Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Οκτώβριος 2014, 14:02:54

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Διαγωνισμοί DPGR (Συντονιστές: Dr_Michael, noe)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Διαγωνισμός: «Είμαι σε πόλεμο με το προφανές»  (Αναγνώστηκε 26668 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pit(GR)
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #75 στις: 19 Νοέμβριος 2010, 09:58:43 »

Κύριε συντονιστά γιατί διαγράψατε το post μου? Huh
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (-1):
manivesto
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #76 στις: 23 Νοέμβριος 2010, 09:29:40 »

Τα συγχαρητηρια μου λοιπον σε αυτους που επελεξαν το συγκεκριμενο θεμα... Καλη δυναμη και στους κριτες... (Εκει να δεις "σπαζοκεφαλιες" και krash test)...

+1
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (-2):
giakal
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #77 στις: 23 Νοέμβριος 2010, 15:32:18 »

Μια απορια που μπορει να ακουστει χαζη,το θεμα επιδεχεται διαφορων ερμηνειων ανολογως με το ατομο, δεδομενου αυτου οι φωτογραφιες θα κριθουν μονο απο την σωστη υποσταση τους η και απο την σχετικοτητα,εν ολιγοις καποιος βγαζει μια καταπληκτικη φωτογραφια και καποιος αλλος μια μετρια που ομως δειχνει να ειναι πολλη πιο κοντα στην ερμηνεια του κ. Egglestone,θα ειναι δυσκολο για τους κριτες...
Καταγράφηκε
Ζήσης Καρδιανός
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #78 στις: 23 Νοέμβριος 2010, 17:39:17 »

Μια απορια που μπορει να ακουστει χαζη,το θεμα επιδεχεται διαφορων ερμηνειων ανολογως με το ατομο, δεδομενου αυτου οι φωτογραφιες θα κριθουν μονο απο την σωστη υποσταση τους η και απο την σχετικοτητα,εν ολιγοις καποιος βγαζει μια καταπληκτικη φωτογραφια και καποιος αλλος μια μετρια που ομως δειχνει να ειναι πολλη πιο κοντα στην ερμηνεια του κ. Egglestone,θα ειναι δυσκολο για τους κριτες...

Ναι, αλλά δεν μας ενδιαφέρει η ερμηνεία του Eggleston. Μας ενδιαφέρει η δική σας, αλλά σε τελική ανάλυση την φωτογραφία θα κρίνουμε και όχι την ερμηνεία.

Καταγράφηκε

rivier
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #79 στις: 23 Νοέμβριος 2010, 17:54:52 »

πάντως όσο το σκεφτομαι βλέπω πως οι περισσότερες φωτογραφίες που με ενθουσιάζουν
και των μεγάλων δασκάλων αλλα και πολλών που παρακολουθώ σύγχρονων
συμμετέχουν σε αυτόν τον "πόλεμο".
Καταγράφηκε
IraklisZS
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #80 στις: 23 Νοέμβριος 2010, 18:11:01 »

ουτως ή άλλως και ο ίδιος ο egglestone έπαιζε με τις λέξεις όταν είπε αυτή την "ατάκα".

Αν θελουμε να το πάρουμε εντελώς τεχνοκρατικά, η ερμηνεία της ατάκας τείνει να γίνει ακριβώς η αντίθετη απο αυτό που (φαινεται) να ήθελε να πει ο egglestone

ο διαγωνισμός πρόκειται να έχει αρκετό ενδιαφέρον για το κάθε άτομο που θα σκεφτει και θα το ψάξει, αλλά πιστεύω πως αν δεν γίνει και μια δημιουργική συζήτηση στο τέλος, δεν θα έχει και πολύ νόημα.
Καταγράφηκε
bobbybrown
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #81 στις: 31 Δεκέμβριος 2010, 02:17:58 »

Η διορία για υποβολή φωτογραφίας στον διαγώνισμό ''Είμαι σε πόλεμο με το προφανές'' δεν ήταν μέχρι και 31-12-10?
Εγώ γιατί δεν μπορώ να στείλω τη φωτογραφία μου???
Πειτε μου οτι κάνω κάτι λάθος...δεν φανταζεστε με πόσο κόπο την τράβηξα.... χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο
Καταγράφηκε
Vonzip
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #82 στις: 31 Δεκέμβριος 2010, 03:28:16 »

Η διορία για υποβολή φωτογραφίας στον διαγώνισμό ''Είμαι σε πόλεμο με το προφανές'' δεν ήταν μέχρι και 31-12-10?
Εγώ γιατί δεν μπορώ να στείλω τη φωτογραφία μου???
Πειτε μου οτι κάνω κάτι λάθος...δεν φανταζεστε με πόσο κόπο την τράβηξα.... χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Κανεις λαθος.
Τα αποτελεσματα ανακοινωνονται στις 31.
Η προθεσμια για αποστολη των φωτογραφιων εληγε στις 20 του μηνος. Undecided
Καταγράφηκε

Έζησα κοντά στους ζωντανούς ανθρώπους
κι αγάπησα τους ζωντανούς ανθρώπους
όμως η καρδιά μου ήταν πιο κοντά
στους άγριους άρρωστους με τα φτερά
στους μεγάλους απεριόριστους τρελούς
κι ακόμα στους θαυμάσια πεθαμένους.

Vaggelis Xaf
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #83 στις: 31 Δεκέμβριος 2010, 14:54:18 »

Άλλος ένας διαγωνισμός του DPGR έλαβε τέλος σήμερα. Από τις 212 συνολικά συμμετοχές στο διαγωνισμό με θέμα «Είμαι σε πόλεμο με το προφανές», η συμμετοχή της palsoula επιλέχτηκε από τους κριτές του διαγωνισμού ως η καλύτερη, με βαθμολογία 63.34/100.

::
::
palsoula ()
Penny L. ()
faethon ()

Τα αποτελέσματα παρουσιάζονται ταξινομημένα βαθμολογικά, και όλες οι συμμετοχές μπορούν να σχολιασθούν ελεύθερα από τα μέλη.

Συγχαρητήρια τόσο στους νικητές όσο και στους συμμετέχοντες που αν και δεν βραβεύτηκαν, η χαρά της συμμετοχής τους, ο ευγενής συναγωνισμός με τους υπόλοιπους, και η εμπειρία που αποκτούν είναι εξίσου σημαντικά στοιχεία.  Smiley

Παρακαλούνται οι τρεις πρώτοι νικητές να έλθουν σε επαφή μαζί μου για πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο παραλαβής των δώρων τους. Συγχαρητήρια!
Θα ήθελα τέλος να ευχαριστήσω τους κριτές για το έργο τους αλλά και τους χορηγούς για τις προσφορές τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Ιανουάριος 2011, 17:50:17 από Dr_Michael » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (8):
stavrosstam
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

μαθαίνω να βλέπω...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #84 στις: 02 Ιανουάριος 2011, 19:15:46 »

Δύσκολο το "θέμα" του χριστουγεννιάτικου διαγωνισμού, μια και στην ουσία ο "Πόλεμος με το προφανές" ήταν ένας διαγωνισμός χωρίς θέμα... Smiley
 Η μόνη σύμβαση που έθετε η ρήση του Eggleston ήταν η ρήξη με τις παγιωμένες περί φωτογραφίας αντιλήψεις μας: τι αποτελεί εν δυνάμει "φωτογραφικό θέμα" και με ποιον τρόπο (βλέπε φόρμα) θα μπορούσε  ο καθένας να το παρουσιάσει. Πολύ υποκειμενικά όλα αυτά, θα μπορούσε να πει κάποιος, και δε θα είχε άδικο. Γιατί ένα θέμα μπορεί για κάποιον να είναι προφανές, για κάποιον άλλον όμως δεν είναι. Όλα έχουν να κάνουν τελικά με τη φωτογραφική ωριμότητα του καθενός, το πόσο πολύ έχει ψάξει μέσα του, το πόση διάθεση έχει να αμφισβητήσει τον εαυτό του και να υπερβεί τα κεκτημένα. Καθαρά προσωπικά, σαν ένα στοίχημα που εκ προοιμίου δεν πρέπει να είναι κερδισμένο, μια κλοτσιά στον φωτογραφικό μας εφησυχασμό...
 Από την άλλη υπήρχε σ΄αυτόν το διαγωνισμό μια σημαντική καινοτομία, που βεβαίως θα αξιολογηθεί από τη συντονιστική ομάδα: το υλικό έπρεπε να είναι καινούριο. Μόνο έτσι θα είχε νόημα η προτροπή. Η ανάσυρση από συρτάρια και σκληρούς δίσκους παλιών φωτογραφιών, που μέσα μας έχουν ήδη καταξιωθεί, δεν θα μπορούσε να μας πάει παραπέρα.
 Συνδυαστικά οι δυσκολίες αυτές είχαν ένα μάλλον μέτριο αποτέλεσμα. Πολλές από τις συμμετοχές ήταν εντελώς έξω από το πνεύμα του διαγωνισμού (φωτογραφίες με τετριμμένη θεματολογία και πεπατημένη φόρμα) ενώ κάποιες άλλες επεδίωξαν τη ρήξη, χωρίς να καταφέρουν στο τέλος να αποτελέσουν πειστική πρόταση.
 Οι συμμετοχές που τελικά διακρίθηκαν ήταν αυτές που κατόρθωσαν το σκίρτημα, που ξεπέρασαν τον σκόπελο του αναμενόμενου, που αναμετρήθηκαν με το προφανές και το νίκησαν. Πιστεύω πως δεν είναι τυχαίο ότι για τις διακριθείσες του διαγωνισμού είχαμε και οι τρεις κριτές παρόμοια άποψη.
 Υπήρξαν βέβαια συμμετοχές που ήταν άρτιες απ΄όλες τις απόψεις, καλοφτιαγμένες φωτογραφίες που έδειχναν φωτογράφο με ικανότητες και που θα άξιζαν καλύτερη τύχη- αυτά όμως σ΄έναν άλλο διαγωνισμό...

Θέλω να πιστεύω πως αυτός ο διαγωνισμός δεν προσέφερε ακόμη τα αναμενόμενα. Θέλω να πιστεύω πως ο προβληματισμός που δημιούργησε σε αρκετούς από εμάς θα λειτουργήσει ως βραδυφλεγής βόμβα, που θα πυροδοτηθεί όταν ο καθένας μας είναι έτοιμος να την αφήσει.
 The best is yet to come...  Smiley
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (9):
faethon
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #85 στις: 03 Ιανουάριος 2011, 22:58:57 »

Καλή χρονιά και δημιουργική, χρόνια πολλά και καλά σε όλους.

Οφείλω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στην κριτική επιτροπή αξιολόγησης για την προτίμηση της στην τιμητική κατάταξη της φωτογραφίας μου στην 3η θέση του πρόσφατου διαγωνισμού με θέμα είμαι σε πόλεμο με το προφανές, που μου ήταν μια αναπάντεχη αλλά ευχάριστη έκπληξη.

Να πω και λίγα λόγια για αυτήν την φωτογραφία. Δεν ξέρω ακόμα αν είναι μια καλή φωτογραφία καθώς δεν έχει ακόμα ωριμάσει μέσα μου και δεν έχει περάσει από την συναισθηματική φόρτιση στην καρδιά μου. Δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν είναι ολοκληρωτικά μέσα στο θέμα του διαγωνισμού καθώς το θέμα κραυγάζει να το φωτογραφίσεις. Ξέρω όμως ότι όταν εμφανίσθηκε η εικόνα της μπροστά μου είπα μέσα μου να η φωτογραφία που θέλω για τον διαγωνισμό. Έτσι λοιπόν υλοποιήθηκε, με την σκέψη μου στον διαγωνισμό. Είναι σίγουρα μια ευχάριστη φωτογραφία στο μάτι λόγω των χρωμάτων της και της λιτότητας της αλλά και μια εύκολη αποτύπωση. Η ουσία της για μένα βρίσκεται στις λεπτομέρειες όπως την παρένθεση με τις άνισες αγκύλες που δημιουργείται ανάμεσα στην κρεμάστρα και το σεντόνι. Η φωτογραφία τραβήχτηκε στο πανέμορφο ιστορικό και εγκαταλελειμμένο δυστυχώς χωριό Παλαιά Βίνιανη στο Νομό Ευρυτανίας. Μετά το τέλος της κατοχής εκεί ιδρύθηκε η Πολιτική Επιτροπή Εθνικής Απελευθέρωσης, ΠΕΕΑ που σκοπός της ήταν να οργανώσει τη διοίκηση της κατεχόμενης Ελεύθερης Ελλάδας και αυτοαποκαλούνταν Κυβέρνηση του Βουνού. Υπάρχει και ιστορικό μουσείο. Το χωριό εγκαταλείφθηκε το 1971 μετά από σεισμό και κατολίσθηση και μεταφέρθηκε σε κοντινή τοποθεσία με την ονομασία Νέα Βίνιανη. Πολλά από τα σπίτια έχουν μείνει άθικτα έτσι όπως ζούσαν και τα άφησαν οι κάτοικοι της με την ελπίδα ίσως ότι κάποτε θα ξαναγυρίσουν εκεί.

Δυο λόγια και για τον διαγωνισμό. Χαίρομαι που είδα νέες φρέσκες φωτογραφίες και την προσπάθεια όπως αυτή αποτυπώθηκε από όλους τους συμμετέχοντες. Προσωπικά περιπλανήθηκα σε πολλά μέρη γεμίζοντας τον ελεύθερο χρόνο μου ενάμιση μήνα με την σκέψη τι να βρω να φωτογραφίσω που να έχει λόγο ύπαρξης στο διαγωνισμό. Χάρηκα και απόλαυσα αυτήν την διαδικασία και είμαι σίγουρος ότι τα ίδια συναισθήματα τα ένοιωσε και τα έζησε και η πλειοψηφία των συμμετεχόντων. Η αριθμητική συμμετοχή δεν ήταν όμως και τόσο ικανοποιητική όπως άλλες φορές. Πιστεύω πως σε αυτό συντέλεσε η δυσκολία της κατανόησης του θέματος αλλά και η έλλειψη φωτογραφιών σαν μπούσουλας για τον διαγωνισμό. Δεν θέλω να πιστεύω ότι ο ουσιαστικός ανασταλτικός παράγοντας ήταν  η ημερομηνία κατασκευής της, ο χρόνος ήταν αρκετός αλλά θα μπορούσε να ήταν και λίγο μεγαλύτερος. Η απόσταση των καλών φωτογραφιών με τις αδύναμες ήταν και αυτή την φορά δυστυχώς μεγάλη και άνιση. Ανυπομονώ να δω έναν διαγωνισμό όπου η κριτική επιτροπή θα ΄΄ζοριστεί πολύ΄΄ για την ανάδειξη των καλύτερων, ας είναι αυτός ο στόχος μας για τους μελλούμενους διαγωνισμούς.         
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: