Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Οκτώβριος 2014, 08:54:03

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 3 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Η φωτογραφία της εβδομάδας 8/12 - 19/12/2010 από τον Johnpap  (Αναγνώστηκε 11172 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ζήσης Καρδιανός
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« στις: 08 Δεκέμβριος 2010, 20:57:10 »

Η φωτογραφία της εβδομάδας (μελών του dpgr)
8/12/2010 - 19/12/2010 από τον Johnpap

Η επιλογή αυτής της εβδομάδας είναι το πορτρέτο ενός χωρικού από το μέλος Johnpap που ανταποκρίνεται στα στοιχειώδη κριτήρια που καθορίζουν την φωτογραφική υποκατηγορία «περιβαλλοντικά πορτρέτα».
Η ύπαρξη σαφών κατηγοριών δεν εξυπηρετεί κάποια ουσιώδη φωτογραφική σκοπιμότητα και μπορεί κάλλιστα ο φωτογράφος να παράγει το προσωπικό του έργο χωρίς να τον απασχολεί που αυτό εντάσσεται ειδολογικά.
Σε ένα φωτογραφικό φόρουμ όμως η ύπαρξή τους δικαιολογείται για λόγους ταξινόμησης και οργάνωσης του υλικού αλλά και, θεωρητικά τουλάχιστον, για να διασφαλιστεί το κατάλληλο feedback για το έργο που εκτίθεται, ανάλογα με το που το κατατάσσει ο εκθέτης.
Οι αστοχίες όμως είναι αναπόφευκτες καθώς οι διαχωριστικές γραμμές δεν είναι αδρές και τα είδη συχνά επικαλύπτονται.

Περιβαλλοντικό είναι το πορτρέτο κάποιου που τον συναντάμε (ή τον τοποθετούμε) στο δικό του περιβάλλον, είτε αυτό είναι το σπίτι του, ο χώρος της εργασίας του ή το ευρύτερο φυσικό ή αστικό περιβάλλον στο οποίο ζει. Είναι η προσέγγιση που ακολουθούν η φωτοδημοσιογραφία, η φωτογραφία ντοκουμέντο και η ταξιδιωτική φωτογραφία.
Στην περίπτωση της διαφημιστικής φωτογραφίας η τοποθέτηση αυτή είναι κατασκευασμένη αλλά πάλι πρόκειται για μια μορφή περιβαλλοντικού πορτρέτου.
Σε κάθε περίπτωση, το φόντο και τα υπόλοιπα στοιχεία που περιλαμβάνουμε στο κάδρο μας, έχουν ιδιαίτερη σημασία αφού διηγούνται μια ιστορία σχετικά με το πρόσωπο που φωτογραφίζουμε ή φωτίζουν άλλοτε άμεσα και άλλοτε υπαινικτικά, πτυχές του χαρακτήρα ή της ιδιότητάς του.

Στην φωτογραφία του Johnpap, μέσα από την κλασική, αυστηρή σύνθεση, την σοβαρή αλλά και καταδεκτική έκφραση του γέροντα χωρικού, βλέπω ένα πορτρέτο που εξυμνεί την μεγαλοπρέπεια και την αρχοντιά του απλού ανθρώπου.
Ο φωτογράφος εκμεταλλεύτηκε τον πλάγιο, χαμηλό φωτισμό για να αναδείξει το ανάγλυφο του προσώπου και τις αντανακλάσεις στο μπαστούνι και στα τρία κουμπιά που οδηγούν το βλέμμα στο πρόσωπο. Χρωματικά αυτά τα δύο στοιχεία, αντηχούν το χρώμα των ηλιοφώτιστων αγρών στο βάθος, γεφυρώνοντας το εμπρός με το πίσω πεδίο. Το κάθετο κάδρο μας δίνει τις αναγκαίες περιβαλλοντικές πληροφορίες χωρίς να φλυαρεί και καθώς το πορτρέτο είναι ολόσωμο μας επιτρέπει να περιεργαστούμε το ντύσιμο του χωρικού και έτσι να χτίσουμε την φαντασιακή και υποκειμενική γνωριμία μας μαζί του λίγο πιο στέρεα.

Η φωτογραφία μου θύμισε τα πορτρέτα του Paul Strand από το Tir A’Mhurain.
Η εντύπωση αυτή αυτόματα τοποθετεί την φωτογραφία σε μια κλασική παράδοση.
Σίγουρα δεν είναι λίγοι αυτοί που θεωρούν αυτή την παράδοση ξεπερασμένη και υποψιάζομαι ότι θα μπορούσαν να απορρίψουν την συγκεκριμένη φωτογραφία στην βάση ενός φορμαλιστικού συντηρητισμού, θεματικής γραφικότητας ή κοινωνιολογικής ωραιοποίησης.

Λόγω της καθυστέρησης στην ανάρτηση, η φωτογραφία θα παραμείνει έως τις 19/12/10
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (17):
Μάρκος1986
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 08 Δεκέμβριος 2010, 21:15:23 »

Ήμουν σίγουρος πως θα βγει φωτογραφία της εβδομάδας από την πρώτη στιγμή που την είδα , ωραία φωτογραφία , φανταστικά χρώματα , και όσο για τον Κύριο Μπάρμπα Τάσιο
Λεβέντης
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Δεκέμβριος 2010, 21:18:54 από Markos1986 » Καταγράφηκε

ανθρωπος αγραμματος... ξυλο στους φασιστες
my flickr

ΝΙΚΟΝ D600 50mm1.8G
Olympus PEN E-PM1 -M.Zuiko Digital 14-42 mm II
Olympus OMPC - Zuiko 50mm f/1.8

ΠΡΟΣ ΠΏΛΗΣΗ - ZD 50-200 mm f/2.8-3.5 SWD -FL-50R
inox
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 08 Δεκέμβριος 2010, 21:21:11 »

όμορφη παλιομοδίτικη φωτογραφία.
αυτό που μου άρεσε πάντα σε τούτες τις φωτογραφίες ήταν οι ξεκάθαροι ρόλοι, η πόζα είναι του μοντέλου για τα υπόλοιπα φροντίζει ο φωτογράφος.
είναι διάχυτος ο αλληλοσεβασμός και η φροντίδα και των δυο για το αποτέλεσμα.
άλλες εποχές άλλα ήθη.

χαίρομαι που βγαίνουν ακόμα τέτοιου τύπου φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
stavrosstam
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

μαθαίνω να βλέπω...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 08 Δεκέμβριος 2010, 21:52:49 »

Βγάζει μια αβίαστη αμεσότητα αυτό το πορτρέτο, που δεν με αφήνει ασυγκίνητο.
Αβίαστη, γιατί πατάει πάνω στην απλότητα- δεν υπάρχει τίποτε "δήθεν" εδώ. Ούτε εντυπωσιασμοί της φόρμας ούτε επιτηδευμένα στησίματα. Ένας ευθυτενής γέροντας που παρουσιάζεται δεμένος με το φυσικό του χώρο, τόσο άρρηκτα, τόσο φυσικά, που νομίζω ότι δεν είναι τελικά το περιβάλλον που "μιλά" γι΄αυτόν, αλλά ότι το ίδιο το περιβάλλον θα μπορούσε να εννοηθεί μέσω αυτού. Εξαιρετική λεπτομέρεια το ραβδί-προέκταση του δαχτύλου, καρφωμένο στη γη σ΄έναν πολύ δυνατό συμβολισμό...
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Pachinko
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

θα μέδιωχνε η γυναίκα μου αν δεν ήμουν στο dpgr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 09 Δεκέμβριος 2010, 03:35:37 »

Πέρα από καλλιτεχνικές ανησυχίες, το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ότι αν αυτός ήταν ο παππούς μου άνετα θα πλήρωνα για να έχω αυτή τη φωτογραφία, γιατί είναι ένα πολύ καλοφτιαγμένο οικογενειακό κειμήλιο.  Μετά θυμήθηκα έναν Αμερικάνο φωτογράφο, δε θυμάμαι τώρα τ'όνομά του, πάντως καλοπληρωμένο και αρκετά γνωστό, ο οποίος φτιάχνει ένα είδος πορτραίτου χωρίς ιδιαίτερους εντυπωσιασμούς εκ πρώτης όψεως, αλλά πολύ φυσικό και τελειοποιημένο με τα χρόνια, σε στούντιο με μεγάλο φορμά, τέλειο φως, ωραία χρώματα κλπ.  Σε μία συνέντευξη τον ρώτησαν τί έχει να πει για την κριτική ότι κάνει συνέχεια την ίδια φωτογραφία, απάντησε "Μπορεί.  Αλλά είναι είναι μια σημαντική φωτογραφία." 

Αυτό με έκανε να σκεφτώ ότι ίσως χάνομαι σε περίπλοκες φωτογραφικές φιοριτούρες και ξεχνάω ότι πολλές φορές μια ευθεία προσέγγιση με προσοχή στις λεπτομέρειες είναι ακριβώς αυτό που ταιριάζει στο θέμα μου και αυτό που θα μείνει.  Το θέμα είναι να επιλέξει κανείς αυτές τις φορές.  Εδώ η φυσική στάση και έκφραση του παππού, καθώς και ο περιβαλλων χώρος στον οποίο ζεί λένε ήδη τόσα πολλά για την προσωπικότητά του και τη ζωή του που οτιδήποτε άλλο οπτικό στοιχείο ή προσέγγιση θα αφαιρούσε παρά θα πρόσθετε.  Είναι πιστεύω μία αρμονική στιγμή φωτογράφου και θέματος.

Θυμάμαι επίσης τον ίδιο αμερικάνο φωτογράφο σε ένα βίντεο που είχα δει από φωτογράφιση στο στούντιό του (μια οικογενειακή φωτογραφία), όπως έστηνε την οικογένεια τους ζήτησε να είναι σοβαροί και να μη γελάνε καθόλου, στημένοι και κοκκαλωμένοι με τον πιό άχαρο τρόπο.  Και την τελευταία στιγμή πριν το κλικ τους ζήτησε "now give me just a tiny bit of warmth" δηλαδή μια δόση ζεστασιάς στην έκφραση, ακριβώς όπως ο παππούς εδώ.  Δεκαετίες ολόκληρες πορτραίτου τον είχαν διδάξει ότι αυτό είναι το μόνο που χρειάζεται.

« Τελευταία τροποποίηση: 09 Δεκέμβριος 2010, 03:55:03 από Pachinko » Καταγράφηκε

αυτά δε γίνονται ούτε στα καράτε
Αξιολόγηση μηνύματος (6):
agrinio_zorro
Αποσυνδεδεμένος

...οι καλοί πεθαίνουν αδύνατοι...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 09 Δεκέμβριος 2010, 12:21:18 »

Μια φωτογραφία που μπορείς να την κοιτάς με τις ώρες και να θέλεις να είναι ο δικός σου παππούς αυτός.Τριγύρω του,το περιβάλλον του με όλα όσα χρειάζεται να μιλήσουν γι' αυτόν.Κι εγώ θα πλήρωνα για μια τέτοια φωτογραφία του παππού μου και το κυριότερο θα την κοιτούσα μέσα στα χρόνια που θα κυλούσαν πολλές φορές. Μπράβο στο φωτογράφο.
Καταγράφηκε

'Οσο ψάχνεσαι ανακαλύπτεις κι όσο ανακαλύπτεις χάνεσαι.
sakisss
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 09 Δεκέμβριος 2010, 16:18:52 »

Πολύ δυνατή φωτογραφία, σε καθηλώνει..Μπράβο στον φωτογράφο και ευχαριστούμε και τον ''μπαρμπα-Τάσιο''..
Καταγράφηκε
Sofibee
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 09 Δεκέμβριος 2010, 18:34:32 »

χαιρετάω  Καταπληκτική φωτογραφία. Συγχαρητήρια στον φωτογράφο. Μοιάζει λίγο με πίνακα ζωγραφικής!
Αυτό που μου αρεσει πολύ σ' αυτές τις φωτογραφίες είναι που οι άνθρωποι τα λένε όλα με τις εκφράσεις τους χωρίς την παραμικρή προσπάθεια! Αρκεί ο φωτογράφος να έχει καταφέρει να δημιουργήσει αρκετή οικειότητα. Πολύ καλή... thumbs up
Καταγράφηκε
Evangelie_444
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

...Να παρατηρείς και να ακούς...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 09 Δεκέμβριος 2010, 18:56:48 »

Δεν ειναι μονο αριστη, αλλα και το περιβαλλον ειναι απολυτα αρμονικο, σπανια πετυχεις σε χωριο πλεον την αρχιτεκτονικη και το περιβαλλον αυτο... Πλεον ειναι τα πιο πολλα σπιτια ανακαινισμενα και ανακατασκευασμενα εξωτερικα....

Μου αρεσει που ειναι χωρισμένη σε επιπεδα, 1 ο δρομος με το θεμα, 2 τα σπιτια και 3ον η τοποθεσια-οι κιτρινοι λοφοι!
Ευσημα κυριε φωτογραφε!!!!
Καταγράφηκε

ΟLYMPUS E-30, OLYMPUS E-520, ZUIKO 14-54 f2.8-3.5 , ZUIKO 14-42 f3.5-5, ZUIKO 70-300 f4-5,6...
path_rider
Αποσυνδεδεμένος

I'm just another sad guest, οn this dark earth

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 09 Δεκέμβριος 2010, 19:55:47 »

Συζητάμε για μια φωτογραφία όπου ο φωτογράφος έχει κάνει σχεδόν τέλεια διαχείριση των στοιχείων. Φοβερό γράψιμο του φωτός, ιδανικό βάθος πεδίου, πολύ σωστή έκθεση που προσφέρει μια καταπληκτική τονικότητα. Και το θέμα σωστά τοποθετημένο με ενδιαφέρουσα στάση και έκφραση (όπως λένε ο stavrosstam και ο Pachinko αντίστοιχα).

Είναι μια φωτογραφία που από την αρχή που την είδα την θαυμάζω. Αλλά κάτι δεν μου πάει καλά. Παράδοξο από την μια γιατί όπως είπα και στην αρχή όλα είναι τέλεια. Και έρχεται το μήνυμα της Sofibee και με ξεκολλάει.

"Μοιάζει λίγο με πίνακα ζωγραφικής!"

Χμμμ... αυτό είναι.... είναι όλα τόσο controlled που δεν με αφήνουν να ταξιδέψω, δεν μου δίνουν το περιθώριο να φανταστώ. Τι να φανταστώ? έχουν όλα αποτυπωθεί λεπτομερώς. Ούτε να ταυτιστώ μπορώ. Ο φωτογράφος μας έχει παρουσιάσει μια απόλυτη θέση. Δεν είναι ο παππούς μου ή κάποιος άλλος που γνωρίζω ή γνώρισα. Είναι κάποιος οικείος του φωτογράφου.

Πολύ καλή φωτογραφία που δεν μου αφήνει τα περιθώρια να την κάνω δικιά μου

με εκτίμηση

χάρης
Καταγράφηκε

si non, facta tonsor
KTiNoS
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 09 Δεκέμβριος 2010, 20:10:24 »

Απλά εξαιρετική !
Μπράβο φίλε μου
Καταγράφηκε

Solo un motociclista sa perché un cane tiene la testa fuori dal finestrino di un'automobile (cit.)
ChRouMa
**
Αποσυνδεδεμένος

Χρήστος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 09 Δεκέμβριος 2010, 21:29:02 »

Πραγματικά όμορφη φωτογραφία!!!
Καταγράφηκε

Nikon D90
Nikon AF 50mm f/1.8D
Nikon AF 35-80mm f/4-5.6
Nikon 75-150 Series E
Sigma Zoom 28-300mm f/3.5-6.3D
Nikon SB-600 SB-700
gdkp
**
Αποσυνδεδεμένος

ΧΑΛΑΡΑ!!!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 10 Δεκέμβριος 2010, 01:14:10 »

Μια φωτογραφία ψυχογράφημα και για τον ίδιο τον φωτογράφο ,άνθρωπο Johnpap που καταδεικνύει την ευαισθησία του και το πώς προσεγγίζει τα θέματα του.
Ένα πορτρέτο που περικλείει βιωματικά στοιχεία δοσμένα με εξωστρεφή και απλό τρόπο ,ζυγίζει το ανθρωποκεντρικό μέρος με το περιβάλλον  δίνοντας την απολυτή ισορροπία χώρου και ανθρώπου κάτι που το θεωρώ δύσκολο σε πορτρέτα .
Γιάννη μπράβο thumbs up
Καταγράφηκε

D.Zografos
Αποσυνδεδεμένος

Δημητρης Ζωγραφος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 10 Δεκέμβριος 2010, 17:46:14 »

Πολύ καλή φωτογραφία μπράβο στον Γιαννη που ειναι ο φωτογράφος και στον Ζηση που την επέλεξε  thumbs up thumbs up χαιρετάω
Καταγράφηκε

SimpleGuy
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 10 Δεκέμβριος 2010, 17:47:42 »

Συγχαρητήρια Γιάννη για την φωτογραφία σου.  Ο Ζήσης και Ο Σπύρος με κάλυψαν με τα λεγόμενά τους!  και εις ανώτερα! Grin
Παναγιώτης
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: