Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
31 Ιούλιος 2014, 12:34:44

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Διαγωνισμοί DPGR (Συντονιστές: Dr_Michael, noe)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] 7 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Διαγωνισμός: «Περιβαλλοντικά πορτρέτα»  (Αναγνώστηκε 36557 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
yossarian
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #75 στις: 05 Απρίλιος 2011, 13:28:14 »

Θα συνιστούσαμε σε όσους και όσες στέλνουν συμμετοχές στον τρέχοντα διαγωνισμό να διαβάζουν προηγουμένως τόσο τους όρους συμμετοχής όσο και το κείμενο για το τι συνιστά περιβαλλοντικό πορτραίτο.

Επαναλαμβάνουμε ότι δεν υπάρχει διαδικασία προέγκρισης, το οποίο σημαίνει ότι όλες οι φωτογραφίες, ανεξαρτήτως περιεχομένου, που πληρούν τις τεχνικές προδιαγραφές και τους όρους του διαγωνισμού εγκρίνονται. Είναι αυτονόητο όμως ότι οι φωτογραφίες που δεν εμπίπτουν στο θέμα του διαγωνισμού (όπως σφικτά πορτραίτα, λεπτομέρειες, φωτογραφίες δρόμου, αστικά τοπία, κλπ), θα καταλάβουν τις τελευταίες θέσεις με μηδενική βαθμολογία.

Κι αυτη φωτογραφια δρομου δεν θεωρειται?

http://www.dpgr.gr/masters/albums/userpics/10024/mark_steinmetz076.jpg

η αυτη

http://www.dpgr.gr/masters/albums/userpics/10024/Untitled-21~0.jpg

??
Καταγράφηκε
DimitrisDelta
Όχι πλέον
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #76 στις: 05 Απρίλιος 2011, 13:33:31 »

Θα συνιστούσαμε σε όσους και όσες στέλνουν συμμετοχές στον τρέχοντα διαγωνισμό να διαβάζουν προηγουμένως τόσο τους όρους συμμετοχής όσο και το κείμενο για το τι συνιστά περιβαλλοντικό πορτραίτο.

Επαναλαμβάνουμε ότι δεν υπάρχει διαδικασία προέγκρισης, το οποίο σημαίνει ότι όλες οι φωτογραφίες, ανεξαρτήτως περιεχομένου, που πληρούν τις τεχνικές προδιαγραφές και τους όρους του διαγωνισμού εγκρίνονται. Είναι αυτονόητο όμως ότι οι φωτογραφίες που δεν εμπίπτουν στο θέμα του διαγωνισμού (όπως σφικτά πορτραίτα, λεπτομέρειες, φωτογραφίες δρόμου, αστικά τοπία, κλπ), θα καταλάβουν τις τελευταίες θέσεις με μηδενική βαθμολογία.

η αυτη

??

Το κέντρο βάρους των φωτογραφιών που παραθέτεις είναι ο άνθρωπος, επομένως αποτελούν πορτρέτο. Ο άνθρωπος παρουσιάζεται σε συσχετισμό με το περιβάλλον του, οπότε είναι περιβαλλοντικό πορτρέτο.

Η φωτογραφία δρόμου απεικονίζει ένα δρώμενο την κατάλληλη στιγμή. Συμπεριλαμβάνει φυσικά ανθρώπους στη δομή της, αλλά ο σκοπός της είναι άλλος.

Η απεικόνιση ενος άνθρωπου που περπατάει στο δρόμο ή που κοιτάει μια βιτρίνα δε συνιστά περιβαλλοντικό πορτρέτο (ούτε φωτογραφία δρόμου συνιστά φυσικά, αλλά αυτό είναι μια εντελώς άλλη υπόθεση)
Καταγράφηκε

yossarian
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #77 στις: 06 Απρίλιος 2011, 15:43:41 »

η αυτη

??

Το κέντρο βάρους των φωτογραφιών που παραθέτεις είναι ο άνθρωπος, επομένως αποτελούν πορτρέτο. Ο άνθρωπος παρουσιάζεται σε συσχετισμό με το περιβάλλον του, οπότε είναι περιβαλλοντικό πορτρέτο.

Η φωτογραφία δρόμου απεικονίζει ένα δρώμενο την κατάλληλη στιγμή. Συμπεριλαμβάνει φυσικά ανθρώπους στη δομή της, αλλά ο σκοπός της είναι άλλος.

Η απεικόνιση ενος άνθρωπου που περπατάει στο δρόμο ή που κοιτάει μια βιτρίνα δε συνιστά περιβαλλοντικό πορτρέτο (ούτε φωτογραφία δρόμου συνιστά φυσικά, αλλά αυτό είναι μια εντελώς άλλη υπόθεση)

thanks , it is cleared!
Καταγράφηκε
paparov
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #78 στις: 10 Απρίλιος 2011, 13:07:44 »

Θα θελα να κάνω μια πρόταση/ερώτηση προς τους διαχειριστές όσον αφορά γενικά στους διαγωνισμούς. Δεν ήξερα  που να τη βάλω, οπότε τη βάζω στο thread του τρέχοντα διαγωνισμού:
Δεν έχω κοιτάξει το σύνολο των προηγουμένων διαγωνισμών, αλλά σε όσους κοίταξα δεν είδα πουθενά να υπάρχει ένας τύπος αξιολόγησης/βράβευσης από τη μεριά των μελών.
Νομίζω λοιπόν ότι είναι ενδιαφέρον να υπάρχει και μια αξιολόγηση/βράβευση των διαγωνιζομένων φωτογραφιών  και από τα μέλη, όπως σε άλλους διαγωνισμούς υπάρχουν τα βραβεία κοινού πχ.
Δε θα μπορούσε δηλαδή να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στους διαγωνισμούς του dpgr, όπου βάσει των όρων για συμμετοχή σε κάθε διαγωνισμό να υπήρχε η δυνατότητα σε κάθε μέλος να κρίνει κ να βαθμολογεί τις φωτογραφίες που συμμετέχουν ή να επιλέγει πχ τις τρεις καλύτερες που αυτός/αυτή νομίζει ότι θα άξιζε να βραβευτεί?
Όσο για τα βραβεία μιας τέτοιας διάκρισης, δεν με πολυαπασχολεί και ούτε το βρίσκω απαραίτητο, αλλά θα μπορούσε στους διακριθέντες να τους χορηγούταν σα βραβείο ένας χρόνος τζάμπα συνδρομής στο dpgr.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απρίλιος 2011, 14:20:19 από paparov » Καταγράφηκε

Έχω:
μια nikon d7000, έναν 16-85 και τον Sigma 150-500. Τη nikon d40x τον 18-55 και τον 55-200 τους έχει πλέον η κοπελιά μου.

Δεν έχω:
τόσο χρόνο όσο θα 'θελα για να τραβώ τα πουλάκια όταν περνούν από μπροστά μου ή όταν περνώ εγώ από μπροστά τους

να 'μαι και στο flickr!
Pachinko
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

θα μέδιωχνε η γυναίκα μου αν δεν ήμουν στο dpgr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #79 στις: 10 Απρίλιος 2011, 13:53:03 »

Άποψή μου... το πρόβλημα είναι ότι στο ίντερνετ τα βραβεία κοινού τα κερδίζει συνήθως ο πιό δημοφιλής, αυτός με τα περισσότερα κόντακτ στο φέϊσμπουκ, αυτός που θα πρήξει περισσότερους φίλους του με email, ο πρόεδρος του δεκατεμπανελούς, το καλύτερο παιδί, η καλύτερη φράτζα... οτιδήποτε δηλαδή εκτός απ'τον καλύτερο φωτογράφο.
Καταγράφηκε

αυτά δε γίνονται ούτε στα καράτε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
bizarrius
the great
Αποσυνδεδεμένος

η μανα μου ειναι περηφανη που ειμαι μελος στο DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #80 στις: 10 Απρίλιος 2011, 13:54:01 »

να ψηφιζουν τοτε μονο οι διαγωνιζομενοι. Grin
Καταγράφηκε

Το να αγορασεις μια φωτογραφικη μηχανη, δεν σε κανει "φωτογραφο", σε κανει "ιδιοκτητη φωτογραφικης μηχανης"
.
Η φωτογραφια δρομου, δεν θελει δρομο, θελει δρωμο.

www.bizarri.us
Pachinko
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

θα μέδιωχνε η γυναίκα μου αν δεν ήμουν στο dpgr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #81 στις: 10 Απρίλιος 2011, 13:58:45 »

Δεν ξέρω αν υπάρχει τεχνικά τέτοια δυνατότητα στο φόρουμ... άσε που δεν πιστεύω ότι θα άλλαζε κάτι στην ένστασή μου.
Καταγράφηκε

αυτά δε γίνονται ούτε στα καράτε
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #82 στις: 10 Απρίλιος 2011, 14:10:43 »

Δε βρίσκω κάποια κακή πρόθεση στην πρόταση αυτή (άσχετα αν διαφωνώ) ή σε οποιαδήποτε άλλη, όμως δεν θεωρείτε ότι είναι μάλλον άστοχο (ίσως και άκομψο) να συζητάμε για ... άλλα πιθανά αποτελέσματα και βραβεία, λίγες ώρες πριν βγάλει τα αποτελέσματα η κριτική επιτροπή (που στο μεταξύ έχει τραβήξει όλο αυτό το κουπί της αξιολόγησης);

Παρακαλώ πολύ, λοιπόν, οι προτάσεις σας με pm στους συντονιστές της στήλης ή στους διαχειριστές.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

paparov
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #83 στις: 10 Απρίλιος 2011, 14:24:25 »

Λάθος μου που δεν το διευκρίνησα και συγνώμιν..

Δεν είχα καμία πρόθεση να αμφισβητήσω τα αποτελέσματα του τρέχοντος διαγωνισμού, ούτε τον κόπο των κριτών. Η πρότασή μου αφορούσε γενικά σε μελλοντικούς διαγωνισμούς και σε καμία περίπτωση στον τρέχοντα.

Όπως είπα κ αρχικά, δεν ήξερα σε ποιό thread να το βάλω κ το έβαλα εδω. Αν υπάρχει κατάλληλο thread μετακινήστε το εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απρίλιος 2011, 20:00:25 από paparov » Καταγράφηκε

Έχω:
μια nikon d7000, έναν 16-85 και τον Sigma 150-500. Τη nikon d40x τον 18-55 και τον 55-200 τους έχει πλέον η κοπελιά μου.

Δεν έχω:
τόσο χρόνο όσο θα 'θελα για να τραβώ τα πουλάκια όταν περνούν από μπροστά μου ή όταν περνώ εγώ από μπροστά τους

να 'μαι και στο flickr!
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #84 στις: 11 Απρίλιος 2011, 20:30:15 »

Άλλος ένας διαγωνισμός του DPGR έλαβε τέλος σήμερα. Από τις 265 συνολικά συμμετοχές στο διαγωνισμό με θέμα «Περιβαλλοντικό πορτρέτο», η συμμετοχή του koybi επιλέχτηκε από τους κριτές του διαγωνισμού ως η καλύτερη, με βαθμολογία 80.23/100.

::
::
koybi ()
Nikiforos ()
kirlian667 ()

Τα αποτελέσματα παρουσιάζονται ταξινομημένα βαθμολογικά, και όλες οι συμμετοχές μπορούν να σχολιασθούν ελεύθερα από τα μέλη.

Συγχαρητήρια τόσο στους νικητές όσο και στους συμμετέχοντες που αν και δεν βραβεύτηκαν, η χαρά της συμμετοχής τους, ο ευγενής συναγωνισμός με τους υπόλοιπους, και η εμπειρία που αποκτούν είναι εξίσου σημαντικά στοιχεία.  Smiley

Παρακαλούνται οι τρεις πρώτοι νικητές να έλθουν σε επαφή μαζί μου για πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο παραλαβής των δώρων τους. Συγχαρητήρια!
Θα ήθελα τέλος να ευχαριστήσω τους κριτές για το έργο τους αλλά και τους χορηγούς για τις προσφορές τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Απρίλιος 2011, 14:17:52 από Dr_Michael » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Χαρης Π.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #85 στις: 11 Απρίλιος 2011, 20:51:44 »

συγχαρητηρια στους διακριθεντες και πολλα μπραβο σε συμμετεχοντες και κριτικη επιτροπη  thumbs up
Καταγράφηκε
macrozan
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Ακόμα πληρώνουμε τη δολοφονία τού Καποδίστρια...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #86 στις: 11 Απρίλιος 2011, 22:30:25 »

Συγχαρητήρια σε όλους.

Τώρα που ζεσταθήκαμε πάμε άλλον ένα καπάκι ;  χαιρετάω
Καταγράφηκε

Βρήκα τη φωτό τής Φώτως.
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #87 στις: 11 Απρίλιος 2011, 22:38:28 »

Θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου σε όλους τους συμμετέχοντες και τις θερμές μου ευχαριστίες στα μέλη της κριτικής επιτροπής για το έργο τους.

Οφείλω να υπενθυμίσω, από τη στιγμή που η συμμετοχή μου ανήκει στις διακριθείσες ότι σύμφωνα με τους όρους συμμετοχής του διαγωνισμού:

Παράθεση
Τα μέλη της διαχειριστικής συντονιστικής και καλλιτεχνικής ομάδας του dpgr μπορούν να διαγωνιστούν (με εξαίρεση τα μέλη της τρέχουσας κριτικής επιτροπής), δεν δικαιούνται όμως επάθλων. Σε περίπτωση κατάκτησης κάποιας-κάποιων εκ των θέσεων βράβευσης το αναλογούν βραβείο θα διατίθεται σύμφωνα με τις επίκαιρες ανάγκες του site, και εφ' όσον δεν υπάρχουν τέτοιες θα γίνεται μετακύλιση αντίστοιχα στους αμέσως επόμενους συνδρομητές ή μέλη στη βαθμολογική κατάταξη.

Κατά συνέπεια το βραβείο μου είναι στη διάθεση του dpgr.

Και πάλι σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #88 στις: 11 Απρίλιος 2011, 22:53:53 »

Κατά συνέπεια το βραβείο μου είναι στη διάθεση του dpgr.

Συγχαρητήρια για τη διάκριση Νικηφόρε! Το βραβείο σου πάει στον τρίτο και το βραβείο του τρίτου, στον τέταρτο νικητή.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Απρίλιος 2011, 00:24:49 από Dr_Michael » Καταγράφηκε

palsoula
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #89 στις: 11 Απρίλιος 2011, 23:31:58 »

Συγχαρητήρια στους κριτές-νικητές  k στους συμμετέχοντες  !!!!!
Καταγράφηκε

H gallery μου στο dpgr εδώ
Η προσωπική μου gallery εδώ

Οι κακοί καλλιτέχνες αντιγράφουν. Οι καλοί κλέβουν.  Picasso

Η φωτογραφία δεν παγιδεύει απλώς το χρόνο για να επαναφέρει στιγμές της πραγματικότητας, αλλά γεννάει μέσα από τη συνάντηση αυτή μια νέα πραγματικότητα.- Πλάτων Ριβέλλης
Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] 7 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: