Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Νοέμβριος 2014, 17:50:26

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 [2] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Η Φωτογραφία της Εβδομάδας από τον Louis-S (επιλογή mitsos1) 22-9-2011  (Αναγνώστηκε 20538 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 25 Σεπτέμβριος 2011, 15:32:43 »

wrong message sorry...

edit: μαθαμε μερικά "πραματάκια" παλι. Grin Quassar Momos Nikiforos  thumbs up Smiley χαιρετάω

true !

« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μάιος 2013, 12:01:10 από CSpanos(lolo86 ) » Καταγράφηκε

death and life ... time
Vonzip
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 25 Σεπτέμβριος 2011, 15:44:19 »

Την επιλογη την θεωρω εξαιρετικη και +1 γιατι ειναι φωτογραφια ενος φωτογραφου που δειχνει να λατρευει τις λεξεις "ψαχνω" και "εξελισσομαι".
Μου αρεσει πολυ αυτη η φωτογραφια.Απο την αρχη μου αρεσε.Και μου αρεσει πολυ ο νεος Λεωνιδας και ο τροπος που αντιλαμβανεται τον δρομο!

Αυτα.
(αν τα πολλα "μου αρεσει" σας επεσαν πολλα...προσπεραστε αφοβα το μηνυμα μου)  Tongue
Καταγράφηκε

Έζησα κοντά στους ζωντανούς ανθρώπους
κι αγάπησα τους ζωντανούς ανθρώπους
όμως η καρδιά μου ήταν πιο κοντά
στους άγριους άρρωστους με τα φτερά
στους μεγάλους απεριόριστους τρελούς
κι ακόμα στους θαυμάσια πεθαμένους.

Vaggelis Xaf
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 25 Σεπτέμβριος 2011, 21:31:34 »

Θα έρθω να συμφωνήσω με το momos, αν και θα προσθέσω και μια ακόμη γραμμή.

Αναγκαία φωτογραφικά δείγματα για να γίνουν κατανοητά τα επόμενα:

και φυσικά

Υπάρχουν κι άλλες φωτογραφίες, μαζί και η φωτογραφία της εβδομάδας, όπου υπάρχει ένα χαρακτηριστικό που χρησιμοποιεί και εκμεταλλεύεται σχεδόν άριστα ο φωτογράφος.
Το στοιχείο της θεατρικότητας που το επιτυγχάνει με το φως, σα να πρόκειται για ένα spot - light ή προβολέα σκηνής που φωτίζει με ιδιαίτερη μαστοριά ένα σημείο και επιτυγχάνει να βάλει ένα στοιχείο μυθοπλασίας ή αφήγησης σε μια πολύ ενδιαφέρουσα σύνθεση. Και επειδή φαντάζομαι ότι μάλλον δεν κουβαλάει και ένα στούντιο στην πλάτη του, ο άνθρωπος έχει αποφασίσει τι κάνει και έχει ψάξει τον τρόπο να το κάνει.
Με άλλα λόγια αυτό που βλέπουμε, τόσο στις φωτογραφίες όπου υπάρχουν άνθρωποι πρωταγωνιστές ή σε κείνες που η απουσία τους δηλώνεται με πολύ αυστηρούς όρους (σε σημείο που το κάδρο να είναι πλημμυρισμένο με "απόντες" ανθρώπους) ο φωτογράφος "χτίζει" με ιδιαίτερη μαεστρία (και τραβώντας έναν πολύ μοναχικό ανηφορικό δρόμο, μακρυά από ευκολίες και άλλα τσαλίμια) το σκηνικό του.

Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι εξαιρετικά δύσκολο να μείνει εκτός του συνολικού πλαισίου. Η δουλειά έχει ενιαία - κοινά χαρακτηριστικά και άλλοτε πετυχαίνει περισσότερο, άλλοτε λιγότερο, όπως λέει και ο momos.

Περισσότερο από την κουβέντα που μπορεί να κάνουμε όλοι εμείς στη στη στήλη, είναι σημαντικό να αντιληφθούμε την πρόοδο, αλλά και την ενέργεια που καταθέτει ο φωτογράφος σε μια συγκεκριμένη διαδρομή.
Είναι περισσότερο σημαντικό να δούμε (ειδικά στο dpgr) ότι κάποιος δε βγαίνει και "πυροβολεί γιαγιάδες που δίνουν νερό σε παιδάκια εν μέσω αυτοκινήτων και πολύβοης πόλης", αλλά τον τρόπο, τη μέθοδο και την αυστηρότατη οργάνωση του υλικού, αλλά και τη συγκροτημένη σκέψη ενός φωτογράφου, που μόνο τυχαία κλικ δεν κάνει στο δρόμο ή στις πλατείες ή σε πορτρέτα ανθρώπων, όπως εύκολα μπορεί κανείς να διαπιστώσει στην γκαλερί του.

Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
inox
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 26 Σεπτέμβριος 2011, 13:31:58 »

εμένα η φωτογραφία δεν με κρατάει περισσότερο από ότι θα με κράταγε η σκηνή καθεαυτή.
την κοιτάζω χαμογελάω και προσπερνάω...

...ίσως έκανα το κλικ για να κρατήσω την ανάμνηση της στιγμής.

...ίσως την έδειχνα και στους φίλους μου έτσι, σαν μια αφορμή για κάποια σχόλια.

...ίσως τα σχόλια τους να με εξέπλητταν όπως τώρα καλή ώρα.

...ίσως να είναι στραβός ο γιαλός.

υ.γ. χαίρομαι που επανήλθε ο θεσμός, εύχομαι καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε
mitridi_g
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 26 Σεπτέμβριος 2011, 14:16:29 »

καταπληκτική σύλληψη, εύγε
Καταγράφηκε
no
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 06 Οκτώβριος 2011, 11:20:17 »

πετυχε δεν ετυχε ή ετυχε δεν πετυχε ή μονον ετυχε ;

ενας ανθος προσελκυει μελισσες να δωσει επωφελως συνεχιζοντας ανθισμενος

η ποσοτητα δικαιωνει την ποιοτητα

με μισοκλειστους οφθαλμους ολος ο μηχανισμος ενεργοποιειται μοιραζοντας  χρωματισμενες ισοτιμιες διακριτικα αλλα και αδιακριτα επιτυχως

με ανοιχτους οφθαλμους από σχισμες ογκων ακατεργαστων εαυτοκινητων αρα παλι με μισοκλειστους κλειδαροτρυπας ένα γεγονος καθημερινης εφαρμοσμενης αγαπης αναζητα χωρο υπαρξης περιπου όπως το γρασιδι στα λιγοστα περισσια αρμων πλακωστρωμενων πεζοδρομιων αναρριχησης

με λιγα λογια αλλοτριωσης επιχειρειται μνημιοποιηση μιας αιφνιδιας δρασης ακριβως στο περιβαλλον αποθηκευσης ψυχων που θελησαμε ετσι να είναι για το καλυτεροτερο μας

μαρεσει δηλαδη πετυχε δεν ετυχε
Καταγράφηκε
john67
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 06 Οκτώβριος 2011, 11:48:18 »

Χωρίς να έχω τις τεχνικές γνώσεις και την εμπειρία για να σχολιάσω σε βάθος την φωτό όπως το έκαναν με πολλές λέξεις οι άλλοι φίλοι μας, θα πω το εξής.
Το απαίδευτο μάτι μου δεν αρκέστηκε σε μια φευγαλέα ματια, αλλά έριξε και δεύτερη και τρίτη..
Like thumbs up
Καταγράφηκε

Canon EOS 500D, Canon 18-55 IS, Tamron 18-50 2,8, Canon 50 1,8, Sigma 50-150 2,8 II, Τamron 18- 200.
Lumix LX5
erikon
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 25 Νοέμβριος 2011, 04:48:20 »

ειμαι 21ετων και ειμαι με μια μηχανη στο χερι απο τα 9 μου.η φαντασια μου πιστευω για μια φωτογραφια ειναι σε εναν ικονοποιητικο βαθμο για εμενα φυσικα.εχω δει τρομερους φωτογραφους επαγγελματιες και τρομερους ερασιτεχνες αλλα σπαω το κεφαλι μου κοιτοντας αρκετες ωρες πραγματικα το νοημα της φωτογραφιας!δεν την κατηγορω προσθεου απλα θα ηθελα να μαθω τον λογο με απλα γραμματα της επιλογης της...
Καταγράφηκε

ΗΑ.
mitsos1
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 25 Νοέμβριος 2011, 14:30:00 »

Παράθεση
απλα θα ηθελα να μαθω τον λογο με απλα γραμματα της επιλογης της...
ο λογος ειναι το σχολιο που εχεις κανει και τιποτα περισσοτερο.
μια φωτογραφια προς συζητηση.
οσον αφορα το νοημα μιας φωτογραφιας που ανεφερες, πιστευεις οτι μια φωτογραφια, πρεπει να κρυβει οπωσδηποτε καποιο νοημα?
Καταγράφηκε

erikon
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 26 Νοέμβριος 2011, 17:53:16 »

σε αυτην την περιπτωση ναι!και γενικα οι φωτογραφιες θελω να μου βγαζουν ενα νοημα!γνωμη μου!
Καταγράφηκε

ΗΑ.
Σελίδες: 1 [2] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: