Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
21 Αύγουστος 2014, 15:11:04

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Studio Flash Kit ???  (Αναγνώστηκε 9156 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Pentzikis
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #105 στις: 30 Μάρτιος 2012, 14:20:27 »

η αναγκαιότητα αγοράς κάποιου αξιόπιστου ασύρματου πυροδοτητή και μάλιστα TTL(βλεπε π.χ.PocketWizard MiniTT1 και FlexTT5) που θα ξεπεράσουν το αναφερθέν όριό σου....όπως και η μη σταθερή και αξιόπιστη απόδοση του όλου συστήματος TTL που θέλεις να χρησιμοποιήσεις(και μάλιστα σε απαιτητικές καταστάσεις...μυστηρίου!!!)...

Ίσως κάτι τις, σε Pixel knights η Kings του κατοστάρικου (στο περίπου), που δουλεύουν αξιόπιστα (πιο αξιόπιστα από τα PW ειδικά για Canon) και σε ettl παρακαλώ ?
Καταγράφηκε
fotis-thita
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #106 στις: 02 Μάιος 2012, 23:41:55 »

ρε παιδια οποιος μπορει ας βοηθησει σχετικα με τις κεφαλες studio,εκανα δοκιμη 2 τετοιες κεφαλες στα 400 η 500w δεν θυμαμαι, απο κινα και εχω τις εξης αποριες:
1.Με το sb 900 πανω στην μηχανη τραβαω αναβουν κανονικα και ενω περιμενα να φωτιστει το δωματιο... ουπςσκοταδι μονο η λαμψη απο το sb καταγραφηκε εκανα και αλλες δοκιμες και με το φλας της μηχανης και διαφορετικες ταχυτητες αλλα τιποτα.
2 Τα δοκιμασα με κατι απλες ραδιοσυχνοτητες και δουλευαν μια χαρα και με το φλας πανω στην μηχανη.αν ειχα ttl ραδιοσυχνοτητες τι διαφορα θα υπηρχε και αν συνεργαζονται με ολα τα στουντιο ανεξαρτητα την προελευση τους.
αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει. ευχαριστω. βοήθεια
Καταγράφηκε

handrian
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #107 στις: 03 Μάιος 2012, 04:37:45 »

ρε παιδια οποιος μπορει ας βοηθησει σχετικα με τις κεφαλες studio,εκανα δοκιμη 2 τετοιες κεφαλες στα 400 η 500w δεν θυμαμαι, απο κινα και εχω τις εξης αποριες:
1.Με το sb 900 πανω στην μηχανη τραβαω αναβουν κανονικα και ενω περιμενα να φωτιστει το δωματιο... ουπςσκοταδι μονο η λαμψη απο το sb καταγραφηκε εκανα και αλλες δοκιμες και με το φλας της μηχανης και διαφορετικες ταχυτητες αλλα τιποτα.
2 Τα δοκιμασα με κατι απλες ραδιοσυχνοτητες και δουλευαν μια χαρα και με το φλας πανω στην μηχανη.αν ειχα ttl ραδιοσυχνοτητες τι διαφορα θα υπηρχε και αν συνεργαζονται με ολα τα στουντιο ανεξαρτητα την προελευση τους.

Δεν συγχρονίζουν σωστά σαν slave με φλάς πάνω στην φωτογραφική, ανάβουν μεν, αλλά εκτός χρόνου που είναι ανοιχρό το κλείστρο.
Με ραδιοσυχνότητες λειτουργούν μια χαρά, αυτά που έχω εγώ δουλεύουν με μια ραδιοσυχνότητα στην μια κεφαλή και οι άλλες δύο είναι slave και δουλεύουν και αυτές σωστά.
TTL ραδιοσυνχότητα δεν θα σου έδινε τίποτα παραπάνω μια και τα studio flash συνήθως δεν έχουν λειτουργεία TTL.
Καταγράφηκε

GfK
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #108 στις: 03 Μάιος 2012, 08:40:40 »

κράτα πατημένο το κεντρικό κουμπί στο sb-900 για να μπεις στο menu.
Εκεί ενεργοποίησε το su-4
Έτσι λέγεται ο τρόπος συγχρονισμού που προσπαθείς να κάνεις. (Ακυρώνει την προφλασιά)
Καταγράφηκε

στο χόμπυ: Sony A7 +Contax G 35/2, 45/2, 90/2.8, Pentax k-1000, MZ-S, FA 28-70/4, FA 80-320/4.5-5.6, Ricoh 50/1.4
στη δουλειά: Nikon D4, D800, Nikkor 14-24/2.8, 24-70/2.8, 70-200/2.8VRII, 35/1.4Ai-s, 85/1.4Ai-s, 50/1.8G, Sony LEDs, Ianiro Redheads, Hensel Expert heads

Winogrand photographed to see what things look like when photographed
nik72
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #109 στις: 03 Μάιος 2012, 14:47:16 »

η λύση στο πρόβλημά σου είναι απλή.
1ον) χρησιμοποιείς το φλάς στο manual(και όχι ΤΤL) για να μην πέφτει η προφλασιά που μπερδεύει τον οπτικό αισθητήρα του κιτ. Η προφλασιά αναγκάζει τα studio flash να ανάψουν πριν αρχίσει η μηχανή να καταγράφει την εικόνα...
ή
2ον) χρησιμοποιείς TTL στο φλας και συνδέεις το wireless trigger στο φλας οπότε το studio kit θα φλασάρει κανονικά την στιγμή που πρέπει. Υπάρχει ομως μια πιθανότητα το TTL να μπερδευτεί με τον επιπλέον φωτισμό του κιτ οπότε να σου βγάλει (μαλλον) υπερφωτισμένες φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
GfK
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #110 στις: 03 Μάιος 2012, 17:59:38 »

... χρησιμοποιείς το φλάς στο manual(και όχι ΤΤL) για να μην πέφτει η προφλασιά που μπερδεύει τον οπτικό αισθητήρα του κιτ...
Τα Nikon, τα Metz και πολλά άλλα εκτός από TTL υποστηρίζουν και AUTO λειτουργία όπου τη φλασομέτρηση την κάνει αισθητήρας πάνω στο φλας, επομένως δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείσαι στο manual
Όπως ξαναείπα η προφλασιά ακυρώνεται θέτοντας στο menu AA SU-4
Καταγράφηκε

στο χόμπυ: Sony A7 +Contax G 35/2, 45/2, 90/2.8, Pentax k-1000, MZ-S, FA 28-70/4, FA 80-320/4.5-5.6, Ricoh 50/1.4
στη δουλειά: Nikon D4, D800, Nikkor 14-24/2.8, 24-70/2.8, 70-200/2.8VRII, 35/1.4Ai-s, 85/1.4Ai-s, 50/1.8G, Sony LEDs, Ianiro Redheads, Hensel Expert heads

Winogrand photographed to see what things look like when photographed
fotis-thita
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #111 στις: 03 Μάιος 2012, 22:49:27 »

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις,το προβλημα εχει να κανει με την προφλασια.εκανα τις δοκιμες που αναφερατε και λειτουργουν με αυτον τον τροπο,ομως εχω καποιες αποριες ακομα, συγγνωμη που θα σας ζαλισω.
1. αν δουλεψω το sb900 χωρις ttl mode δλδ σε manual τι πρεπει να προσεξω για να εχω το καλυτερο αποτελεσμα,αφου η μηχανη δεν θα μπορει μπορει να κανει φλασομετρηση.?
2.Με τα ttl triggers θα ειχα καλυτερο συγχρονισμο μεταξυ φλας μηχανης και κεφαλων studio?

Καταγράφηκε

fotis-thita
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #112 στις: 03 Μάιος 2012, 23:01:28 »

Δεν συγχρονίζουν σωστά σαν slave με φλάς πάνω στην φωτογραφική, ανάβουν μεν, αλλά εκτός χρόνου που είναι ανοιχρό το κλείστρο.
Με ραδιοσυχνότητες λειτουργούν μια χαρά, αυτά που έχω εγώ δουλεύουν με μια ραδιοσυχνότητα στην μια κεφαλή και οι άλλες δύο είναι slave και δουλεύουν και αυτές σωστά.
TTL ραδιοσυνχότητα δεν θα σου έδινε τίποτα παραπάνω μια και τα studio flash συνήθως δεν έχουν λειτουργεία TTL.
δηλαδη 1 trigger πανω στην μηχανη και αλλο ενα σε μια κεφαλη studio και οι αλλες 2 δουλευουν με το ματακι που εχουν απο πανω σαν slave,αν καταλαβα καλα! αν ειναι ετσι εχουμε και οικονομια στα triggers. thumbs up
Καταγράφηκε

fotis-thita
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #113 στις: 03 Μάιος 2012, 23:05:10 »

... χρησιμοποιείς το φλάς στο manual(και όχι ΤΤL) για να μην πέφτει η προφλασιά που μπερδεύει τον οπτικό αισθητήρα του κιτ...
Τα Nikon, τα Metz και πολλά άλλα εκτός από TTL υποστηρίζουν και AUTO λειτουργία όπου τη φλασομέτρηση την κάνει αισθητήρας πάνω στο φλας, επομένως δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείσαι στο manual
Όπως ξαναείπα η προφλασιά ακυρώνεται θέτοντας στο menu AA SU-4
αυτη την λειτουργια δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε νομιζω οτι την εχει και το sb800.
Καταγράφηκε

Λυκαβηττός
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #114 στις: 03 Μάιος 2012, 23:43:21 »

δηλαδη 1 trigger πανω στην μηχανη και αλλο ενα σε μια κεφαλη studio και οι αλλες 2 δουλευουν με το ματακι που εχουν απο πανω σαν slave,αν καταλαβα καλα! αν ειναι ετσι εχουμε και οικονομια στα triggers.

κι έτσι σου κλέβει φλασιές άλλος φωτογράφος με το απλό φλασάκι της μηχανής του ...  Grin Grin Grin χαιρετάω
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Μάιος 2012, 23:45:58 από Λυκαβηττός » Καταγράφηκε
fotis-thita
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #115 στις: 03 Μάιος 2012, 23:49:53 »

δηλαδη 1 trigger πανω στην μηχανη και αλλο ενα σε μια κεφαλη studio και οι αλλες 2 δουλευουν με το ματακι που εχουν απο πανω σαν slave,αν καταλαβα καλα! αν ειναι ετσι εχουμε και οικονομια στα triggers.

κι έτσι σου κλέβει φλασιές άλλος φωτογράφος με το απλό φλασάκι της μηχανής του ...  Grin Grin Grin χαιρετάω
σωστα αλλα μιλαω για συνθηκες studio. Grin
Καταγράφηκε

kastoras74
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #116 στις: 08 Νοέμβριος 2012, 19:00:15 »

Έχει δουλέψει κανείς αυτό:

http://www.ebay.com/itm/600W-Dual-DC-AC-Outdoor-Portable-Studio-Flash-Strobe-Photo-Photography-Lighting-/121008080135?pt=AU_Flashes&hash=item1c2ca4c507
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Νοέμβριος 2012, 19:07:24 από kastoras74 » Καταγράφηκε
mkapas77
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #117 στις: 08 Νοέμβριος 2012, 23:03:46 »

Δεν το έχω δουλέψει αλλά από ότι είδα πολύ καλή η τιμή του σχεδόν τσάμπα Smiley
Μου έβαλες ιδέες τώρα γιατί δεν έχω ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο
Καταγράφηκε
kastoras74
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #118 στις: 09 Νοέμβριος 2012, 00:41:16 »

Υπάρχει και αυτό εδώ:

http://www.ebay.com/itm/1200W-Portable-Dual-Power-2-4G-Wireless-Studio-Strobe-Flash-Light-Kit-600W-X-2-/390492308304?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5aeb27c350

Δεν τα έχει δοκιμάσει κανείς ?
Καταγράφηκε
Stathis_P
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #119 στις: 09 Νοέμβριος 2012, 07:18:30 »

Δεν το έχω δουλέψει αλλά από ότι είδα πολύ καλή η τιμή του σχεδόν τσάμπα Smiley
Μου έβαλες ιδέες τώρα γιατί δεν έχω ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο

Πράγματι η τιμή είναι πολύ καλή αλλά με το τελωνείο τι γίνεται;Πόσο θα κοστίσει εν τέλει το σετ;Ψάχνω κι εγώ να βρω κάτι ανάλογο,και ότι έχω βρει ξεπερνάει το ποσό των 1000€ στο τέλος...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: