Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Απρίλιος 2014, 17:37:33

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Μουσείο Μπενάκη - Φωτογραφικός Κύκλος: Φωτογραφικοί Ορίζοντες  (Αναγνώστηκε 1641 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: 29 Απρίλιος 2011, 20:02:33 »

Μουσείο Μπενάκη - Φωτογραφικός Κύκλος

Έκθεση Φωτογραφίας 14 Μαΐου έως 12 Ιουνίου

Εγκαίνια Παρασκευή 13 Μαΐου 2011, 20.00

Μουσείο Μπενάκη, Κουμπάρη 1 - Κολωνάκι

"Φωτογραφικοί Ορίζοντες, Τέσσερις φωτογράφοι τού Φωτογραφικού Κύκλου"

Βασίλης Γεροντάκος - Άγγελος Μίχας - Βασίλης Ραγουζαρίδης - Ανδρέας Σχοινάς

« Τελευταία τροποποίηση: 03 Μάιος 2011, 20:54:11 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (8):
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 13 Μάιος 2011, 15:26:51 »

Σήμερα Παρασκευή 13/5/2011 στις 20:00, θα γίνουν τα εγκαίνια της έκθεσης "Φωτογραφικοί Ορίζοντες" (πληροφορίες ακριβώς από πάνω), στο Μουσείο Μπενάκη, Κουμπάρη 1 - Κολωνάκι.
Καταγράφηκε

g.kapa (gkap)
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 14 Μάιος 2011, 07:41:30 »

Θαυμάσια έκθεση!

« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μάιος 2011, 07:56:39 από gkap » Καταγράφηκε

"Φωτογραφίζω για να βλέπω πώς δείχνουν τα πράγματα φωτογραφημένα" G. Winogrand

"... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης
vasilikos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 14 Μάιος 2011, 10:18:48 »

η συγκεκριμενη εκθεση ειναι οτι καλυτερο εχω δει τον τελευταιο καιρο.Οποιος αγαπαει την καλη φωτογραφια πρεπει να περασει μια βολτα απο το Μπενακη.Ειναι πραγματικα απολαυση.
Επισης καθε 12 η ωρα,ενα μελος του φωτογραφικου κυκλου θα ξεναγει και θα μιλαει με το κοινο για τις φωτογραφιες και οποιαδηποτε απορια εχει κανεις πανω σε αυτες
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 14 Μάιος 2011, 10:32:20 »

η συγκεκριμενη εκθεση ειναι οτι καλυτερο εχω δει τον τελευταιο καιρο.Οποιος αγαπαει την καλη φωτογραφια πρεπει να περασει μια βολτα απο το Μπενακη.Ειναι πραγματικα απολαυση.
Επισης καθε 12 η ωρα,ενα μελος του φωτογραφικου κυκλου θα ξεναγει και θα μιλαει με το κοινο για τις φωτογραφιες και οποιαδηποτε απορια εχει κανεις πανω σε αυτες

Να σημειώσω ότι σήμερα στις 12:00 το μεσημέρι, την ξενάγηση έχει αναλάβει ο Πλάτωνας Ριβέλλης.
Καταγράφηκε

andreas2000gr
Amateur Photographer
Αποσυνδεδεμένος

I'm profoundly optimistic about nothing

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 17 Μάιος 2011, 05:15:23 »

Οι ξεναγήσεις στις 12 για να μην υπάρχει παρεξήγηση παρότι το Μπενάκη λέει καθημερινά, από όσο γνωρίζω, θα γίνονται από κάποιο μέλος του Κύκλου μόνο Παρασκευή-Σαββάτο-Κυριακή και κάποιες Δευτέρες (δε θυμάμαι ακριβώς ποιες).

Να πάτε συμφωνώ με το Λουκά είναι από τις καλύτερες εκθέσεις του Κύκλου τα τελευταία χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μάιος 2011, 05:18:22 από andreas2000gr » Καταγράφηκε

Nikon D700, D7000, D70, FE2, F401, Leica D-Lux 4, Olympus OMD EM-5

Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας επιτρέπει να προσεγγίσουμε  την αλήθεια, τουλάχιστον την αλήθεια που μπορούμε να καταλάβουμε. - Pablo Picasso
Ηλίας
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 29 Μάιος 2011, 19:08:18 »

Λοιπόν σήμερα επισκέφθηκα την έκθεση.

Οι δουλειές ήταν αρκετά καλές. Με περισσότερο να με τραβάνε κάποιες έγχρωμες, κι λιγότερο γενικότερα η δουλειά του κ. Σχοινά.

Επίσης μου δημιουργίθηκε μια αίσθηση πολύ μεγάλης ποσότητας. Με αποτέλεσμα να συγκρατίσω λιγές αλλά εξαιρετικές φωτογραφίες στα μάτια μου. Έκατσα μια ώρα (2-3, μετά έκλεινε) κι πάλι δεν μπόρεσα να σταθώ όσο ήθελα οπότε επέλεξα να σταθώ σε αυτές που με κέντρισαν απο την αρχή.

Εν κατακλείδη θέλω να πώ πως ήταν μια πολύ καλή έκθεση(χωρίς να έχω εμπειρία) αλλά με αυτό το μείον της ποσότητας(που ίσως να φταίει πάλι η έλλειψη εμπειρίας).
Καταγράφηκε

" Βλέπεις καθαρά μόνο μέσα από την καρδιά σου. Τα ουσιαστικά πράγματα είναι αόρατα στο μάτι"
Antoine de Saint-Exupery

"Το ανοιχτό μάτι στο σκόπευτρο της μηχανής είναι για να κοιτάζει έξω, το κλειστό μάτι για να κοιτά στο εσωτερικό μας."
Henri Cartier-Bresson

"Αυτή ήταν η μέθοδος διδασκαλίας μου. Η προσκόλληση στο αισθητικό γεγονός που δεν χρειάζεται να προσδιοριστεί. Είναι κάτι τόσο προφανές, τόσο άμεσο, τόσο ακαθόριστο, όσο η αγάπη, το νερό, η γεύση των φρούτων."
Jorge Luis Borges

Εξοπλισμός: pentax k-x | 18-55mm f/3.5-5.6 AL | 50-200mm f/4-5.6 ED | 50mm f/1.4 FA || panasonic lumix lx5
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: