχουμε όλοι φίλους φωτογράφους. Υπάρχουν όμως και εταιρίες που νοικιάζουν εξοπλισμό. Για ψάξτο...
Καταγράφηκε
DeeperBlue
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #156 στις: 21 Μάιος 2012, 13:17:16 »

Οπότε όταν χάνετε δουλειές από μη επαγγελματίες φταίτε εσείς , με τις δικές σας «επαγγελματικές» ενέργειες δώσατε δουλειά στους ερασιτέχνες.

Και ναι και όχι.

Ναι γιατί, όντως, υπάρχει τεράστια μερίδα μετριότητας στο χώρο των επαγγελματιων.

Όχι γιατί το γεγονός πως υπάρχουν πάρα πολλοί ερασιτέχνες φωτογράφοι που έχουν ανώτερο εξοπλισμό / τεχνική κατάρτιση / αισθητική απο τους επαγγελματίες δεν τους δίνει το δικαίωμα να λειτουργούν παράνομα. Πιστεύω πως υπάρχει η λύση με απόδειξη παροχής υπηρεσιών και έχει αναλυθεί παλιότερα στο φόρουμ απο γνωρίζοντες.

Κόβοντας απόδειξη είσαι εντάξει και απέναντι στον φίλο-πελάτη και προς το κράτος αλλά -κυρίως- και προς τη συνείδησή σου. Και τότε βγαίνεις στην Ιτέα και ανεβάζεις τον πήχη πολύ πιο ψηλά στο χώρο.
Καταγράφηκε

knife
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #157 στις: 21 Μάιος 2012, 14:55:40 »

Επαγγελματιας=αυτος που κανει κατι αντι πληρωμης.
Νομιμοι επαγγελματιες ειναι ολοι αυτοι που εχουν ΤΕΒΕ.Αυτοι ειναι.Απλα υπαρχουν κακοι και καλοι επαγγελματιες.Ας το αφησουμε στην κριση του καθε καταναλωτη γτ δεν εχουν ολοι τις ιδιες απαιτησεις απο ενα προιον.

Οσο αφορα το πως θα ξεκινησει ο καθενας θα γινει οπως γινεται παντου.Παντου υπαρχουν μαυρα χρηματα.Ετσι θα ξεκινησεις και εσυ.Οι περισσοτεροι οταν ξεκινουν μια οποιαδηποτε εργασια αυτη ειναι μαυρη.Προσωπικα για μενα ειναι το ιδιο.Ειτε ξεκινας ως φωτογραφος ειτε ως σερβιτορος ανασφαλιστος.Οταν δεν προσταυεσαι καθολου σαν νεος επαγγελματιας και κυριολεκρικα κρεμεσαι απο μια κλωστη απο την πρωτη στιγμη που μπαινεις στον χωρο πως να μην πας στην μαυρη εργασια?
Η δεν θα το κανεις καθολου η θα ξεκινησεις ανηθικα....
Δεν θα τα βαλω με αυτους που το κανουν.Θα τα βαλω με με ολα αυτα τα πραγματα που δεν προστατευουν τα δικαιωματα του καθε επαγγελματια αλλα και αυτου που θελει να γινει επαγγελματιας.(τραπεζες/ασφαλειες/Φ.Π.Α/και δεν ξερω και εγω τι αλλο)
Καταγράφηκε

I don't want to achieve immortality through my work. I want to achieve it through not dying.

Woody Allen
mimis77
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #158 στις: 21 Μάιος 2012, 15:08:13 »

περιγράφεις δυστυχώς την μάυρη αλήθεια.
Θλίβομαι όταν η πραγματικότητα επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Ελπίζω σε ένα καλύτερο μέλλον.
Καταγράφηκε
Nick_The_Greek
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #159 στις: 21 Μάιος 2012, 15:37:02 »

Τι λέτε καλοί μου άνθρωποι... Roll Eyes έχετε πάρει είδηση τι γίνεται στην αγορά.. Huh

Νιόπαντρα ζευγάρια που δεν περίμεναν και δεν μπορούσαν να φανταστούν την τριφασική σφαλιάρα που θα έτρωγαν τα οικονομικά τους, βαπτίζουν το πρώτο παιδί τους και δεν έχουν λεφτά να τυπώσουν προσκλητήρια... χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Καλούν συγγενείς και φίλους στην βάπτιση του παιδιού τους με το τηλέφωνο... και παρακαλάνε τον φωτογράφο που γνωρίζουν να τους βγάλει λίγες φωτογραφίες για να έχουν ενθύμιο από το μυστήριο.

Οι ίδιοι δεν θέλουν την απόδειξη για να γλυτώσουν έστω το κατοστάρικο του φπα.... για να μην πω πως όλο και περισσότερα ζευγάρια ζητάνε από φίλους και συγγενείς να παίξουν τον ρόλο του φωτογράφου γιατί δεν έχουν να πληρώσουν τον επαγγελματία.

Έχετε πάρει είδηση την τελευταία μόδα που επικρατεί στα νέα ζευγάρια  Roll Eyes

Ξεκινάνε το νέο τους σπιτικό με πολιτικό γάμο σε κλειστό οικογενειακό κύκλο, και μόλις κάνουν το πρώτο παιδάκι τους, πάνε στην εκκλησία για διπλό μυστήριο... γάμο και βάπτιση ταυτόχρονα. Προσφορά δυο μυστήρια στην τιμή του ενός.  Shocked

Υ.Γ. Την πρωτοποριακή "μόδα" την λάνσαρε ο Γαλλογερμανικός οίκος 
"Events Merkozi"

Καταγράφηκε
mimis77
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #160 στις: 21 Μάιος 2012, 16:41:36 »

Τι λέτε καλοί μου άνθρωποι... Roll Eyes έχετε πάρει είδηση τι γίνεται στην αγορά.. Huh

Νιόπαντρα ζευγάρια που δεν περίμεναν και δεν μπορούσαν να φανταστούν την τριφασική σφαλιάρα που θα έτρωγαν τα οικονομικά τους, βαπτίζουν το πρώτο παιδί τους και δεν έχουν λεφτά να τυπώσουν προσκλητήρια... χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Καλούν συγγενείς και φίλους στην βάπτιση του παιδιού τους με το τηλέφωνο... και παρακαλάνε τον φωτογράφο που γνωρίζουν να τους βγάλει λίγες φωτογραφίες για να έχουν ενθύμιο από το μυστήριο.

Οι ίδιοι δεν θέλουν την απόδειξη για να γλυτώσουν έστω το κατοστάρικο του φπα.... για να μην πω πως όλο και περισσότερα ζευγάρια ζητάνε από φίλους και συγγενείς να παίξουν τον ρόλο του φωτογράφου γιατί δεν έχουν να πληρώσουν τον επαγγελματία.

Έχετε πάρει είδηση την τελευταία μόδα που επικρατεί στα νέα ζευγάρια  Roll Eyes

Ξεκινάνε το νέο τους σπιτικό με πολιτικό γάμο σε κλειστό οικογενειακό κύκλο, και μόλις κάνουν το πρώτο παιδάκι τους, πάνε στην εκκλησία για διπλό μυστήριο... γάμο και βάπτιση ταυτόχρονα. Προσφορά δυο μυστήρια στην τιμή του ενός.  Shocked

Υ.Γ. Την πρωτοποριακή "μόδα" την λάνσαρε ο Γαλλογερμανικός οίκος 
"Events Merkozi"

back to the future
Καταγράφηκε
stathis08
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #161 στις: 21 Μάιος 2012, 17:42:07 »

Κακοί επαγγελματίες και καλοί ερασιτέχνες υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα. Πόσοι δεν έχουν πάρει μη επαγγελματία υδραυλικό ή ηλεκτρολόγο ή σκαφτιά.... με ή χωρίς απόδειξη. Παντού γίνεται, έτσι και στην φωτογραφία. Το θέμα είναι ότι ο καλός επαγγελματίας, αυτός που ξέρει την δουλειά του και σέβεται τον πελάτη του δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα. Όλοι μας δώσαμε ή πείραμε κάτι ακριβό επειδή όπως λέμε ...τα αξίζει τα λευτά του.
Τώρα για την αγορά....όπως έπεσαν οι μισθοί έτσι θα προσαρμοστεί ανάλογα και παροχή υπηρεσιών. Αλυσίδα είναι όλα..
Καταγράφηκε
Pentzikis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #162 στις: 21 Μάιος 2012, 18:02:41 »

Έτσι για να σας φτιάξω λίγο το κέφι.

Βρέθηκα πριν κάνα δεκαήμερο στην Αθήνα και έπεσα πάνω σε συζήτηση περί αμοιβής κομμωτή που έφευγε λέει για Κύπρο για να χτενίσει νύφη έναντι του ευτελούς ποσού των 1500€ συν έξοδα διαμονής.

Έχει λοιπόν ακόμα ο θεός, για κάποιoυς τουλάχιστον !
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μάιος 2012, 18:08:59 από Pentzikis » Καταγράφηκε
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #163 στις: 21 Μάιος 2012, 18:44:53 »

Επαγγελματιας=αυτος που κανει κατι αντι πληρωμης.
Νομιμοι επαγγελματιες ειναι ολοι αυτοι που εχουν ΤΕΒΕ.Αυτοι ειναι.Απλα υπαρχουν κακοι και καλοι επαγγελματιες.

Πολύ-πολύ σωστό

Οσο αφορα το πως θα ξεκινησει ο καθενας θα γινει οπως γινεται παντου.Παντου υπαρχουν μαυρα χρηματα.Ετσι θα ξεκινησεις και εσυ.Οι περισσοτεροι οταν ξεκινουν μια οποιαδηποτε εργασια αυτη ειναι μαυρη.Προσωπικα για μενα ειναι το ιδιο.Ειτε ξεκινας ως φωτογραφος ειτε ως σερβιτορος ανασφαλιστος.

Περίεργη και σαν σκέψη και σαν προτροπή είναι αυτή.
Δηλαδή με αυτήν την λογική, πρακτικά παντού υπάρχουν κοπελλίτσες στα μπάρ που με κάποιο ποσό ''παρέχουν υπηρεσίες'' και μάλιστα στα μαύρα, θα έκανες την ίδια προτροπή αν έχεις μιά κόρη;   
Βασικά μπλέκετε σχεδόν πάντα μέσα σε μιά τέτοια συζήτηση τους κακούς επαγγελματίες.
Θέλετε να συζητήσετε το θέμα ''καλοί και κακοί επαγγελματίες'' το θέμα ''επαγγελματίας αλλά στα μαύρα'' ή απλά κι ωραία το θέμα ''επαγγελματίας'' ;

Αυτό το αιώνιο μπουρδούκλωμα που εμπλέκει τους κακούς του κλάδου δεν ωραιοποιεί και δεν συγχωρεί τους αεριτζήδες και αλεξιπτωτιστές στον επαγγελματικό χώρο.

Θέλετε να γίνετε επαγγελματίες; Μπράβο σας που καταλήξατε να ακολουθήσετε κάτι που συνδοιάζει το χόμπυ σας με εργασία.
Κάτω απ την λέξη χόμπυ δεν κρύβεται και η λέξη παράνομος.
Άλλο να κάνετε το χόμπυ σας και άλλο να το παίζετε επαγγελματίες μόνον στο να παίρνετε χρήματα.....και όχι στο να πληρώνετε τις υποχρεώσεις που έχουν οι πραγματικοί επαγγελματίες (γιά την Εφορία και τις Κρατικές Υπηρεσίες......είναι παντελώς αδιάφορο το άν είναι καλοί ή κακοί).

Τα γράφω σαν ερασιτέχνης (γιατί αυτό είμαι) αλλά δεν δέχομαι ποτέ να κρύβονται κάποιοι κάτω απ' τις λέξεις ...χόμπυ....κόλλημα.....μεράκι και άλλα τέτοια σχετικά ωραιοποιητικά λογάκια γιά να μπαίνουν κάποιοι στον χώρο με άνισους όρους όσον αφορά τα έξοδα.

Δηλαδή κανείς δεν αναφέρει απλά κι ωραία το ζουμί.
Επαγγελματίας, μόνον όσον αφορά το λαβείν.!!!
Το δούναι, το αφήνουμε.....γιά τους ηλίθιους του χώρου, που πληρώνουν κάποιο ποσοστό απ τα ποσά που εισπράτουν (αλλά βέβαια αυτοί με την παραπάνω λογική...είναι ηλίθιοι.!!!! )

Οταν δεν προσταυεσαι καθολου σαν νεος επαγγελματιας και κυριολεκρικα κρεμεσαι απο μια κλωστη απο την πρωτη στιγμη που μπαινεις στον χωρο πως να μην πας στην μαυρη εργασια?
Η δεν θα το κανεις καθολου η θα ξεκινησεις ανηθικα....

Τώρα καλύπτεται η παρανομία κάτω από αυτό;
Ωραία πράγματα.!!!!

Το ότι είμαι ερασιτέχνης (καλός ή κακός) και οτι μου άρέσει ή όχι να φωτογραφίζω, δεν με τυφλώνει στο να μην ξεχωρίζω......το νόμιμο απ' το παράνομο και το ηθικό απ το ανήθικο.
Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Μιά φωτογραφία, λέει περισσότερα από 1000 λέξεις.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

http://enasaplosfotografos.blogspot.com/
mtsouk
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #164 στις: 21 Μάιος 2012, 18:48:23 »

Δηλαδή με αυτήν την λογική, πρακτικά παντού υπάρχουν κοπελλίτσες στα μπάρ που με κάποιο ποσό ''παρέχουν υπηρεσίες'' και μάλιστα στα μαύρα, θα έκανες την ίδια προτροπή αν έχεις μιά κόρη;

Καλά τα λές απλά το εν λόγω παράδειγμα είναι λίγο άστοχο καθώς το θέμα μας είναι η νομιμότητα της εργασίας και όχι το είδος της.

φιλικά,
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: