Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
21 Απρίλιος 2014, 15:16:26

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 ... 69 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα - Κριτική Καλλιτεχνικής Φωτογραφίας  (Αναγνώστηκε 64963 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
M dip
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #555 στις: 23 Ιούνιος 2012, 19:24:21 »

Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #556 στις: 23 Ιούνιος 2012, 21:07:45 »

Α, εδώ κάτι έχουμε:
Μια απόλυτα λεπτομερής καταγραφή, μια απόλυτα ταξινομημένη "τοποθέτηση" των όγκων μέσα στο κάδρο, μια ανάγλυφη αίσθηση των τόνων του γκρι, του μαύρου και (περιέργως πως) του λευκού, ένα στοιχείο (ή στοιχειό) να ίπταται εντελώς ακίνητο, να προσφέρει μια "περίεργη" τουλάχιστον νότα, σε αυτόν τον κόσμο τον καθηλωμένο.
Κι όμως η φωτογραφία αυτή υπερβαίνει, ξεπερνά, κάθε απόπειρα να "τακτοποιήσει" ο θεατής με έναν λογικό τρόπο τα πράματα. Μοιάζει σαν να εισβάλλει ο χρόνος (μέσω αυτού του, τι μπορεί να είναι ? - μάλλον δε με ενδιαφέρει να μάθω ) σε ένα τόπο ξεχασμένο από το χρόνο, παγωμένο.
Και το εντελώς "υπερρεαλιστικό" αυτό θέαμα, υποστηρίζεται από την περίεργη ασφυξία που προκαλούν οι γωνίες και τα λοξώς τοποθετημένα αντικείμενα.
Αν μου επιτρέπεται μια αυθαιρεσία (και μάλιστα πολύ μεγάλη) σα να το έσκασε ένα καρέ από εξπρεσιονιστική ταινία (ο Δρ Καλιγκάρι μου έρχεται αυθορμήτως στο νου).

Περιττό να πω ότι μου αρέσει πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Ιούνιος 2012, 21:11:03 από Nikiforos » Καταγράφηκε

lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #557 στις: 23 Ιούνιος 2012, 21:43:18 »

C τα προτραιτα δρομου δεν ειναι το φορτε μου ουτε τα κυνηγαω πολυ. Τελευταια βεβαια έχω βγαλει κάμποσα και ψάχνομαι απο τις αντιδρασεις να δω αν λένε τιποτα.

Smiley

οκ λαθος εκφραση δηλαδη.

η καλυτερη της βδομαδας? καταπληκτικο δάνειο .δεν μπορω να πω εχω ενθουσιαστει με αυτη την αντιγραφη.
Καταγράφηκε

death and life ... time
mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #558 στις: 23 Ιούνιος 2012, 21:48:09 »

η καλυτερη της βδομαδας? καταπληκτικο δάνειο .δεν μπορω να πω εχω ενθουσιαστει με αυτη την αντιγραφη.
show us..
Καταγράφηκε

lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #559 στις: 23 Ιούνιος 2012, 22:41:52 »

show us..

θυμαμαι μια φωτογραφια σου με ενα κοριτσακι σε ενα κρεβατι που επιδιωκεις να μιλησεις και συ με τις γραμμες. δυστυχως δεν τη βρηκα με μια γρηγορη ματια στη γκαλερι. αλλα αυτη που ψαχνω, για να τη τριψω και στων δυο σας τα μουτρα, ακομα να τη βρω. οταν θα τη βρω θα ξαναρθω thumbs up
Καταγράφηκε

death and life ... time
M dip
**
Αποσυνδεδεμένος

...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #560 στις: 23 Ιούνιος 2012, 23:40:51 »

Α, εδώ κάτι έχουμε:
Μια απόλυτα λεπτομερής καταγραφή, μια απόλυτα ταξινομημένη "τοποθέτηση" των όγκων μέσα στο κάδρο, μια ανάγλυφη αίσθηση των τόνων του γκρι, του μαύρου και (περιέργως πως) του λευκού, ένα στοιχείο (ή στοιχειό) να ίπταται εντελώς ακίνητο, να προσφέρει μια "περίεργη" τουλάχιστον νότα, σε αυτόν τον κόσμο τον καθηλωμένο.
Κι όμως η φωτογραφία αυτή υπερβαίνει, ξεπερνά, κάθε απόπειρα να "τακτοποιήσει" ο θεατής με έναν λογικό τρόπο τα πράματα. Μοιάζει σαν να εισβάλλει ο χρόνος (μέσω αυτού του, τι μπορεί να είναι ? - μάλλον δε με ενδιαφέρει να μάθω ) σε ένα τόπο ξεχασμένο από το χρόνο, παγωμένο.
Και το εντελώς "υπερρεαλιστικό" αυτό θέαμα, υποστηρίζεται από την περίεργη ασφυξία που προκαλούν οι γωνίες και τα λοξώς τοποθετημένα αντικείμενα.
Αν μου επιτρέπεται μια αυθαιρεσία (και μάλιστα πολύ μεγάλη) σα να το έσκασε ένα καρέ από εξπρεσιονιστική ταινία (ο Δρ Καλιγκάρι μου έρχεται αυθορμήτως στο νου).

Περιττό να πω ότι μου αρέσει πολύ.
ευχαριστώ για την εξαιρετική ματιά σου.
Καταγράφηκε

mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #561 στις: 24 Ιούνιος 2012, 10:28:40 »

spanos θα διαφωνησω καθετα. και μου δινεις αφορμη να προσδιορισω την βαση της επικοινωνιας μας (προσωπικη αποψη βεβαια, ξερω ειναι κουραστικο που το επαναλαμβανω συχνα)
οταν μιλαμε για μανιερα-μιμηση πρεπει να εννοουμε φωτογραφιες που εχουν περασει στην αλλη μερια του ποταμου, δηλαδη στην πλειονοτητα ''μεγαλων'' φωτογραφων οπως λεμε.
εννοουσες τελικα μια φωτογραφια μου (δεν το περιμενα) που ξερουν ελαχιστοι και το πιθανοτερο να μην την ξερει ουτε ο M dip. βεβαια, μικρη σχεση εχει με την δικια μου. ασε που η δικια μου, οσο κι αν την αγαπω γιατι ειναι η κορη μου (συγχωρεμενος) εμπεριεχει δυο αρνητικα φωτογραφικα για μενα στοιχεια, το ''στημενο'' και το ''προφανες''.

αλλά ας πουμε οτι την ηξερε.
εγω προσωπικα κλεβω φωτογραφικες ιδεες απο πολλλους εδω μεσα και μαλιστα χαιρομαι οταν νοιωθω οτι τις προσπερναω. και το αντιθετο, χαιρομαι οταν βλεπω να επηρεαζω και πραγματικα πεταω στα συνεφα οταν βλεπω φωτογραφιες του στυλ μου που τις ''ζηλευω'' γιατι με ξεπερνουν. σε τελικη βρισκομαστε απο την μια μερια του ποταμου και προσπαθουμε να περασουμε απεναντι, λιγοι θα το καταφερουν ή και κανείς μας. το μονο που χρειαζεται παντως ασχετου αποτελεσματος εναι καλη διαθεση και ειλικρινεια μεταξυ μας. οποιος νομιζει οτι περασε στην αλλη μερια του ποταμου, δεν ξερω τι ακριβως ζηταει εδω μεσα εκτος απο προσωπικη προβολη και διαφημιση. (μονο μην τον καταλαβω.. Tongue )

η φωτογραφια μεμονωμενα του Mdip ειναι ενα διαμαντακι που ειναι γεννημενη για α/μ (αυτο μπηχτη για τους πολεμιους του α/μ σαν ξεπερασμενο).
θα διαφωνησω με το σχολιο του νικηφορου (+1) γιατι λιγα ειπε Cheesy ή μαλλον πολλα ειπε Cheesy
καθεσαι και την χαζευεις με το στομα κλειστο..
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #562 στις: 24 Ιούνιος 2012, 11:07:27 »

πολλες νιωθω οτι ειναι αναγκη να κανω κατι λαθος να ανοιξω το στομα σας επειδη δεν μου αρκει αυτο που μου δινεται. χρησιμο το σχολιο σου ευχαριστω. δεν νοιζω οτι τιθεται θεμα ειλικρινειας γιατί ειλικρινα μιλησα. απλα δεν το πολυσκεφτηκα και δε προσπαθησα να το κρυψω μεσα σε ένα "αλλο" κειμενο.όπως άλλες φορες.

πάντως όσον αφορά την φωτογραφία του Μ dip εξακολουθει να μου θυμίζει "τον ΠΙΟΥ την καινουργια μεταγραφη" σε α/μ.
Καταγράφηκε

death and life ... time
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #563 στις: 24 Ιούνιος 2012, 11:32:07 »

Καταγράφηκε

homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #564 στις: 24 Ιούνιος 2012, 13:13:25 »

Άστε να λένε.

Κατ' εμένα είναι πολύ ωραίες φωτογραφίες και αν ρωτήσετε 50 άλλους θα σας πούν πενήντα διαφορετικές τοποθετήσεις και γνώμες αναλύωντας το τί νομίζουν και το πώς θα το ήθελαν διαφορετικό ή καλύτερο.

Πάντα ο καθένας το βλέπει και το θέλει διαφορετικά.

Αυτές έιναι όπως είναι κι αφήστες έτσι.

Είναι μιά χαρά και πολύ ωραίες.
Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Μιά φωτογραφία, λέει περισσότερα από 1000 λέξεις.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

http://enasaplosfotografos.blogspot.com/
lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #565 στις: 24 Ιούνιος 2012, 15:49:56 »

Παράθεση
πολυ ωραιες

καποτε ερωτεύτηκα μια γάτα αλλα ήταν σκύλος. Το κατάλαβα γιατί ξεμέθυσα καθώς έπιανα τα κόπρανα της. σαν το κατάλαβε τρόμαξε από τη στιγμή διαύγειας μου και έκανε να φύγει. Ήθελε δέκα αρσενικούς αρουραίους και μια κότα να την ξεπροβοδίσουν στο ταξίδι  για το απεναντι σπιτι μιας και θα ταν αιωνας μπροστα στην ανασα μιας χελωνας.

εντέλει γούστα ειναι αυτα.

ξεχασες το κοκκινο τριανταφυλλο  ...  την ασπρη τσαντουλα ... το πορτοκαλο - κιτρινο μπαλονι ...  στο καθισμα οπως κοιταει δεξια.

(...)

απλα καταθετω μια σκεψη που νιωθω πως την ολοκληρωνει γιατί η ενταση που υπαρχει στο ηδη εντονο καδρο δεν μου αρκει.

Καταγράφηκε

death and life ... time
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #566 στις: 24 Ιούνιος 2012, 16:46:26 »

Παράθεση
πολυ ωραιες

καποτε ερωτεύτηκα μια γάτα αλλα ήταν σκύλος. Το κατάλαβα γιατί ξεμέθυσα καθώς έπιανα τα κόπρανα της. σαν το κατάλαβε τρόμαξε από τη στιγμή διαύγειας μου και έκανε να φύγει. Ήθελε δέκα αρσενικούς αρουραίους και μια κότα να την ξεπροβοδίσουν στο ταξίδι  για το απεναντι σπιτι μιας και θα ταν αιωνας μπροστα στην ανασα μιας χελωνας.

εντέλει γούστα ειναι αυτα.

Σίγουρα μιλάμε γιά γούστα και μάλιστα από ερασιτέχνες και όχι από κριτικούς Τέχνης.

Τώρα βέβαια έστω και απο τους αδαείς υποκειμενικούς ''κριτές'' χρειάζεται και μιά διαύγεια πνεύματος, που ένας μεθυσμένος δεν την έχει και σίγουρα όταν έγραψα τα πάραπάνω δεν ήμουνα μεθυσμένος ούτε το έπαιζα κοπρολάγνος.

Στην ζωή βρίσκονται κοντά μας και γυρω μας, πολύ πιό ωραία πράγματα από τα κόπρανα διαφόρων τετράποδων.

Βρές στην ζωη σου, κάτι καλύτερο να ενδιαφερθής, από το να ασχολήσαι με αυτά και να τα πιάνης.

Εδώ είναι Forum φωτογραφίας και οι κοπρολαγνικές εμπειρίες ή οι απογοητεύσεις με ζώα, δεν νομίζω οτι αρμόζουν σε αυτόν τον χώρο.

« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιούνιος 2012, 17:07:53 από homo photographicus » Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Μιά φωτογραφία, λέει περισσότερα από 1000 λέξεις.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

http://enasaplosfotografos.blogspot.com/
lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #567 στις: 24 Ιούνιος 2012, 18:07:44 »

Σίγουρα μιλάμε γιά γούστα και μάλιστα από ερασιτέχνες και όχι από κριτικούς Τέχνης.

Εδώ είναι Forum φωτογραφίας και οι κοπρολαγνικές εμπειρίες ή οι απογοητεύσεις με ζώα, δεν νομίζω οτι αρμόζουν σε αυτόν τον χώρο.

ε ναι αυτο ακριβως μη σου πω και χειρότερα ... τους αδελφοκτονους ξεχασες.

ναι δεν αρμοζουν... βεβαιως βεβαιως!

Καταγράφηκε

death and life ... time
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #568 στις: 24 Ιούνιος 2012, 19:54:42 »

Χαίρομαι ιδιαίτερα που τα μέλη εφαρμόζουν ... μέχρι κεραίας τα συμφωνηθέντα, δηλαδή τους όρους συμμετοχής στη στήλη.

Αντιγράφω από το εισαγωγικό μήνυμα:

Παράθεση
Επιτρέπονται οι διαφωνίες, αλλά και τα "μαλλιοτραβήγματα" αφού:

α. Ο εκθέτης αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη για την ανάρτηση σε μια εξειδικευμένη στήλη κριτικής Καλλιτεχνικής Φωτογραφίας [...].
   β. Ο σχολιαστής αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη και την υποχρέωση να παρουσιάσει και να αναλύσει με κείμενο που θα τεκμηριώνει την άποψή του [...].

και

Παράθεση
Δεν υπάρχουν κατηγορίες και κατηγοριοποιήσεις: Όλες οι φωτογραφίες ανήκουν, κατά δήλωση, επιθυμία ή πρόθεση του φωτογράφου - εκθέτη στην ευρύτερη κατηγορία "Καλλιτεχνική Φωτογραφία" [...].

Είναι αναγκαίο όμως να πω τα ακόλουθα:

α. Το fair play δεν είναι κανόνας, όμως "ορίζει" σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό το λαϊκό αίσθημα, από οποιονδήποτε κανόνα.
Μπορεί να είναι προαιρετική η ανάρτηση κάποιας φωτογραφίας (που ο ίδιος ο φωτογράφος θεωρεί καλλιτεχνική, μη λέμε τα ίδια πράματα) και υποχρεωτικός ο σχολιασμός, αλλά όπως και να το κάνουμε, όταν κρίνεις, καλό είναι να δείχνεις και την πρόθεση σου να ... αντέξεις ο ίδιος την κριτική. Άρα περιμένω από τους σχολιαστές - κριτές (σφαγείς, εκδορείς κλπ) να μπαίνουν που και που στη θέση του (αμνού) κρινόμενου - σχολιαζόμενου (μέσω κάποιου έργου τους).
Έστω και ως ένδειξη "fair play" και όχι ως "ανάγκη" τους.

β. Είναι αυτονόητο ότι όπως ο φωτογράφος θεωρεί ότι το έργο του "ανήκει στην ευρύτερη κατηγορία καλλιτεχνική φωτογραφία", έτσι και ο σχολιαστής - κριτής, θεωρεί ότι το σχόλιο και η κριτική του "ανήκουν στην ευρύτερη κατηγορία σχολιασμού - κριτικής καλλιτεχνικής φωτογραφίας".
Άρα εξίσου "ψωνισμένοι" (με το συμπάθιο παιδιά, αλλά ας μη φοβόμαστε τις λέξεις) με την καλλιτεχνική φωτογραφία είναι και όσοι κάνουν τον κόπο να αναρτήσουν μια φωτογραφία τους σε αυτή τη στήλη, αλλά και όλοι εκείνοι ("έστω κι αν εμφανίζονται ως "φιλική συμμετοχή", εκτάκτως) που κρίνουν αυτές τις φωτογραφίες που αναρτώνται σε αυτή τη στήλη.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιούνιος 2012, 20:00:22 από Nikiforos » Καταγράφηκε

M dip
**
Αποσυνδεδεμένος

...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #569 στις: 24 Ιούνιος 2012, 20:18:42 »

Πράγματι δεν την ήξερα την (πολυ ενδιαφέρουσα)φωτο του mitsos1. Επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και η παραμικρή σχεση μεταξύ των δύο φωτογραφιών.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 ... 69 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: