Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
15 Σεπτέμβριος 2014, 05:01:57

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 ... 16 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: ΓΑΜΟΣ ΒΑΦΤΙΣΗ  (Αναγνώστηκε 13565 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
faniola
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #105 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 15:00:30 »

Παράθεση
πως να θέσει το θέμα εδώ μέσα
να μην το θεσει Grin

thumbs up thumbs up

Ο προηγουμενος "εργοδοτης" του κοριτσιου να υποθεσω ?  Grin Grin Grin

Παρακληση προς τους διαχειριστες

1) Παρακαλω πολυ να μπει ενα φιλτρο στο φορουμ οπου να μπορουν να κανουν ερωτησεις μονο οσοι εχουν κανει εγγραφη και εχουν κατευθειαν 50 ποστ.  thumbs up

2) Να γινεται Ban οποιος δημιουργησει θεμα που προυπαρχει, γιατι δεν ειναι δυνατον να γινονται συνεχεια συγχωνευσεις θεματων. Σιγα μην τρεχουν ολοι την ωρα οι συντονιστες να κανουν τη δουλεια τους.  thumbs up

3) Να απαγορευεται να κανει εγγραφη και να λαμβανει μερος σε συζητησεις οποιος δεν εχει κανει εναρξη. Στην εγγραφη απαραιτητα δικαιολογητικα ΑΦΜ, ΔΟΥ, Αποδειξη επαγγελματικου επιμελητηριου, μισθωτηριο επαγγελματικου χωρου (σε αντιθετη περιπτωση να γινεται συννενοηση με τους διαχειριστες).  thumbs up

4) Καθε 6μηνο το καθε μελος του φορουμ θα πρεπει να αποδεικνυει οτι ειναι νομιμος επαγγελματιας διαφορετικα να διαγραφεται.  thumbs up

5) Να απαγορευεται η εγγραφη σε ατομα κατω των 30 ετων και λιγοτερο απο 5 χρόνια προυπηρεσια στο επαγγελμα.  thumbs up

6) Οι ερασιτεχνες του φορουμ πρεπει οπωσδηποτε και επι τοπου να διαγραφουν η να κανουν εναρξη.  thumbs up

Παρακαλω πολυ να προβειται αμεσα στις παραπανω εφαρμογες κανονων για να μπορεσει επιτελους αυτο το φορουμ να ορθοποδησει και να σταματησουν οι τυχαρπαστοι να μας τρωνε τη δουλεια. Εχουμε και στοματα να θρεψουμε.

χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

thumbs up για να ειστε ολοι ασφαλεις.........  προσκυνώ
Καταγράφηκε
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #106 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 15:29:28 »

Μήτσομ, πολύ μου άρεσαν αυτά που έγραψες, να είσαι καλά. Και στη σωστή βάση το βάζεις (σε γεινικές γραμμές) και ανάλαφρα.

Οσο για οδοντιάτρους, έχεις δει τους συναδέλφους σου στην Ινδία  Grin

Η πιο πάνω ιστορία με τον Αγγλο φωτογράφο είναι καλά γνωστή και την παρακολούθησα με πολλή προσοχή και στον ξένο τύπο. Είναι έτσι και δεν είναι έτσι. Την ιστορία, σαν ευτράπελη, την πήρε είδηση ο τύπος και την φούσκωσε για πλάκα. Εχει σημασία πως έγινε στην πραγματικότητα.

Ο φωτογράφος που ανέλαβε τον γάμο ήταν κανονικός, δηλωμένος και με κατάστημα και μέλος της ομοσπονδίας τους. Δεν ήταν δηλ αλεξιπτωτιστής. Αν θυμάμαι καλά είχε και site. Δεν ξέρω ή δεν θυμάμαι αν ήταν καλός φωτογράφος. Αυτό που έκανε είναι οτι έκλεισε τον γάμο, αλλα έστειλε κάποιους φρηλάνσερς να κάνουν την κάλυψη. Προφανώς οι φρηλάνσερς αυτοί δεν ήταν επαγγελματίες και δεν ήταν καν ερασιτέχνες. Ηταν ή άσχετοι ή μεθυσμένοι. Δεν θυμάμαι τώρα απο ποιας μεριάς λάθος, για βίντεο δώσανε το αμοντάριστο που είχε μέσα όλα τα ευτράπελα, αλλα είχε και καλά πλάνα που οι μηνυτές αποσιώπησαν αρχικά.

Το αποτέλεσμα είναι οτι πριν ακόμα το δικαστήριο επιβάλει επιστοφή του 1/3 της αμοιβής, η ομοσπονδία του τον διέγραψε και διασύρθηκε σαν επαγγελματίας. Φυσικά η ευθύνη είναι δική του, όπως ευθύνη έχουν όλοι οι φωτογράφοι εδώ που στέλνουν άπειρους κακοπληρωμένους φρηλάνσερς να βγάλουν εις πέρας μια δουλειά προσπαθώντας να γίνουν ανταγωνιστικοί όχι με την ποιότητα της δουλειάς τους, αλλα μειώνοντας τις αμοιβές των φρηλάνσερς και τον αριθμό τους και μη δίνοντας βοηθό κοκ.

Ετσι στην περίπτωση του πιο πάνω, νομίζω μόνος αυτός διασύρθηκε ανάμεσα σε εκατοντάδες που κάνουν την ίδια δουλειά. Για μένα το ότι το δικαστήριο επέβαλε την επιστροφή του 1/3 μόνο και όχι του συνόλου της αμοιβής ή ακόμα περισσότερο αποζημίωσης, αυτό σημαίνει οτι ήταν μεν μια ελλειπής δουλειά, αλλα όχι μόνο αυτό που οι μηνυτές ισχυρίζονταν και που ο τύπος πρόβαλλε.

Πάντως αξίζει σαν ευτράπελο να δει κανείς τα αποσπάσματα του βίντεο που του πέφτει η κάμερα και εκεί που είναι αφηρημένος και του φέυγει η άμαξα και την κυνηγάει να την σταματήσει. Νομίζω οτι πρέπει ο εικονολήπτης να ήταν κουρούμπελο, κατ ευθείαν απο την παμπ. Ο εικονολήπτης είχε επίσης μπερδέψει την λήψη με την παύση και νόμιζε οτι τράβαγε όταν ήταν pause και οτι δεν τράβαγε όταν τράβαγε  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο και αυτό έφτασε στα χέρια της νύφης αμοντάριστο  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Απο φωτογραφίες έδωσαν σαν απόδειξη της κακής λήψης μια δυό (αν θυμάμαι) απο την  προετοιμασία που η νύφη είναι μαύρη υποφωτισμένη, προφανώς δεν είχε προλάβει να φορτίσει το φλας απο την προηγούμενη λήψη. Και φυσικά τους δόθηκαν ή τυπώθηκαν χωρίς να γίνει έλεγχος και ξεσκαρτάρισμα. Ποιός ξέρει τώρα τα εσωτερικά τους και τις λεπτομέρειες; Εμένα μου αρκεί η απόφαση του δικαστηρίου, που ουσιαστικά δικαιώνει κατα μεγάλο μέρος τον φωτογράφο.

fotis3dthumbs up
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #107 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 15:59:22 »

Μιά άλλη, πολύ καλά οργανωμένη φωτογραφική σελίδα, γράφει πολύ απλά κι ωραία το πώς να προχωρήση κάποιος στο Forum, πχ. στο θέμα φωτογράφισης ''Γάμου''
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=255604

Λίγο πολύ θα έπρεπε να υπάρχη η δυνατότης να βγαίνη μιά σελίδα τεόια σελίδα και στο dpgr και να οδηγή τα νέα μέλη, στο πώς να κινηθούν μέσα στα διάφορα υπάρχοντα ήδη θέματα και συζητήσεις.

-----------------
Απ την άλλη μεριά, όταν κάποιος ζητάει πληροφορίες από επαγγελματίες, θα πρέπη αυτοί να ζυγίζουν σωστά την κάθε περίπτωση και να κρίνουν κατά πόσον είναι πρέπον να απαντηθή κάτι και μήπως βοηθώντας μιά περίπτωση κάνουν μιά ζημιά στον κλάδο, στις σχέσεις πελατών/επαγγελματιών κλπ και βασικά αυτές οι πληροφορίες θα πρέπη να δίνονται αποκλειστικά και μόνον από επαγγελματίες.
Δεν μπορώ να καταλάβω το πώς μπορεί να απαντήση κάποιος σε μιά ερώτηση που αφορά μιά επαγγελματική φωτογράφηση...από έναν όχι επαγγελματία.

Υπάρχουν πολλοί που ξέρουν και κατέχουν πάρα πολύ καλά Τεχνικές φωτογράφησης, αλλά υπάρχουν πολλοί, πάρα πολλοί....το μεγαλύτερο ποσοστό που δεν ξέρουν πράγματι που τους πάνε τα τέσσερα .......αλλά γράφουν και ξαναγράφουν και δίνουν απαντήσεις και διάφορες λύσεις.

Τουλάχιστον τα παλιά μέλη (όπως κι' εγώ) ξέρουν αυτά τα λίγα άτομα που έχουν τις γνώσεις. Τα νέα μέλη όμως ΟΧΙ.

Σε όλο το Forum, ας γράφει ο καθένας ότι νομίζει...ότι του αρέσει...όπως το βλέπει.
Το μεγαλύτερο κακό που θα κάνη, είναι κάποιος άλλος να βγάλη μερικές μάπα φωτογραφίες.
Όταν όμως πρόκειται για ερωτήσεις που αφορούν Τεχνικές στον επαγγελματικό χώρο....ας αφεθή αυτό στους επαγγελματίες.

Δεν είναι δυνατόν να κάνη κάποιος την ερώτηση :
Έχω μιά EOS 400 και λέω να καλύψω σε τρείς μέρες τον πρώτο μου γάμο (έχοντας παράλληλα και δυό μικρά φλασάκια). Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
και απαντά κάποιος απ τα μέλη :
-Όχι πάρε τουλάχιστον την EOS 500 (αυτή έχει αυτός) και μην χρησιμοποίησης κάν το δεύτερο φλάς.

Ακούγεται γελοίο, αλλά πάρα πολλές φορές έχω διαβάσει σχετικές τέτοιες απαντήσεις από πολλούς ''γνώστες'' όσο αστείες ή γελοίες κι αν είναι.

Πρός Θεού, δεν αναφέρομαι στον Diol (που είναι μέσα στους λίγους, τους ελάχιστους που ξέρουν και από Τεχνικές και από εξοπλισμό), αλλά στους διάφορους άλλους, που στον βωμό του τονισμού του εγώ τους, γράφουν διαρκώς οτι τους κατέβει...απλά γιά να γράψουν.

Τουλάχιστον όσον αφορά ερωτήσεις προς επαγγελματίες, ας υπάρξει κάποιος έλεγχος.
Στο υπόλοιπο Forum δεν χρειάζεται (αντίθετα μάλιστα, ο όχι έλεγχος φτιάχνει το κέφι)
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιανουάριος 2012, 16:07:44 από homo photographicus » Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Μιά φωτογραφία, λέει περισσότερα από 1000 λέξεις.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

http://enasaplosfotografos.blogspot.com/
huskyknout
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #108 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 15:59:44 »

@Diol Και περα απο την πλακα αυτο ειναι κατι που πρεπει να το σκεφτονται πολυ τα ζευγαρια που πανε στα φωτογραφεια της γειτονιας και αναθετουν τον γαμο τους σε τραβηχτες, που δεν φαινεται το ονομα τους πουθενα και δεν εχουν και τιποτα να χασουν.Αυτος που μιλαμε(φωτογραφος) πρεπει να ναι αυτος ο βασικος φωτογραφος και ας εχει αλλους 15 βοηθους αυτον βλεπεις αυτον εμπιστευεσαι αυτου τις φωτογραφιες ειδες και σου αρεσανε, διαφορετικα ειναι και λιγο ρισκο.Σε γνωστο ετυχε αντιστοιχο (οχι τοσο ακραιο παραδειγμα) να παει σε "μεγαλο" studio που εδινε σε τραβηχτη(συνεργατη τον λεγανε) ο οποιος τελικα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ απο το studio και τους εκβιαζε με το να μην δινει τις φωτογραφιες στο ζευγαρι  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο, με αποτελεσμα τα τις παρουν ενα χρονο μετα. Και περαν αυτου η μηχανη του(γιατι ειδα το ψηφιακο) ειχε προβλημα back focus και οι μισες (περισοτερο τα πορτραιτα) βγηκαν ελαφρα ανεστιαστες κατι που μονο εγω και η γυναικα μου ειδαμε αλλα που ευτυχως το ζευγαρι δεν διαπιστωσε.

Αυτος που μιλας πρεπει να ειναι ο φωτογραφος σου και επισης για αλλο εναν βασικο (ειδικα για τις νυφες) λογο. Οταν εισαι την ημερα του γαμου σου επιλεγεις τους καλεσμενους σου, καλως ή κακως και οι επαγγελματιες αυτοι ειναι καλεσμενοι αφου παρευρισκονται σε ολη την διαδικασια και μαλιστα ακομα και στις προετοιμασιες.Μπαινει λοιπον μεσα στο σπιτι σου και σε φωτογραφιζει στην πιο ιδιαιτερη ημερα της ζωης σου.Αρα πρεπει αφενως να εχει ταυτοτητα(ποτε δεν ξερεις) αφετερου πρεπει να εισαι εξοικιωμενος μαζι του για να υπαρχει θετικη αλληλεπιδραση.Οταν ισχυει αυτο κερδιζεις πολυ στις φωτογραφιες, δεν θα κοιτας με αμηχανια εναν "ξενο" να σε φωτογραφιζει αλλα ενα ατομο που εχεις μιλησει μαζι του και κερδισε την εκτιμηση σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιανουάριος 2012, 16:01:57 από huskyknout » Καταγράφηκε

Canon 5D grip, Canon 28 F2.8, Canon 50 F1.4, Canon 100 F2.8 Macro, J135 F4, Nissin 866ii, Nissin 622ii, Canon 430 EXII.

Nikon D600 grip, Tamron 28-75 F2.8, Tamron 17-35 F2.8-F4, Nikon 28 F1.8G, Nikon 35 F1.8G, Nikon 50 F1.8D, Nikon 85 F1.8G, Metz 48.

Nikon FM, Tokina 28-70, Nikon 50 Ai Pancake

Sony Nex F3 kit

Olympus SP801 UZ
mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #109 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 16:23:57 »

Παράθεση
diol=Ο φωτογράφος που ανέλαβε τον γάμο ήταν κανονικός
και εδω τιθεται το μεγαλο ερωτημα που εθεσε πλαγιως (ή ευθεως) ο νικηφορος.
πως γινεται να ασχολουμαστε με μια ερωτηση ενος ανωνυμου νικνειμ (την ευχη μου να χει) με 0 φωτογραφιες 0 σε ολα στο προφιλ του, για 7-8 σελιδες?
τουλαχιστον ο ανοιγων θεμα να ειναι επωνυμος
ποση φλυαρια αντεχει η κεφαλα μας?
ξερετε ποσες ηλιθιες ερωτησεις εχω να κανω σε αναλογα ανοιγομενα θεματα?
που θα παει αυτο? ποσο θα πνιγονται αφιερωματα, σημαντικα τοπικ εδω μεσα, πλακωμενα με στιγμιαιες ''εκτονωσεις'' του καθενος?
για ποσο ακομα θα ασχολουμαστε με τις προσωπικες και ειδικες αγωνιες του καθενα και οχι για τις γενικες?

delete με θαρρος και ας σβηστουν ομορφα συγχρονως πραγματα.
δεν μιλαμε για βιβλιο-α, μιλαμε για τσατ..
για πολλα τσατ..
συγνωμη..  Smiley
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #110 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 16:41:34 »

Αλέξανδρε huskyknout, είναι προϋπόθεση να γίνει ο φωτογράφος φίλος με το ζευγάρι πριν τον γάμο. Και γι αυτό χρειάζονται 3 συναντήσεις τουλάχιστον της μιας ώρας. Και πρέπει να βρίσκεται και ο δεύτερος φωτογράφος τουλάχιστον σε μία απο τις 3
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #111 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 17:02:00 »

Αλέξανδρε huskyknout, είναι προϋπόθεση να γίνει ο φωτογράφος φίλος με το ζευγάρι πριν τον γάμο. Και γι αυτό χρειάζονται 3 συναντήσεις τουλάχιστον της μιας ώρας. Και πρέπει να βρίσκεται και ο δεύτερος φωτογράφος τουλάχιστον σε μία απο τις 3

αχ βρε diol.
το θεμα που ανοιξε η faniola αναφερεται ηδη σε φιλικο ζευγαρι που θελει να φωτογραφησει.
πανω σε ποιο ακριβως νημα-θεμα μιλας?
να σου πω ενα ανεκδοτο που θυμηθηκα τωρα?
και να παει λεγοντας...?
Καταγράφηκε

Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #112 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 17:17:42 »

Παράθεση
πως γινεται να ασχολουμαστε με μια ερωτηση ενος ανωνυμου νικνειμ (την ευχη μου να χει) με 0 φωτογραφιες 0 σε ολα στο προφιλ του, για 7-8 σελιδες?
που θα παει αυτο? ποσο θα πνιγονται αφιερωματα, σημαντικα τοπικ εδω μεσα, πλακωμενα με στιγμιαιες ''εκτονωσεις'' του καθενος?
για ποσο ακομα θα ασχολουμαστε με τις προσωπικες και ειδικες αγωνιες του καθενα και οχι για τις γενικες?

για πολλα τσατ..
συγνωμη..  Smiley

Μήτσομ, το φόρουμ είναι μεγάλο, έχει πολλά και ενδιαφέροντα για απασχοληθεί κάποιος δημιουργικά. Εγώ ότι δεν με ενδιαφέρει το αγνοώ, δεν μπαίνω δεν το διαβάζω. Δεν μου ακούγεται σαν δικαιολογία οτι "δεν θέλω να διαβάζω ανοησίες και φλυαρίες". Μην τις διαβάζεις θα σου πω. Τι κάνεις εδώ μέσα αν το θέμα δεν σε αφορά; Λέμε τώρα, ε;

Κι εγώ είδα το αρχικό μήνυμα, είδα οτι ήταν γραμμένο με αντιπαθητικά κεφαλαία και το ερώτημα ήταν φλου και δύσκολο να απαντηθεί υπεύθυνα που μου έλεγε οτι ή πολύ άγνοια είχε, ή απλά ήθελε λίγη ενθάρρυνση. Δεν είχα χρόνο για τίποτα απο αυτά και είπα, άστο, κάποιοι θα της πουν πέντε πράγματα να τελειώνει. Φυσικά είδα οτι λάθος είχε γράψει κεφαλαία, λάθος δεν είχε πει απο το πρώτο μήνυμα οτι θα βγάλει δωρεάν φίλους, πολύ λάθος δεν έψαξε οτι υπάρχουν νήματα παρόμοια να γράψει εκεί το ερώτημά της. Και το άφησα, δεν με αφορούσε. Οταν τυχαία το ξανείδα είχε ανάψει φωτιά και κάμποσοι είχαν επιδοθεί να ξεσκίζουν το κορίτσι που δεν είχε την ωριμότητα να το βουλώσει, αλλα έκανε κι αυτό αστοχότατες επιθέσεις και τοποθετήσεις, έχοντας ήδη χάσει το έδαφος κάτω απο τα πόδια του. Δεν την δικαιολογώ, αλλα είπαμε την κατανοώ και είχα υποχρέωση απο ένα σημείο και πέρα να την υποστηρίξω. Της έδωσα κάποιες βασικές πληροφορίες και ενθάρρυνση και περίμενα οτι κι εκείνη θα σταματίσει. Δεν το έκανε. Είναι θέμα ωριμότητας μόνο.

Και επανέρχομαι. ΔΕν είναι αυτό το νήμα που θα χαθεί σε λίγο στο βάθος του δένδρου που κρατάει το φόρουμ και δίνει το στίγμα του. Είναι άλλα νήματα. ΔΕν καταλαβαίνω εγώ γιατί άσχετοι με το θέμα και χωρίς ενδιαφέρον γι αυτό το νήμα αναλώνονται εδώ και το χειρότερο, χωρίς να έχουν να που μια καλή κουβέντα. Και φυσικά Μήτσομ δεν μιλάω για σένα γιατί είχες καλή κουβέντα.

Οχι το νήμα αυτό δεν είναι τσατ, έχει ουσιώδεις τοποθετήσεις και είναι "μνημείο". Πρέπει να μείνει.

ΥΓ: Μήτσομ, απλά επιβεβαιώνω και συμφωνώ με αυτό που είπε ο Αλέξανδρος οτι πρέπει να γνωριστεί καλά ο φωτογράφος με το ζευγάρι. Εξ  άλλου ο Αλέξανδρος για γάμο μίλησε όχι για βάφτιση. Είναι 100% άσχετο με το θέμα της faniola. Γιατί εδώ θα πρέπει να απαντάμε ΜΟΝΟ πάνω στο αρχικό ερώτημα και στο αρχικό πρόσωπο; Οχι καμία σχέση με τη faniola.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
huskyknout
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #113 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 17:41:19 »

Ενω η υπεραναλυση-υπαρξιακη αναζητηση του ποιος ειναι επαγγελματιας φωτογραφος που εγινε ειναι πιο on/topic  ωχ το μάτι μου
Καταγράφηκε

Canon 5D grip, Canon 28 F2.8, Canon 50 F1.4, Canon 100 F2.8 Macro, J135 F4, Nissin 866ii, Nissin 622ii, Canon 430 EXII.

Nikon D600 grip, Tamron 28-75 F2.8, Tamron 17-35 F2.8-F4, Nikon 28 F1.8G, Nikon 35 F1.8G, Nikon 50 F1.8D, Nikon 85 F1.8G, Metz 48.

Nikon FM, Tokina 28-70, Nikon 50 Ai Pancake

Sony Nex F3 kit

Olympus SP801 UZ
mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #114 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 19:13:31 »

Diol το τελευταιο σου σχολιο αν μη τι αλλο δηλωνει και το ηθος σου. καθως επισης και παραδεχομαι οτι εθεσες τα πραγματα τουλαχιστον με καθαρη λογικη.

εγω παντως θα τελειωσω με το ανεκδοτακι μου, το γνωστο ανεκδοτακι.
''φωτογραφε φωτοχαλια μ εβγαλες με δυο κεφαλια, μην σε νοιαζει αυτο εσενα θα σου κοψω εγω το ενα''
το θεμα ειναι να προλαβαινουμε ωστε να μην φωτογραφιζουμε με 2 κεφαλια. ο,τι και να κοψεις μετα, το κακο εχει γινει. και το καλο κεφαλι που μενει πνιγεται μεσα στην ψοφιακη δημιουργια.
Καταγράφηκε

vegos
Αποσυνδεδεμένος

www.magla.gr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #115 στις: 13 Ιανουάριος 2012, 19:30:54 »

''φωτογραφε φωτοχαλια μ εβγαλες με δυο κεφαλια, μην σε νοιαζει αυτο εσενα θα σου κοψω εγω το ενα''

Έτσι, για την ιστορία και μόνο, "φωτογράφε πω πω χάλια, μ' έβγαλες με δυο κεφάλια"  Grin

http://www.youtube.com/watch?v=fRKc-NfdHcQ
Καταγράφηκε

seeker
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #116 στις: 14 Ιανουάριος 2012, 00:33:40 »

Παράθεση

για πολλα τσατ..
συγνωμη..  Smiley

Μήτσομ, το φόρουμ είναι μεγάλο, έχει πολλά και ενδιαφέροντα για απασχοληθεί κάποιος δημιουργικά. Εγώ ότι δεν με ενδιαφέρει το αγνοώ, δεν μπαίνω δεν το διαβάζω. Δεν μου ακούγεται σαν δικαιολογία οτι "δεν θέλω να διαβάζω ανοησίες και φλυαρίες". Μην τις διαβάζεις θα σου πω. Τι κάνεις εδώ μέσα αν το θέμα δεν σε αφορά; Λέμε τώρα, ε;

Κι εγώ είδα το αρχικό μήνυμα, είδα οτι ήταν γραμμένο με αντιπαθητικά κεφαλαία και το ερώτημα ήταν φλου και δύσκολο να απαντηθεί υπεύθυνα που μου έλεγε οτι ή πολύ άγνοια είχε, ή απλά ήθελε λίγη ενθάρρυνση. Δεν είχα χρόνο για τίποτα απο αυτά και είπα, άστο, κάποιοι θα της πουν πέντε πράγματα να τελειώνει. Φυσικά είδα οτι λάθος είχε γράψει κεφαλαία, λάθος δεν είχε πει απο το πρώτο μήνυμα οτι θα βγάλει δωρεάν φίλους, πολύ λάθος δεν έψαξε οτι υπάρχουν νήματα παρόμοια να γράψει εκεί το ερώτημά της. Και το άφησα, δεν με αφορούσε. Οταν τυχαία το ξανείδα είχε ανάψει φωτιά και κάμποσοι είχαν επιδοθεί να ξεσκίζουν το κορίτσι που δεν είχε την ωριμότητα να το βουλώσει, αλλα έκανε κι αυτό αστοχότατες επιθέσεις και τοποθετήσεις, έχοντας ήδη χάσει το έδαφος κάτω απο τα πόδια του. Δεν την δικαιολογώ, αλλα είπαμε την κατανοώ και είχα υποχρέωση απο ένα σημείο και πέρα να την υποστηρίξω. Της έδωσα κάποιες βασικές πληροφορίες και ενθάρρυνση και περίμενα οτι κι εκείνη θα σταματίσει. Δεν το έκανε. Είναι θέμα ωριμότητας μόνο.

Και επανέρχομαι. ΔΕν είναι αυτό το νήμα που θα χαθεί σε λίγο στο βάθος του δένδρου που κρατάει το φόρουμ και δίνει το στίγμα του. Είναι άλλα νήματα. ΔΕν καταλαβαίνω εγώ γιατί άσχετοι με το θέμα και χωρίς ενδιαφέρον γι αυτό το νήμα αναλώνονται εδώ και το χειρότερο, χωρίς να έχουν να που μια καλή κουβέντα. Και φυσικά Μήτσομ δεν μιλάω για σένα γιατί είχες καλή κουβέντα.

Οχι το νήμα αυτό δεν είναι τσατ, έχει ουσιώδεις τοποθετήσεις και είναι "μνημείο". Πρέπει να μείνει.

ΥΓ: Μήτσομ, απλά επιβεβαιώνω και συμφωνώ με αυτό που είπε ο Αλέξανδρος οτι πρέπει να γνωριστεί καλά ο φωτογράφος με το ζευγάρι. Εξ  άλλου ο Αλέξανδρος για γάμο μίλησε όχι για βάφτιση. Είναι 100% άσχετο με το θέμα της faniola. Γιατί εδώ θα πρέπει να απαντάμε ΜΟΝΟ πάνω στο αρχικό ερώτημα και στο αρχικό πρόσωπο; Οχι καμία σχέση με τη faniola.

Diol είναι πραγματικά τιμή μου να διαβάζω απόψεις σαν τις δικές σου!  προσκυνώ
Καταγράφηκε
mariosich
*
Αποσυνδεδεμένος

www.motoparea.gr

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #117 στις: 02 Φεβρουάριος 2012, 21:31:17 »

Πώς μας φαίνεται αυτού του είδους κάλυψη, αν θεωρήσουμε πως δεν είμαι επαγγελματίας του Χώρου;
Καταγράφηκε

Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #118 στις: 03 Φεβρουάριος 2012, 00:33:29 »

Πώς μας φαίνεται αυτού του είδους κάλυψη, αν θεωρήσουμε πως δεν είμαι επαγγελματίας του Χώρου;

Δεν είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνω τι εννοείς με το "αυτού του είδους κάλυψη", οπότε ελπίζω η απάντησή μου να μην είναι εκτός του ζητούμενου.

Η φωτογραφία σαν επεξεργασία μου αρέσει πολύ. Δουλεύεις πολύ όμορφα το κιαροσκούρο (φωτεινό-σκοτεινό) και έχεις πολλή πληροφορία στα πολύ φωτεινά που λούζονται όμορφα στο φως και στα πολύ σκοτεινά με όμορφες ανάγλυφες υφές. Υπάρχει οξύτητα αλλα και glow. Τώρα αν ρωτάς αν αυτού του είδους επεξεργασία μπορεί να ενσωματωθεί σε ψηφιακό άλμπουμ γάμου, ναι φυσικά και μπορεί, αρκεί να είναι συνεπές σε ολόκληρο το άλμπουμ ή τουλάχιστον ανα ενότητα, αρκεί και οι υπόλοιπες ενότητες να έχουν μια παρόμοια αν και έστω πιο light εκδοχή της επεξεργασίας αυτής. 

Απο πλευράς σύνθεσης η φωτογραφία είναι σωστή και έχει την απαραίτητη πληροφορία (πορτραίτο ιερέα, λεπτομέρειες πέπλου και σακακιού και περιγράφει την στιγμή επαρκώς). Η βινιέτα πάει όμορφα στη σκηνή και εντείνει την αίσθηση οτι φωτίζονται φυσικά απο κάποιο παράθυρο (άσχετα αν φωτίζοντια απο προβολέα ή παράθυρο)

ΥΓ: Edit: Ηθελα να σου πω να προσέξεις να μην το παρακάνεις προς αυτή την επεξεργασία και ξεπεράσεις κάποια όρια. Είδα όμως στην galery σου οτι χειρίζεσαι αυτή την τεχνική με σωστή οικονομία και αν και κινείσαι τολμηρά δεν ξεπερνάς τα όρια, τα οποία φαίνεται οτι ελέγχεις εξαιρετικά παίρνοντας το μέγιστο χωρίς να κινδυνεύεις να τα ξεπεράσεις. Οπότε σίγουρα δεν χρειάζεσαι την παρότρυνση αυτή. Το έχεις το θέμα και το ελέγχεις καλά  thumbs up
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Φεβρουάριος 2012, 00:44:39 από Diol » Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
mariosich
*
Αποσυνδεδεμένος

www.motoparea.gr

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #119 στις: 03 Φεβρουάριος 2012, 18:37:14 »

Πολύ χαίρομαι για ό,τι έγραψες φίλε Diol, με τιμούν τα γραφόμενά σου...
 thumbs up thumbs up thumbs up
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 ... 16 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: