Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Νοέμβριος 2014, 11:02:30

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Μεγάλοι Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: 1 [2] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Μεγάλοι φωτογράφοι Νο7 – «Dorothea Lange»  (Αναγνώστηκε 20131 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KanD
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Hike we love you

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 17 Ιούνιος 2005, 11:23:21 »

Αυτο που εκανε μεγαλη εντυπωση ..ειναι οτι στην φωτογραφια με τον δρομο.. ο στραβος οριζοντας δεν με ξενισε ουτε στιγμη.. και αντι για λαθος,οπως φυσιολογικα το θεωρω, μου περασε ως αποψη!

Έλα ντε ! Και εγώ για αυτο την έβαλα τη φωτογραφια.

(παραλειπόμενο : Μπήκα στον πειρασμό και την ίσιωσα και την κροπαρισα στο Photoshop την ώρα που ετοίμαζα τις φωτογραφίες. Αν το κάνεις για δοκιμή , θα δεις πως αποδυναμώνεται αυτη η υπέροχη εικόνα όταν την ισιώσεις)

Και όπως έλεγε ο άλλος δάσκαλος , ο G. Winogrand – σε ελεύθερη μετάφραση- «Δεν υπάρχει ίσιος και στραβός ορίζοντας. Αυτο που για τους άλλους ειναι ίσιο , για μένα ειναι στραβό. Το ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων έχει δεχθεί πως ίσιος ειναι ο οριζόντιος ορίζοντας , δεν σημαίνει πως είμαι αναγκασμένος να το αποδεχθώ και εγώ»

Χοχο , προκλητικός και απολαυστικός πάντα ο δάσκαλος.  Grin

Και εμένα μου έχει κάνει εντύπωση το "στράβωμα" αυτό. Με προβληματίζει εδώ και αρκετό καιρό και είναι η αφορμή για σειρά από πειραματισμούς.

Είδα πρόσφατα μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο ίδιο θέμα από τον Robert Frank.

Εδώ για να ισορροπήσει ο Φωτογράφος επιλέγει να κόψει τον δρόμο έχοντας κάθετο το κάδρο και ίσιο ορίζοντα, γιατί αλλιώς αποδυναμώνεται η εικόνα όπως ακριβώς είπε ο Μάνος .

Δυο εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις από δυο μεγάλους Φωτογράφους που πιστεύω ότι μας δίνουν χρήσιμα μαθήματα.

forum code:
* FrankRoad.jpg (50.28 KB, 290x450 - εμφανίστηκε 326 φορές.)
Καταγράφηκε

"Η φωτογραφία σχετίζεται με την ανακάλυψη του τι μπορεί να συμβεί στο καρέ. Όταν βάζεις τις τέσσερις πλευρές γύρω από κάποια γεγονότα, αλλάζεις τα γεγονότα αυτά." G.Winogrand
KanD
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Hike we love you

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 05 Ιούνιος 2006, 11:50:58 »

Η Dorothea Lange επί τω έργο.

Φωτογραφίζει Αμερικανούς πολίτες, Ιαπωνικής καταγωγής καθώς μεταφέρονται σε τοποθεσίες "μετεγκατάστασης" λόγω Πολέμου (war relocation camps, κοινώς στρατόπεδα συγκέντρωσης) το 1942.

forum code:

* LangeOnWork.jpg (68.86 KB, 550x419 - εμφανίστηκε 340 φορές.)
Καταγράφηκε

"Η φωτογραφία σχετίζεται με την ανακάλυψη του τι μπορεί να συμβεί στο καρέ. Όταν βάζεις τις τέσσερις πλευρές γύρω από κάποια γεγονότα, αλλάζεις τα γεγονότα αυτά." G.Winogrand
KanD
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Hike we love you

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 25 Ιούλιος 2006, 15:33:48 »

...και το 1936.

forum code:

* DLange1936.jpg (71.05 KB, 600x600 - εμφανίστηκε 356 φορές.)
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: