Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Οκτώβριος 2014, 03:42:36

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Διαγωνισμοί DPGR (Συντονιστές: Dr_Michael, noe)

Σελίδες: 1 [2] 3 4 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Διαγωνισμός: «Γυμνό»  (Αναγνώστηκε 75188 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
anef
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 05 Ιούνιος 2011, 14:01:25 »

Κατά τις απόψεις του John Berger σχετικά με το γυμνό (βλέπε "Η εικόνα και το βλέμμα" του ιδιου), από τα παραδείγματα του Dr_Michael εγώ διακρίνω περισσότερο γδυμνό παρά γυμνό . Και αναρωτιέμαι το θέμα είναι όντος το γυμνό ή είναι το γδυμνό?

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στη διάκριση μεταξύ "nude" και "naked" που κάνει ο Berger (δεν έχω υπόψη μου την ελληνική μετάφραση του βιβλίου). Το nude νομίζω ότι μπορούμε να το αποδώσουμε όντως ως "γυμνό", και παραπέμπει σε αυτό που έχει επικρατήσει να ονομάζεται "καλλιτεχνικό γυμνό [fine art nude]", όπου η έμφαση δίνεται στη φορμαλιστική απεικόνιση του γυμνού σώματος, ως γλυπτού. Πρόκειται δηλαδή για μια αισθητικοποιημένη απόδοση του ανθρώπινου γυμνού, όπου επικρατεί η φόρμα (όγκοι, φωτοσκιάσεις κλπ) και γι' αυτό είναι και πιο δημοφιλής ως προσέγγιση στην εφαρμοσμένη φωτογραφία (διαφήμιση, στούντιο), καθώς και μεταξύ των ερασιτεχνών φωτογράφων. Από την άλλη, το naked παραπέμπει στη γύμνια, το γδυμνό, ή το γδυμένο, όπως λες, και αναφέρεται σε μια πιο ειλικρινή απεικόνιση του γυμνού ανθρώπου, ως μιας γδυμένης προσωπογραφία θα μπορούσαμε να πούμε, κι γι΄αυτό αποτελεί την προσέγγιση επιλογής των καλλιτεχνών φωτογράφων. Γι΄αυτό και ο Berger υποστηρίσει ότι το "γυμνό" είναι μια μορφή ρούχου που φοράμε πάνω στη γύμνια, ενώ το "γδυμένο" αυτοαποκαλύπτεται, είναι πιο ειλικρινές και αυθεντικό.

Σύμφωνα με τα παραπάνω ο τρέχων διαγωνισμός δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στη δεύτερη έννοια, του γδυμένου ως μιας ειλικρινούς ματιάς, παρά του γυμνού ως φόρμας (χωρίς ωστόσο να αποκλείει καθόλου τη δεύτερη). Ωστόσο, χρησιμοποιούμε ως τίτλο το "γυμνό" γιατί η διάκριση αυτή δεν είναι γνωστή σε πολλούς, και γιατί επιπλέον στη γλώσσα μας δεν είναι τόσο προφανής όσο στην αγγλική (μεταξύ nude και naked), και γι' αυτό προσπαθήσαμε να κάνουμε πιο σαφές τι ζητείται από την κριτική επιτροπή μέσα από την περιγραφή και το συνοδευτικό κείμενο.

ΥΓ. Δεν είμαι μέλος της κριτικής επιτροπής, αλλά αναφέρω τα παραπάνω ως συμπέρασμα από τη συζήτηση που έγινε στην ομάδα του dpgr για το συγκεκριμένο θέμα.
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

I'm normal. It's everyone else that's weird.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 05 Ιούνιος 2011, 14:11:01 »

Μια μικρή παρατήρηση στα κείμενα του Berger από το  Ways of Seeing.

Η ανάλυση του Berger κυρίως βασίζεται σε δεδομένα που, ναι μεν έχουν φτίαξει ορισμούς που θεωρούμε αποδεκτούς σήμερα, αλλά δεδομένα που δημιουργήθηκαν σε μία ανδροκρατούμενη κοινωνία.

Εδώ είναι η μοναδική μου ένσταση στην διαφορά nude και naked που καθορίζει ο Berger.

Ο Berger αναφέρει το παρακάτω

Παράθεση
To be naked is to be oneself. To be nude is to be seen naked by others and yet not recognized for oneself. A naked body has to be seen as an object in order to become a nude.

αυτόματα δημιουργόντας μας το πρόβλημα διαχωρισμού των εννοιών nude και naked, τα οποία, δυστυχώς στα ελληνικά έχουν την ίδια μετάφραση. Αν και έχουμε διαφορετική αίσθηση ένος γυμνού στο Playboy και ενός γυμνού από τον Man Ray, δυστυχώς δεν έχουμε κάποιον γραπτό διαχωρισμό, εκτός ίσως αν λέγαμε γυμνο και γύμνια.

Δεν μπορώ να πώ ότι με καλύπτει απόλυτα ο Berger (ίσως δεν με καλύπτει καθόλου) ενώ βλέπω περισσότερο οικείο το κείμενο του Ν. Δήμου που περέθεσε ο momos, το οποίο ίσως αναλύει καλύτερα την δική μας πραγματικότητα και ανέλιξη.

Το πρόβλημα λοιπόν μετατίθεται σε εμάς σαν κριτές και σε εσάς σαν διαγωνιζόμενους, να κάνουμε την διαφορά αυτή πράξη και να προχωρήσουμε ένα βήμα πρός το ιδεατό, έστω μέσα από το χάος της εποχής μας και το  βάρος που κουβαλάμε από τους περιορισμούς στην καλλιτεχνική μας (και όχι μόνο) ελευθερία που μας έχουν επιβληθεί από διάφορες πηγές κατα την πορεία μας μέχρι σήμερα.
Καταγράφηκε

Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...
Cotzak
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 29 Ιούλιος 2011, 12:11:00 »

Σπανιως γραφω ποστ,σε ενα Φορουμ που για μενα αποτελει δάσκαλο και το κλικ παραπανω που κοιταζω κρυφα καποτε να πιασω...

Αφορμη για το ποστ ειναι το παρακατω σχόλιο...
Γυμνό δεν είναι μόνο ένα μπούστο, μια κλασσική κλισέ πόζα. Θα μπορούσε να είναι πολλά πράγματα.

...και μου δινει την αιτία για την οπόία λατρευω τη φωτογραφια και συνεχιζω με παθος... "οτιδηποτε αρπαζω με την μηχανη μου ειναι κατι που θα το δω μεσα απο τη δικη μου ματιά"...δεν με νοιαζει αν κανω λαθος,με νοιαζει αν κανω λαθος,το επισημανω ή επισημανουν και εγω με αφελεια συνεχισω να επιμενω στο δρομο αυτο...
Καταγράφηκε

Κώστας-Πάτρα
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 13 Αύγουστος 2011, 18:18:55 »

Εκ μέρους της επιτροπής θα ήθελα να σας επισημάνω τα ακόλουθα:

Α. Παρακαλούμε πολύ, διαβάστε προσεκτικά τους όρους τους διαγωνισμού πριν πατήσετε το κουμπί της αποστολής. Λόγου χάρη, τα watermarks δεν επιτρέπονται!

Β. Υπάρχει αρκετός χρόνος, μέχρι τη λήξη της υποβολής συμμετοχών, να δοκιμάσετε διάφορα νέα πράματα, να πειραματιστείτε, να δώσετε τον καλύτερο εαυτό σας για μια "δυνατή συμμετοχή". Χρειάζεται επιμονή, καλή διάθεση και "φρέσκες ιδέες".
Άλλωστε ο καιρός, αλλά και αυτή η εποχή (καλοκαίρι) είναι με το μέρος των περισσοτέρων, μιας και είναι περίοδος διακοπών.
Η δικαιολογία "δεν έχω αρκετό χρόνο για φωτογραφία" δεν ισχύει για τον Αύγουστο!

Γ. Μπορείτε και όσοι έχετε ήδη στείλει φωτογραφία, (και είναι μάλιστα μια προτροπή και από τα τρία μέλη της επιτροπής), να επανεκτιμήσετε τη συμμετοχή σας και ενδεχομένως, εάν το επιθυμείτε, να στείλετε εκ νέου μια άλλη φωτογραφία.
Ο διαγωνισμός, κάθε διαγωνισμός του dpgr, είναι, εκτός όλων των άλλων και μια ευκαιρία για μια "δοκιμασία"του φωτογράφου και σε κάθε περίπτωση δίνει τη δυνατότητα για καινούρια δουλειά!

Δ. Η προέγκριση των φωτογραφιών δεν συνδέεται με κανέναν τρόπο με την τελική βαθμολογία και την τελική κατάταξη της συμμετοχής του / της φωτογράφου.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αύγουστος 2011, 18:25:20 από Nikiforos » Καταγράφηκε

path_rider
Αποσυνδεδεμένος

I'm just another sad guest, οn this dark earth

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 25 Αύγουστος 2011, 22:58:57 »

Θα μπορούσε κάποιος να πει ποιου φωτογράφου είναι αυτή η φωτό?

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

si non, facta tonsor
mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 26 Αύγουστος 2011, 09:34:00 »

http://www.flickr.com/groups/foto-skepseis/discuss/72157626701390005/72157626706998031/
Καταγράφηκε

nastis
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 26 Αύγουστος 2011, 10:23:52 »

Shen Wei
http://www.shenphoto.com/almost-naked/

Θα μπορούσε κάποιος να πει ποιου φωτογράφου είναι αυτή η φωτό?
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
path_rider
Αποσυνδεδεμένος

I'm just another sad guest, οn this dark earth

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 26 Αύγουστος 2011, 11:25:52 »

ευχαριστώ πολύ και τους δυο!
Καταγράφηκε

si non, facta tonsor
Sixtyten
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 29 Αύγουστος 2011, 17:25:25 »

Καλησπέρα,

Έστειλα πριν από 2 μέρες τη συμμετοχή μου, αλλά δεν έχει εγκριθεί ακόμα. Προφανώς θα υπάρχει κάποιος λόγος. Είναι μήπως εύκολο από κάποιο μέλος της επιτροπής τουλάχιστον να ενημερώσει, καθώς τα χρονικά περιθώρια στενέυουν?

Ευχαριστώ  χαιρετάω
Καταγράφηκε
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 29 Αύγουστος 2011, 17:54:50 »

Μην ανησυχείς. Η συμμετοχή σου, καθώς και άλλες είναι σε διαδικασία έγκρισης. Απλά, λόγω διακοπών μελών της επιτροπής (και περιορισμένης πρόσβασης στο διαδίκτυο), θα υπάρχει μία μικρή καθυστέρηση στην διαδικασία.

Παρακαλούμε την κατανόησή σας για την όποια μικρή καθυστέρηση στις εγκρίσεις.
Καταγράφηκε

Dimitri

Sixtyten
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 29 Αύγουστος 2011, 18:00:54 »

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για την άμεση ανταπόκριση και συγγνώμη για την ανυπομονησία. Μη σας χαλάσουμε και τις διακοπές  Grin  χαιρετάω
Καταγράφηκε
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 30 Αύγουστος 2011, 21:58:43 »

Παρατηρήσαμε ότι με την επιστροφή των μελών από τις καλοκαιρινές τους διακοπές, η υποβολή συμμετοχών έχει αυξηθεί.  Λαμβάνοντας αυτό υπόψη (καθώς και την ιδιαιτερότητα του θέματος) θα θέλαμε να δώσουμε τον απαραίτητο χρόνο σε όλους/ες και να επιλέξουν και να αναθεωρήσουν τις συμμετοχές τους, χωρίς πίεση χρόνου.

Σας ενημερώνουμε λοιπόν,  ότι η ημερομηνία υποβολής συμμετοχών για τον τρέχοντα διαγωνισμό παρατείνεται έως τα μεσάνυχτα της Κυριακής 18 Σεπτεμβρίου.

Καταγράφηκε

Dimitri

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
paparov
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 31 Αύγουστος 2011, 01:02:57 »

Στους όρους του αρχικού post δεν έχει γίνει αλλαγή στην ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων.. κ μπερδεύτηκα!
Καταγράφηκε

Έχω:
μια nikon d7000, έναν 16-85 και τον Sigma 150-500. Τη nikon d40x τον 18-55 και τον 55-200 τους έχει πλέον η κοπελιά μου.

Δεν έχω:
τόσο χρόνο όσο θα 'θελα για να τραβώ τα πουλάκια όταν περνούν από μπροστά μου ή όταν περνώ εγώ από μπροστά τους

να 'μαι και στο flickr!
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #28 στις: 31 Αύγουστος 2011, 02:02:44 »

Στους όρους του αρχικού post δεν έχει γίνει αλλαγή στην ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων.. κ μπερδεύτηκα!

Δηλαδή?

(Μάλλον δεν είδες ότι η διόρθωση έγινε στις 22:30 και το δικό σου μήνυμα είναι σχεδόν δύο ώρες μετά)
Καταγράφηκε

Dimitri

Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #29 στις: 06 Σεπτέμβριος 2011, 20:40:37 »

Παρακαλούμε πολύ, τα πλαίσια - "κορνίζες" (τουλάχιστον αυτά που "βγάζουν μάτι) και τα watermarks (με ονόματα ή άλλα σύμβολα), σύμφωνα με τους όρους του διαγωνισμού, δεν επιτρέπονται.
Επίσης προσέξτε τις διαστάσεις που στέλνετε τις φωτογραφίες σας.

Ακυρώνουμε συμμετοχές για όλα τα παραπάνω, που αναφέρονται λεπτομερώς στους όρους του διαγωνισμού!

Ν.Μ.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: