Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
25 Οκτώβριος 2014, 14:53:09

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 14 15 16 17 18 [19] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε ως φωτογράφοι γάμου  (Αναγνώστηκε 19635 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
agrinio_zorro
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

...οι καλοί πεθαίνουν αδύνατοι...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #270 στις: 13 Ιούλιος 2012, 17:26:27 »

Φυσικά, δεν υπάρχουν ούτε και προβλέπονται "επαγγελματικές πνευματικές υποχρεώσεις".

Αυτή η φράση δείχνει την μονόπλευρη στάση που έχει σφηνωθεί στο μυαλό των περισσότερων Ελλήνων φωτογράφων. Θεωρούν ότι έχουν μόνο δικαιώματα και καμμία υποχρέωση. Το επιχείρημα που κάνει θραύση στην Ελλάδα είναι το "νόμιμο = ηθικό".

Δέν ξέρω άν το κατάλαβες αλλά ο άνθρωπος αναφέρεται στο τι προβλέπει ο νόμος
δέν κρίνει το νόμο.Από που προκύπτει το συμπερασμά σου ότι οι περισσότεροι Έλληνες φωτογράφοι θεωρούν ότι έχουν μόνο δικαιώματα και όχι υποχρεώσεις?

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Είναι γεγονός ότι κάποιοι πήρανε μια (ακριβή) φωτ.μηχανή γραφτήκανε και σ' ένα φορουμ φωτογραφικό μάθανε και πέντε δέκα τεχνικά πραγματάκια και μετά την μηχανή στο χέρι κι όπου γάμος και χαρά κι η Βασίλω πρώτη.Πρότείνω να απαγορευτεί η φωτογράφιση μέσα στο μυστήριο από οποιονδήποτε άλλο πέραν του δηλωμένου φωτογράφου(ερασιτέχνη ή επαγγελματία).Έτσι όπως πάμε θα τραβάει κι ο παππάς σε λίγο.
Κι αφού ο τίτλος του τόπικ είναι <<το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε ως φωτογράφοι γάμου>> θα πώ ότι για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όλοι αυτοί που με μια φωτ.μηχανή, ένα κινητό, μια βιντεοκάμερα προσπαθούν να καταγράψουν μια στιγμή που
1.ΔΕΝ ΤΗΝ ΖΟΥΝ (γιατί προσπαθούν να την καταγράψουν)
2.ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ με την πρόσθετη αναστάτωση που προκαλούν και τις περισσότερες φορές τραβάνε παπαριές που ούτε πρόκειται να τις δει ποτέ κανένας.
3.ΠΑΡΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ την καταγραφή της από αυτόν που έχει την ευθύνη και την γνώση να το κάνει.

Κι όλα αυτά κατά την γνώμη μου πάντα για τον υπέρμετρο εγωισμό και τον εαυτούλη τους.

« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιούλιος 2012, 17:58:48 από agrinio_zorro » Καταγράφηκε

'Οσο ψάχνεσαι ανακαλύπτεις κι όσο ανακαλύπτεις χάνεσαι.
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
creedence
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #271 στις: 13 Ιούλιος 2012, 17:58:36 »

Αμάν βρε παιδιά... Έλεος πια... Τόσες σελίδες για ένα θέμα που το έχουμε εξαντλήσει...
Αν ο πελάτης θέλει απλά να έχει τις εικόνες του για να τις βλέπει στο PC του, τότε ποιό είναι το πρόβλημα αν τις πάρει σε χαμηλή ανάλυση με μη εκτυπώσιμη δυνατότητα;
Αν όμως θέλει αρχεία υψηλής ανάλυσης, ε τότε καλοί μου συνάδελφοι και φίλοι ερασιτέχνες, γιατί εγώ δεν δικαιούμαι να υποθέσω ότι σκέφτεται εκ του πονηρού;
Εμαθαν πια όλοι τι σημαίνει ανάλυση, έγιναν όλοι photoshop master και εγώ πρέπει να κάνω και να δέχομαι κάθε απαίτηση τους.
Λυπάμαι αλλά δεν γίνεται.
Μια τίμια εξήγηση τελειώνει κάθε ιστορία, αλλά δυστυχώς, η εμπειρία μου μέχρι τώρα, μου έχει δείξει ότι αυτό δεν υπερβαίνει το 5% των πελατών.
Υποψήφιοι πελάτες σημερινοί για γάμο στις 22 Σεπτεμβρίου στη Σαντορίνη. Κανείς εκ των δύο δεν έχει σχέση με το νησί. Μου ζήτησαν να καλύψω το γάμο τους και να τους παραδώσω όλο το υλικό σε jpg σε υψηλή ανάλυση μαζί με τα δείγματα για να το βλέπουν με τους φίλους τους στην plasma τηλεοραση τους. Η επιθυμία τους ήταν να κάνουν και ένα αναλογικό album με 130 φωτογραφίες. Όταν τους είπα ότι αυτό που ζητάνε δεν γίνεται χωρίς extra αμοιβή, αλλά ότι θα μπορούσα στην ίδια αρχική συμφωνία να τους δώσω όλα τα raw και να τα κάνουν ότι θέλουν, με αποκάλεσαν κουτοπόνηρο και κακό επαγγελματία... Εγώ τι θα έπρεπε να κάνω;
Ε, το μόνο που έκανα ήταν να τους ευχαριστήσω για τη διάθεση να δουν τη δουλειά μου και τους συνόδεψα μέχρι την πόρτα....
Σταματήστε λοιπόν οι "ερασιτέχνες" να μας ρίχνεται το ανάθεμα και στο πυρ το εξώτερο, γιατί έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέτε...
Μόνο αν νοιώσετε στο πετσί σας κάποια πράγματα θα καταλάβετε καλύτερα...
Και δεν αρνο΄μαι ότι υπάρχουν ερασιτέχνες κλάσεις ανώτεροι αισθητικά από επαγγελματίες... Υπάρχουν και πάρα πολλοί μάλιστα. Αλλά.....
Καταγράφηκε

D4 - D700 - Nikkor AF-S 14-24 f:2,8 - Nikkor AF-S 24-70 f:2,8 - Nikkor AF-S 70-200 f:2,8 VR - Nikkor AF-S 300 f:2,8 - Nikkor AF-S 400 f:2,8 - SB 800 - SB 900 - TC 20E II -
nios
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #272 στις: 13 Ιούλιος 2012, 19:17:09 »

Φυσικά, δεν υπάρχουν ούτε και προβλέπονται "επαγγελματικές πνευματικές υποχρεώσεις".

Αυτή η φράση δείχνει την μονόπλευρη στάση που έχει σφηνωθεί στο μυαλό των περισσότερων Ελλήνων φωτογράφων. Θεωρούν ότι έχουν μόνο δικαιώματα και καμμία υποχρέωση. Το επιχείρημα που κάνει θραύση στην Ελλάδα είναι το "νόμιμο = ηθικό".

Δέν ξέρω άν το κατάλαβες αλλά ο άνθρωπος αναφέρεται στο τι προβλέπει ο νόμος
δέν κρίνει το νόμο.Από που προκύπτει το συμπερασμά σου ότι οι περισσότεροι Έλληνες φωτογράφοι θεωρούν ότι έχουν μόνο δικαιώματα και όχι υποχρεώσεις?

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Είναι γεγονός ότι κάποιοι πήρανε μια (ακριβή) φωτ.μηχανή γραφτήκανε και σ' ένα φορουμ φωτογραφικό μάθανε και πέντε δέκα τεχνικά πραγματάκια και μετά την μηχανή στο χέρι κι όπου γάμος και χαρά κι η Βασίλω πρώτη.Πρότείνω να απαγορευτεί η φωτογράφιση μέσα στο μυστήριο από οποιονδήποτε άλλο πέραν του δηλωμένου φωτογράφου(ερασιτέχνη ή επαγγελματία).Έτσι όπως πάμε θα τραβάει κι ο παππάς σε λίγο.
Κι αφού ο τίτλος του τόπικ είναι <<το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε ως φωτογράφοι γάμου>> θα πώ ότι για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όλοι αυτοί που με μια φωτ.μηχανή, ένα κινητό, μια βιντεοκάμερα προσπαθούν να καταγράψουν μια στιγμή που
1.ΔΕΝ ΤΗΝ ΖΟΥΝ (γιατί προσπαθούν να την καταγράψουν)
2.ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ με την πρόσθετη αναστάτωση που προκαλούν και τις περισσότερες φορές τραβάνε παπαριές που ούτε πρόκειται να τις δει ποτέ κανένας.
3.ΠΑΡΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ την καταγραφή της από αυτόν που έχει την ευθύνη και την γνώση να το κάνει.

Κι όλα αυτά κατά την γνώμη μου πάντα για τον υπέρμετρο εγωισμό και τον εαυτούλη τους.

Θα συμφωνησω εν μερει,υπαρχει και ο εγωισμος του φωτογραφου.
Σημερα με λυπη παρατηρω στον περιγυρω μου να γινονται γαμοι αλλα κυριως βαπτισεις χωρις την παρουσια επαγγελματια φωτογραφου,αυτο πιστευω ειναι το μεγαλυτερο προβλημα η ελλειψη δουλειας.
Καταγράφηκε

eos 5d mark II
Φακοι:EF 24-70f/2,8 L, EF 50f/1,4
EF 70-200f/4 L is, EF 100f/2,8 L macro is
EF 300f/4 L is, EF 35f/1,4 L.
Φλας:2x 580 EX II,430 EX,nissin Di 866 II
εκτυπωτης canon pixma 9500 II
dimitris_xan
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #273 στις: 13 Ιούλιος 2012, 19:37:13 »

Αμάν βρε παιδιά... Έλεος πια... Τόσες σελίδες για ένα θέμα που το έχουμε εξαντλήσει...
Αν ο πελάτης θέλει απλά να έχει τις εικόνες του για να τις βλέπει στο PC του, τότε ποιό είναι το πρόβλημα αν τις πάρει σε χαμηλή ανάλυση με μη εκτυπώσιμη δυνατότητα;
Αν όμως θέλει αρχεία υψηλής ανάλυσης, ε τότε καλοί μου συνάδελφοι και φίλοι ερασιτέχνες, γιατί εγώ δεν δικαιούμαι να υποθέσω ότι σκέφτεται εκ του πονηρού;
Εμαθαν πια όλοι τι σημαίνει ανάλυση, έγιναν όλοι photoshop master και εγώ πρέπει να κάνω και να δέχομαι κάθε απαίτηση τους.
Λυπάμαι αλλά δεν γίνεται.
Μια τίμια εξήγηση τελειώνει κάθε ιστορία, αλλά δυστυχώς, η εμπειρία μου μέχρι τώρα, μου έχει δείξει ότι αυτό δεν υπερβαίνει το 5% των πελατών.
Υποψήφιοι πελάτες σημερινοί για γάμο στις 22 Σεπτεμβρίου στη Σαντορίνη. Κανείς εκ των δύο δεν έχει σχέση με το νησί. Μου ζήτησαν να καλύψω το γάμο τους και να τους παραδώσω όλο το υλικό σε jpg σε υψηλή ανάλυση μαζί με τα δείγματα για να το βλέπουν με τους φίλους τους στην plasma τηλεοραση τους. Η επιθυμία τους ήταν να κάνουν και ένα αναλογικό album με 130 φωτογραφίες. Όταν τους είπα ότι αυτό που ζητάνε δεν γίνεται χωρίς extra αμοιβή, αλλά ότι θα μπορούσα στην ίδια αρχική συμφωνία να τους δώσω όλα τα raw και να τα κάνουν ότι θέλουν, με αποκάλεσαν κουτοπόνηρο και κακό επαγγελματία... Εγώ τι θα έπρεπε να κάνω;
Ε, το μόνο που έκανα ήταν να τους ευχαριστήσω για τη διάθεση να δουν τη δουλειά μου και τους συνόδεψα μέχρι την πόρτα....
Σταματήστε λοιπόν οι "ερασιτέχνες" να μας ρίχνεται το ανάθεμα και στο πυρ το εξώτερο, γιατί έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέτε...
Μόνο αν νοιώσετε στο πετσί σας κάποια πράγματα θα καταλάβετε καλύτερα...
Και δεν αρνο΄μαι ότι υπάρχουν ερασιτέχνες κλάσεις ανώτεροι αισθητικά από επαγγελματίες... Υπάρχουν και πάρα πολλοί μάλιστα. Αλλά.....

Έκανες το πιο σωστό και το πιο τίμιο και μπράβο σου. Σε αυτήν την περίπτωση σαφώς και μιλάμε για κουτοπόνηρους και άσχετους πελάτες. Και αν είναι μόνο το 5% των πελατών που γνωρίζουν όπως έχεις εκτιμήσει αυτό είναι πρόβλημα.

Αυτό το κάνουν οι κακοί ερασιτέχνες. Οι "καλοί ερασιτέχνες" που κατα γράμμα είναι εραστές της τέχνης όπως ειπώθηκε απο έναν φίλο εδώ μέσα και αναγνωρίζουν και καταλαβαίνουν την προσωπική δουλειά κάθε επαγγελματία. Τώρα οι πραγματικοί "ερασιτέχνες" φωτογράφοι εδώ μέσα δεν νομίζω να κάνουν αυτό που λές αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις.

Τώρα πάρτο και λίγο απο την ανάποδη. Όπως υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα κακοί επαγγελματίες υπάρχουν και σε αυτό τον χώρο. Δυστυχώς οι περισσότεροι είμαστε γνώστες κακών εργασιών είτε προσωπικά είτε απο φίλους ( στο πετσί μας όπως αναφέρεις ) γι αυτό ίσως και να υπάρχει μια πιο έντονη αντιπαράθεση. Ίσως γιατί και η φωτογράφιση απο την φύση της έχει και το δύσκολο κομμάτι ότι συμφωνείς να πληρώσεις για κάτι που θα..... γίνει και όχι κάτι που το βλέπεις και αποφασίζεις. Ακόμη και έναν πίνακα ζωγραφικής τον βλέπεις και τον αγοράζεις.

Δύσκολα πολύ δύσκολα χρόνια μπροστά μας. Εμένα αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν επιβιώνουν οι πραγματικοί επαγγελματίες σε κάθε χώρο, αυτοί που τους αρέσει ταυτόχρονα η δουλειά τους αλλά οι "αλμπάνηδες" που καρπώνονται και τα περισσότερα οφέλη γιατί ξέρουν να κάνουν ή να προσφέρουν ωραίο περιτύλιγμα!

Καταγράφηκε

Nikon D40, AF-S.18-55 3,5-5,6 - AF-S.35mm 1,8 - SB400 - Casio FH20, * Nikon D200, Sigma 17-70 2,8-4 & Sigma 28-300 3,5-6,3
dimitris_ath
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #274 στις: 13 Ιούλιος 2012, 20:50:17 »

Ειναι προφανες οτι οι πιο πολλοι επαγγελματιες εχουν τις ενστασεις τους... άλλοι γιατί κακοπροαίρετοι πελάτες τους την έφεραν και άλλοι γιατί δε θέλουν να δώσουν την τέχνη τους... Σεβαστές και οι δυο απόψεις...

Με τους καλοπροαίρετους πελάτες τί γίνεται???

Θα κανω μια ειλικρινη ερωτηση και θα ηθελα μια ειλικρινη απαντηση...

Εστω λοιπον οτι ο φωτογραφος ηρθε καλυψε το γαμο, πηρε το ποσο που ζητησε και ζησαμε ολοι hapilly ever after... και ο φωτογραφος αποφασιζει μετα απο χ/5/10 χρονια να τα παρατησει, να βγει στη συνταξη, να χαλασει ο σκληρος του κλπ κλπ και το δικο μου αναλογικο αλμπουμ καταστραφει πεσει πάνω καφές, συμβεί ένα ατύχημα κλπ...

1. Αλμπουμ ηταν και παει...
2. Επρεπε να μου εχει προτεινει να παρω τα ψηφιακά αρχεια έναντι ενος ποσού κατα την παράδοση?? Και πόσο θα θεωρούσατε ως λογικό ποσό? 50 -100-500-1000-2000-χ???
3. Υπάρχει άλλη λύση?
Καταγράφηκε
dimitris_xan
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #275 στις: 13 Ιούλιος 2012, 21:29:39 »

Η λύση θα ήταν προφανώς να ζητήσει μια τιμή για τα ψηφιακά αρχεία, εκτιμώ τις βασικές φωτογραφίες για να έχει προσωπικά ο ίδιος σαν backup τις κυριότερες αναμνήσεις απο ένα γεγονός που δεν θα ξανασυμβεί ποτέ. Η τιμή μάλλον τώρα καθορίζεται με τα νέα δεδομένα. Ένας πραγματικός φωτογράφος δεν θα έχει πρόβλημα έναντι μιας συμφωνηθείσας τιμής να δώσει ένα σετ απο τις φωτογραφίες.

Απο την άλλη πιστεύω πως ο φωτογράφος μπορεί και πρέπει να κρατήσει σαν πνευματική ιδιοκτησία του τις ... καλιτεχνικές ας πούμε ( αδόκιμος όρος αλλά για ευκολία το γράφω ) φωτογραφίες, αυτές που έβαλε το μεράκι την γνώση του την εμπειρία για να δημιουργήσει κάτι διαφορετικό για το ίδιο γεγονός. Εκεί πλέον παρουσιάζει την "τέχνη του " και αυτό είναι λογικό να μην το μοιράζει με κανέναν.

Ανατροπές αγαπητέ μου καθημερινές και συνεχόμενες... όπως και η ίδια η ζωή. Δεν μπορείς να έχεις μια απόλυτη λύση. Μόνο συμφωνία Κυρίων!
Καταγράφηκε

Nikon D40, AF-S.18-55 3,5-5,6 - AF-S.35mm 1,8 - SB400 - Casio FH20, * Nikon D200, Sigma 17-70 2,8-4 & Sigma 28-300 3,5-6,3
jousis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #276 στις: 13 Ιούλιος 2012, 21:29:49 »

Εστω λοιπον οτι ο φωτογραφος ηρθε καλυψε το γαμο, πηρε το ποσο που ζητησε και ζησαμε ολοι hapilly ever after... και ο φωτογραφος αποφασιζει μετα απο χ/5/10 χρονια να τα παρατησει, να βγει στη συνταξη, να χαλασει ο σκληρος του κλπ κλπ και το δικο μου αναλογικο αλμπουμ καταστραφει πεσει πάνω καφές, συμβεί ένα ατύχημα κλπ...

Την ίδια απορία είχα πάντα.Δεν διαφωνώ να πληρώσω τον φωτογράφο παραπάνω για να πάρω τα πλήρης ανάλυσης jpeg (edited, σαν "έργο"), ίσως και τα raw (άχρηστο γιατί πληρώνω τον φωτογράφο για την τέχνη του, όχι την μηχανή για την συλλογή φωτονίων).

Γιατί όμως κάνετε τόσο περίπλοκα τα πράγματα;
Αν εγώ αγοράσω έναν Monet (θα ήθελα), τα πνευματικά δικαιώματα ανοίκουν στον ζωγράφο. Εγώ απλά τον κατέχω. Κατέχω όμως τον πίνακα, τον καμβά, τις μπογιές, τις χαρακιές και την υπογραφή του ζωγράφου.
Είναι δικός μου, στο σπίτι μου. Ο Monet και οι απόγονοί του έχουν τα πνευματικά δικαιώματα αλλά τίποτα απο τον πίνακα. Σωστά ;
Δεν μπορεί το ίδιο να γίνει με τις φωτογραφίες; Εμένα θα μου ανήκουν τα πάντα εκτός απο τα πνευματικά δικαιώματα που είναι του φωτογράφου.

Εδώ να πω ξεκάθαρα οτι είμαι υπερ της διακριτικής υπογραφής του φωτογράφου κάτω δεξιά/αριστερά. Είναι έργο του, δικαιούται να υπογράφει (χωρίς να το υποβαθμίζει με τερατώδη watermark).
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιούλιος 2012, 21:38:17 από jousis » Καταγράφηκε

My Albums
Olympus OM-D EM-5, Panasonic GF-2 , mZD 9-18, mZD 12-40, mZD 12-50, mZD 40-150, Samyang 7.5mm fisheye, Panasonic 14mm f/2.5, Voigtlander 25mm f/0.95, mZD 45mm f/1.8, mZD 60mm macro, Olympus FL-600R
κούκου
Αποσυνδεδεμένος

έχουμε καταστρέψει την Τέχνη ...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #277 στις: 13 Ιούλιος 2012, 23:17:35 »

.....Αν εγώ αγοράσω έναν Monet (θα ήθελα), τα πνευματικά δικαιώματα ανοίκουν στον ζωγράφο. Εγώ απλά τον κατέχω. Κατέχω όμως τον πίνακα, τον καμβά, τις μπογιές, τις χαρακιές και την υπογραφή του ζωγράφου.
Είναι δικός μου, στο σπίτι μου. Ο Monet και οι απόγονοί του έχουν τα πνευματικά δικαιώματα αλλά τίποτα απο τον πίνακα. Σωστά ;
Δεν μπορεί το ίδιο να γίνει με τις φωτογραφίες; Εμένα θα μου ανήκουν τα πάντα εκτός απο τα πνευματικά δικαιώματα που είναι του φωτογράφου.

με την δικη σου ιδια λογικη λοιπον.....
....θα παρεις 100 εκτυπωσεις και θα τις κορνιζαρεις στον τοιχο του σαλονιου σου.
τα πνευματικα δικαιωματα θα μεινουν σ εμενα.
οι εκτυπωσεις στην κατοχη σου.
θα σου ανηκει το χαρτι η πλαστικοποιηση του και τα χημικα που χρησιμοποιηθηκαν για την εκτυπωση.
δικες σου, στο σπιτι σου.
εγω και οι απογονοι μου θα εχουμε τα πνευματικα δικαιωματα αλλα τιποτα απο τις εκτυπωσεις στο σαλονι σου.
 εσενα θα σου ανηκουν τα παντα (εκτυπωμενες φωτογραφιες) εκτος απο τα δικα μου πνευματικα δικαιωματα.

ενταξει Huh το βλεπεις καλο ?
επειδη δεν αναφερονται πουθενα τα jpeg στο cdακι....... ωχ το μάτι μου

ας μην συγκρινουμε λοιπον μηλα με πατατες (οπως ελεγε κι ενας δασκαλος μας στο Δημοτικο)....
ελα σαν πελατης και ζητησε τα απο την αρχη. θα σου τα δωσω η οχι.
αν θελεις πηγαινε στον αλλον φωτογραφο.
εχεις την επιλογη. thumbs up

ζουμε σε "ελευθερη αγορα"
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιούλιος 2012, 23:19:07 από snphotography.gr » Καταγράφηκε

πωλειται  Canon EF 70-200mm f/4L IS USM -> 800 e
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=52020.0
jousis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #278 στις: 13 Ιούλιος 2012, 23:40:32 »

Παράθεση από: snphotography.gr link=topic=42579.msg714273#msg714273
ενταξει Huh το βλεπεις καλο ?
επειδη δεν αναφερονται πουθενα τα jpeg στο cdακι....... ωχ το μάτι μου
ας μην συγκρινουμε λοιπον μηλα με πατατες (οπως ελεγε κι ενας δασκαλος μας στο Δημοτικο)....
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ή τουλάχιστον δεν είναι για εμένα.

Αυτό που μου λες εσύ είναι να αγοράσω τον Μονέ, να τον κάνει μια κόπια ο ίδιος ο ζωγράφος και να μου δώσει. Άρα εκείνος θα κρατήσει το πρωτότυπο έργο(να το δείχνει στους επόμενους πελάτες) και εγώ ένα πιστό αντίγραφο. Δεν νομίζω οτι στο θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων έχουν μεγάλη διαφορά τα δύο σενάρια.

Το έργο τέχνης σου (τελικό) είναι το jpeg. Ο πίνακας είναι το jpeg. Εκεί έβαλες την τελική πινελιά σου ως φωτογράφος. Η εκτύπωση πλέον είναι τυπική διαδικασία που μπορεί να επαναληφθεί εύκολα. Δηλαδή ένα επεξεργασμένο jpeg σου εκτυπώνεται κατά 99% ίδιο σε 10 διαφορετικά ποιοτικά εργαστήρια. Πρέπει να προχωρήσετε μπροστά ως φωτογράφοι και να μην φοβάστε να δίνετε jpeg. Άλλωστε η ψηφιακή εποχή έχει αλώσει τα πάντα, πλέον το 99% θέασης φωτογραφιών γίνεται ψηφιακά.

Προσωπικά για επαγγελματικούς λόγους έχω παραλάβει jpeg, raw, μέχρι και αποποίηση πνευματικών δικαιωμάτων και χρήσης απο συναδέλφους σου. Όλα κατόπιν συννενόησης και αντίστοιχης πληρωμής. Όλα γίνονται (όπως είπες) αρκεί να υπάρξει συννενόηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιούλιος 2012, 23:42:35 από jousis » Καταγράφηκε

My Albums
Olympus OM-D EM-5, Panasonic GF-2 , mZD 9-18, mZD 12-40, mZD 12-50, mZD 40-150, Samyang 7.5mm fisheye, Panasonic 14mm f/2.5, Voigtlander 25mm f/0.95, mZD 45mm f/1.8, mZD 60mm macro, Olympus FL-600R
κούκου
Αποσυνδεδεμένος

έχουμε καταστρέψει την Τέχνη ...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #279 στις: 13 Ιούλιος 2012, 23:48:27 »

....σωστα,.....
και συμπληρωσα οτι εχεις την επιλογη
Καταγράφηκε

πωλειται  Canon EF 70-200mm f/4L IS USM -> 800 e
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=52020.0
Prokopas
Αποσυνδεδεμένος

Κομήτης

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #280 στις: 09 Αύγουστος 2012, 09:57:39 »

Όλα κατόπιν συννενόησης και αντίστοιχης πληρωμής. Όλα γίνονται (όπως είπες) αρκεί να υπάρξει συννενόηση.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Θα πρέπει και εμείς σαν πελάτες να γνωρίζουμε από πριν τι θέλουμε και να το συζητήσουμε - συμφωνήσουμε με το φωτογράφο. Έτυχε να έχω παρόμοια συζήτηση με δύο ζευγάρια που πρόκειται να παντρευτούν και τους παρότρυνα να κάνουν ακριβώς αυτό. Οι απαντήσεις των φωτογράφων ήταν διαφορετικές στις δύο περιπτώσεις (παράδοση των αρχείων σε χαμηλή ανάλυση χωρίς επιπλέον κόστος, επιπλέον κόστος για παράδοση των επεξεργασμένων αρχείων σε μεγάλη ανάλυση) αλλά τουλάχιστον τώρα θα αποφευχθούν μελλοντικές παρεξηγήσεις.

Η ιστορία που αναφέρει ο creedence πιο πάνω δείχνει, για μένα, τον τρόπο που θα έπρεπε να λειτουργούν τα πράγματα. Ο πελάτης ζητάει, το συζητά με τον επαγγελματία και αν καταλήξουν σε συμφωνία καλώς. Αν όχι, πάλι καλώς. Δεν γίνεται να τους ευχαριστούμε όλους αλλά τουλάχιστον κανείς δεν βρίσκεται προ εκπλήξεως στο τέλος.
Καταγράφηκε

D7100 | Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC OS HSM C | Tokina AT-X 12-24mm F4.0 AF Pro DX II | Sigma AF 50-150mm f/2.8 EX DC OS HSM | Samyang 8mm f/3.5 Fisheye AE | Nikon ME-1 | Meike MK900
Lefteris2
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #281 στις: 05 Ιανουάριος 2013, 03:17:19 »

Ένα από τα πιο σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι πώς θα δίνω στον πελάτη πολλές επιλογές δειγμάτων (γιατί δυστυχώς έτσι κάνουν όλοι), δηλαδή πάνω από 1000 φώτο, και ταυτόχρονα θα διατηρώ υψηλά την ποιότητα.

Αυτό που κάνω έως σήμερα είναι περισσότερη αρχική επεξεργασία ώστε τουλάχιστον όλες οι φώτο των δειγμάτων να είναι πάνω από ένα στάνταρτ.

Οι πελάτες ξεχνάνε ότι ο στόχος είναι το άλμπουμ και μερικές ακόμη φώτο και αντί αυτών σε κρίνουν από το σύνολο των δειγμάτων που τους δίνεις.

Αν πάλι δεν τους δώσεις πολλά δείγματα δεν πιστεύουν ότι τράβηξες τόσο λίγες (π.χ. "μόνο" 500-600 φώτο) ή σε κάθε περίπτωση δυσαρεστούνται.

Αυτό είναι ένα λεπτό σημείο που χρειάζεται πολύ επικοινωνία και δουλειά με τον πελάτη.

Καταγράφηκε

It's easier to be faithful to a restaurant than it is to a woman.
Federico Fellini
Nick_The_Greek
Συνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #282 στις: 05 Ιανουάριος 2013, 08:06:52 »

Διαβάζοντας το παραπάνω μήνυμα του φίλου Λευτέρης2 για την ανάγκη να επεξεργαστή σε αρχικό στάδιο χίλιες φωτογραφίες γάμου για να επιλέξει ο πελάτης τις τελικές που θα παραλάβει, θυμήθηκα την αληθινή ιστορία που μου διηγήθηκε φωτογράφος μυστηρίων με κατάστημα σε κεντρικό σημείο των Αθηνών, και σας την μεταφέρω αυτούσια.

Ένα μήνα περίπου μετά την τέλεση της λαμπρής τελετής και της δεξίωσης που ακολούθησε σε κτήμα της Αττικής, παίρνει ο φωτογράφος τηλέφωνο σε ένα από αυτά που του έχει δώσει το ζευγάρι για επικοινωνία, και απαντά άνδρας.

Ο κύριος τάδε?--- μάλιστα, είμαι ο φωτογράφος και έχω έτοιμα τα δείγματα για να επιλέξετε αυτές που θα τυπωθούν,---- α μάλιστα.... ξέρετε δεν με ενδιαφέρει να τις δω, γιατί δεν με αφορά το θέμα....  Roll Eyes για σας...,---- μα τι λέτε κύριε  Huh πριν δέκα μέρες πήρε τηλέφωνο η κυρία τάδε και ρωτούσε το πότε θα είναι έτοιμες,--- σας είπα δεν με ενδιαφέρουν οι φωτογραφίες, πάρτε την κυρία που σας τηλεφώνησε.

Μένει άναυδος ο φωτογράφος και παίρνει τηλέφωνο την κυρία που του είχε αφήσει και εκείνη τον αριθμό της.

Η κυρία τάδε?---- μάλιστα.... τι....  Roll Eyes  μάλιστα.... οι φωτογραφίες και το βίντεο του γάμου... Huh ξέρετε ούτε εμένα με ενδιαφέρουν....   Cry  Roll Eyes --- ...μα τι λέτε κυρία μου
 Shocked ο κύριος είπε να πάρω εσάς  Huh ---- να πείτε στον καραγκιόζη που τον λέτε και κύριο Angry να μην ξαναπιάσει το όνομα μου στο στόμα του, και ακούστε, μην με ξαναενοχλήσετε για φωτογραφίες γάμου και λοιπές αηδίες, ούτε σε φωτογραφία δεν θέλω να των ξαναδώ τον αλήτη.... Cry χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Κόκκαλο ο φωτογράφος ωχ το μάτι μου
Τέλος ιστορίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Ιανουάριος 2013, 10:21:31 από Nick_The_Greek » Καταγράφηκε
Lefteris2
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #283 στις: 05 Ιανουάριος 2013, 13:27:07 »

Υπάρχει ρίσκο το ξέρω, αλλά γίνεται και αλλιώς;

Άλλο θέμα είναι η καθυστέρηση των πελατών να διαλέξουν φώτο, το καλύτερο θα ήταν να βρεθεί ένας τρόπος να φτιάχνει ο φωτογράφος το άλμπουμ ερήμην του πελάτη! Γιατί άλλωστε και στο βίντεο δεν ζητάνε να έχουνε ρόλο στο μοντάζ.

Καταγράφηκε

It's easier to be faithful to a restaurant than it is to a woman.
Federico Fellini
Σελίδες: 1 ... 14 15 16 17 18 [19] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: