Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Νοέμβριος 2014, 14:22:31

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Επεξεργασία (Συντονιστής: maria_k)

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 7 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ετοιμάστε τις φωτογραφίες σας για το ίντερνετ  (Αναγνώστηκε 66914 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 03 Ιανουάριος 2004, 22:17:49 »

Apmaria, δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά οι Αθηναϊκές σου φωτογραφίες εμφανίζονται σταδιακά.

Αυτό συμβαίνει διότι δεν τις είχε σώσει progressive...!!!

Λοιπόν με τα πρώτα συμπεράσματά μου... Cool

Ποτέ μην σώζεται progressive!!!   Shocked

Roll Eyes

και το καλύτερο...  Cheesy

με την παραπάνω προυπόθεση... και ο Mozilla και ο ΙΕ... θα τις δέιχνουν σιγά-σιγά!  (Ο Mozilla δείχνει και τις  progressive σιγά-σιγά!)

Shocked Shocked Shocked

Α καλό ε?? Grin Grin

Παρακαλώ όπως ακουλουθήσετε την ανωτέρω συμβουλή για να έχουμε διασταύρωση απόψεων...

έχω ΙΕ 6 / Μozilla Firebird 0.7
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Ιανουάριος 2004, 22:34:30 από jonick33 » Καταγράφηκε

sfr (Στέλιος)
Μαθητευόμενος Φωτογράφος
Αποσυνδεδεμένος

1 μικρή Casio Z850 +1 μουράτη Minolta A1

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 03 Ιανουάριος 2004, 22:38:02 »

Εγώ διαπιστώνω ότι το ερώτημα της Μαρίας σέρνεται αναπάντητο και το καπέλο είναι ακόμα άθικτο ...  Embarassed Embarassed
Καταγράφηκε

jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 03 Ιανουάριος 2004, 23:12:22 »

Κάπου διάβασα και σε ένα φόρουμ ότι  όντως ο ΙΕ έχει πρόβλημα με τα progressive jpg...

και για να κάνουμε και μια δοκιμή, ανέβασα 2 σελίδες όπου η κάθεμία έχει ένα απλό και ένα progressive jpg, για να δούμε πως συμπεριφέρεται ο IE μόνο, μιας και σε αυτόν εντοπίζεται το πρόβλημα!!

Έχει τοποθετηθεί και εντολή που να μην επιτρέπει να αποθηκεύεται η φωτό στην cache του υπολογιστή μας, και έτσι με f5 (refresh) θα ξανα-έρχεται από την αρχή η φωτό μας για καλύτερη "παρατήρηση"...!

τα ακόλουθα links θα είναι για 2 βδομάδες ενεργά...

progressive jpg

non progressive jpg

Roll Eyes

Ο ΙΕ λειτουργεί ανάποδα = δείχνει σιγά-σιγά τις not progressive και μονοκόματα τις progressive!!!

Δοκιμάστε το μόνο με ΙΕ, και εάν λειτουργήσει κανονικά, μόνο τότε να το αναφέρετε εδώ, λέγοντας την έκδοση του ΙΕ και του λειτουργικού σας συστήματος....

Smiley
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Σεπτέμβριος 2004, 16:45:29 από jonick33 » Καταγράφηκε

DTheo
Αποσυνδεδεμένος

Sony DSC-R1

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 03 Ιανουάριος 2004, 23:20:59 »

Μήπως έχεις βάλει ανάποδα τα links  Huh

Πράγματι ο explorer δείχνει τα non-pro σταδιακά (καθώς τα φορτώνει), ενώ τα pro τα δείχνει αφού έχει φορτώσει όλο το jpg.
Καταγράφηκε
spirospar
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 03 Ιανουάριος 2004, 23:31:17 »

Νικόλα εμένα και οι δύο μου ανοίγουν αμέσως χωρίς καμμία διαφορά.
Είμαι με IE6 και XP PRO

Κατάφερα να σε μπερδέψω κι άλλο? Grin
Καταγράφηκε
jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #35 στις: 03 Ιανουάριος 2004, 23:35:51 »

Είμαι με IE6 και XP PRO

Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes

εάν δεν έχεις
  • proxy server
  • σύνδεση adsl, dsl, T1, T3 κλπ...
τότε θα με μπερδέψεις!!  Smiley
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Ιανουάριος 2004, 23:37:34 από jonick33 » Καταγράφηκε

spirospar
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #36 στις: 03 Ιανουάριος 2004, 23:40:39 »

Είμαι με IE6 και XP PRO

Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes

εάν δεν έχεις
  • proxy server
  • σύνδεση adsl, dsl, T1, T3 κλπ...
τότε θα με μπερδέψεις!!  Smiley

Sorry love

Ξέχασα ότι στη δουλειά έχουμε adsl.  Cool
Καταγράφηκε
io9
Αποσυνδεδεμένος

E510 happy owner :)

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #37 στις: 04 Ιανουάριος 2004, 00:05:07 »

Έχετε μπερδέψει λίγο τον όρο progressive.
Καταρχήν σημασία έχει πώς κάνουμε save την εικόνα μας. Ανάλογα πώς γράφεται η πληροφορία στο αρχείο, χαρακτηρίζεται ως progressive ή όχι (δεν έχει να κάνει με την ΗΤΜL).

Αν έχουμε μια φωτογραφία που έχει αποθηκευθεί απλά (όχι progressive) σε όλους τους γνωστούς browsers θα εμφανίζεται σε λωρίδες σιγά σιγά ξεκινώντας από πάνω. Αυτό ΔΕΝ είναι progressive και σωστά εμφανίζεται έτσι σε όλους τους browsers.
Σκεφτείτε ένα αρχείο TEXT, όπου η πληροφορία αποθηκεύεται με τη σειρά από την αρχή.

Μια φωτογραφία που αποθηκεύτηκε σαν progressive, σημαίνει ότι η πληροφορία έχει αποθηκευθεί τμηματικά σε "περάσματα". Αρχίζει με το πρώτο πέρασμα, ακολουθεί το 2ο, κοκ.
Στο πρώτο πέρασμα προκύπτει μια θολή εικόνα και με κάθε επιπλέον πέρασμα τελειοποιείται. Κάθε πέρασμα θα ΕΠΡΕΠΕ να εμφανίζεται στον browser μας με λωρίδες πάλι. Το όποιο κέρδος είναι ότι θα έχουμε γρήγορα μια γενική άποψη και σιγά σιγά θα βλέπουμε τη σωστή ποιότητα.

Το παραπάνω δουλεύει σωστά στο Mozilla και στην Opera.
Ο MSIE ΔΕΝ υποστηρίζει progressive JPEG και επειδή δεν μπορεί να δείξει σταδιακά την εικόνα την προβάλει μόνο όταν κατεβάσει ολόκληρο το αρχείο.
Αυτά.
Καταγράφηκε

Οι ταξιδιωτικές φωτογραφίες μου:
http://www.periplanisi.com/photos/
sfr (Στέλιος)
Μαθητευόμενος Φωτογράφος
Αποσυνδεδεμένος

1 μικρή Casio Z850 +1 μουράτη Minolta A1

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #38 στις: 04 Ιανουάριος 2004, 00:18:39 »

Τώρα ο Ιωάννης, μπορεί μεν έχει θεωρητικά δίκιο, αλλά μας μπέρδεψε οριστικά ... Εγώ βλέπω με τον ΙΕ μερικές φορές jpg κατά λουρίδες και μερικές άλλες φορές (αυτές της Μαρίας π.χ.) μονομιάς, αφού περιμένω κάποια δευτερόπλεπτα. Όχι ότι με χαλάει αυτό, αλλά αφού ετέθη το ερώτημα, καλό είναι να το απαντήσουμε ... Είναι το καπέλο στη μέση ...  Cool
Καταγράφηκε

io9
Αποσυνδεδεμένος

E510 happy owner :)

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #39 στις: 04 Ιανουάριος 2004, 00:22:32 »

Τώρα ο Ιωάννης, μπορεί μεν έχει θεωρητικά δίκιο, αλλά μας μπέρδεψε οριστικά ... Εγώ βλέπω με τον ΙΕ μερικές φορές jpg κατά λουρίδες και μερικές άλλες φορές (αυτές της Μαρίας π.χ.) μονομιάς, αφού περιμένω κάποια δευτερόπλεπτα. Όχι ότι με χαλάει αυτό, αλλά αφού ετέθη το ερώτημα, καλό είναι να το απαντήσουμε ... Είναι το καπέλο στη μέση ...  Cool

Μα απάντησα στο προήγουμενο μήνυμά μου. Αυτές που βλέπεις με λωρίδες είναι non-progressive και έτσι εμφανίζονται αυτές, ενώ τις progressive λόγω μη υποστήριξης τους από τον IE τις βλέπεις στο τέλος μονοκόματες.
Καταγράφηκε

Οι ταξιδιωτικές φωτογραφίες μου:
http://www.periplanisi.com/photos/
jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #40 στις: 04 Ιανουάριος 2004, 00:36:02 »

και θεωριτικά και πρακτικά έχει δίκιο...!  (και τον ευχαριστώ για την τεχνική ανάλυση...!!)

το ότι φαίνεται λωρίδα-λωρίδα, είναι η προκαθορισμένη "λειτουργία" εμφάνισης μιας "μη progressive" φωτογραφίας... από όλους του browsers...!

...οπότε καλό είναι όσοι θέλουν (είτε από Mozilla είτε από IE) να βλέπουν τις φωτογραφίες τους τμηματικά/σταδιακά, να τις σώζουν απλές jpg!!

Ο Dead_Poet που προτιμά να εμφανίζεται μονοκόματα μια φωτό (και ας περιμένει με τις "ώρες" ο χρήστης χωρίς να βλέπει καμία εξέλιξη), τότε θα πρέπει να τις σώζει progressive, και να εύχεται ο χρήστης να έχει IE!!

Smiley
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Ιανουάριος 2004, 00:37:11 από jonick33 » Καταγράφηκε

Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Θα ήταν ντροπή μου να μην αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #41 στις: 04 Ιανουάριος 2004, 00:47:15 »

To Progressive σημαίνει ότι η εικόνα "σπάει" σε οριζόντιες σειρές pixels.

Όταν σώζεις ένα .jpg με progressive mode υπάρχουν οι επιλλογές 2-pass, 3-pass & 4-pass. Με δυό λέξεις είναι σαν να έχουμε ένα κείμενο και να εμφανίζονται πρώτα όλες οι μονές γραμμές (1-3-5-7-9....) και ύστερα να συμπληρώνεται σταδιακά με τις ζυγές (2-4-6-8-10-...) στο 2-pass.  

Ή στο 3-pass να εμφανίζονται πρώτα οι σειρές pixels

1- - 4 - - 7 - - 10 - - 13 - - 16 - - .....

ύστερα να συμπληρώνονται οι 2-5-8-11-14-17.... οπότε θα έχουμε

1, 2 - 4, 5 - 7, 8 - 10, 11 - 13, 14 - 16, 17 - .....

και τέλος οι υπόλοιπες 3-6-9-12-15-18.... ώστε να βγει πλήρης η εικόνα. Ο λόγος αυτής της "πατέντας" ήταν για να παίρναμε μια γρήγορη προεπισκόπηση των φωτογραφιών που κατεβάζαμε, και αν δεν μας άρεσαν να σταματούσαμε το κατέβασμα. Χρησιμοποιώ Παρατατικό χρόνο επειδή κάποτε με τις αργές συνδέσεις που έπεφταν και τα 9-ρια & 14-ρια μόντεμ το κατέβασμα φωτογραφιών ήταν μια μικρή περιπέτεια. Τώρα πια (στην εποχή του ADSL που όλο έρχεται και ποτέ δεν φτάνει... Angry) κάτι τέτοιο είναι μάλλον άχρηστο. Για αυτό τον λόγο η Microsoft αποφάσισε να μην το υποστηρίζει από την έκδοση 5 & ύστερα του πλοηγητή της (ΙΕ). Έτσι περιμένει να ολοκληρωθεί το κατέβασμα όλης της φωτογραφίας (να συμπληρωθούν όλες οι σειρές pixels) πριν την εμφανίσει στην οθόνη μας - επειδή νομίζει ότι οι κενές ασυμπλήρωτες σειρές είναι σφάλματα του download......

Εάν έγινα κατανοητός, η Μαρία μπορεί να μου χρωστάει ένα καπέλλο - και τα λεφτά των επισκέψεων που γλύτωσε στον γαστρεντερολόγο και τον οδοντίατρο. Cool
Καταγράφηκε

H ΔΕΗ σάς εύχεται καλές διακοπές...!

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
apmaria
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Olympus C40z, C5060wz & Canon RebelXT

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #42 στις: 04 Ιανουάριος 2004, 02:19:55 »

Λοιπόν, ευχαριστώ για τη βοήθεια και για την αναλυτικότατη εξήγηση!

Σας βγάζω το καπέλο! Grin Το δίνω στον Μπάρμπα που το θέλει κι ετσι χωρίς καπέλο, γλιτώνω και τη δυσπεψία Tongue Grin
Καταγράφηκε

niknik
Reviewer
Αποσυνδεδεμένος

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #43 στις: 04 Ιανουάριος 2004, 02:53:19 »

Στο Mozilla βλέπω στην progressive εικόνα να εμφανίζονται διαδοχικά τρεις εκδόσεις της εικόνας με προοδευτική αύξηση στην ανάλυση. Ίσως και να είναι περισσότερες από τρεις αλλά έρχονται σχετικά γρήγορα και δεν προλαβαίνω να τις μετρήσω. Κάθε μία έκδοση εμφανίζεται με λουρίδες από επάνω προς τα κάτω.

Στον ΙΕ 6.0 εμφανίζεται η κανονική εικόνα με λωρίδες από πάνω προς τα κάτω, αλλά η progressive εμφανίζεται ολόκληρη μετά τη σχετική καθυστέρηση.

Με την ευκαιρία να πω ότι είχαν δίκιο όσα μέλη του dpgr με συμβούλεψαν κάποτε να βάλω Mozilla αντί για ΙΕ.
Καταγράφηκε

Αισχρόν έστι σιγάν, της Ελλάδος πάσης αδικουμένης.
Ζήσης Καρδιανός
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #44 στις: 09 Ιανουάριος 2004, 19:20:45 »

Το http://www.irfanview.com δεν ανοίγει.
Υπάρχει κάποιο άλλο link για το συγκεκριμένο πρόγραμμα;
Και με την ευκαιρία γνωρίζει κανείς αν προγράμματα όπως το ACDsee ή PORTFOLIO υπάρχουν σε freeware εκδόσεις;

Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 7 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: