Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
17 Απρίλιος 2014, 12:49:14

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 13 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Sony SLT-A77  (Αναγνώστηκε 17195 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
_keysmith
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Τα μάτια σε πόσα MP "γράφουν"?

Προφίλ
« στις: 23 Αύγουστος 2011, 10:51:08 »

Στο internet κυκλοφορούν έντονες φήμες για μια νεα SLT της Sony με το ονομα A77 και τον εντυπωσιακό για APC αισθητήρα των 24mp. Λενε θα ανακοινωθεί αυριο 24 Αυγούστου.

24 Megapixels
New kit lens (See below)
1080p/60/24fps plus 720p/60fps and 720p/30fps HD video
AF fine-tuning capabilities
Lens correction.
Stabilization. sensor-shift image stabilization system
super-high XGA (1,024 x 768) resolution (2.4 million RGB dots) OLED viewfinder

LCD 3'' 921,600 dots περιστρεφόμενη
Magnesium alloy body and weather sealing
Takes SD cards
12 Frames a second
19 point AF system with 11 cross sensors
50-16000 ISO
1/8000 shutter speed
New 3-way tilting LCD (?)
1200 zone metering
Smart teleconverter function with 1.4x and 2.0x option
Built-in GPS
Battery life with over 500 shots

Με νέο ΚΙΤ φακό
Lens Specs: 16-50mm f2.8 SSM
Not branded as a Zeiss
72mm filter

Περισσότερα εδώ εδώ και εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Αύγουστος 2011, 11:41:04 από _keysmith » Καταγράφηκε

Sony Nex 3n 16-50, Canon EOS 500D 18-200mm IS, 50mm f1.8II, Canon S90, Nokia 808 pureview (Olympus C-770,  Зени́т (Zenit) ET 58mm f:2, Canon EOS 500N 28-80mm, sigma 70-300mm)
LeicaR9
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου γενικός

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 23 Αύγουστος 2011, 11:30:42 »

εχω ακούσει από πωλητή της sony ότι θα έρθει Ελλάδα τέλος Οκτωβρίου..Δεν νομίζω να ακανκοινωθέι άυριο αλλα μακαρι...πάντως φήμες υπάρχουν αρκετούς μήνες με πιθανές ημερομηνίες κυκλοφορίας κοντά στο Πάσχα...
Την περιμένω πώς και πώς...Ειναι και ο λόγος που αποχωρίστηκα την D700....
Καταγράφηκε

***        Ελληνικός οδηγός φωτογράφων.        ***

prometheas
Αποσυνδεδεμένος

Ειμαι περήφανος που ειμαι μέλος του DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 23 Αύγουστος 2011, 13:45:02 »

Αυριο θα ανακοινωθεί η μηχανή ειναι 99% σίγουρο..
Καταγράφηκε

Compact: Olympus XZ-1
DSLR     : Nikon D90, Nikkor AFS 18-105 f3.5-f5.6 VR, Nikkor AFD f1.8 50mm, Nissin Di-866 MkII
spk
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 23 Αύγουστος 2011, 14:36:39 »

Δυναμική είσοδος στο HD video... http://philipbloom.net/2011/08/03/sony-enters-the-video-dslr-revolution-finally-a-bit-late-but-not-too-late/ πολύ ωραίες φωτογραφίες με το battery grip. Ο φακός πρέπει να είναι πολύ καλή περίπτωση για all round... τιμές γνωρίζουμε?
Καταγράφηκε
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 23 Αύγουστος 2011, 15:02:47 »

Aν τα χαρακτηριστικά της στο video είναι τα ανωτέρω αναγραφόμενα, τότε θα σπάσει ταμεία, δημιουργώντας στις Canon και στις Panasonic πολύ μεγάλο πρόβλημα. Μας αρέσει δεν μας αρέσει, υπάρχε πλεόν ένα πολύ μεγάλο δυναμικό υποψήφιων αγοραστών, που πέραν της φωτογραφιας δίνει εξίσου σημασία (ή και μεγαλύτερη) στο video.

υ.γ. ...και αυτό με κάνει να αναρωτίεμαι πότε θα ξυπνήσει η Nikon
Καταγράφηκε

Να πα να συνουσιαστεί το politically correct!
prometheas
Αποσυνδεδεμένος

Ειμαι περήφανος που ειμαι μέλος του DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 23 Αύγουστος 2011, 16:03:23 »

Aν τα χαρακτηριστικά της στο video είναι τα ανωτέρω αναγραφόμενα, τότε θα σπάσει ταμεία, δημιουργώντας στις Canon και στις Panasonic πολύ μεγάλο πρόβλημα. Μας αρέσει δεν μας αρέσει, υπάρχε πλεόν ένα πολύ μεγάλο δυναμικό υποψήφιων αγοραστών, που πέραν της φωτογραφιας δίνει εξίσου σημασία (ή και μεγαλύτερη) στο video.

υ.γ. ...και αυτό με κάνει να αναρωτίεμαι πότε θα ξυπνήσει η Nikon

Νομίζω οτι σύντομα σχετικά θα εχουμε σημεία γραφής από Nikon & Canon.  Η μηχανή αυτή (αν τα εντυπωσιακά χαρακτηριστικά της επαληθευτούν με καλά αποτελέσματα στα τεστ) θα δώσει σημαντική ώθηση στον ανταγωνισμο που κατά τη γνώμη μου έχει βαλτώσει τα τελευταία 2-3 χρόνια..

Καταγράφηκε

Compact: Olympus XZ-1
DSLR     : Nikon D90, Nikkor AFS 18-105 f3.5-f5.6 VR, Nikkor AFD f1.8 50mm, Nissin Di-866 MkII
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 23 Αύγουστος 2011, 16:40:08 »

Νομίζω οτι σύντομα σχετικά θα εχουμε σημεία γραφής από Nikon & Canon.  Η μηχανή αυτή (αν τα εντυπωσιακά χαρακτηριστικά της επαληθευτούν με καλά αποτελέσματα στα τεστ) θα δώσει σημαντική ώθηση στον ανταγωνισμο που κατά τη γνώμη μου έχει βαλτώσει τα τελευταία 2-3 χρόνια..

Όντως η μηχανή αυτή μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω στην αγορά. Πέραν των mp που αφορούν πραγματικά ελάχιστους, συγκεντρώνει χαρακτηριστικά ικανά να κάνουν τη διαφορά. Oι Canon και Panasonic, ειδικά η δεύτερη, έχουν δημιουργήσει πολύ καλές βάσεις στο video και θα μπορέσουν άνετα να παραμείνουν στο παιχνίδι με τα επερχόμενα μοντέλα τους. Η Nikon είναι ακόμα σε νηπιακό στάδιο, παρ΄όλο που πρώτη  "συστησε" τη κινηματογράφηση με dslr (D90). Άντε να δούμε με τη D400 τι θα γίνει... Roll Eyes

υ.γ.) Αντιλαμβάνομαι  ότι ο συγκεκριμένος χώρος αφορά στη φωτογραφία και όχι στο video, ωστόσο δεν μπορούμε να σφυρίζουμε αδιάφορα απέναντι σε μια ραγδαία αναπτυσσόμενη τάση, άμεσα συγγενική και εξίσου δημιουργική με τη φωτογραφία. Ίσως μάλιστα η αγορά να οδεύει προς τα εκεί, σε υβριδικές μηχανές κατάλληλες και για τα δύο.  χαιρετάω
Καταγράφηκε

Boukou
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 23 Αύγουστος 2011, 16:48:12 »

Όντως η μηχανή αυτή μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω στην αγορά. Πέραν των mp που αφορούν πραγματικά ελάχιστους, συγκεντρώνει χαρακτηριστικά ικανά να κάνουν τη διαφορά. Oι Canon και Panasonic, ειδικά η δεύτερη, έχουν δημιουργήσει πολύ καλές βάσεις στο video και θα μπορέσουν άνετα να παραμείνουν στο παιχνίδι με τα επερχόμενα μοντέλα τους. Η Nikon είναι ακόμα σε νηπιακό στάδιο, παρ΄όλο που πρώτη  "συστησε" τη κινηματογράφηση με dslr (D90). Άντε να δούμε με τη D400 τι θα γίνει... Roll Eyes

υ.γ.) Αντιλαμβάνομαι  ότι ο συγκεκριμένος χώρος αφορά στη φωτογραφία και όχι στο video, ωστόσο δεν μπορούμε να σφυρίζουμε αδιάφορα απέναντι σε μια ραγδαία αναπτυσσόμενη τάση, άμεσα συγγενική και εξίσου δημιουργική με τη φωτογραφία. Ίσως μάλιστα η αγορά να οδεύει προς τα εκεί, σε υβριδικές μηχανές κατάλληλες και για τα δύο.  χαιρετάω

αυτη θα ειναι η απολυτη καταρρευση κατα την γνωμη μου... για εμενα οποιος θελει φωτογραφιες, περνει φωτογραφικη μηχανη. οποιος θελει βιντεο, παιρνει βιντεοκαμερα..
ετσι εγινε και στα κινητα, και τωρα με ενα κινητο παιρνεις τηλεφωνο, εχεις gps, χαρτες, στελνεις σμσ, μπαινεις στο ιντερνετ, βγαζεις φωτογραφιες, βιντεο, βλεπεις τα email, παιζεις παιχνιδια και ψηνεις καφε και τελικα εχεις καταληξει με ενα μηχανιμα που ειναι σε μεγεθος παντοφλας, και κολλαει συνεχεια, και δεν μπορει να κανει τιποτα σωστο.. τα κανει ολα και μετρια..
Καταγράφηκε
Michael_cy
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 23 Αύγουστος 2011, 16:55:43 »

Δεν θα ανακεινωθεί μόνο η SLT A-77 αύριο αλλά και η SLT A-65, υποβαθμισμένη έκδοση της Α-77, όπως και η NEX-7, όλες με τον νέο αισθητήρα APC 24 MP.

Επίσης θα έχουμε πιθανότατα και την ανακοίνωση νέων φακών.
Καταγράφηκε

My DPGR Gallery
Σχόλια ευπρόσδεκτα

The Orchids of Cyprus
KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 23 Αύγουστος 2011, 17:25:27 »

αυτη θα ειναι η απολυτη καταρρευση κατα την γνωμη μου... για εμενα οποιος θελει φωτογραφιες, περνει φωτογραφικη μηχανη. οποιος θελει βιντεο, παιρνει βιντεοκαμερα..
ετσι εγινε και στα κινητα, και τωρα με ενα κινητο παιρνεις τηλεφωνο, εχεις gps, χαρτες, στελνεις σμσ, μπαινεις στο ιντερνετ, βγαζεις φωτογραφιες, βιντεο, βλεπεις τα email, παιζεις παιχνιδια και ψηνεις καφε και τελικα εχεις καταληξει με ενα μηχανιμα που ειναι σε μεγεθος παντοφλας, και κολλαει συνεχεια, και δεν μπορει να κανει τιποτα σωστο.. τα κανει ολα και μετρια..

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Οι βιντεοκάμερες, ακόμα και οι πολύ καλές, χρησιμοποιούν μικρούς αισθητήρες και δεν προσφέρουν τη δυνατότητα εναλλαγής φακών. Το video των dslr είναι έτη φωτός μπροστά απο την εντελώς ψηφιακή - τηλεοπτική ποιότητα που προσφέρουν οι βιντεοκάμερες και πλησιάζει πολύ τη κινηματογραφική αισθητική.

Μέχρι πρώτινως, αν κάποιος εραστιτέχνης ήθελε να ασχοληθεί δημιουργικά με τη κινηματογράφηση, είχε δύο επιλογές: είτε να ανεχθεί τη digitiλά, τον θόρυβο, το μειωμένο δυναμικό εύρος και το τεράστιο βάθος πεδίου που προσέφεραν οι home βιντεοκάμερες, είτε να διαθέτει εντελώς απαγορευτικά ποσά για επαγγελματικό εξοπλισμό. Αυτό άλλαξε κάπως με την έλευση των RED, αλλά και πάλι χρειαζόντουσαν  πενταψήφια νούμερα σε ευρώ.

Το video στις dslr άλλαξε άρδην τα πράγματα σε παγκόσμιο επίπεδο και έδωσε τη δυνατότητα σε χιλιάδες ταλαντούχους ερασιτέχνες και ανεξάρτητους κινηματογραφιστές, να δημιουργήσουν αριστουργήματα με πολύ μικρό budget... αρκεί μια βόλτα από το vimeo, για να πειστεί κανείς για αυτό. Πλέον, ακόμη και επαγγελματικές δουλειές γίνονται με dslr, με set up που δεν υπερβάινουν τα 5000 - 10000 ευρώ, συμπεριλαμβανομένου όλου του εξοπλισμού.

Αυτό κατά την άποψη μου δεν είναι "τρίπλα" του marketing για να μας απομυζήσουν και τη φόδρα από τις τσέπες, είναι η δυνατότητα μιας έξτρα δημιουργικής έκφρασης με βάση την εικόνα. Ούτε το τέλος της φωτογραφίας σημαίνει, ούτε πιστεύω ότι το video λειτουργεί επιβαρυντικά αυτής. Δυστυχώς custom - made μηχανές δεν υπάρχουν... και εγώ δεν χρειάζομαι τις αστρονομικές ταχύτητες ριπών και τα δεκάδες χιλιάδες mp για τις φωτογραφίες που τραβάω, αλλά τα πληρώνω...

υ.γ. Το κινητό μου τηλεφώνο μου κοστίζει 30 ευρώ καινούργιο. Παιρνει τηλέφωνο και στέλνει μηνύματα. Μόνο. Αυτά χρειαζόμουν, αυτά πλήρωσα. Wink  

Καταγράφηκε

Boukou
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 23 Αύγουστος 2011, 17:35:06 »

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Οι βιντεοκάμερες, ακόμα και οι πολύ καλές, χρησιμοποιούν μικρούς αισθητήρες και δεν προσφέρουν τη δυνατότητα εναλλαγής φακών. Το video των dslr είναι έτη φωτός μπροστά απο την εντελώς ψηφιακή - τηλεοπτική ποιότητα που προσφέρουν οι βιντεοκάμερες και πλησιάζει πολύ τη κινηματογραφική αισθητική.

Μέχρι πρώτινως, αν κάποιος εραστιτέχνης ήθελε να ασχοληθεί δημιουργικά με τη κινηματογράφηση, είχε δύο επιλογές: είτε να ανεχθεί τη digitiλά, τον θόρυβο, το μειωμένο δυναμικό εύρος και το τεράστιο βάθος πεδίου που προσέφεραν οι home βιντεοκάμερες, είτε να διαθέτει εντελώς απαγορευτικά ποσά για επαγγελματικό εξοπλισμό. Αυτό άλλαξε κάπως με την έλευση των RED, αλλά και πάλι χρειαζόντουσαν  πενταψήφια νούμερα σε ευρώ.

Το video στις dslr άλλαξε άρδην τα πράγματα σε παγκόσμιο επίπεδο και έδωσε τη δυνατότητα σε χιλιάδες ταλαντούχους ερασιτέχνες και ανεξάρτητους κινηματογραφιστές, να δημιουργήσουν αριστουργήματα με πολύ μικρό budget... αρκεί μια βόλτα από το vimeo, για να πειστεί κανείς για αυτό. Πλέον, ακόμη και επαγγελματικές δουλειές γίνονται με dslr, με set up που δεν υπερβάινουν τα 5000 - 10000 ευρώ, συμπεριλαμβανομένου όλου του εξοπλισμού.

Αυτό κατά την άποψη μου δεν είναι "τρίπλα" του marketing για να μας απομυζήσουν και τη φόδρα από τις τσέπες, είναι η δυνατότητα μιας έξτρα δημιουργικής έκφρασης με βάση την εικόνα. Ούτε το τέλος της φωτογραφίας σημαίνει, ούτε πιστεύω ότι το video λειτουργεί επιβαρυντικά αυτής. Δυστυχώς custom - made μηχανές δεν υπάρχουν... και εγώ δεν χρειάζομαι τις αστρονομικές ταχύτητες ριπών και τα δεκάδες χιλιάδες mp για τις φωτογραφίες που τραβάω, αλλά τα πληρώνω...

υ.γ. Το κινητό μου τηλεφώνο μου κοστίζει 30 ευρώ καινούργιο. Παιρνει τηλέφωνο και στέλνει μηνύματα. Μόνο. Αυτά χρειαζόμουν, αυτά πλήρωσα. Wink  

και εμενα το κινητο μου κοστιζε 9,90 ευρω, και σε 2 μηνες δεν μπορουσαν να πατηθουν τα κουμπια και το αλλαξα...

εγω αντιθετως θα ηθελα ισο 50-250.000, 40 μεγαπιξελ και ελαχιστη ταχυτητα κλειστρου 1/20.000, και δεν θα με ενοιαζε καθολου αν δεν μπορει να βγαλει βιντεο...

αυτο που θα μου αρεσε θα ηταν οι μηχανες να εχουν ενα στοιχειωδεσ βιντεο, αλλα να μην ειναι και αυτοσκοπος.. στο παρελθον, αν και δεν τα παρακολουθω πολυ, ειδα μια σονυ με μεγαλο αισθητηρα αν θυμαμε καλα. ας παρουν λοιπον τους αισθητηρες των dslr και ας αναπτυξουν βιντεοκαμερες. αλλα σε διαφορετικη συσκευη...

(τι να το κανω δηλαδη αν η 5d mark 4 βγαζει βιντεο full hd στα 8.000 fps αν πανω απ ολα δεν δινει το μαξ στις φωτογραφιες?)
Καταγράφηκε
handrian
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 23 Αύγουστος 2011, 19:37:10 »

Προσωπικά, για εμένα το βίντεο χρειάζεται. Μεχρί τώρα συνήθως κουβαλούσα στις εκδρομές στο εξωτερικό, και DSLR και βιντεοκάμερα (τον ρόλο της βιντεοκάμερας τελευταία το έπαιζε μια Panasonic GH1, αλλά δεν με ικανοποιούσε στις φωτογραφίες και την χρησιμοποιούσα μόνο για video..)
Με μια φωτογραφική όπως η α77, ελπίζω οτι δεν θα κουβαλώ πλέον δύο συσκευές καταγραφής μαζί μου... θα έχω μια που θα κάνει καλά και τα δύο..

Το βασικό μου πρόβλημα με την κοντραστ εστίαση στο βίντεο, ήταν τα πρός πίσω στην εστίαση που κάνει κάποιες φορές μεχρί να βρεί την σωστή εστίαση. Ενοχλητικό όταν συμβαίνει κατα την διάρκεια της βιντεοσκόπησης. Με την phase εστίαση, ελπίζω οτί το ψάρεμα εστίασης θα μειωθεί στο ελάχιστο.

Αυτά για ερασιτεχνική χρήση.. τώρα για τους επαγγελματίες, αυτό είναι άλλο θέμα, εκεί χρειάζονται περισσότερα από ένα καλό σώμα... θα δείξει το μέλλον...

Νομίζω οτί και με την α77 και με την ΝΕΧ7 η Sony θα ανεβάσει τον πήχη αρκετά υψηλά, πολύ καλό για όλους τους χρήστες συσκευών καταγραφής εικόνας. Η Sony αποτελεί την πιο καινοτόμο εταιρεία στον χώρο αυτή την στιγμή, αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό, μπορεί μελλοντικά να την δούμε να οδηγεί τις εξελίξεις...
Ελπίζω να παρουσιάσει και νέες FF το 2012 για να αρχίσει και εκεί να υπάρχει ένας πιο αυξημένος ανταγωνισμός και πρόοδος..
Καταγράφηκε

filipdent
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 23 Αύγουστος 2011, 19:49:04 »

θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω που υστερουν-αν υστερουν-οι dslr της sony σε σχεση με canon-nikon για να τις εμπιστευτεις και να χτιζεις ενα συστημα με φακους.γιατι καλα τα τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα να πω την αμαρτια μου σε οσες εκδηλωσεις εχω παει κανενας επαγγελματιας δεν ειχε sony dslr.εχω την nex5 που με καλυπτει γενικα αλλα βλεπω τα πιο μεγαλα μοντελα και απορω γιατι δεν ακουγονται σε επαγγελματικο επιπεδο.
Καταγράφηκε

Συστημα NIKON:D700 GRIPPED,Nikkor 24-120 f4,50 f1.8,70-300 f4-5.6,SB 700

Συστημα CANON:CANON 600D,EOS 5 (film),CANON A-1 (film)/EF 50 f1.8/FD 35-105 f3.5/FD 50 f1.8,650-1350mm

Συστημα  SONY:SONY NEX 7,SONY RX100,SONY NEX 5n,SONY NEX VG-20,SONY GW55VE,SONY PJ740,SONY DSC-HX100V,DSC-828,NEX 18-200,NEX 16-50pz,ΝΕΧ 50 f1.8 OSS,NEX 16mm f2.8,NEX 30mm f3,5 macro,NEX 18-55.

PRINTER:CANON PIXMA 9000 MARK IΙ

handrian
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 23 Αύγουστος 2011, 20:18:47 »

θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω που υστερουν-αν υστερουν-οι dslr της sony σε σχεση με canon-nikon για να τις εμπιστευτεις και να χτιζεις ενα συστημα με φακους.γιατι καλα τα τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα να πω την αμαρτια μου σε οσες εκδηλωσεις εχω παει κανενας επαγγελματιας δεν ειχε sony dslr.εχω την nex5 που με καλυπτει γενικα αλλα βλεπω τα πιο μεγαλα μοντελα και απορω γιατι δεν ακουγονται σε επαγγελματικο επιπεδο.

Για επαγγελματική χρήση, νομίζω οτί η χρήση FF (FullFrame) είναι μονόδρομος. Εκεί η Sony ακόμα υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Νομίζω οτι θα κινηθεί και προς σε αυτή την κατεύθυνση η Sony, αν και η αλλαγή συστήματος για έναν επαγγελματία έχει ένα σχεδόν απαγορευτικό κόστος. Πολύ δύσκολα κάποιος θα πουλήσει τον εξοπλισμό που έχει για να πάει σε άλλο σύστημα.
Μετά υπάρχουν και άλλα θέματα, όπως το σύστημα εστίασης, η γκάμα φακών, λειτουργία πολλαπλών ασύρματων φλάς κτλ που χρειάζονται σε έναν επαγγελματιά.
Καταγράφηκε

KGP
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 23 Αύγουστος 2011, 22:32:34 »

και εμενα το κινητο μου κοστιζε 9,90 ευρω, και σε 2 μηνες δεν μπορουσαν να πατηθουν τα κουμπια και το αλλαξα...

εγω αντιθετως θα ηθελα ισο 50-250.000, 40 μεγαπιξελ και ελαχιστη ταχυτητα κλειστρου 1/20.000, και δεν θα με ενοιαζε καθολου αν δεν μπορει να βγαλει βιντεο...

αυτο που θα μου αρεσε θα ηταν οι μηχανες να εχουν ενα στοιχειωδεσ βιντεο, αλλα να μην ειναι και αυτοσκοπος.. στο παρελθον, αν και δεν τα παρακολουθω πολυ, ειδα μια σονυ με μεγαλο αισθητηρα αν θυμαμε καλα. ας παρουν λοιπον τους αισθητηρες των dslr και ας αναπτυξουν βιντεοκαμερες. αλλα σε διαφορετικη συσκευη...

(τι να το κανω δηλαδη αν η 5d mark 4 βγαζει βιντεο full hd στα 8.000 fps αν πανω απ ολα δεν δινει το μαξ στις φωτογραφιες?)

Πρώτα απ' 'ολα, χωρίς πλάκα, αν θες φθηνό κινητό που να δουλεύει μια χαρά, δες αυτό: http://www.gsmchoice.com/en/katalog/samsung/gte1050/ δοκιμασμένο!

Το video δεν λειτουργεί επιβαρυντικά της φωτογραφίας, τώρα αν οι εταιρείες το χρεώνουν ότι να ναι σαν έξτρα παροχή, είναι άλλο θέμα. Στην τελική, είναι για περισσότερο κόσμο πιο σημαντικό και πιο αξιοποιήσιμο από ότι η αύξηση των mp π.χ.  Ωστόσο το ξαναγράφω, μηχανή κομμένη και ραμένη στα μέτρα μας δεν υπάρχει.

Αυτή η Sony βιντεοκάμερα που είχε δει, πρέπει να ήταν κάποια από τις F3, FS100 ή VG10. Έχει και η Panasonic μερικές τις ίδιας φιλοσοφίας, δηλαδή τοποθέτηση μεγάλων αισθητήρων από φωτογραφικές μηχανές σε βιντεοκάμερες.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 13 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: